Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

12/1976. (XI. 6.) IM rendelet

a jogi szakvizsgáról

A bírák, ügyészek, ügyvédek, jogtanácsosok és tanácsi dolgozók jogi szakvizsgájáról szóló jogszabályok alapján - a legfőbb ügyésszel és a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:

A rendelet hatálya

1. §

E rendelet állapítja meg, hogy a bírósági és az ügyészségi fogalmazók, az ügyvédjelöltek, a jogi előadók, más jogi munkakörben dolgozó jogászok, valamint a tanács szerveinél jogi képesítéshez kötött munkakörben dolgozó jogászok (a továbbiakban együtt: jelöltek) - ha a képesítési, illetőleg alkalmazási szabályok ezt kötelezővé teszik - milyen feltételek mellett tehetnek jogi szakvizsgát.

A jogi szakvizsga célja

2. §

A jogi szakvizsga célja, hogy a jelölt a joggyakorlati idő eltelte után számot adjon elméletileg megalapozott gyakorlati jogi szaktudásáról, jogpolitikai tájékozottságáról, ítélőképességéről és arról, hogy felkészült hivatásának gyakorlására.

3. §

(1) A joggyakorlat ideje 2 év. A joggyakorlat idejébe csak a jogi doktori oklevél megszerzése utáni idő számítható be.

(2) A joggyakorlatot bírósági vagy ügyészségi fogalmazói, ügyvédjelölti, jogi előadói, más jogi, valamint a tanács szervénél jogi képesítéshez kötött munkakörben kell eltölteni. A joggyakorlat idejéből a jogi szakvizsgára jelentkezést megelőzően legalább 1 évet azon a munkaterületen kell eltölteni, amelynek megfelelő jogi szakvizsgát kíván a jelölt tenni.

(3) A joggyakorlat idejébe csak azt az időt lehet beszámítani, amelyet a jelölt főállásban joggyakorlaton töltött. A különböző helyeken folytatott joggyakorlat idejét össze kell adni.

4. §

(1) A jelölt a joggyakorlat ideje alatt szervezett szakmai oktatásban (vizsgaelőkészítő tanfolyamon) vesz részt.

(2) A bírósági fogalmazók oktatását a fővárosi és a megyei bíróságok, az ügyészségi fogalmazókét a fővárosi és a megyei főügyészségek szervezik.

(3) Az ügyvédjelöltek oktatását az Országos Ügyvédi Tanács szervezi és irányítja.

(4) A jogi előadók és más jogi munkakört betöltő dolgozók oktatását a Magyar Jogász Szövetség az Eötvös Loránd Tudományegyetem Jogi Továbbképző Intézete közreműködésével szervezi.

(5) A joggyakorlaton levő tanácsi jogászok oktatását a Tanácsakadémia szervezi.

A szakvizsga-bizottság

5. §

(1) Jogi szakvizsgát az igazságügyminiszter felügyelete alatt működő jogi szakvizsga-bizottság (a továbbiakban: vizsgabizottság) tagjaiból kijelölt tanács előtt kell tenni.

(2) Az igazságügyminiszter a vizsgabizottság felügyeletét - a vizsga tagozatától függően - a legfőbb ügyésszel, illetőleg a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével egyetértésben látja el.

6. §

(1) A vizsgabizottság tagjait bírák, ügyészek, közjegyzők, a minisztériumok jogi munkakört ellátó dolgozói, ügyvédek, jogtanácsosok, egyetemi oktatók, valamint más állami, szövetkezeti szervek és társadalmi szervezetek jogi munkakört ellátó dolgozói közül 5 évi időtartamra az igazságügyminiszter nevezi ki.

(2) A vizsgabizottság elnökét, elnökhelyetteseit és titkárát a vizsgabizottság tagjai sorából az igazságügyminiszter nevezi ki.

(3) Az igazságügyminiszter az (1) és (2) bekezdés szerinti kinevezési jogot a legfőbb ügyésszel és a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével egyetértésben gyakorolja.

(4) A vizsgabizottság tagjait közreműködésükért díjazás illeti meg.

A jogi szakvizsgára bocsátás feltételei

7. §

(1) Jogi szakvizsgára bocsátását kérheti az, aki

a) jogi doktori oklevelet szerzett és

b) 2 éven át az e rendeletben meghatározott joggyakorlatot vagy a joggyakorlat idejébe beszámítható más jogi működést folytatott, továbbá

c) a jogi szakvizsgát megelőzően sikeres elővizsgát tett (9. §).

(2) A jelölt vizsgadíjat köteles fizetni.

8. §

A vizsgabizottság titkára a 7. §-ban foglalt előfeltételek igazolása esetén kitűzi az írásbeli és a szóbeli vizsga időpontját, és erről a jelöltet írásban értesíti.

Elővizsga

9. §

(1) Az elővizsgán a jelölt a joggyakorlatának megfelelő tárgyakból ad számot a felkészültségéről.

(2) Az elővizsga tárgyai:

a) a bírósági fogalmazónak: a jogpolitika és a jogalkalmazás alapvető kérdései a munkajog, valamint a vállalatok és a szövetkezetek gazdálkodásával kapcsolatos főbb jogszabályok terén, a bírósági szervezet és ügyvitel, továbbá a bírósági statisztika;

b) az ügyészségi fogalmazónak: a jogpolitika és a jogalkalmazás alapvető kérdései a munkajog és az államigazgatási jog terén, az ügyészségi szervezet és ügyvitel, továbbá a rendőrségi és ügyészségi statisztika;

c) az ügyvédjelöltnek: a jogpolitika és a jogalkalmazás alapvető kérdései a munkajog, a társadalombiztosítási jog és az államigazgatási jog terén, valamint az ügyvédségre vonatkozó jogszabályok;

d) a jogi előadónak: a jogpolitika és a jogalkalmazás alapvető kérdései az államigazgatási jog, valamint a büntetőjog terén, továbbá a pénzügyi jognak a vállalati és a szövetkezeti jövedelemszabályozásra vonatkozó része;

e) a tanácsi jogásznak: a jogpolitika és a jogalkalmazás alapvető kérdései a munkajog, a büntetőjog terén, valamint a szabálysértési jogalkalmazás gyakorlata.

(3) Az elővizsga tárgyaiból szóbeli vizsgát kell tenni. Ez legkorábban a joggyakorlat első évének eltelte után tehető le.

(4) Az elővizsgát az előtt a szerv előtt kell tenni, amely a joggyakorlati idő alatt a jelölt szakmai oktatását szervezi (4. §).

(5) Az elővizsgáról a jelölt igazolást kap, amelyben a vizsga eredményét "megfelelt" vagy "nem felelt meg" minősítéssel kell osztályozni. Egyebekben az elővizsgára a szakvizsga szabályait azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a jelölt további joggyakorlatra nem kötelezhető, pótvizsgát a sikertelen vizsgát követő 1 hónapon belül, megismételt vizsgát pedig 2 hónapon belül nem lehet tenni.

A jogi szakvizsga

10. §

(1) A jelölt a joggyakorlatának, illetőleg a már letett elővizsgának (9. §), valamint a vizsgára jelentkezésekor fennálló munkakörének megfelelően a jogi szakvizsga (a továbbiakban: vizsga) bírói, ügyészi, ügyvédi, illetőleg jogtanácsosi vagy tanácsi jogászi tagozatán tesz vizsgát.

(2) Ha a jelölt a vizsgára jelentkezés időpontjában nem olyan munkakörben dolgozik, amely az adott tagozatra való jelentkezésre jogosítaná, vagy nem a joggyakorlatának megfelelő elővizsgát tett le, a vizsgabizottság állapítja meg, hogy melyik tagozaton tehet vizsgát.

(3) A különböző tagozatokon tett vizsgák egyenértékűek.

11. §

(1) A vizsga két részből áll; mindkét rész írásbeli és szóbeli. Először írásbeli vizsgát kell tenni.

(2) A vizsga megosztása esetén a jelölt választ, hogy melyik részből vizsgázik először. A vizsga másik részére csak az egyik rész sikeres letételét követő 1 éven belül lehet jelentkezni. Ha a jelölt ezt a határidőt elmulasztja, és mulasztását elfogadható indokkal nem igazolja, köteles a vizsga már letett részének tárgyaiból újra vizsgát tenni.

(3) A szóbeli vizsga nyilvános.

12. §

A vizsga bírói, ügyészi, ügyvédi tagozatának tárgyai:

a jogpolitika és a jogalkalmazás

a) - a büntetőjog,

- a büntető eljárásjog

terén.

b) - a polgári jog és a családjog,

- a polgári eljárásjog

terén.

13. §

A vizsga jogtanácsosi tagozatának tárgyai:

a jogpolitika és a jogalkalmazás

a) - a munkajog és a társadalombiztosítási jog,

- a vállalati és a szövetkezeti jogszabályok, továbbá a tervezésre, a beruházásra és az anyaggazdálkodásra vonatkozó jogszabályok alapvető rendelkezései

terén,

b) - a polgári jog és a családjog,

- a polgári eljárásjog

terén.

14. §

A vizsga tanácsi jogászi tagozatának tárgyai:

a jogpolitika és a jogalkalmazás

a) - az államigazgatási jog,

- a jelölt által választott államigazgatási szakjog

terén,

b) - a polgári jog és a családjog,

- a polgári eljárásjog

terén.

15. §

(1) Az írásbeli és a szóbeli vizsgán adható osztályzatok: jeles, jó, megfelelő és nem megfelelő. Aki a vizsga mindkét részén mind az írásbeli, mind a szóbeli vizsgák valamennyi tárgyából jeles eredményt ért el, kitünő minősítést kap.

(2) Ha az írásbeli vizsga nem megfelelő, a vizsgabizottság dönt, hogy a jelölt megkezdheti-e a szóbeli vizsgát.

(3) Azt a jelöltet, akinek a vizsgáját a vizsgabizottság egy tárgyból nem minősíti megfelelőnek, e tárgyból pótvizsgára, azt a jelöltet pedig, akinek két tárgyból nem minősíti megfelelőnek a vizsgáját, a vizsga megfelelő részének ismétlésére kell utasítani. Az utóbbi esetben a jelölt újabb vizsgára bocsátását legfeljebb 1 évi kiegészítő joggyakorlat igazolásától lehet függővé tenni.

(4) Ha a jelöltet pótvizsgára vagy a vizsga valamelyik részének megismétlésére utasították, újabb írásbeli vizsgát is kell tennie.

(5) A pótvizsga és a megismételt vizsga letételére és eredményének megállapítására az előző bekezdések, valamint a 11-15. § megfelelően irányadók.

16. §

(1) Pótvizsgát a sikertelen vizsgától számított három hónap eltelte után lehet tenni. A pótvizsgára utasított jelöltnek a sikertelen vizsgától számított hat hónapon belül kell jelentkeznie pótvizsgára; ha ezt elmulasztja, és mulasztását elfogadható indokkal nem igazolja, a vizsga megfelelő részét meg kell ismételnie.

(2) Ha a vizsgabizottság a pótvizsgát nem fogadja el, dönt arról, hogy a jelöltet ebből a tárgyból újabb pótvizsgára bocsátja-e, vagy a vizsga megfelelő részének ismétlésére utasítja. Az utóbbi esetben a vizsgára bocsátást legfeljebb egy évi kiegészítő joggyakorlat igazolásától lehet függővé tenni. A második pótvizsga sikertelensége esetén újabb pótvizsgának nincs helye, hanem a vizsga megfelelő részét meg kell ismételni.

17. §

(1) A vizsga ismétlésére utasított jelölt legkorábban a sikertelen vizsgától számított hat hónap eltelte után tehet ismét vizsgát. Ha a vizsga ismétlését kiegészítő joggyakorlattól tették függővé, a jelöltnek a joggyakorlat befejezésétől számított hat hónapon belül kell a vizsgára jelentkeznie. Ha ezt elmulasztja, és mulasztását elfogadható indokkal nem igazolja, a vizsga esetleg már letett első részét is meg kell ismételnie. A vizsga - újabb kiegészítő joggyakorlat nélkül - csak kétszer ismételhető meg.

(2) A 15-16. §-nak, valamint e § (1) bekezdésének a pótvizsgára és a vizsga megismétlésére vonatkozó rendelkezései a megismételt vizsga esetén is irányadók.

Az ideiglenes bizonyítvány és az oklevél kiadása

18. §

A vizsgabizottság annak a jelöltnek, aki a vizsga egyik részét letette, ideiglenes bizonyítványt, annak pedig aki a vizsga mindkét részét letette, oklevelet ad.

19. §

(1) A vizsga letétele alól mentes az, aki e rendelet hatálybalépése előtt hatályban volt jogszabályok alapján a bírói-ügyészi, illetőleg az ügyvédi-jogtanácsosi vizsga letétele alól a jogszabálynál fogva mentesült, vagy egyénileg mentesítést kapott.

(2) A vizsga ügyvédi, illetőleg jogtanácsosi tagozatának letétele alól az igazságügyminiszter, ügyészi tagozatának letétele alól a legfőbb ügyész, a vizsga tanácsi jogászi tagozatának letétele alól pedig a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnöke adhat mentesítést.

20. §

(1) Ez a rendelet 1977. január 1-én lép hatályba; egyidejűleg a 6/1959. (VI. 11.) IM rendelet és a 109/1961. (IK. 7.) IM-Legf. Ü. számú együttes utasítás hatályát veszti. A tanácsi jogászok vonatkozásában a rendeletet 1977. szeptember 1. napjától kell alkalmazni.

(2) A vizsgabizottság ügyrendjét és a vizsgára vonatkozó módszertani irányelveket külön jogszabály tartalmazza.

(3) Ha a jelölt jelentkezését a vizsgabizottság a rendelet hatálybalépése előtt elfogadta, vagy ha a jelölt e rendelet hatálybalépése előtt a bírói-ügyészi, illetőleg az ügyvédi-jogtanácsosi vizsgát megkezdte, a vizsga letételére (befejezésére) 1977. december 31-ig a korábbi rendelkezések irányadók. Ezt követően csak a jelen rendelet szerint lehet jogi szakvizsgát tenni.

Dr. Korom Mihály s. k.,

igazságügyminiszter

Tartalomjegyzék