Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

12/1976. (X. 3.) MüM rendelet

a felsőoktatási intézmények nappali tagozatán végzett pályakezdő szakemberek munkába lépéséről

A Minisztertanács 1023/1976. (VII. 15.) határozatának 5. pontjában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, valamint a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - a következőket rendelem:

Általános rendelkezések

1. §

(1) Állami szerv (vállalat, intézmény), szövetkezet (szövetkezeti szerv), továbbá - a társadalmi szervezeteket kivéve - minden egyéb munkáltató (a továbbiakban: vállalat) pályakezdő szakemberrel felsőfokú végzettséget igénylő munkakörben munkaviszonyt vagy munkavégzési kötelezettséggel járó szövetkezeti tagsági viszonyt (a továbbiakban: munkaviszony) csak az e rendeletben szabályozott pályázati rendszer keretében létesíthet.

(2) E rendelet nem érinti a munkaviszony létesítését

- tanulmányi szerződés alapján bármely pályakezdő szakemberrel, továbbá

- az iparművészeti, a képzőművészeti, a színház- és filmművészeti, valamint a zeneművészeti főiskolán nem pedagógus képesítést szerzett pályakezdő szakemberrel.

2. §

E rendelet alkalmazása szempontjából pályakezdő szakember az, aki a felsőoktatási intézmény nappali tagozatán folytatott tanulmányait 1977. január 1. után fejezi be, végbizonyítványa megszerzése napjától, a felsőfokú szakismereteinek gyakorlati alkalmazását igénylő munkakörre létesített munkaviszonyának három éves időtartama alatt. Az orvos, fogorvos, gyógyszerész és jogász vonatkozásában a kezdő időpont a diploma (oklevél) megszerzésének napja.

Pályázati eljárás

3. §

A vállalat a pályakezdő szakember foglalkoztatására irányuló pályázati felhívását minden év június 15-ig és december 31-ig közvetlenül a képzés szakiránya szerinti egy vagy több felsőoktatási intézményhez küldheti meg.

4. §

(1) A pályázati felhívásnak az alábbiakat kell tartalmaznia:

a) a munkahely megnevezését és pontos címét,

b) a munkakör részletes megjelölését és a fontosabb munkaköri feladatok felsorolását,

c) a munkakör betöltéséhez szükséges képesítést,

d) a munkahely különleges igényeit,

e) a munkakörre megállapított bértétel összegszerű megjelölését, az alkalmazáshoz kapcsolódó pótlékot és a vállalat által biztosítható egyéb juttatásokat (letelepedési segély, családalapítási kölcsön, lakás- és étkezési lehetőség, illetményföld stb.),

f) a munkába lépés időpontját.

(2) A vállalat a pályázati felhívását a felsőoktatási intézmény útján hozza nyilvánosságra.

(3) A fegyveres erők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek, valamint a Külügyminisztérium a pályázati felhívásukat sajátosságaik figyelembevételével írhatják ki.

5. §

A kiírt pályázati felhívásokra a pályázatok benyújtásának határidejét a felsőoktatási intézmény vezetője állapítja meg, és azt a pályázati felhívásokkal együtt - ha az ágazati miniszter eltérően nem rendelkezik, - minden évben legkésőbb január 15-ig, illetőleg június 30-ig közzéteszi. A határidőt úgy kell megjelölni, hogy a hallgatóknak a pályázati felhívás megismerésére és a pályázatok benyújtására legalább egy hónap álljon rendelkezésére.

6. §

(1) Pályázatot az a hallgató nyújthat be, aki a felsőoktatási intézmény utolsó tanulmányi félévére beiratkozott, és nem részesül társadalmi ösztöndíjban.

(2) A pályázó egy vagy több, de legfeljebb három pályázatot nyújthat be. Az utóbbi esetben külön iraton meg kell jelölnie, hogy melyik helyre pályázik első-, másod-, illetőleg harmadsorban.

(3) A pályázatot a pályázati felhívást kiíró vállalat vezetőjének címezve a felsőoktatási intézmény vezetőjénél kell benyújtani.

7. §

(1) A pályázatnak tartalmaznia kell a pályázó

- legfontosabb személyi adatait (név, lakcím stb.),

- szakmai érdeklődési körét, szakdolgozatának témáját, illetőleg zárógyakorlatának szakmai jellegét,

- különleges képesítését, nyelvismeretét, valamint

- igényét a - vállalat pályázati felhívásában megjelölt - juttatásokra.

(2) A pályázathoz csatolni kell a pályázó részletes önéletrajzát.

8. §

(1) A felsőoktatási intézmény vezetője a benyújtott pályázatot a hallgatóról készített jellemzés alapján véleményezi. Az ugyanazon munkahelyre beérkező több pályázat esetén a pályázók között ajánlási sorrendet állapít meg. E munkába az intézmény párt- és KISZ-szervezetét be kell vonni, valamint az illetékes szaktanszéket (tanszékeket) és a pályázókat meg kell hallgatni.

(2) A pályázattal kapcsolatos véleményt és a felsőoktatási intézmény ajánlási sorrendjét a hallgatóval ismertetni kell.

(3) Az (1) bekezdés szerint véleményezett pályázatot - ha az ágazati miniszter eltérően nem rendelkezik - minden év március 31-ig, illetőleg szeptember 15-ig a pályázatot kiíró vállalat részére meg kell küldeni.

9. §

Ha a vállalat a pályázat elbírálása szempontjából szükségesnek tartja, lehetőséget kell adni arra, hogy megbízottja a pályázó hallgatókkal a közvetlen kapcsolatot felvehesse. Ennek megszervezéséhez a felsőoktatási intézmény köteles segítséget nyújtani.

10. §

(1) A vállalatnak a pályázatok felől a felsőoktatási intézmények ajánlásainak figyelembevételével - a munkahelyi társadalmi szervezetek meghallgatásával - egy hónapon belül döntenie kell, és arról a pályázókat haladéktalanul értesíteni köteles.

(2) A pályázat elfogadása esetén a munkaszerződést két héten belül írásban kell megkötni. A munkába lépés időpontját úgy kell meghatározni, hogy az a tanév befejezését, továbbá az azt közvetlenül követő államvizsga letételét, illetve a diplomaterv megvédését lehetővé tegye.

11. §

(1) A vállalat a munkaszerződés megkötéséről köteles haladéktalanul tájékoztatni azokat a felsőoktatási intézményeket, ahol a pályázati felhívása közzétételre került.

(2) Az értesítés figyelembevételével a felsőoktatási intézmény a még be nem töltött állásokra vonatkozó pályázati felhívásokat - ha az ágazati miniszter eltérően nem rendelkezik - június 30-ig, illetőleg január 15-ig újból közzéteszi.

(3) Az újabb pályázatra és elbírálására a 6-10. §-okban foglaltakat megfelelően alkalmazni kell.

12. §

(1) Ha a pályakezdő szakember állást kíván változtatni, ezt csak újabb - a felsőoktatási intézményekben közzétett pályázati felhívás alapján, a pályázatot kiíró vállalathoz közvetlenül benyújtott - pályázat útján teheti.

(2) Ha az ágazati miniszter másként nem rendelkezik, a pályázati eljárásra a 6. § (2) bekezdése, a 7. §, a 10. §, valamint a 11. § (1) bekezdésének szabályait kell megfelelően alkalmazni azzal, hogy a pályázat elbírálásához a pályázatot kiíró vállalatnak be kell szereznie a pályakezdő szakember munkahelyi minősítését.

A pályázati felhívás engedélyezése

13. §

(1) Pályakezdő pedagógus, orvos, fogorvos, gyógyszerész vagy jogász alkalmazása esetén a pályázati felhívás kiírásához be kell szerezni

- a felügyeletet gyakorló minisztérium, országos hatáskörű szerv,

- tanácsi szerveknél a fővárosi, illetőleg a megyei tanács elnökének,

- szövetkezeteknél és társulásaiknál a területi (szakmai) szövetség, szövetkezeti országos (közös) vállalatoknál pedig az illetékes országos érdekképviseleti szerv véleménye alapján a fővárosi, illetőleg a megyei tanács elnökének

(a továbbiakban: felügyeleti szerv) előzetes engedélyét. A felügyeleti szerv a pedagógusok tekintetében az oktatási miniszter, az orvosok, fogorvosok és gyógyszerészek tekintetében az egészségügyi miniszter, a jogászok tekintetében pedig az igazságügyminiszter (a továbbiakban: ágazati miniszter) által évenként meghatározott és rendelkezésre bocsátott kereten belül engedélyezheti a pályázati felhívás kiírását.

(2) Az ágazati miniszter a pályakezdő szakemberek számával megegyezően - szükség szerint ettől eltérően - határozza meg a meghirdethető álláshelyek számát. Ezt alapulvéve kell megállapítani - különösen az ágazat célkitűzéseire, feladataira, továbbá a vidék szakember ellátottságára tekintettel - a felügyeleti szervek kereteit.

(3) A felügyeleti szervek - az igényeknek az (1) bekezdés alapján történő elbírálásánál - kötelesek figyelembe venni a népgazdaság szempontjából kiemelt fontosságú, fejlesztést igénylő, illetve a jelentős munkaerőhiánnyal küzdő ágazatok és földrajzi területek tervszerű szakember utánpótlását.

14. §

A felügyeleti szerv vezetőjének engedélye szükséges a pályázati felhívás kiírásához, ha felsőoktatási intézmény vagy tudományos kutatóintézet pályakezdő szakembert kíván alkalmazni. Az egészségügyi miniszter felügyelete alá tartozó felsőoktatási intézmény az orvostudományi egyetemet végzők részére az egészségügyi miniszter által megjelölt munkakörökre írhat ki pályázatot.

15. §

Jogszabály a 13. és 14. §-ban nem említett pályakezdő szakemberek vonatkozásában is a felügyeleti szerv engedélyéhez kötheti a pályázati felhívás kiírását.

Záró rendelkezések

16. §

Ha a pályakezdő szakember - különösen méltánylandó okok miatt - pályázat útján nem tudott elhelyezkedni, a felügyeletet gyakorló miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) a munkáltatónak engedélyt adhat a pályázat nélkül való alkalmazásra.

17. §

A pályázati rendszer szabályait megszegő vállalatok vezetőivel szemben a felelősségrevonás keretében a 16/1975. (XI. 15.) MüM rendelet 6. és 7. §-ában meghatározott jogkövetkezményeket (prémiumcsökkentés stb.) is alkalmazni kell.

18. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Buda István s. k.,

munkaügyi minisztériumi államtitkár

Tartalomjegyzék