Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1976. évi 12. törvényerejű rendelet

a rákkeltő anyagok és hordozók által előidézett ártalmak elleni védekezésről és ezek ellenőrzéséről szóló, a Nemzetközi Munkaügyi Konferencia 1974. évi 59. ülésszakán, 1974. június 24-én elfogadott egyezmény kihirdetéséről

(A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának megerősítését a Nemzetközi Munkaügyi Hivatal főigazgatója 1975. június 10. napján jegyezte be.)

1. § A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa a rákkeltő anyagok és hordozók által előidézett ártalmak elleni védekezésről és ezek ellenőrzéséről szóló, a Nemzetközi Munkaügyi Konferencia 1974. évi 59. ülésszakán, 1974. június 24-én elfogadott egyezményt e törvényerejű rendelettel kihirdeti.

2. § Az egyezmény hivatalos magyar fordítása a következő:

139. számú egyezmény

a rákkeltő anyagok és hordozók által előidézett ártalmak elleni védekezésről és ezek ellenőrzéséről

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet Általános Konferenciája,

amelyet a Nemzetközi Munkaügyi Hivatal Igazgatótanácsa Genfbe hívott egybe 1974. június 5-én kezdődő 59. ülésszakára,

figyelembe véve az ionizáló sugárzásokról szóló 1960. évi egyezmény és ajánlás, valamint a benzolról szóló 1971. évi egyezmény és ajánlás rendelkezéseit,

úgy értékelve, hogy kívánatos normák kialakítása a rákkeltő anyagok és hordozók elleni védekezésre;

Figyelembe véve más nemzetközi szervezetek, különösen az Egészségügyi Világszervezet és a Nemzetközi Rákkutató Központ vonatkozó munkáját, amelyekkel a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet együttműködik;

Miután úgy határozott, hogy különböző javaslatokat fogad el a rákkeltő anyagok és hordozók elleni védekezésről és ezek ellenőrzéséről, amely kérdés az ülésszak napirendjének ötödik pontját képezte,

Miután úgy döntött, hogy ezek a javaslatok egyezmény formáját öltsék,

elfogadta ma, azaz 1974. június 24-én az alábbi egyezményt, amelynek neve a foglalkozási eredetű rákról szóló 1974. évi egyezmény.

1. cikk

1. Minden olyan tagállam, amely ratifikálja a jelen egyezményt, köteles időszakonként meghatározni azokat a rákkeltő anyagokat és hordozókat, amelyeknek a kitétel tilos, vagy engedélyezés, vagy ellenőrzés alá esik, valamint azokat, amelyekre a jelen egyezmény egyéb rendelkezései alkalmazást nyernek.

2. A tilalom alóli kivétel csak egyedi engedély alapján lehetséges, amely meghatározza a tejesítendő feltételeket.

3. Ahhoz, hogy meghatározzák az 1. bekezdésnek megfelelően az anyagokat és a hordozókat figyelembe kell venni azokat a legfrissebb adatokat, amelyeket a Nemzetközi Munkaügyi Hivatal által esetleg kidolgozott gyakorlati irányelv gyűjtemények, vagy kézikönyvek tartalmaznak, valamint az egyéb illetékes szervek kiadott információit.

2. cikk

1. Minden olyan tagállam, amely ratifikálja a jelen egyezményt, erőfeszítéseket kell, hogy tegyen annak érdekében, hogy azokat a rákkeltő anyagokat és hordozókat, amelyeknek a dolgozók munkájuk során ki lehetnek téve, nem rákkeltő anyagokkal, vagy hordozókkal, illetve kevésbé káros anyagokkal és hordozókkal; a helyettesítő anyagok megválasztásánál figyelemmel kell lenni ezek rákkeltő, mérgező, vagy egyéb tulajdonságaikra.

2. A rákkeltő anyagoknak és hordozóknak kitett dolgozók számát, valamint a kitétel időtartamát a biztonsággal összeegyeztethető minimumra kell csökkenteni.

3. cikk

Minden olyan tagállam, amely ratifikálja a jelen egyezményt, köteles előírni azokat a foganatosítandó intézkedéseket, amelyek célja, hogy védje a dolgozókat a rákkeltő anyagok és hordozók kitételének kockázataitól és létrehozni az adatok bejegyzésének rendszerét.

4. cikk

Minden olyan tagállam, amely ratifikálja a jelen egyezményt, köteles intézkedéseket foganatosítani annak érdekében, hogy azok a dolgozók, akik ki vannak, ki voltak, vagy esetleg ki lesznek téve rákkeltő anyagoknak, vagy hordozóknak, megkapjanak minden rendelkezésre álló információt azokról a kockázatokról, amelyek ezekből az anyagokból és hordozókból erednek és a szükséges intézkedésekről.

5. cikk

Minden olyan tagállam, amely ratifikálja a jelen egyezményt, köteles megtenni az intézkedéseket annak érdekében, hogy a dolgozók foglalkoztatásuk alatt és után orvosi, vagy biológiai vizsgálatokban, vagy egyéb tesztekben, vagy kivizsgálásban részesüljenek, ami szükséges ahhoz, hogy értékeljék kitételüket és felügyeljenek egészségi állapotuk felett a foglalkozási ártalmak tekintetében.

6. cikk

Minden olyan tagállam, amely ratifikálja a jelen egyezményt:

a) köteles a törvényhozás, vagy bármilyen más, az ország gyakorlatának, vagy feltételeinek megfelelő módon és az érdekelt munkaadók és munkavállalók legreprezentatívabb szervezeteivel való tanácskozás után foganatosítani a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy érvényt szerezzen a jelen egyezmény rendelkezéseinek;

b) az országos gyakorlatnak megfelelően köteles kijelölni azokat a személyeket, vagy szerveket, amelyek feladata biztosítani a jelen egyezmény rendelkezéseinek a tiszteletben tartását;

c) megfelelő felügyeleti szervet megbízni a jelen egyezmény rendelkezései alkalmazásának ellenőrzésével, vagy meggyőződni arról, hogy a megfelelő ellenőrzés biztosítva van-e.

7. cikk

A jelen egyezmény hivatalos ratifikációját közölni kell a Nemzetközi Munkaügyi Hivatal főigazgatójával, aki azt bejegyzi.

8. cikk

1. A jelen egyezmény a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet tagállamai közül csak azokat köti, akiknek ratifikációját a főigazgató bejegyezte.

2. Hatálybalépése 12 hónappal azt az időpontot követően következik be, hogy a főigazgató két tagállam ratifikációját bejegyezte.

3. Ezt követően az egyes tagállamok vonatkozásában ratifikációjuk bejegyezését követően 12 hónappal lép hatályba.

9. cikk

1. Minden olyan tagállam, amely ratifikálta a jelen egyezményt, felmondhatja azt 10 évvel az eredeti hatálybalépést követően egy, a Nemzetközi Munkaügyi Hivatal főigazgatójával közölt és általa bejegyzett nyilatkozattal. A felmondás a bejegyzést követően egy évvel lép hatályba.

2. Minden olyan tagállam, amely ratifikálta a jelen egyezményt és egy éven belül az 1. bekezdésben megjelölt 10 éves időszak lejárta után nem él a jelen cikk szerinti felmondási lehetőséggel, további 10 éves időszakra részese marad a jelen egyezménynek és a későbbiekben a jelen egyezményt a jelen cikk feltételei szerint az egyes 10 éves időszakok leteltével mondhatja fel.

10. cikk

1. A Nemzetközi Munkaügyi Hivatal főigazgatója közli a Nemzetközi Munkaügyi szervezet összes tagállamaival a tagállamok által vele közölt összes ratifikációk és felmondások bejegyzését.

2. Miután közli a tagállamokkal a második ratifikáció bejegyzését, a főigazgató felhívja a tagállamok figyelmét arra az időpontra, amikor a jelen egyezmény hatályba lép.

11. cikk

A Nemzetközi Munkaügyi Hivatal főigazgatója bejegyzés céljából közli az Egyesült Nemzetek Szervezetének Alapokmánya 102. cikke értelmében az Egyesült Nemzetek Szervezete főtitkárával a teljes információt az általa eszközölt összes ratifikáció és felmondás bejegyezésről, amelyeket az előző cikkek értelmében eszközölt.

12. cikk

Minden olyan esetben, amikor azt szükségesnek ítéli, a Nemzetközi Munkaügyi Hivatal Igazgatótanácsa jelentést terjeszt az Általános Konferencia elé a jelen egyezmény alkalmazásáról és megvizsgálja nincs-e helye a teljes, vagy részleges módosításának a Konferencia napirendjére tűzésének.

13. cikk

1. Abban az esetben, ha a konferencia egy olyan új egyezményt fogad el, amely a jelen egyezményt teljesen, vagy részben módosítja, amennyiben az új egyezmény másként nem rendelkezne:

a) az új módosított egyezmény ratifikálása valamely tagállam által magával vonja a jogot, függetlenül a fenti 9. cikkben foglaltaktól, a jelen egyezmény azonnali felmondására, feltéve, hogy az új, módosított egyezmény hatálybalépett;

b) az új, módosított egyezmény hatálybalépésének időpontjától a jelen egyezmény már nem ratifikálható a tagállamok által.

2. A jelen egyezmény minden esetre tartalom és forma szempontjából hatályban marad az olyan tagállamok vonatkozásában, amelyek a jelen egyezményt ratifikálták, az újat azonban nem.

14. cikk

A jelen egyezmény francia és angol változata egyaránt hiteles.

3. § Ez a törvényerejű rendelet 1976. június 10. napján lép hatályba. Az egyezmény végrehajtásáról a Minisztertanács gondoskodik.

Losonczi Pál s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Cseterki Lajos s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára