Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

16/1976. (IV. 27.) MÉM-KkM együttes rendelet

a tenyészállatok behozatalához és kiviteléhez szükséges miniszteri hozzájárulásról

A tenyészállatállomány mennyiségi növelésének és minőségi fejlesztésének tervszerű biztosítása érdekében a pénzügyminiszterrel, az Országos Tervhivatal elnökével, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával és a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendeljük:

1. §

A rendelet hatálya kiterjed a tenyésztés célját szolgáló szarvasmarha, sertés, baromfi, juh, bivaly, ló, szamár, kecske, prémesállat, méh, bármely más házi- vagy háziasított állat, valamint tenyésztojás, sperma (a továbbiakban együtt: tenyészállat), továbbá az élő vad behozatalára és kivitelére.

2. §

(1) Tenyészállatot csak a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) hozzájárulásával lehet az országba behozni, illetve az országból kivinni.

(2) Nem kell hozzájárulás

a) tenyészállatnak kiállításra, versenyre történő behozatalához, illetve kiviteléhez, ha az állatot származási helyére visszaszállítják,

b) ha magánszemélyek kedvtelésből tartott kisállatokat (pl. díszmadarakat) nem kereskedelmi célból forgalmaznak.

3. §

(1) A behozatali hozzájárulás iránti kérelmet a minisztériumnak címezve

a) az állami gazdaságnak valamennyi tenyészállat tekintetében az Állami Gazdaságok Országos Központjához;

b) a mezőgazdasági és a halászati termelőszövetkezetnek, a mezőgazdasági szakszövetkezetnek, az általános fogyasztási ós értékesítő szövetkezetnek, a szövetkezeti és gazdasági társulásnak, az intézetnek, intézménynek és egyéb gazdálkodó szervnek (a továbbiakban az állami gazdasággal együtt: gazdálkodó szerv) a szarvasmarhára, bivalyra, juhra, kecskére, sertésre, baromfira, spermára, tenyésztojásra, prémesállatra és házinyúlra, továbbá ménre vonatkozó kérelmet az illetékes megyei Állattenyésztési Felügyelőség útján az Országos Állattenyésztési Felügyelőséghez; a lóra, szamárra és ezek spermájára vonatkozó kérelmet az Országos Lótenyésztési Felügyelőséghez; egyéb házi- vagy háziasított állatra vonatkozó kérelmet az illetékes egyesülethez, szövetséghez;

c) a Magyar Kisállattenyésztőik Országos Egyesületének a tagjai részére szervezett prémesállat-és házinyúl-behozatalra vonatkozó kérelmet közvetlenül az Országos Állattenyésztési Felügyelőséghez;

d) a kistermelőnek az illetékes országos egyesülethez, szövetséghez, ennek hiányában az Országos Állattenyésztési Felügyelőséghez

kell benyújtani.

(2) A kérelemben fel kell tüntetni a tenyészállat faját, fajtáját, nemét, darabszámát (menynyiségét), származási, illetve a rendeltetési országot, továbbá a belföldi szállító, illetőleg megrendelő nevét.

4. §

A gazdálkodó szervnek a következő naptári évre vonatkozó kérelmét szeptember 30. napjáig kell benyújtania; a kistermelő kérelmét bármely időpontban benyújthatja.

5. §

A kérelemhez mellékelni kell:

a) a Megyei Állategészségügyi Állomás igazolását a kérelmező tenyészetének állategészségügyi helyzetéről és az Állomás ennek ismeretében közölt javaslatát;

b) a köztenyésztésbe vételre nem engedélyezett állatfajták behozatala esetén a tenyésztési (genetikai), szaporítási programot. A már jóváhagyott program esetén azonos fajták behozatalánál újabb programot nem kell mellékelni.

6. §

(1) A benyújtott kérelmek alapján a 3. §-ban megjelölt szervek - az illetékes megyei tanács mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének bevonásával - a helyszínen kötelesek megvizsgálni, hogy a kérelmező rendelkezik-e a szükséges személyi, tartási, valamint takarmányozási feltételekkel és ezek biztosítására távlatilag is képes.

(2) A kérelmek alapján tenyészállat fajonként, fajtánként, kor- és ivarcsoportonként, valamint a szállító országonként rangsorolt összesítőt készítenek, amelyet a - javaslatukkal ellátott kérelmekkel együtt október 20. napjáig - 3 példányban megküldenek a minisztériumnak. A kistermelők kérelmét a kijelölt szervek a javaslatukkal bármely időpontban felterjeszthetik. A javaslatot e rendelet mellékletében foglaltak figyelembevételével kell elkészíteni.

(3) A minisztérium a hozzájárulás iránti kérelem tárgyában hozott határozatát az érdekelteknek a javaslattevő szervek útján küldi meg.

7. §

A köztenyésztésre még nem engedélyezett állatfajta behozatala esetén az engedélyes a külföldi állatfajtát - annak behozatalát követő 30 napon belül - köztenyésztésre engedélyezés céljából az Országos Mezőgazdasági Fajtakísérleti Intézethez bejelenteni köteles.

8. §

(1) A tenyészállatok kiviteléhez szükséges miniszteri hozzájárulás megadására irányuló kérelmet a 3. §-ban megjelölt szervek javaslatával ellátva, az állat fajának, fajtájának, nemének, darabszámának (mennyiségének) és a rendeltetési országnak a megjelölésével az illetékes külkereskedelmi tevékenység végzésére jogosult gazdálkodó szervek nyújtják be a minisztériumnak. A 3. § b) pontjában megjelölt gazdálkodó szervek esetében - szarvasmarha, bivaly, juh, kecske, sertés, baromfi, sperma, tenyésztojás, prémesállat és házinyúl kivitelénél - a javaslattevő közvetlenül az Országos Állattenyésztési Felügyelőség.

(2) A minisztérium határozatát a kérelmet benyújtó külkereskedelmi tevékenység végzésére jogosult gazdálkodó szerveknek és a javaslattevő szerveknek egyidejűleg küldi meg.

(3) A kérelem, a kiviteli igény alapján a tárgyéven belül időbeni korlátozás nélkül bármikor benyújtható.

9. §

(1) Élő vad behozatalához vagy kiviteléhez - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium hozzájárulása szükséges. A hozzájárulás iránti kérelmet a vadászatra jogosultnak - kivitel esetén a Magyar Vadkereskedelmi Szövetkezeti Vállalat (a továbbiakban: MAVAD) útján - a tárgyévet megelőző október 20. napjáig, az apróvad kivitelére vonatkozó kérelmet pedig a tárgyévet megelőző december 31. napjáig kell a minisztériumhoz benyújtania. A kérelemben meg kell jelölni a vadfajt, a darabszámot, a szállító, illetve megrendelő országot, valamint nagyvad esetében a nemet is. Nem kell megjelölni a megrendelő országot apróvad kivitele esetén.

(2) Ha apróvad kivitelét vadásztársaság kéri, a hozzájárulás megadása a megyei tanács mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének hatáskörébe tartozik. A kérelmet a MAVAD útján kell benyújtani. A megyei szakigazgatási szerv a döntést a MAVOSZ megyei intézőbizottságának meghallgatásával

- olyan vadásztársaság tekintetében, amelynek hosszú lejáratú vadgazdálkodási tervét a szakigazgatási szerv hagyta jóvá, az éves terv felülvizsgálata során

- olyan vadásztársaság tekintetében pedig, amelynek hosszú lejáratú vadgazdálkodási tervét a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium hagyta jóvá, külön kérelemre hozza meg. A vadfajonként és darabszámonként megjelölt külön kérelmet a tárgyévet megelőző december 31-ig kell benyújtani.

10. §

Az e rendeletben meghatározott hozzájárulás a külkereskedelmi forgalmi engedélyezés iránti kérelem feltétele [3/1967. (XI. 26.) KkM rendelet 13. § (2) bek.].

11. §

Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba; rendelkezéseit első ízben az 1977. évre vonatkozólag kell alkalmazni. Egyidejűleg a 19/1968. (V. 26.) MÉM-KkM. együttes rendelet hatályát veszti azzal, hogy az 1976. évi tenyészállat behozatalnál és kivitelnél szükséges hozzájárulás megadása még a rendelet alapján történik.

Dr. Romány Pál s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

Dr. Bíró József s. k.,

külkereskedelmi miniszter

Melléklet a 16/1976. (IV. 27.) MÉM-KkM együttes rendelethez

A tenyészállat behozatal engedélyezésének feltételei

A Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium által meghatározott számú és minőségű tenyészállat behozatalánál általában az alábbi követelményeket kell érvényesíteni:

- a behozatal csak abban az esetben indokolt, ha az igény hazai tenyésztésből gazdaságosan nem elégíthető ki;

- a kérelmező gazdaság meglevő állatállományának genetikai termelőképességét már kihasználta és a behozandó fajta tenyésztési és termelési igényeit ki tudja elégíteni;

- a gazdaság a behozatal pénzügyi forrásával rendelkezik;

- elsősorban az apaállat (sperma) javító hatását kell figyelembe venni;

- a behozatal elsősorban a meglevő törzsállomány kiegészítésére szolgáljon.

Állatfajonként a következőket kell figyelembe venni:

1. Tenyészüsző behozatal

a) Előnyben kell részesíteni azokat a gazdálkodó szerveket, amelyek a korábbi években is hoztak be már az adott fajtából tenyészállatokat, azokkal jó tenyésztési és termelési eredményeket értek el, és vásárlási szándékukat állomány-kiegészítés céljából jelentették be.

b) Az új, szakosított teleppel már rendelkező, vagy régi telepét korszerűvé átalakító gazdálkodó szervek igényét a rangsorolásnál előnyben kell részesíteni.

c) Elsősorban a megfelelően honosuló egy - hasznosítású fajták vásárlására vonatkozó igényeket kell kielégíteni és azokat a gazdálkodó szerveket, amelyek a kapcsolódó termelési rendszer tagjai vagy szervezői.

d) Száznál kevesebb üszőt behozni szándékozó gazdálkodó szervek igényének teljesítése a hazánkban már tenyésztett fajtákból nem javasolható.

e) Kísérleti célból, megalapozott és előzetesen jóváhagyott genetikai program esetén, különösen indokolt esetben, a hazánkban eddig még nem tenyésztett fajták behozatala kis nagyságrendben is javasolható.

2. Tenyészsertés behozatal

Az egyes gazdálkodó szervek igényeinek elbírálása során előnyben részesítendők a termelési rendszerek taggazdaságai, amelyek

- 200-nál több törzskocával rendelkeznek, és kimagasló tenyésztési és termelési eredményeket érnek el, továbbá

- egyszerre nagyobb számú tenyészállatot kívánnak vásárolni.

3. Tenyészjuh behozatal

a) Csak azoknak a törzstenyészeteknek a behozatali kérelmét lehet figyelembe venni, amelyeknek a tenyésztési és termelési eredményei a hazai, ellenőrzésben tartott állomány átlagos mutatóit meghaladják.

b) Egy alkalommal 200-nál kevesebb jerke behozatalát nem lehet javasolni.

4. Kisállat behozatal

Az alábbi fontossági sorrendet kell érvényesíteni:

a) tenyésztés,

b) szaporítás,

c) "bértermeltetés" (a behozott állomány szaporulatát a szállító cég visszavásárolja),

d) kísérlet, teljesítményvizsgálat.

Szaporítás céljára csak olyan állományt szabad behozni, amely lényeges értékmérő tulajdonságai szempontjából felülmúlja a hazai állományokat, és ezt a teljesítményvizsgálatok eredménye is igazolja.

5. Tenyészló behozatal

A behozatal fontossági sorrendje:

- tenyészmén szükséglet,

- törzstenyészetek utánpótlása,

- sport- és tenyészlóállomány fejlesztése.

6. Élővad behozatal

Csak vérfrissítés vagy telepítés céljából indokolt.

Tartalomjegyzék