Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1/1976. (II. 7.) NIM rendelet

a bányaipari technikusok (aknászok) képzéséről

A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel, az oktatási miniszterrel és a munkaügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

Általános rendelkezések

1. §

A bányaipari technikusok (aknászok) képzése a Bányaipari Aknászképző Technikum (a továbbiakban: Technikum) nappali-, esti- és levelező tagozatain történik.

2. §

(1) A Technikumba azt lehet felvenni, aki az általános iskola VIII. osztályát elvégezte, továbbá

nappali tagozatra történő jelentkezés esetén:

a) vájár szakmunkás képesítést szerzett és 18. életévét a felvétel évének augusztus 31. napjáig még nem töltötte be, vagy

b) vájár szakmunkás képesítéssel bányaüzemben dolgozik, legalább 3 év föld alatti bányaüzemi gyakorlattal rendelkezik és munkáltatója továbbtanulásra jelöli;

esti- és levelező tagozatra történő jelentkezés esetén:

c) bányavállalatnál legalább 5 éve folyamatos munkaviszonya van, szakmunkásképesítéssel rendelkezik, munkáltatója továbbtanulásra jelöli és életkora a felvétel évében nem haladja meg a 40. évet.

(2) A vájár szakmunkásképző intézetekben tanulmányaikat befejező tanulók az intézet igazgatójához nyújtják be felvételi kérelmüket minden év március 1-ig. A felvételi kérelmet az intézet igazgatója minden év április 1-ig - véleményével együtt - továbbítja a Technikumhoz.

(3)[1] A bányavállalatoknál munkaviszonyban állók felvételi kérelmüket a vállalat igazgatójához nyújtják be, aki a kérelmet javaslatával ellátva a Technikumhoz küldi meg. A javaslatnak tartalmazni kell a tagozat megjelölését (nappali, esti illetőleg levelező). A felvételi kérelem benyújtásának, valamint továbbításának határnapja szempontjából a (2) bekezdésben foglaltak az irányadók.

(4)[2] A felvehető tanulók számát a szakemberszükségletre figyelemmel az Ipari Minisztérium évenként hagyja jóvá. A felvételről a felvételi vizsga alapján nappali tagozatnál a Technikum igazgatója, kihelyezett esti vagy levelező tagozatnál a tagozatvezető dönt.

Ösztöndíjas tanulókra vonatkozó rendelkezések

3. §[3]

(1) A 2. § (1) bekezdés a) pontja alapján felvett tanulók a tanulmányi idő tartamára (tanévenként 10 hónap) ösztöndíjban részesülnek.

(2) Az ösztöndíj összegét a Technikum igazgatója állapítja meg.

4. §

(1) A tanulók térítésnélküli diákotthoni szolgáltatásban részesülnek. Azok a tanulók, akik a diákotthoni teljes szolgáltatásra nem tartanak igényt, térítés nélkül vehetik igénybe a diákotthoni menzát.

(2) A diákotthonból fegyelmi úton kizárt, vagy súlyos iskolai fegyelmi büntetésben részesült tanuló a menzát csak teljes térítéssel veheti igénybe.

(3) A tanulók a nyári szünidőben négyhetes kötelező bányaüzemi gyakorlaton vesznek részt a Technikum igazgatójának kijelölése és feladatmeghatározása alapján. A gyakorlati időre járó bért a munkahelyen végzett munka alapján kell megállapítani. A bért a foglalkoztató vállalat folyósítja.

Tanulmányi szerződéses tanulókra vonatkozó rendelkezések

5. §

(1) A 2. § (1) bekezdés b) pontja alapján felvett tanulók munkaviszonya a tanulmányok megkezdésétől azok befejezéséig szünetel.

(2) A szünetelésnek az (1) bekezdésben megjelölt ideje a munkaviszonyhoz fűződő kedvezmények szempontjából munkában eltöltött időnek számít, ezért annak tartama alatt is megilletik a tanulókat a munkaviszonyból eredő nem bérjellegű járandóságok, kedvezmények, szociális-kulturális szolgáltatások (pl. szolgálati lakás, bölcsőde, üdültetés stb.) továbbá a bérjellegű járandóságok közül a nyereségrészesedés, hűségjutalom, illetményszén.

(3) A munkaviszonyban töltött idő számításánál, valamint a szakmai gyakorlat szempontjából figyelembe kell venni a szünetelés időtartamát is.

(4) Ha a tanuló tanulmányait önhibáján kívül szakítja meg, a vállalat köteles a tanulót eredeti munkakörében foglalkoztatni.

(5)[4] A tanulók térítés ellenében diákotthoni szolgáltatásban részesülnek. A szolgáltatások után járó térítés összegét a vállalati keresettérítések és a tanulmányi eredmények alapján differenciáltan a Technikum igazgatója állapítja meg.

6. §

(1) A 2. § (1) bekezdés b) pontja alapján felvett tanulóval a vállalat tanulmányi szerződést köt.

(2) A tanulmányi szerződésben kell meghatározni:

a) a keresettérítés összegét (7. §),

b) a munkaviszony létesítését és időtartamát (8. §),

c) egyéb kérdéseket, különösen amelyek a tanuló támogatására, jó tanulmányi eredmény elérésének elősegítésére irányulnak.

7. §

(1) A tanulónak járó vállalati keresettérítés havi összege egész évben (12 hónapon át) a mindenkori vállalati vájár átlagkereset 80%-a.

(2) A II. tanévtől kezdődően a keresettérítés a tanulmányi eredménytől függően - a tanulmányi eredmény félévi és év végi értékelése alapján - a következők szerint módosul:

- a keresettérítés kiegészül az átlagkereset 5%-ával, ha a tanuló legfeljebb két tantárgyból közepes osztályzatot, a többi tantárgyból pedig jeles, vagy jó osztályzatot ér el,

- a keresettérítés csökken az átlagkereset 5%-ával, ha a tanuló valamely tantárgyból elégtelen osztályzatot, vagy kettő, illetve több tantárgyból elégséges osztályzatot ér el.

(3) A keresettérítés az első tanév első napjától a tanulmányok befejezéséig jár. A keresettérítést arra az évre is fizetni kell, amelyet a tanuló ismétel.

8. §

(1) A tanuló a tanulmányok befejezése után köteles a vállalatnál munkaviszonyban a támogatás időtartamával egyező időt eltölteni.

(2) Az aknászképzettség megszerzése után a tanuló e végzettségének megfelelő munkakörben köteles munkaviszonyt létesíteni.

9. §

(1) Ha a tanuló tanulmányi munkája önhibájából kifogásolhatóvá válik, a vállalat a Technikumból visszahívhatja.

(2) A tanuló tanévet csak egy ízben ismételhet.

10. §

(1) A tanuló a nyári szünidőben 6 hetes kötelező bányaüzemi gyakorlaton vesz részt a Technikum igazgatójának kijelölése és feladat-meghatározása alapján.

(2) A tanuló pihenő ideje - a kötelező üzemi gyakorlatok befejezése után - tanévkezdésig tart.

(3) A tanulót a (2) bekezdésben említett pihenő időn kívül - a tanév közben - szabadság nem illeti meg.

11. §

(1) Ha a tanuló betegség, vagy méltánylást érdemlő egyéb körülmény miatt hagyja abba tanulmányait, vagy ilyen ok miatt nem lép - tanulmányait követően - munkába, a vállalat által addig nyújtott támogatás megtérítésére nem kötelezhető.

(2) Amennyiben a tanuló önhibájából hagyja abba tanulmányait, a vállalat az 5. § (2) bekezdése alapján nyújtott bérjellegű járandóságok 30%-ának megtérítését követelheti.

(3) Ha a tanuló - az (1) bekezdésben említett okok fennállása nélkül - tanulmányainak abbahagyását, vagy befejezését követően a vállalatnál nem lép munkába, illetve a szerződésben meghatározott időtartamot nem tölti le, a vállalat az addig nyújtott támogatás 30%-ának megtérítését követelheti. Ha a tanuló a meghatározott időtartamnak csak egy részét nem tölti le, megtérítési kötelezettsége ezzel arányosan alakul.

Vegyes és hatályba léptető rendelkezések

12. §

(1) A 2. § (1) bekezdés c) pontja alapján felvett esti és levelező tagozatos technikumi tanulókra a dolgozók középfokú képzését szabályozó jogszabályokat megfelelően alkalmazni kell.

(2) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a bányaipari technikusképzésről szóló 1/1957. (NIM. É. 4-5.) NIM utasítás hatályát veszti.

Dr. Simon Pál s. k.,

nehézipari miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 5/1990. (V. 24.) IpM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 1990.05.24.

[2] Megállapította az 5/1990. (V. 24.) IpM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 1990.05.24.

[3] Megállapította az 5/1990. (V. 24.) IpM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 1990.05.24.

[4] Megállapította az 5/1990. (V. 24.) IpM rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos 1990.05.24.

Tartalomjegyzék