1/1976. (II. 7.) NIM rendelet
a bányaipari technikusok (aknászok) képzéséről
A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel, az oktatási miniszterrel és a munkaügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:
Általános rendelkezések
1. §
A bányaipari technikusok (aknászok) képzése a Bányaipari Aknászképző Technikum (a továbbiakban: Technikum) nappali-, esti- és levelező tagozatain történik.
2. §
(1) A Technikumba azt lehet felvenni, aki az általános iskola VIII. osztályát elvégezte, továbbá
nappali tagozatra történő jelentkezés esetén:
a) vájár szakmunkás képesítést szerzett és 18. életévét a felvétel évének augusztus 31. napjáig még nem töltötte be, vagy
b) vájár szakmunkás képesítéssel bányaüzemben dolgozik, legalább 3 év föld alatti bányaüzemi gyakorlattal rendelkezik és munkáltatója továbbtanulásra jelöli;
esti- és levelező tagozatra történő jelentkezés esetén:
c) bányavállalatnál legalább 5 éve folyamatos munkaviszonya van, szakmunkásképesítéssel rendelkezik, munkáltatója továbbtanulásra jelöli és életkora a felvétel évében nem haladja meg a 40. évet.
(2) A vájár szakmunkásképző intézetekben tanulmányaikat befejező tanulók az intézet igazgatójához nyújtják be felvételi kérelmüket minden év március 1-ig. A felvételi kérelmet az intézet igazgatója minden év április 1-ig - véleményével együtt - továbbítja a Technikumhoz.
(3)[1] A bányavállalatoknál munkaviszonyban állók felvételi kérelmüket a vállalat igazgatójához nyújtják be, aki a kérelmet javaslatával ellátva a Technikumhoz küldi meg. A javaslatnak tartalmazni kell a tagozat megjelölését (nappali, esti illetőleg levelező). A felvételi kérelem benyújtásának, valamint továbbításának határnapja szempontjából a (2) bekezdésben foglaltak az irányadók.
(4)[2] A felvehető tanulók számát a szakemberszükségletre figyelemmel az Ipari Minisztérium évenként hagyja jóvá. A felvételről a felvételi vizsga alapján nappali tagozatnál a Technikum igazgatója, kihelyezett esti vagy levelező tagozatnál a tagozatvezető dönt.
Ösztöndíjas tanulókra vonatkozó rendelkezések
3. §[3]
(1) A 2. § (1) bekezdés a) pontja alapján felvett tanulók a tanulmányi idő tartamára (tanévenként 10 hónap) ösztöndíjban részesülnek.
(2) Az ösztöndíj összegét a Technikum igazgatója állapítja meg.
4. §
(1) A tanulók térítésnélküli diákotthoni szolgáltatásban részesülnek. Azok a tanulók, akik a diákotthoni teljes szolgáltatásra nem tartanak igényt, térítés nélkül vehetik igénybe a diákotthoni menzát.
(2) A diákotthonból fegyelmi úton kizárt, vagy súlyos iskolai fegyelmi büntetésben részesült tanuló a menzát csak teljes térítéssel veheti igénybe.
(3) A tanulók a nyári szünidőben négyhetes kötelező bányaüzemi gyakorlaton vesznek részt a Technikum igazgatójának kijelölése és feladatmeghatározása alapján. A gyakorlati időre járó bért a munkahelyen végzett munka alapján kell megállapítani. A bért a foglalkoztató vállalat folyósítja.
Tanulmányi szerződéses tanulókra vonatkozó rendelkezések
5. §
(1) A 2. § (1) bekezdés b) pontja alapján felvett tanulók munkaviszonya a tanulmányok megkezdésétől azok befejezéséig szünetel.
(2) A szünetelésnek az (1) bekezdésben megjelölt ideje a munkaviszonyhoz fűződő kedvezmények szempontjából munkában eltöltött időnek számít, ezért annak tartama alatt is megilletik a tanulókat a munkaviszonyból eredő nem bérjellegű járandóságok, kedvezmények, szociális-kulturális szolgáltatások (pl. szolgálati lakás, bölcsőde, üdültetés stb.) továbbá a bérjellegű járandóságok közül a nyereségrészesedés, hűségjutalom, illetményszén.
(3) A munkaviszonyban töltött idő számításánál, valamint a szakmai gyakorlat szempontjából figyelembe kell venni a szünetelés időtartamát is.
(4) Ha a tanuló tanulmányait önhibáján kívül szakítja meg, a vállalat köteles a tanulót eredeti munkakörében foglalkoztatni.
(5)[4] A tanulók térítés ellenében diákotthoni szolgáltatásban részesülnek. A szolgáltatások után járó térítés összegét a vállalati keresettérítések és a tanulmányi eredmények alapján differenciáltan a Technikum igazgatója állapítja meg.
6. §
(1) A 2. § (1) bekezdés b) pontja alapján felvett tanulóval a vállalat tanulmányi szerződést köt.
(2) A tanulmányi szerződésben kell meghatározni:
a) a keresettérítés összegét (7. §),
b) a munkaviszony létesítését és időtartamát (8. §),
c) egyéb kérdéseket, különösen amelyek a tanuló támogatására, jó tanulmányi eredmény elérésének elősegítésére irányulnak.
7. §
(1) A tanulónak járó vállalati keresettérítés havi összege egész évben (12 hónapon át) a mindenkori vállalati vájár átlagkereset 80%-a.
(2) A II. tanévtől kezdődően a keresettérítés a tanulmányi eredménytől függően - a tanulmányi eredmény félévi és év végi értékelése alapján - a következők szerint módosul:
- a keresettérítés kiegészül az átlagkereset 5%-ával, ha a tanuló legfeljebb két tantárgyból közepes osztályzatot, a többi tantárgyból pedig jeles, vagy jó osztályzatot ér el,
- a keresettérítés csökken az átlagkereset 5%-ával, ha a tanuló valamely tantárgyból elégtelen osztályzatot, vagy kettő, illetve több tantárgyból elégséges osztályzatot ér el.
(3) A keresettérítés az első tanév első napjától a tanulmányok befejezéséig jár. A keresettérítést arra az évre is fizetni kell, amelyet a tanuló ismétel.
8. §
(1) A tanuló a tanulmányok befejezése után köteles a vállalatnál munkaviszonyban a támogatás időtartamával egyező időt eltölteni.
(2) Az aknászképzettség megszerzése után a tanuló e végzettségének megfelelő munkakörben köteles munkaviszonyt létesíteni.
9. §
(1) Ha a tanuló tanulmányi munkája önhibájából kifogásolhatóvá válik, a vállalat a Technikumból visszahívhatja.
(2) A tanuló tanévet csak egy ízben ismételhet.
10. §
(1) A tanuló a nyári szünidőben 6 hetes kötelező bányaüzemi gyakorlaton vesz részt a Technikum igazgatójának kijelölése és feladat-meghatározása alapján.
(2) A tanuló pihenő ideje - a kötelező üzemi gyakorlatok befejezése után - tanévkezdésig tart.
(3) A tanulót a (2) bekezdésben említett pihenő időn kívül - a tanév közben - szabadság nem illeti meg.
11. §
(1) Ha a tanuló betegség, vagy méltánylást érdemlő egyéb körülmény miatt hagyja abba tanulmányait, vagy ilyen ok miatt nem lép - tanulmányait követően - munkába, a vállalat által addig nyújtott támogatás megtérítésére nem kötelezhető.
(2) Amennyiben a tanuló önhibájából hagyja abba tanulmányait, a vállalat az 5. § (2) bekezdése alapján nyújtott bérjellegű járandóságok 30%-ának megtérítését követelheti.
(3) Ha a tanuló - az (1) bekezdésben említett okok fennállása nélkül - tanulmányainak abbahagyását, vagy befejezését követően a vállalatnál nem lép munkába, illetve a szerződésben meghatározott időtartamot nem tölti le, a vállalat az addig nyújtott támogatás 30%-ának megtérítését követelheti. Ha a tanuló a meghatározott időtartamnak csak egy részét nem tölti le, megtérítési kötelezettsége ezzel arányosan alakul.
Vegyes és hatályba léptető rendelkezések
12. §
(1) A 2. § (1) bekezdés c) pontja alapján felvett esti és levelező tagozatos technikumi tanulókra a dolgozók középfokú képzését szabályozó jogszabályokat megfelelően alkalmazni kell.
(2) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a bányaipari technikusképzésről szóló 1/1957. (NIM. É. 4-5.) NIM utasítás hatályát veszti.
Dr. Simon Pál s. k.,
nehézipari miniszter
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította az 5/1990. (V. 24.) IpM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 1990.05.24.
[2] Megállapította az 5/1990. (V. 24.) IpM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 1990.05.24.
[3] Megállapította az 5/1990. (V. 24.) IpM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 1990.05.24.
[4] Megállapította az 5/1990. (V. 24.) IpM rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos 1990.05.24.