27/1976. (VII. 23.) MÉM rendelet
a szarvasmarhaállományok gümőkórmentesítésének állami támogatásáról szóló 29/1968. (VIII. 9.) MÉM rendelet módosításáról
A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel, az egészségügyi miniszterrel, az Országos Tervhivatal elnökével, az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével, a Magyar Nemzeti Bank elnökével, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
A szarvasmarhaállományok gümőkórmentesítésének állami támogatásáról szóló 29/1968. (VIII. 9.) MÉM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (2) bekezdése és (3) bekezdésének második fordulata helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) A szarvasmarhaállományok állami támogatással történő gümőkórmentesítését (a továbbiakban: mentesítés) a megfelelő tárgyi és személyi feltételekkel rendelkező mezőgazdasági termelőszövetkezetek, mezőgazdasági szakszövetkezetek, szövetkezeti és gazdasági társulások (a továbbiakban együtt: termelőszövetkezetek), valamint az állami gazdaságok (a továbbiakban a termelőszövetkezetekkel együtt: mezőgazdasági nagyüzem), továbbá egyes háztáji és egyéni állattartók (a továbbiakban: egyéni állattartó) állományainak tervszerű mentesítésével úgy kell végezni, hogy fokozatosan egyre nagyobb összefüggő területek (körzetek) mentesítése váljék lehetővé. Ennek elérése érdekében a több szarvasmarhatartó teleppel rendelkező mezőgazdasági nagyüzemben a mentesítés telepenként is végrehajtható."
(A mentesítés előfeltétele)
"- egyéni állatartó esetében, hogy a községhoz tartozó valamennyi mezőgazdasági nagyüzem szarvasmarhaállománya már gümőkórmentes legyen."
2. §
A R. 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"9. § A megyei állategészségügyi állomás a mezőgazdasági nagyüzemeket szarvasmarhaállományuk gümőkóros fertőzöttsége alapján két csoportba köteles sorolni.
a) Az első csoportba tartoznak azok a mezőgazdasági nagyüzemek, amelyek gümőkórral fertőzött és gümőkórmentes szarvasmarhákat is tartanak, de a fertőzött teheneket a mentesektől elkülönítetten, külön üzemegységben (telepen) tartják és elkülönítetten nevelik a fertőzött és a mentes szarvasmarhák szaporulatát is.
b) A második csoportba tartoznak azok a mezőgazdasági nagyüzemek, amelyekben a gümőkórral fertőzött és a gümőkórmentes teheneket vagy szaporulatát együtt tartják, vagy csak gümőkórral fertőzött szarvasmarhákat tartanak."
3. §
A R. 11. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az eltávolított fertőzött tehenek pótlására kizárólag gümőkórtól mentes, brucellózis szempontjából pedig "mentes" vagy "A" minősítésű állományból származó vemhes üsző használható fel. A 9. § alapján az első csoportba sorolt mezőgazdasági nagyüzemek a gümőkórtól mentes üzemegységből (telepről) származó vemhes üszőket a mentesítéshez felhasználhatják."
4. §
A R. 12. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"12. § (1) A mezőgazdasági nagyüzemekben az egész fertőzött tehénállományt a 11. § (2) bekezdésében előírt feltételeknek megfelelő vemhes üszőkkel kell kicserélni. Az eltávolított fertőzött szarvasmarhákat csak levágás céljára szabad értékesíteni, egyéni állattartók részére azok még hizlalásra sem adhatók el. A fertőzött tehenek szaporulata csak hizlalásra, majd vágásra értékesíthető.
(2) Újonnan létesített szarvasmarha telepet csak gümőkórmentes környezetből származó, brucellózis szempontjából legalább egyedileg negatív állatokkal szabad betelepíteni."
5. §
A R. 13. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"13. § Állami támogatás csak azok után az eltávolított, gümőkórral fertőzött tehenek után fizethető, amelyeket a 11. § (2) bekezdésében előírt feltételeknek megfelelő gümőkórmentes vemhes üszőkkel pótoltak és ezzel gümőkórmentes állományt alakítottak ki."
6. §
A R. 14. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"14. § (1) Az állami támogatás összege a mentesítésnek kérelemre történő engedélyezése és a mentesítés elrendelése esetén azonos.
(2) Az állami támogatás összege minden termeléses törzskönyvi ellenőrzés alatt álló tehén után 15 000 Ft, az egyéb tehenek után 12 000 Ft, ezenkívül a pótlásra beállított sajátnevelésű vemhes üsző után, amelynek anyja termeléses törzskönyvi ellenőrzés alatt áll 3000 Ft, egyéb sajátnevelésű vemhes üsző után 2000 Ft."
7. §
A R. 15. §-a (1) bekezdésének bevezető rendelkezése és c) pontja, valamint (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"15. § (1) Gümőkórmentességgel kapcsolatos támogatás (állami támogatás, tej-felár stb.) a mezőgazdasági nagyüzem részére csak akkor adható, ha ..."
"c) a gümőkórmentes telepen fertőzött gümőkóros beteg vagy fertőző gümőkóros betegségre gyanús személy nem dolgozik és a dolgozók egy évnél nem régebbi egészségügyi vizsgálatának kedvező eredményét a vizsgáló intézetben "Szarvasmarhatartó telepen dolgozhat" szöveggel a telepen állandó munkát végző, valamint a munkakörével kapcsolatban azt rendszeresen felkereső valamennyi személy egészségügyi könyvébe bejegyezték:"
"(2) Ha az állami támogatással mentesített szarvasmarhaállomány a mezőgazdasági nagyüzem, vagy az egyéni állattartó hibájából újra fertőződik, az állami támogatás teljes összegét 3 hónapon belül köteles a megyei állategészségügyi állomás MNB számlájára történő befizetéssel visszatéríteni, emellett az ismételt mentesítés teljes költsége is a mezőgazdasági nagyüzemet, illetőleg az egyéni állattartót terheli. Az újabb mentesítést ilyen esetben legkésőbb egy éven belül végre kell hajtani."
8. §
A R. 16. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"16. § Állami támogatással történő mentesítés esetén az állatforgalmi és húsipari vállalat a termelőszövetkezettől, illetőleg egyéni állattartótól az eltávolításra kerülő teheneket köteles megvásárolni. Az eltávolított fertőzött tehenek pótlására az Országos Állattenyésztési Felügyelőség - amennyiben azt a mentesítést végző mezőgazdasági nagyüzem kéri - biztosítja a szükséges számú és legalább azonos minőségű gümőkórmentes vemhes üszőt."
9. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a R. 17. §-a. valamint 20. §-ának (2) bekezdése hatályát veszti.
Dr. Soós Gábor s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztériumi államtitkár