Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

3/1976. (VII. 9.) BM rendelet

a Magyar Népköztársaság Kormánya és a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság Kormánya között a kishatárforgalom szabályozása tárgyában Budapesten, 1975. november 5. napján aláírt egyezmény végrehajtásáról

A Magyar Népköztársaság Kormánya és a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság Kormánya között a kishatárforgalom szabályozása tárgyában Budapesten, 1975. november 5. napján aláírt egyezmény (a továbbiakban: Egyezmény) kihirdetéséről szóló 1976. évi 19. törvényerejű rendelet 3. §-ában, továbbá az útlevelekről szóló 1970. évi 4. törvényerejű rendelet 6. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem.

1. §

(1) A kishatárforgalomban való részvételre jogosult az a magyar állampolgár, aki a kishatárforgalmi sáv valamelyik helységében állandó lakóhellyel rendelkezik, valamint a házastársa és kiskorú gyermeke akkor is, ha az állandó lakóhelyük nem a kishatárforgalmi sáv valamelyik helységében van.

(2) A kishatárforgalomban az államhatár átlépése határátlépési engedéllyel, csoportos utazás esetén pedig a csoportvezető határátlépési engedélyéhez csatolt névjegyzékkel és az utazásban résztvevők személyi igazolványának felmutatásával történik.

2. §

(1) A határátlépési engedélyt a kishatárforgalmi sávban lakó kérelmező állandó lakóhelye szerint illetékes járási (városi) rendőrkapitányság adja ki és hosszabbítja meg időbeli érvényességét, továbbá érvényesíti kiutazásra.

(2) A kishatárforgalmi sávban állandó lakóhellyel nem rendelkező házastárs és kiskorú gyermek részére a határátlépési engedély kiadására és a kiutazásra érvényesítésére az (1) bekezdés szerinti rendőrkapitányság jogosult.

(3) A kishatárforgalomban csoportosan utazó személyek (gazdasági, kulturális, művészeti, sport és egyéb szervezetek csoportja) névjegyzékét az utazást rendező vállalat, intézmény, társadalmi szerv stb. székhelye szerint illetékes járási (városi) rendőrkapitányság érvényesíti kiutazásra.

3. §

(1) A határátlépési engedély időbeli érvényessége öt év, amely további öt évre meghosszabbítható.

(2) A határátlépési engedély érvényesített kiutazási engedéllyel, évenként nyolcszori utazásra és minden utazásnál tíz napi külföldi tartózkodásra jogosít.

(3) A (2) bekezdésben említett utazásokon felül indokolt esetben (születés, házasságkötés, betegség, haláleset stb.) rendkívüli utazás is engedélyezhető.

(4) A határátlépési engedély - a kérelemtől függően egy eljárásban - egy vagy több, legfeljebb azonban nyolc kiutazásra érvényesíthető.

4. §

(1) A határátlépési engedély kiadása, időbeli érvényességének meghosszabbítása, valamint a kiutazásra érvényesítése iránti kérelmet a 2. § (1) és (2) bekezdés szerinti, a csoportos utazás engedélyezése iránti kérelmet a 2. § (3) bekezdése szerinti rendőrkapitánysághoz kell benyújtani.

(2) A határátlépési engedély kiadása, rendkívüli utazásra történő érvényesítése, valamint időbeli érvényességének meghosszabbítása iránti kérelmet a kérelmező személyesen nyújtja be, családtagok együttes utazása esetén bármelyik felnőttkorú családtag benyújthatja. A csoportos utazás engedélyezése iránti kérelmet az utazást rendező szerv megbízottja nyújtja be.

(3) A határátlépési engedély kiadása és csoportos utazás engedélyezése iránti kérelmet az erre a célra rendszeresített kérelmi lapon kell benyújtani.

(4) A határátlépési engedély kiadása iránti kérelemhez az alábbi mellékleteket kell csatolni:

a) személyenként 1 db 5 X 6 cm-es - egy évnél nem régebbi - arcfényképet,

b) a sorkatonai szolgálatot még nem teljesített sorköteles korú hadköteles esetében az illetékes megyei hadkiegészítési és területvédelmi (Budapest Fővárosi Hadkiegészítő) parancsnokság engedélyét,

c) a kiskorú gyermek vagy a gondnokság alatt álló személy esetében, amennyiben nem szüleivel vagy csak a szülők egyikével utazik, a szülői felügyeletet ellátó szülők vagy a kiskorúval nem utazó szülő, illetve törvényes képviselő beleegyező nyilatkozatát.

(5) A csoportos utazás engedélyezése iránti kérelmet a résztvevők személyi adatait tartalmazó, az utazást rendező vállalat, intézmény, társadalmi szerv stb. a vezetője aláírásával és bélyegzőjével ellátott névjegyzék csatolásával kell benyújtani.

(6) A kiutazásra érvényesítéséhez, valamint időbeli érvényességének meghosszabbításához a határátlépési engedélyt és az illetékbélyeget kell benyújtani.

5. §

A kishatárforgalomból kizárható az, akinek az útlevelekről szóló 4/1970. (III. 3.) Korm. rendelet 3-4. §-a szerint nem adható útlevél, illetve aki az Egyezmény rendelkezéseit nem tartja meg.

6. §

(1) A 3. § (2) bekezdésében említett külföldi tartózkodás időtartama különös méltánylást érdemlő esetben (születés, házasságkötés, betegség, haláleset) legfeljebb további húsz napra meghosszabbítható.

(2) A jugoszláv állampolgárok részére a magyar kishatárforgalmi sávban való tartózkodás meghosszabbítását az illetékes járási (városi) rendőrkapitányság engedélyezi.

(3) A magyar állampolgárok részére a jugoszláv kishatárforgalmi sávban való tartózkodás meghosszabbítását az illetékes jugoszláv hatóság engedélyezi.

7. §

(1) A határátlépési engedély kiadásával kapcsolatos eljárásra az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. számú törvény rendelkezései az útlevelekről szóló jogszabályokban meghatározott kivételekkel irányadóak.

(2) A határátlépési engedély, a határátlépési engedély időbeli érvényességének meghosszabbítása és a kiutazásra érvényesítése iránti kérelem illetékköteles.

8. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a 2/1965. (XII. 30.) BM rendelet hatályát veszti.

(2) Az e rendelet hatálybalépése előtt kiadott határátlépési engedélyek az érvényességi idejükön belül felhasználhatók.

Benkei András s. k.,

belügyminiszter