3/1976. (VII. 9.) BM rendelet
a Magyar Népköztársaság Kormánya és a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság Kormánya között a kishatárforgalom szabályozása tárgyában Budapesten, 1975. november 5. napján aláírt egyezmény végrehajtásáról
A Magyar Népköztársaság Kormánya és a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság Kormánya között a kishatárforgalom szabályozása tárgyában Budapesten, 1975. november 5. napján aláírt egyezmény (a továbbiakban: Egyezmény) kihirdetéséről szóló 1976. évi 19. törvényerejű rendelet 3. §-ában, továbbá az útlevelekről szóló 1970. évi 4. törvényerejű rendelet 6. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem.
1. §
(1) A kishatárforgalomban való részvételre jogosult az a magyar állampolgár, aki a kishatárforgalmi sáv valamelyik helységében állandó lakóhellyel rendelkezik, valamint a házastársa és kiskorú gyermeke akkor is, ha az állandó lakóhelyük nem a kishatárforgalmi sáv valamelyik helységében van.
(2) A kishatárforgalomban az államhatár átlépése határátlépési engedéllyel, csoportos utazás esetén pedig a csoportvezető határátlépési engedélyéhez csatolt névjegyzékkel és az utazásban résztvevők személyi igazolványának felmutatásával történik.
2. §
(1) A határátlépési engedélyt a kishatárforgalmi sávban lakó kérelmező állandó lakóhelye szerint illetékes járási (városi) rendőrkapitányság adja ki és hosszabbítja meg időbeli érvényességét, továbbá érvényesíti kiutazásra.
(2) A kishatárforgalmi sávban állandó lakóhellyel nem rendelkező házastárs és kiskorú gyermek részére a határátlépési engedély kiadására és a kiutazásra érvényesítésére az (1) bekezdés szerinti rendőrkapitányság jogosult.
(3) A kishatárforgalomban csoportosan utazó személyek (gazdasági, kulturális, művészeti, sport és egyéb szervezetek csoportja) névjegyzékét az utazást rendező vállalat, intézmény, társadalmi szerv stb. székhelye szerint illetékes járási (városi) rendőrkapitányság érvényesíti kiutazásra.
3. §
(1) A határátlépési engedély időbeli érvényessége öt év, amely további öt évre meghosszabbítható.
(2) A határátlépési engedély érvényesített kiutazási engedéllyel, évenként nyolcszori utazásra és minden utazásnál tíz napi külföldi tartózkodásra jogosít.
(3) A (2) bekezdésben említett utazásokon felül indokolt esetben (születés, házasságkötés, betegség, haláleset stb.) rendkívüli utazás is engedélyezhető.
(4) A határátlépési engedély - a kérelemtől függően egy eljárásban - egy vagy több, legfeljebb azonban nyolc kiutazásra érvényesíthető.
4. §
(1) A határátlépési engedély kiadása, időbeli érvényességének meghosszabbítása, valamint a kiutazásra érvényesítése iránti kérelmet a 2. § (1) és (2) bekezdés szerinti, a csoportos utazás engedélyezése iránti kérelmet a 2. § (3) bekezdése szerinti rendőrkapitánysághoz kell benyújtani.
(2) A határátlépési engedély kiadása, rendkívüli utazásra történő érvényesítése, valamint időbeli érvényességének meghosszabbítása iránti kérelmet a kérelmező személyesen nyújtja be, családtagok együttes utazása esetén bármelyik felnőttkorú családtag benyújthatja. A csoportos utazás engedélyezése iránti kérelmet az utazást rendező szerv megbízottja nyújtja be.
(3) A határátlépési engedély kiadása és csoportos utazás engedélyezése iránti kérelmet az erre a célra rendszeresített kérelmi lapon kell benyújtani.
(4) A határátlépési engedély kiadása iránti kérelemhez az alábbi mellékleteket kell csatolni:
a) személyenként 1 db 5 X 6 cm-es - egy évnél nem régebbi - arcfényképet,
b) a sorkatonai szolgálatot még nem teljesített sorköteles korú hadköteles esetében az illetékes megyei hadkiegészítési és területvédelmi (Budapest Fővárosi Hadkiegészítő) parancsnokság engedélyét,
c) a kiskorú gyermek vagy a gondnokság alatt álló személy esetében, amennyiben nem szüleivel vagy csak a szülők egyikével utazik, a szülői felügyeletet ellátó szülők vagy a kiskorúval nem utazó szülő, illetve törvényes képviselő beleegyező nyilatkozatát.
(5) A csoportos utazás engedélyezése iránti kérelmet a résztvevők személyi adatait tartalmazó, az utazást rendező vállalat, intézmény, társadalmi szerv stb. a vezetője aláírásával és bélyegzőjével ellátott névjegyzék csatolásával kell benyújtani.
(6) A kiutazásra érvényesítéséhez, valamint időbeli érvényességének meghosszabbításához a határátlépési engedélyt és az illetékbélyeget kell benyújtani.
5. §
A kishatárforgalomból kizárható az, akinek az útlevelekről szóló 4/1970. (III. 3.) Korm. rendelet 3-4. §-a szerint nem adható útlevél, illetve aki az Egyezmény rendelkezéseit nem tartja meg.
6. §
(1) A 3. § (2) bekezdésében említett külföldi tartózkodás időtartama különös méltánylást érdemlő esetben (születés, házasságkötés, betegség, haláleset) legfeljebb további húsz napra meghosszabbítható.
(2) A jugoszláv állampolgárok részére a magyar kishatárforgalmi sávban való tartózkodás meghosszabbítását az illetékes járási (városi) rendőrkapitányság engedélyezi.
(3) A magyar állampolgárok részére a jugoszláv kishatárforgalmi sávban való tartózkodás meghosszabbítását az illetékes jugoszláv hatóság engedélyezi.
7. §
(1) A határátlépési engedély kiadásával kapcsolatos eljárásra az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. számú törvény rendelkezései az útlevelekről szóló jogszabályokban meghatározott kivételekkel irányadóak.
(2) A határátlépési engedély, a határátlépési engedély időbeli érvényességének meghosszabbítása és a kiutazásra érvényesítése iránti kérelem illetékköteles.
8. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a 2/1965. (XII. 30.) BM rendelet hatályát veszti.
(2) Az e rendelet hatálybalépése előtt kiadott határátlépési engedélyek az érvényességi idejükön belül felhasználhatók.
Benkei András s. k.,
belügyminiszter