Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

5/1976. (X. 26.) KM rendelet

az egyes közművelődési tevékenységeket végzők szakképesítéséről és foglalkoztatásáról

A munkaügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetséggel, a Művészeti Szakszervezetek Szövetségével, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával és az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:

I. Általános rendelkezések

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed a tanácsok, az egyéb állami szervek (vállalat, intézmény, intézet), a társadalmi szervezetek és a szövetkezetek által foglalkoztatott, a (2) bekezdésben meghatározott kulturális dolgozókra.

(2) A rendelet alkalmazásában kulturális dolgozónak kell tekinteni a

a) műkedvelő

zenekar, énekkar, színjátszócsoport (irodalmi színpad), bábcsoport, néptánc csoport vezetőjét és segédoktatóiát. a népzenei, vagy egyéb hangszeres csoport, énekes kör vagy csoport, társastánc csoport, képzőművészeti, fotoművészeti, díszítőművészeti, filmművészeti kör és egyéb előadó- vagy alkotóművészeti közösség vezetőjét, valamint a hangszeres kísérőt (a továbbiakban: művészeti oktató).

b) műkedvelő szakkör vezetőjét.

c) klubvezetőt.

d) megbízási díjas művelődési ügyvezetőt,

e) megbízási díjas könyvtárost (könyvkölcsönzőt).

2. §

Nem terjed ki a rendelet hatálya a fegyveres erők és a fegyveres testületek által foglalkoztatott kulturális dolgozóra. Az e területen foglalkoztatott kulturális dolgozók alkalmazásának jogviszonyára és díjazására vonatkozó szabályokat az illetékes miniszterek a kulturális miniszterrel egyetértésben - külön rendelkezésekben - állapítják meg.

3. §

Segédoktatót csak műkedvelő zenekar, énekkar, színjátszó csoport (irodalmi színpad), bábcsoport, néptánc csoport irányításában való közreműködés céljából szabad foglalkoztatni.

II. Szakképesítési követelmények

4. §

A rendelet hatálya alá tartozó szerv az 1. §-ban meghatározott feladat díjazásért történő ellátására szerződést csak olyan dolgozóval köthet, aki a jelen rendeletben előírt szakképesítéssel rendelkezik. Művészeti oktató foglalkoztatása esetén a dolgozónak - a szakképesítésen felül - a Népművelési Intézet által adott működési engedéllyel is rendelkeznie kell.

5. §

A kulturális dolgozóval szemben támasztott szakképesítési követelményeket a rendelet I. számú melléklete tartalmazza.

6. §

Mentesül a szakképesítési követelmények alól:

a) az Állami-, Kossuth-, művészeti-, SZOT-díjjal, illetőleg a Kiváló Művész-, Érdemes Művész-, Népművészet Mestere vagy Kiváló Népművelő kitüntetéssel rendelkező személy, ha a kitüntetést a tervezett foglalkoztatásnak megfelelő területen folytatott tevékenységért kapta;

b) a Népművelési Intézet által adott működési engedéllyel rendelkező művészeti oktató, ha a rendelet hatályba lépésekor alkalmazásban áll és a működési engedélye kiállításától eltelt időszak legalább 50%-ában a működési engedélyének megfelelő munkakörben dolgozott;

c) a rendelet hatályba lépésekor alkalmazásban álló szakkörvezető, klubvezető, művelődési ügyvezető és könyvkölcsönző, ha 45. életévét betöltötte és e munkakörben - a rendelet hatályba lépését megelőző 10 éven belül - legalább 5 évet dolgozott.

7. §

(1) Szakképesítéssel nem rendelkező személy, kulturális dolgozói feladatkörben történő foglalkoztatására a foglalkoztató szerv szerint illetékes fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének vezetője - határozott időre - engedélyt adhat.

(2) Az (1) bekezdés alapján adott engedély 2 évi időtartamra szólhat. Az engedélyezéssel egyidejűen a dolgozót a szakképesítés megszerzésére kell kötelezni. Az engedély további 2 évi időtartamra meghosszabbítható, ha a dolgozó az előírt szakképesítés megszerzésére irányuló iskolai vagy tanfolyami képzést megkezdte, de azt saját hibáján kívül nem fejezte be.

8. §

A szakképesítési követelmények alól

- a 6. § a) pontja alapján mentes dolgozó a rendelet 1. sz. mellékletének "A" kategóriájába tartozik;

- a 6. § b) pontja szerint mentes dolgozó kategóriája megegyezik működési engedélyének kategóriájával;

- a 6. § c) pontja alapján mentes dolgozó szakképesítési kategóriáját az iskolai végzettség alapján kell megállapítani azzal, hogy a középiskolai végzettséggel nem rendelkező személy e rendelet 1. sz. mellékletének "C" kategóriájába tartozik.

III. Szakmai tanfolyam és vizsga

9. §

(1) A rendelet mellékletében szakképesítési követelményként megjelölt felsőfokú, középfokú és alapfokú szakmai tanfolyam (szakmai vizsga) megszervezéséről a Népművelési Intézet - vagy az általa felkért szerv, az Intézet szakmai irányítása mellett - gondoskodik.

(2) Felsőfokú tanfolyam (szakmai vizsga) a művészeti főiskolákon is szervezhető.

(3) Az a dolgozó, aki az előírt tanfolyami tematika megfelelő részéből oktatási intézményben vizsgát tett, a szakképesítést - tanfolyam elvégzése nélkül - szakmai vizsga letételével szerezheti meg.

(4) A vizsgák és tanfolyamok önköltségesek, a küldő szerv azonban a résztvevők költségeit elszámolhatja. Ezen a címen az állami költségvetéssel szemben többlet igényt nem lehet támasztani.

10. §

A tanfolyami képzés tematikáját, a vizsgakövetelményeket, a felvétel, illetve a tanfolyam nélküli vizsgára bocsátás feltételeit külön intézkedéssel állapítom meg.

11. §

A szakmai tanfolyam befejezésével a résztvevőnek vizsgát kell tennie. A vizsga két alkalommal megismételhető. A vizsgabizottság elnökét és tagjait a kulturális miniszter jelöli ki. A vizsgadíjak fizetésére a 108/1969. (9) MüM utasítás 3. pontjában foglalt rendelkezések az irányadók.

12. §

A szakmai vizsga sikeres letételéről a résztvevőnek bizonyítványt kell kiadni. A bizonyítvány mintáját a rendelet 2. számú melléklete tartalmazza.

IV. Vegyes rendelkezések

13. §

A művészeti oktatói működési engedély kiállítására a Népművelési Intézet jogosult. A tanács művelődési feladatot ellátó szakigazgatási szerve által kiadott műkedvelő művészeti csoport vezetői működési engedélyek 1976. december 31. napjával érvényüket vesztik.

14. §

Művészeti oktatói működési engedély csak annak adható, aki a rendelet 1. számú melléklete szerinti szakképesítéssel rendelkezik, továbbá, aki a 6. §-ban foglalt rendelkezés alapján a szakképesítés alól mentes. A működési engedély "A", "B", "C" kategóriájú lehet. A működési engedély kategóriájának a művészeti oktató szakképesítési kategóriájával (1. sz. melléklet) meg kell egyeznie.

15. §

A művészeti oktatói működési engedélyek mintáját a rendelet 3. számú melléklete tartalmazza.

16. §

A kulturális dolgozók tevékenységéről az éves beszámoló jelentést úgy kell elkészíteni, hogy az egyes művelődési formák száma, a foglalkoztatott dolgozók szakképesítésének megfelelő kategóriába sorolása ("A", "B", "C"), illetve a szakképesítéssel nem rendelkezők száma megállapítható legyen.

17. §

A rendelet előírásainak végrehajtása érdekében a Kulturális Minisztérium irányelveket ad ki.

18. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti a 105/1961. (M. K. 1.) MM sz. utasításnak a szakképesítési előírásokra, továbbá az egyes kategóriákba sorolás feltételeire, illetve a működési engedélyek kiadási rendjére vonatkozó előírása.

Dr. Marczali László s. k.,

kulturális miniszterhelyettes

1. számú melléklet az 5/1976. (X. 26.) KM rendelethez

A műkedvelő csoport (kör, szakkör) vezetők, a segédoktatók, a hangszeres kísérők, művelődési ügyvezetők, könyvkölcsönzők szakképesítési kategóriái

2. számú melléklet az 5/1976. (X. 26.) KM rendelethez

3. számú melléklet az 5/1976. (X. 26.) KM rendelethez

Tartalomjegyzék