5/1976. (X. 26.) KM rendelet

az egyes közművelődési tevékenységeket végzők szakképesítéséről és foglalkoztatásáról

A munkaügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetséggel, a Művészeti Szakszervezetek Szövetségével, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával és az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:

I. Általános rendelkezések

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed a tanácsok, az egyéb állami szervek (vállalat, intézmény, intézet), a társadalmi szervezetek és a szövetkezetek által foglalkoztatott, a (2) bekezdésben meghatározott kulturális dolgozókra.

(2) A rendelet alkalmazásában kulturális dolgozónak kell tekinteni a

a) műkedvelő

zenekar, énekkar, színjátszócsoport (irodalmi színpad), bábcsoport, néptánc csoport vezetőjét és segédoktatóiát. a népzenei, vagy egyéb hangszeres csoport, énekes kör vagy csoport, társastánc csoport, képzőművészeti, fotoművészeti, díszítőművészeti, filmművészeti kör és egyéb előadó- vagy alkotóművészeti közösség vezetőjét, valamint a hangszeres kísérőt (a továbbiakban: művészeti oktató).

b) műkedvelő szakkör vezetőjét.

c) klubvezetőt.

d) megbízási díjas művelődési ügyvezetőt,

e) megbízási díjas könyvtárost (könyvkölcsönzőt).

2. §

Nem terjed ki a rendelet hatálya a fegyveres erők és a fegyveres testületek által foglalkoztatott kulturális dolgozóra. Az e területen foglalkoztatott kulturális dolgozók alkalmazásának jogviszonyára és díjazására vonatkozó szabályokat az illetékes miniszterek a kulturális miniszterrel egyetértésben - külön rendelkezésekben - állapítják meg.

3. §

Segédoktatót csak műkedvelő zenekar, énekkar, színjátszó csoport (irodalmi színpad), bábcsoport, néptánc csoport irányításában való közreműködés céljából szabad foglalkoztatni.

II. Szakképesítési követelmények

4. §

A rendelet hatálya alá tartozó szerv az 1. §-ban meghatározott feladat díjazásért történő ellátására szerződést csak olyan dolgozóval köthet, aki a jelen rendeletben előírt szakképesítéssel rendelkezik. Művészeti oktató foglalkoztatása esetén a dolgozónak - a szakképesítésen felül - a Népművelési Intézet által adott működési engedéllyel is rendelkeznie kell.

5. §

A kulturális dolgozóval szemben támasztott szakképesítési követelményeket a rendelet I. számú melléklete tartalmazza.

6. §

Mentesül a szakképesítési követelmények alól:

a) az Állami-, Kossuth-, művészeti-, SZOT-díjjal, illetőleg a Kiváló Művész-, Érdemes Művész-, Népművészet Mestere vagy Kiváló Népművelő kitüntetéssel rendelkező személy, ha a kitüntetést a tervezett foglalkoztatásnak megfelelő területen folytatott tevékenységért kapta;

b) a Népművelési Intézet által adott működési engedéllyel rendelkező művészeti oktató, ha a rendelet hatályba lépésekor alkalmazásban áll és a működési engedélye kiállításától eltelt időszak legalább 50%-ában a működési engedélyének megfelelő munkakörben dolgozott;

c) a rendelet hatályba lépésekor alkalmazásban álló szakkörvezető, klubvezető, művelődési ügyvezető és könyvkölcsönző, ha 45. életévét betöltötte és e munkakörben - a rendelet hatályba lépését megelőző 10 éven belül - legalább 5 évet dolgozott.

7. §

(1) Szakképesítéssel nem rendelkező személy, kulturális dolgozói feladatkörben történő foglalkoztatására a foglalkoztató szerv szerint illetékes fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének vezetője - határozott időre - engedélyt adhat.

(2) Az (1) bekezdés alapján adott engedély 2 évi időtartamra szólhat. Az engedélyezéssel egyidejűen a dolgozót a szakképesítés megszerzésére kell kötelezni. Az engedély további 2 évi időtartamra meghosszabbítható, ha a dolgozó az előírt szakképesítés megszerzésére irányuló iskolai vagy tanfolyami képzést megkezdte, de azt saját hibáján kívül nem fejezte be.

8. §

A szakképesítési követelmények alól

- a 6. § a) pontja alapján mentes dolgozó a rendelet 1. sz. mellékletének "A" kategóriájába tartozik;

- a 6. § b) pontja szerint mentes dolgozó kategóriája megegyezik működési engedélyének kategóriájával;

- a 6. § c) pontja alapján mentes dolgozó szakképesítési kategóriáját az iskolai végzettség alapján kell megállapítani azzal, hogy a középiskolai végzettséggel nem rendelkező személy e rendelet 1. sz. mellékletének "C" kategóriájába tartozik.

III. Szakmai tanfolyam és vizsga

9. §

(1) A rendelet mellékletében szakképesítési követelményként megjelölt felsőfokú, középfokú és alapfokú szakmai tanfolyam (szakmai vizsga) megszervezéséről a Népművelési Intézet - vagy az általa felkért szerv, az Intézet szakmai irányítása mellett - gondoskodik.

(2) Felsőfokú tanfolyam (szakmai vizsga) a művészeti főiskolákon is szervezhető.

(3) Az a dolgozó, aki az előírt tanfolyami tematika megfelelő részéből oktatási intézményben vizsgát tett, a szakképesítést - tanfolyam elvégzése nélkül - szakmai vizsga letételével szerezheti meg.

(4) A vizsgák és tanfolyamok önköltségesek, a küldő szerv azonban a résztvevők költségeit elszámolhatja. Ezen a címen az állami költségvetéssel szemben többlet igényt nem lehet támasztani.

10. §

A tanfolyami képzés tematikáját, a vizsgakövetelményeket, a felvétel, illetve a tanfolyam nélküli vizsgára bocsátás feltételeit külön intézkedéssel állapítom meg.

11. §

A szakmai tanfolyam befejezésével a résztvevőnek vizsgát kell tennie. A vizsga két alkalommal megismételhető. A vizsgabizottság elnökét és tagjait a kulturális miniszter jelöli ki. A vizsgadíjak fizetésére a 108/1969. (9) MüM utasítás 3. pontjában foglalt rendelkezések az irányadók.

12. §

A szakmai vizsga sikeres letételéről a résztvevőnek bizonyítványt kell kiadni. A bizonyítvány mintáját a rendelet 2. számú melléklete tartalmazza.

IV. Vegyes rendelkezések

13. §

A művészeti oktatói működési engedély kiállítására a Népművelési Intézet jogosult. A tanács művelődési feladatot ellátó szakigazgatási szerve által kiadott műkedvelő művészeti csoport vezetői működési engedélyek 1976. december 31. napjával érvényüket vesztik.

14. §

Művészeti oktatói működési engedély csak annak adható, aki a rendelet 1. számú melléklete szerinti szakképesítéssel rendelkezik, továbbá, aki a 6. §-ban foglalt rendelkezés alapján a szakképesítés alól mentes. A működési engedély "A", "B", "C" kategóriájú lehet. A működési engedély kategóriájának a művészeti oktató szakképesítési kategóriájával (1. sz. melléklet) meg kell egyeznie.

15. §

A művészeti oktatói működési engedélyek mintáját a rendelet 3. számú melléklete tartalmazza.

16. §

A kulturális dolgozók tevékenységéről az éves beszámoló jelentést úgy kell elkészíteni, hogy az egyes művelődési formák száma, a foglalkoztatott dolgozók szakképesítésének megfelelő kategóriába sorolása ("A", "B", "C"), illetve a szakképesítéssel nem rendelkezők száma megállapítható legyen.

17. §

A rendelet előírásainak végrehajtása érdekében a Kulturális Minisztérium irányelveket ad ki.

18. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti a 105/1961. (M. K. 1.) MM sz. utasításnak a szakképesítési előírásokra, továbbá az egyes kategóriákba sorolás feltételeire, illetve a működési engedélyek kiadási rendjére vonatkozó előírása.

Dr. Marczali László s. k.,

kulturális miniszterhelyettes

1. számú melléklet az 5/1976. (X. 26.) KM rendelethez

A műkedvelő csoport (kör, szakkör) vezetők, a segédoktatók, a hangszeres kísérők, művelődési ügyvezetők, könyvkölcsönzők szakképesítési kategóriái

2. számú melléklet az 5/1976. (X. 26.) KM rendelethez

3. számú melléklet az 5/1976. (X. 26.) KM rendelethez

Tartalomjegyzék