Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1976. évi V. törvény

a közművelődésről[1]

A Magyar Népköztársaságban az állampolgárok és közösségeik művelődése, a közművelődés fejlesztése az egész nép közvetlen érdeke. Népköztársaságunk biztosítja állampolgárainak a művelődéshez való jogot és gondoskodik művelődésük lehetőségeiről.

Szocialista társadalmunk megszüntette a művelődési kiváltságokat, felszámolta azt a kulturális elmaradottságot, amely a dolgozó osztályokat évszázadokon át sújtotta; gyökeresen megváltoztatta a közművelődés feltételeit, minden állampolgár számára megteremtette a lehetőséget, hogy igénybe vegye a művelődéshez szükséges legfontosabb eszközöket és intézményeket; szervezte és ösztönözte a dolgozók művelődését. A rendelkezésre álló eszközökkel azonban ma még nem él, illetőleg egyes rétegek hátrányos helyzetéből adódóan nem élhet mindenki egyenlő mértékben.

A szocialista társadalom építése, a szocialista demokrácia kiteljesedése, a termelés, a tudomány és a technika fejlődése, a társadalmi tudat fejlesztése, az életmódváltozás és a növekvő szabad idő korunk emberétől mind sokrétűbb műveltséget kíván.

A fejlett szocialista társadalom igénye: az általánosan és szakmailag művelt, folyamatosan művelődő, szocialista világnézetű, közösségi gondolkodású emberek formálása; hogy egész népünk részt vehessen a kultúra elsajátításában, létrehozásában és ápolásában.

Ezért különösen fontos feladat a közművelődés fejlesztése. Jó alapot adnak ehhez a magyar nép haladó művelődési hagyományai és a közművelődésben eddig elért eredményeink.

Mindezek elősegítése érdekében az Országgyűlés a következő törvényt alkotja.

I. FEJEZET

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

A törvény célja

1. § A törvény célja, hogy meghatározza azokat az alapvető jogokat és kötelezettségeket, amelyek elősegítik a fejlett szocialista társadalmat tudatosan építő, műveltségüket és szakmai képzettségüket folyamatosan tökéletesítő, szocialista világnézetű és magatartású személyiségek és közösségek létrejöttét, az állampolgárok művelődési igényeinek felkeltését, továbbfejlesztését és kielégítését. A törvény meghatározza továbbá az állami szervek, a társadalmi szervezetek, a vállalatok és a szövetkezetek legfontosabb közművelődési feladatait és együttműködésük kereteit.

A közművelődési tevékenység alapelvei

2. § (1) A közművelődési tevékenységet a fejlett szocialista társadalom építésének feladatai határozzák meg.

(2) A közművelődés hozzájárul a szocialista demokrácia további fejlesztése kulturális feltételeinek kialakulásához.

(3) A közművelődés fejleszti a szocialista termelés és munka tudati feltételeit, s ezáltal kedvező lehetőséget teremt ahhoz, hogy a dolgozó ember eredményesebben végezze munkáját.

3. § A Magyar Népköztársaság minden állampolgára részére lehetőséget teremt az általános és a szakmai alapműveltség megszerzésére, műveltsége fejlesztésére, a nemzeti és az egyetemes, elsősorban a szocialista kultúra értékeinek elsajátítására, az egyéni alkotóképesség kibontakoztatására.

4. § (1) A közművelődésben való részvétel állampolgár jog; egyben minden állampolgárnak - képessége, képzettsége és érdeklődése szerint - önmaga és a társadalom iránti kötelessége.

(2) A közművelődés támogatása minden vezetőnek kötelessége.

5. § (1) A közművelődés áthatja az emberi tevékenység, a társadalmi élet egészét.

(2) A közművelődés kiterjed a teljes személyiség alakítására, fejleszti az ismeretek befogadására, alkalmazására és továbbadására való képességet.

6. § (1) A közművelődési tevékenység sokoldalú társadalmi összefogásra, az állampolgárok és közösségeik önkéntes, kezdeményező és cselekvő részvételére épül.

(2) Az állam a közművelődési feladatok megvalósítása során segíti és ösztönzi a termelési- művelődési közösségek létrejöttét és fejlődését, a munkásosztály, a szövetkezeti parasztság, az értelmiség és az ifjúság kezdeményezéséből kibontakozó közművelődési mozgalmakat. Támogatja ezek szocialista szellemben való működését, épít tevékenységükre és művelődési igényeikre.

(3) A közművelődési feladatokat, a közművelődés feltételeinek létrehozását és fejlesztését, a közreműködő állami szervek és társadalmi szervezetek, a munkahelyi, a lakóhelyi és a családi közösségek, az oktatási-nevelési és a közművelődést szolgáló intézmények egymásra épülő, egymást kiegészítő összehangolt tevékenységükkel valósítják meg.

(4) A közművelődési feladatokat és fejlesztési célokat éves, illetőleg középtávú tervekben kell meghatározni.

7. § (1) A munkásság és a szövetkezeti parasztság művelődését - a munkásosztálynak a társadalomban elfoglalt vezető, meghatározó szerepéből és a szövetségi politika alapelvéből következően - különös gondossággal kell biztosítani.

(2) Az ifjúság művelődésének fejlesztése az egész társadalom érdeke és feladata.

8. § (1) A Magyar Népköztársaság ösztönzi és támogatja a szocialista hazafiság erősítését segítő kulturális értékek, népi-nemzeti hagyományok ápolását és terjesztését.

(2) A Magyar Népköztársaság - a szocialista hazafiság és az internacionalizmus elveinek megfelelően - a közművelődési tevékenység révén is támogatja a népek közötti kulturális kapcsolatok szélesítését, saját történelmünk, kultúránk ás más népek, nemzetek kulturális értékeinek kölcsönös megismerését.

9. § Az állam a nemzetiségekhez tartozó magyar állampolgárok művelődési lehetőségeit anyanyelvi, nemzetiségi kultúrájuk szabad művelésének támogatásával is biztosítja. Az állam elősegíti, hogy a nemzetiségek közművelődési tevékenységükkel is hozzájáruljanak hazánk és a környező országok kapcsolatainak elmélyítéséhez.

10. § Az állam és a társadalmi szervezetek közművelődési tevékenységükkel is elősegítik a művelődési egyenlőtlenségek fokozatos megszüntetését, a szociális, a települési és az egyéb körülményekből eredő művelődési hátrányok felszámolását.

Általános közművelődési feladatok

11. § A közművelődés irányításában és szervezésében résztvevő szervek feladata, hogy minden állampolgárra kiterjedően közreműködjenek:

a) a művelődési igények állandó fejlesztésében és kielégítésében, az alapműveltség kiegészítésében, az általános tájékozódási lehetőségek megteremtésében,

b) az általános műveltség - a művészeti, társadalomtudományi, természettudományi, műszaki, mezőgazdasági, egészségügyi, testi és környezeti kultúra - rendszeres gyarapításában;

c) a szocialista világnézet, az erkölcs, a magatartás, az életmód és az ízlés fejlesztésében;

d) a politikai műveltség, a közéleti tevékenység fejlesztésében, az állampolgári ismeretek bővítésében;

e) a munkakultúra, a szakmai képzettség rendszeres kiegészítésében és megújításában;

f) a művelődési közösségek kialakításában és fejlesztésében; a szabad idő hasznos eltöltésének megszervezésében és a kulturált szórakozás feltételeinek megteremtésében;

g) a kulturális alkotóképesség kibontakoztatásában.

II. FEJEZET

A KÖZMŰVELŐDÉSI FELADATOK MEGVALÓSÍTÁSA

Általános szabályok

12. § A közművelődés feltételeit elsősorban az állam biztosítja.

13. § A lakóhelyen a közművelődési tevékenység feltételeiről elsősorban a tanácsok kötelesek gondoskodni.

14. § (1) A dolgozók művelődését minden munkahelyen társadalmi és munkahelyi közösségi érdeknek kell tekinteni.

(2) A vállalatok kötelesek gondoskodni a dolgozók művelődéséről, általános műveltségük, munkakultúrájuk, szakmai képzettségük fejlesztéséről.

(3) A szövetkezeti tagok, illetve a szövetkezetben dolgozók szakmai és általános műveltségének emelése, művelődésük előmozdítása a mezőgazdasági és ipari termelőszövetkezetek, a fogyasztási és értékesítési szövetkezetek vezető testületeinek és vezetőinek is fontos feladata.

(4) A szövetkezeteket érdekképviseleti szerveik ösztönzik és támogatják a közművelődést szolgáló eszközeik célszerű felhasználásában.

15. § (1) A társadalmi szervezetek - működési területükön - részt vesznek a lakóhely, illetőleg a munkahely közművelődési feladatainak megvalósításában, a termelési-művelődési közösségek létrehozásában és megerősítésében. A társadalmi szervezetek is segítik a kulturális feladatok végrehajtását, a művelődési igények felkeltését és kielégítését.

(2) A Hazafias Népfront kezdeményezi, illetőleg támogatja a társadalom különböző rétegeinek művelődési mozgalmait, különösen a szocialista hazafiságra és internacionalizmusra nevelést segítő, a nemzeti múlt és a szocialista haza megismerésére irányuló közösségi törekvéseket.

(3) A szakszervezetek közművelődési tevékenységüket különösen a munkahelyeken, a munkásszállásokon, a munkástelepüléseken és a vállalati közművelődési intézményekben fejtik ki.

(4) A Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség közreműködik az ifjúság művelődésének szervezésében, mozgósítja tagjait a közművelődésben való részvételre.

16. § A szakszervezetek, a szövetkezetek érdekképviseleti szervei, a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség és az ifjúsági önkormányzati szervek gondoskodnak a dolgozók, illetőleg az ifjúság sajátos művelődési érdekeinek képviseletéről.

17. § Az állami szervek, a társadalmi szervezetek, a vállalatok és a szövetkezetek közös feladata, hogy a rendelkezésre álló eszközök együttes alkalmazásával segítsék a közművelődésben hátrányos helyzetű dolgozók (munkahelyükre távolabbi lakóhelyükről bejárók, munkásszálláson lakók, tanyán élők) művelődését; fejlesszék a közművelődésben való részvételük lehetőségeit.

18. § A fegyveres erők és a fegyveres testületek közművelődési feladata, hogy fejlesszék tagjaik művelődési igényeit, s az igények kielégítését a rendelkezésükre álló eszközökkel támogassák. A fegyveres erők feladata, hogy a sorkatonai szolgálatot teljesítő fiatalokat a szocialista közösségi élet emberformáló erejének felismerésére, a további tudatos, rendszeres művelődésre, a közművelődésben való részvételre neveljék, segítséget nyújtsanak az általános iskolai végzettséggel vagy szakképesítéssel nem rendelkezők tanulásához, támogassák a megkezdett tanulmányokat.

19. § (1) A közművelődési feladatok megvalósítása érdekében az állam közművelődési célokat szolgáló intézményeket, intézeteket, vállalatokat (a továbbiakban együtt: intézmény) létesít és tart fenn.

(2) Közművelődési célú intézményeket - elsősorban a munkahelyi közművelődés érdekében - a társadalmi szervezetek, a vállalatok és a szövetkezetek is létesíthetnek és tarthatnak fenn. Ezeket az intézményeket a lakosság számára is hozzáférhetővé kell tenni.

20. § (1) Az állam a családok számára is hozzárférhetővé teszi az alapvető oktatási-nevelési és közművelődési intézményeket, eszközöket, és ezek által segítséget nyújt a családi nevelés és művelődés megszervezéséhez.

(2) A szülők megtisztelő társadalmi kötelessége, hogy a rendelkezésre álló lehetőségekkel megfelelően éljenek a család, különösen gyermekeik rendszeres művelődése, a kulturált közösségi magatartás kialakítása érdekében.

Az oktatási-nevelési intézmények

21. § (1) Az oktatási-nevelési intézmények közművelődési feladata a műveltség megalapozása és fejlesztése, a művelődés iránti igény felkeltése, az önképzés módszereinek kialakítása és elsajátíttatása a folyamatos művelődés érdekében.

(2) Az oktatási-nevelési intézmények vezetői - a közművelődést szolgáló intézményekkel együttműködve - gondoskodnak a tanulók (hallgatók) tanórán kívüli kulturális neveléséről.

(3) Az oktatási-nevelési intézmények közreműködnek a helyi közművelődési feladatok megvalósításában, a közművelődés módszereinek fejlesztésében és a folyamatos művelődés lehetőségeinek megteremtésében. A felnőttek oktatása keretében ezek az intézmények a vállalatokkal, a szövetkezetekkel és a közművelődési intézményekkel együttműködve biztosítják az általános és a szakmai műveltség kiegészítését, a továbbképzés és átképzés lehetőségét.

(4) Az oktatási-nevelési intézmények a szülők bevonásával közreműködnek a családi nevelés és művelődés színvonalának fejlesztésében, a szülők pedagógiai műveltségének, nevelési készségének gyarapításában.

A közművelődést szolgáló intézmények

22. § (1) A közművelődést szolgáló valamennyi intézmény közös feladata, hogy felkeltse a művelődés iránti igényt, közreműködjék annak kielégítésében, a közművelődés eszközeit és alkalmait mindenki számára hozzáférhetővé tegye és ezzel szolgálja a kultúra demokratizálását, a közösségi gondolkodás és életmód általánossá tételét.

(2) Az intézmények feladata, hogy sajátosságaik szerint támogassák az általános műveltséghez, a szocialista életmódhoz szükséges szellemi termékek és művészeti alkotások létrejöttét, és közkinccsé tegyék a nemzeti és az egyetemes emberi kultúra, különösen pedig a szocialista kultúra eredményeit; ápolják a néphagyományokat, és terjesszék a népi kultúra értékeit.

(3) Az intézmények közreműködnek az anyanyelvi műveltség és a közízlés fejlesztésében; a szocialista közgondolkodás és magatartás kialakításában; ösztönzik és segítik az egyéni és a közösségi művelődést, a művelődési szokások kialakítását és formálását.

(4) Az intézmények feladata, hogy sajátos eszközeikkel támogassák a közösségi szemléletre, a közéleti részvételre nevelő amatőr művészeti, szakköri és klubtevékenység kibontakoztatását.

(5) A közművelődést szolgáló valamennyi intézménynek egymással együttműködve, valamint az oktatási-nevelési intézmények munkájára támaszkodva és azt kiegészítve kell kifejtenie tevékenységét.

23. § (1) A művelődési otthonok és a közművelődési könyvtárak a közművelődés helyi, esetenként területi feladatokat is ellátó alapintézményei.

(2) Feladatuk a dolgozók, a helyi lakosság és különösen az ifjúság művelődési igényeinek fejlesztése és változatos szolgáltatásokkal való kielégítése. Művelődési közösségeket hoznak létre; sajátosságaiknak megfelelő nevelő tevékenységet fejtenek ki; ösztönzik és segítik az egyéni művelődést és önképzést; fejlesztik az olvasási kultúrát, szervezik a szabad idő kulturált eltöltését; helyet adnak a csoportos és egyéni művelődési kezdeményezéseknek.

(3) A művelődési otthonok és a közművelődési könyvtárak segítik az oktatási-nevelési intézmények kulturális nevelőmunkáját; közreműködnek a felnőttoktatás helyi feladatainak megoldásában; szervezik az amatőrmozgalmat, a szakkörök, ön-művelő körök, tanfolyamok, művelődési, illetőleg ifjúsági klubok munkáját, ösztönzik azok létrejöttét. Segítik a helytörténeti kutatásokat és a honismereti mozgalmat.

(4) Alkalmazkodva a helyi sajátosságokhoz, ápolják és felhasználják az értékes helyi hagyományokat, közreműködnek a közművelődési tevékenység új módszereinek kialakításában és elterjesztésében.

(5) A közkönyvtárak egymással is együttműködve - a lakóhelyi, oktatási, munkahelyi, szakmai és tudományos igényekre figyelemmel - népszerűsítik és rendelkezésre bocsátják a kultúra írásban vagy más módon rögzített alkotásait.

24. § A könyvkiadás és terjesztés, a sajtó, a rádió, a televízió, a filmgyártás és forgalmazás a közművelődési célok megvalósítását szolgáló általános hatókörű intézmény, illetőleg tevékenység. Ennek körében:

a) a közműveltség fejlesztése érdekében színvonalas tájékoztatást nyújtanak; népszerűsítik az ifjúság nevelésének korszerű pedagógiai elveit és módszereit, segítik a felnőttoktatási feladatok megvalósítását;

b) . a szocialista eszményeknek megfelelően kiválasztják és széles körben terjesztik a kulturális alkotásokat, kezdeményezik ezek létrejöttét; ápolják az anyanyelv tisztaságát, elősegítik a nyelv helyes használatának elterjedését; sajátos eszközeiknek megfelelően közreműködnek az irodalmi, a művészeti és a környezetkultúra, az egészségügyi műveltség fejlesztésében; korszerű ismeretterjesztő tevékenységet végeznek, színvonalas szórakozási lehetőséget biztosítanak;

c) igényes kritikai tevékenységgel irányítják az állampolgárok figyelmét a magatartásban, az életmódban, a műalkotásokban, a tudományos eredményekben megjelenő értékekre;

d) népszerűsítik más intézmények, a társadalmi és tömegszervezetek értékes közművelődési kezdeményezéseit, módszereit és az amatőrmozgalmak kiemelkedő eredményeit.

25. § (1) A művészeti intézmények az ízlésfejlesztés és a művészeti ismeretek terjesztése érdekében a szocialista eszményekhez és a közművelődési feladatokhoz igazodó válogatást és minősítést végeznek. Ennek megfelelően támogatják új műalkotások létrejöttét, illetve közvetítik és terjesztik a művészet értékeit.

(2) Az intézmények közreműködnek a művészeti érdeklődés felkeltésében, az igények formálásában és kielégítésében, a művészeti nevelésben és ismeretterjesztésben; a művészetek és a társadalom különböző rétegei közötti kapcsolat erősítésében. Rendszeresen támogatják az amatőr művészeti mozgalmat.

(3) A művészetkritika segítse elő a művészeti értékek kiválasztását, minősítését és népszerűsítését.

(4) A művészeti szövetségek tanácsadással, javaslatokkal segítik az állami szervek közművelődési irányító munkáját és az alkotóműhelyek feladatainak színvonalas teljesítését. Mozgósítják tagjaikat a közművelődési feladatok megvalósítására.

26. § (1) A tudományos intézetek és egyesületek a közművelődési tevékenységhez a korszerű, tudományos világkép terjesztésével, a természettudományos és műszaki, valamint a társadalomtudományi és művészeti kultúra eredményeinek megismertetésével, a tudomány útján való nevelés lehetőségeinek felhasználásával járulnak hozzá. Népszerűsítik az új kutatási eredményeket, részt vesznek a tudományos ismeretterjesztő tevékenységben, hozzájárulnak az ismeretterjesztés korszerű módszereinek kidolgozásához és terjesztéséhez.

(2) A tudományos intézetek és egyesületek közreműködnek a közművelődés elméletének továbbfejlesztésében. Mozgósítják tagjaikat a közművelődési feladatok megoldásában való részvételre.

27. § A múzeumok gyűjtik, őrzik, tudományosan feldolgozzák és a nyilvánosság elé tárják a nemzeti, az egyetemes kultúra, a történelem és a természet tárgyi emlékeit; közreműködnek a környezet- és látáskultúra, valamint a történelmi, a művészeti, a természettudományi és a műszaki műveltség fejlesztésében; a levéltárakkal együtt támogatják a honismereti mozgalmat; a helytörténetírást. A műemlékvédelem óvja az építészeti és történeti alkotásokat, értékeket és elősegíti, hogy azok ismerete, értése részét képezze a műveltségnek.

28. § Az egészségügyi intézmények, a testnevelési és sportszervezetek a közművelődési tevékenységben korszerű egészségügyi felvilágosítással, az egészséges életmódra neveléssel, az egészségügyi és a testi kultúra fejlesztésével vesznek részt. Szemléletformáló tevékenységet fejtenek ki a testedzés általánossá tétele érdekében.

29. § (1) A szórakoztatás intézményei kötelesek gondoskodni az igényes szórakozás feltételeiről, a műsorok minőségének javításáról és rendszeres ellenőrzéséről.

(2) A szórakoztató tevékenység nem sértheti a közízlést, az alapvető szocialista eszményeket és nemzeti értékeket.

III. FEJEZET

A KÖZMŰVELŐDÉS IRÁNYÍTÁSA ÉS FELTÉTELEI

A közművelődés irányítása

30. §[2] (1) A közművelődés központi ágazati irányítását a művelődési és közoktatási miniszter látja el.

(2) A művelődési és közoktatási miniszter központi ágazati irányító hatásköre kiterjed a törvény hatálya alá tartozó közművelődési tevékenységre, függetlenül attól, hogy a tevékenységet folytató közművelődést szolgáló intézmény milyen szervezetben, illetőleg szervezeti alárendeltségben működik.

31. §[3]

32. §[4]

A közművelődés személyi és anyagi feltételei

33. § (1) Az értelmiség megtisztelő kötelessége, hogy szakmai, világnézeti és politikai felkészültségét hasznosítva, valamint saját műveltségét fejlesztve tevékenykedjék a közművelődés érdekében.

(2) A felsőoktatási intézmények az egyetemi, főiskolai hallgatók hivatástudatának elmélyítésével együtt gondoskodnak felkészítésükről a közművelődésben való tevékeny részvételre.

34. § (1) Az állami oktatás keretében olyan közművelődési szakembereket kell képezni, akik hivatástudatuk, szocialista világnézetük, általános műveltségük, szakmai felkészültségük alapján alkalmasak a közművelődési tevékenység szervezésére és irányítására.

(2) A közművelődésben dolgozó szakemberek rendszeres továbbképzéséről - a társadalmi szervezetekkel együttműködve - az állam gondoskodik.

(3) A közművelődési célok, feladatok megvalósításában részt vevő szakemberek és társadalmi munkások tevékenységét minden állami, társadalmi és szövetkezeti szerv köteles támogatni, gondoskodni munkájuk erkölcsi és anyagi megbecsüléséről.

35. § (1) A közművelődés anyagi feltételeiről, annak folyamatos, tervszerű - a népgazdaság fejlődésével és a társadalmi igényekkel összhangban levő - fejlesztéséhez szükséges anyagi eszközökről elsősorban az állami költségvetésben kell gondoskodni.

(2) Az állam támogatások nyújtásával elősegíti, hogy a kulturális termékek árai és a közművelődési szolgáltatások díjai a közművelődéspolitika céljaival összhangban legyenek.

(3) A közművelődés fejlesztéséhez saját anyagi eszközeikkel a társadalmi szervezetek, a vállalatok és a szövetkezetek is hozzájárulnak.

36. § (1)[5] A vállalatok és a szövetkezetek a dolgozók művelődésének feltételeit és azok fejlesztését elsősorban saját anyagi eszközeikből biztosítják. Meghatározott feltételek mellett a közművelődési célra rendelkezésre álló központi eszközökből is részesedhetnek.

(2) A vállalatok jóléti és kulturális alapjainak a közművelődést szolgáló, célszerű felhasználását az éves és középtávú tervekben, a szövetkezetek kulturális alapjának célszerű felhasználását az éves tervben kell meghatározni.

37. § (1) Az állami szervek, a társadalmi szervezetek, a vállalatok és a szövetkezetek a közművelődést szolgáló pénzeszközök megállapításánál, elosztásánál és felhasználásánál kötelesek figyelembe venni:

a) a jogszabályokban és az azok alapján kiadott irányelvekben, állásfoglalásokban meghatározott közművelődési célkitűzéseket;

b) a kulturális javak és szolgáltatások tömeges hozzáférhetőségének biztosítását;

c) a társadalmi, a csoport- és az egyéni érdekek összhangjának következetes érvényesítését.

(2) Az országos, a területi és a lakóhelyi közművelődési célokat szolgáló anyagi eszközök felhasználásának összehangolása állami feladat.

(3) A közművelődés céljára rendelkezésre álló pénzeszközök rendeltetésszerű felhasználását az állami és a társadalmi szervek rendszeresen ellenőrzik.

38. § (1) A közművelődés fejlesztését a népgazdaság távlati terve, valamint az ennek figyelembevételével készült középtávú és éves tervek biztosítják.

(2) A közművelődés intézményhálózatának fejlesztéséről a településfejlesztési tervvel összhangban kell gondoskodni.

IV. FEJEZET

HATÁLYBALÉPÉS ÉS VÉGREHAJTÁS

39. § Ez a törvény a kihirdetése napján lép hatályba, végrehajtásáról a Minisztertanács gondoskodik.

Dr. Trautmann Rezső s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának helyettes elnöke

Cseterki Lajos s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] A kihirdetés napja: 1976. október 26.

[2] Megállapította az 1991. évi XX. törvény 122. §-a. Hatályos 1991.07.23.

[3] Hatályon kívül helyezte az 1991. évi XX. törvény 127. § a) pontja. Hatálytalan 1991.07.23.

[4] Hatályon kívül helyezte az 1991. évi XX. törvény 127. § a) pontja. Hatálytalan 1991.07.23.

[5] Módosította az 1991. évi XX. törvény 127. § a) pontja. Hatályos 1991.07.23.

Tartalomjegyzék