7/1976. (IV. 6.) MT rendelet

a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium Növényvédelmi és Agrokémiai Központjáról

A Minisztertanács a növényvédelmi és talajerőgazdálkodási feladatok összehangolt, egységes szervezeti keretben történő ellátása, a korszerű agrokémiai módszerek alkalmazásának elősegítése érdekében a következőket rendeli:

1. §

(1) A Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium Növényvédelmi Központjának és az Országos Mezőgazdasági Minőségvizsgáló Intézetnek a feladatait az összevonásukkal alakult "Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium Növényvédelmi és Agrokémiai Központja" (a továbbiakban: Központ) látja el.

(2) A Központ a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter felügyelete alatt álló, állami költségvetésből gazdálkodó országos hatáskörű szakigazgatási szerv. A Központ székhelye Budapest; az élén főigazgató áll.

2. §

A Központ ellátja

a) a növényvédelemre vonatkozó jogszabályok végrehajtásának szervezésével, irányításával és ellenőrzésével kapcsolatban a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter által ráruházott feladatokat,

b) a termő talaj védelmével, termékenységének fokozásával, a talajhasználat egységes rendszerének megteremtésével összefüggő talajtani, vízélettani, kémiai anyag vizsgálati, ellenőrzési és minősítési feladatokat,

c) mindazokat az egyéb feladatokat, amelyeket jogszabály vagy a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter a hatáskörébe utal.

3. §

(1) A Központ hatásköre a 2. § b) pontjában meghatározott feladatköre ellátásánál kiterjed minden olyan ipari, mezőgazdasági és belkereskedelmi vállalatra, szövetkezetre, intézményre, üzletre, tárolóhelyre, ahol ellenőrzése alá tartozó terméket (anyagot) tárolnak vagy forgalomba hoznak, illetőleg minden olyan területre, ahol ellenőrzése alá tartozó tevékenységet folytatnak. A Központ ellenőrzési feladatainak ellátása során hatósági jogkörben jár el.

(2) A Központ az ellenőrzés eredménye alapján köteles:

a) a forgalomba hozatali engedélyhez kötött termék (anyag) forgalomba hozatalát, illetőleg felhasználását megtiltani, ha az az engedélyben megszabott minőségi követelményektől eltér;

b) az a) pont alá nem eső termék (anyag) forgalomba hozatalát vagy meghatározott célra felhasználását megtiltani, ha a felhasználás a közérdeket súlyosan veszélyezteti; a tilalom feloldását előírt átdolgozástól és újabb vizsgálat eredményétől teheti függővé;

c) elrendelni - a forgalomba hozatal megtiltása mellett - a termék (anyag) megsemmisítését is, ha az emberek, állatok egészségét, a növényállományt vagy a talaj termékenységét súlyosan veszélyezteti, és a veszély másképpen nem hárítható el;

d) a tervektől vagy a szabványtól eltérő tevékenység folytatását megtiltani, ha a tevékenység jelentős kárt okozhat vagy a vagyonbiztonságot egyébként veszélyezteti, és az másként nem hárítható el; a tilalom feloldását a hibák előírás szerinti kijavításától, illetőleg a hiányosságok pótlásától és újabb vizsgálat eredményétől teheti függővé.

(3) A Központ a (2) bekezdésben meghatározott intézkedéseken felül az ellenőrzés eredménye alapján köteles:

a) a cselekmény súlyához képest fegyelmi eljárás lefolytatását indítványozni, illetőleg szabálysértési vagy büntető feljelentést tenni;

b) javaslatot tenni a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszternek a gazdasági bírság kiszabásának indítványozására;

c) az intézkedésre jogosult szervnek indítványozni a megállapított hiba, hiányosság vagy rendellenesség megszüntetésére, illetőleg a kár elhárítására alkalmas intézkedés megtételét; a megkeresett szerv eljárásáról köteles a Központot 30 napon belül tájékoztatni.

(4) A Központ megtilthatja meghatározott körben talajtani és agrokémiai vizsgálatok folytatását, ha azt nem a jóváhagyott módszerrel vagy bejelentés nélkül végzik.

(5) A Központ határozatának meghozatalára az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvényt kell alkalmazni; a (2) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott esetekben a határozatot fellebbezésre tekintet nélkül végrehajthatónak lehet nyilvánítani.

(6) A Központnak a (2) bekezdés alapján hozott határozata ellen 15 napon belül a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumhoz fellebbezésnek van helye. A fellebbezést a Központnál kell benyújtani. A Központ a (2) bekezdés d) pontja és a (4) bekezdés alapján hozott határozat elleni fellebbezés felterjesztése előtt köteles az illetékes megyei, fővárosi tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének állásfoglalását beszerezni és a fellebbezéshez csatolni.

(7) Ha a Központ a vizsgálat során azt állapítja meg, hogy a nagyobb területen tervezett jelentős hidrotechnikai létesítmény várható talajtani hatása a talaj termékenységét károsan befolyásolja, az intézkedésre jogosult szervnél a kár megakadályozására alkalmas intézkedésre javaslatot, s a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumnak jelentést tesz.

4. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 10/1970. (IV. 29.) Korm. rendelet hatályát veszti.

(2) E rendelet végrehajtásáról - ennek keretében a Központ feladatainak részletes meghatározásáról - a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben gondoskodik.

(3) Ahol jogszabály "MÉM Növényvédelmi Központ"-ról vagy "Országos Mezőgazdasági Minőségvizsgáló Intézet"-ről tesz említést, helyette a Központot kell érteni.

Havasi Ferenc s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese