Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

18/1977. (V. 14.) MÉM rendelet

a növényvédelemről szóló 43/1968. (XII. 6.) MÉM rendelet módosításáról és kiegészítéséről

A növényvédelemre vonatkozó 44/1968. (XII. 6.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 6. §-ának (2) bekezdésében és a 7/1976. (IV. 6.) MT rendelet 4. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az egészségügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, az Országos Vízügyi Hivatal elnökével, az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A 43/1968. (XII. 6.) MÉM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a előtti cím szövege "Fogalommeghatározások"-ra változik. A R. kiegészül a következő címmel és 2. §-ának helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"A növényvédelemmel, a talajerő-gazdálkodással és a meliorációval kapcsolatos feladatokat ellátó szervek és azok feladatköre

2. § (1) A növényvédelemmel, a termőföld védelmével, termékenységének fokozásával, a talajhasználat egységes rendszerének megvalósításával (ez utóbbiak együtt: talajerő-gazdálkodási és meliorációs feladatok), szervezésével, irányításával és felügyeletével összefüggő végrehajtási feladatokat a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium Növényvédelmi és Agrokémiai Központja (a továbbiakban: Növényvédelmi és Agrokémiai Központ) látja el.

(2) A megyei, fővárosi növényvédelmi és agrokémiai állomások (a továbbiakban: növényvédelmi és agrokémiai állomás) a Növényvédelmi és Agrokémiai Központ irányítása és felügyelete alatt ellátják a növényvédelemmel kapcsolatos pénzügyi, beruházási, szaktanácsadói, előrejelzési, ismeretterjesztői, laboratóriumi és szolgáltatási feladatokat, a külső karanténszolgálat (zárszolgálat) feladatait és a Központtól kapott növényvédelmi feladatokat. A működési területhez nem kötött növényvédelmi tevékenységhez szükségessé váló személyi állományban, valamint az anyagi és műszaki eszközökben átcsoportosítást hajtanak végre. Ellátják továbbá jogszabályban hatáskörükbe utalt és a Növényvédelmi és Agrokémiai Központtól kapott talajerő-gazdálkodási és meliorációs feladatokat.

(3) A növényvédelmi és agrokémiai állomások ellenőrzik állami vállalatoknál (állami gazdaságoknál), a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezeteknél, a mezőgazdasági szakszövetkezeteknél, a gazdasági és szövetkezeti társulásoknál, valamint egyéb állami és szövetkezeti gazdálkodó szervezeteknél, szolgáltató egységeiknél (a továbbiakban együtt: mezőgazdasági nagyüzem) a növényvédelemre, a szerves trágya és műtrágya kezelésére, tárolására és felhasználására vonatkozó szakmai előírások megtartását."

2. §

A R. 3. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. § A növényvédelmi, a talajerő-gazdálkodási és meliorációs feladatokat ellátó szervek legfontosabb feladatait az 1. melléklet tartalmazza."

3. §

A R. a következő címmel és 54.-57. §-okkal egészül ki; az 54. § számozása 60. §-ra módosul.

"A talajerő-gazdálkodási és meliorációs feladatok elvégzésének ellenőrzése

54. § (1) Az 1. mellékletben meghatározott talajerő-gazdálkodási és meliorációs feladatok keretébe tartozó ellenőrzés során vizsgálni kell:

a) termék (anyag) esetében a minőséget, az összetételt, a minőségre és összetételre vonatkozó tanúsítást, a csomagolást, az előre csomagolt termék súlyát és térfogatát, a használhatósági idő megtartását, az előírásszerű tárolást, a megjelölésre vonatkozó, továbbá a felhasználó érdekeit védő egyéb jogszabályok megtartását;

b) tevékenység esetében a tervek, a szabványok és a jóváhagyott vizsgálati módszerek megtartását.

(2) Az ellenőrzést végző dolgozó az ellenőrzés körébe tartozó terméket (anyagot), a tevékenység folytatásához használt területeket, létesítményeket, helyiségeket, eszközöket, bizonylatokat, szakvéleményeket, terveket, nyilvántartásokat megtekintheti, és az iratokról másolatokat igényelhet, a termékekből (anyagokból) térítésmentes mintát vehet.

(3) A mintavételkor ellenmintát is kell venni, és azt a mintavételről készített jegyzőkönyv egy példányával együtt a vizsgált szervnél kell hagyni. Ha a mintát nem az ellenőrzést foganatosító dolgozó vette, a vizsgálati eredmény és a szakvélemény az átadott mintára vonatkozik. A minta átvételét az átadó kérelmére igazolni kell.

(4) Az ellenőrzést végző dolgozó köteles megállapításait jegyzőkönyvbe foglalni, illetőleg az építési naplóba bevezetni. A jegyzőkönyv egy-egy példányát a vizsgált szervnél, illetőleg a beruházónál és a kivitelezőnél kell hagyni.

(5) Az egészségügyet és a vízügyet érintő kérdésekben az érdekelt egészségügyi és vízügyi szervek közreműködésével kell eljárni.

55. § (1) A mezőgazdasági nagyüzemek részére jelentős, döntéseket megalapozó talajtani és agrokémiai vizsgálatot - kutatási (kísérleti), valamint saját célra végzett vizsgálat kivételével - csak a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium által jóváhagyott módszerrel szabad végezni. A vizsgálati módszer jóváhagyását közzé kell tenni.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott vizsgálat megkezdését, továbbá annak szüneteltetését vagy megszüntetését a Növényvédelmi és Agrokémiai Központnak 30 napon belül írásban két példányban be kell jelenteni. A bejelentésben fel kell tüntetni a bejelentő nevét, székhelyét, a vizsgálat megnevezését, a vizsgálat végzésére kijelölt laboratórium helyét és a vizsgálatért felelős személy nevét. A 30 napos határidőt a vizsgálat megkezdésétől kell számítani.

56. § A talajerő-gazdálkodási és meliorációs feladatok tekintetében a Növényvédelmi és Agrokémiai Központ által első fokon hozott határozatok ellen a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumhoz, a növényvédelmi és agrokémiai állomások által első fokon hozott határozatok ellen pedig a Növényvédelmi és Agrokémiai Központhoz lehet fellebbezni.

57. § A Növényvédelmi és Agrokémiai Központ, valamint a növényvédelmi és agrokémiai állomás a megrendelés vagy megbízás alapján végzett talajerő-gazdálkodási és meliorációs feladatok elvégzéséért díjat számít fel."

4. §

A R. a következő címmel, valamint 58. és 59. §-okkal egészül ki:

"A szerves trágyák és a műtrágyák kezelése, tárolása és felhasználása

58. § A szerves trágyák és a műtrágyák kezelésére, tárolására és felhasználására vonatkozó részletes szakmai előírásokat a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium szabályzatban adja ki.

59. § A szerves trágyák kezelésére, tárolására és felhasználására, valamint annak ellenőrzésére vonatkozó előírások nem érintik a közegészségügyi szervek jogkörét."

5. §

(1) A R. 1. mellékletének 1. pontja a következők szerint egészül ki:

(a Növényvédelmi és Agrokémiai Központ feladata továbbá)

"- a belföldi forgalomba kerülő növényvédő szerek, műtrágyák, szerves trágyák, baktériumtrágyák és talajjavító anyagok minőségének meghatározása, minősítése és ellenőrzése;

- közreműködés a talaj termékenységét befolyásoló új anyagok és eljárások minőségi paramétereinek kialakításában, valamint az új anyagok és eljárások elterjesztésében;

- a tevékenységi kört érintő szabványok tervezetének kidolgozása, illetőleg az azok kidolgozásában való közreműködés;

- szaktanácsadás, szakvéleményadás, továbbá talaj használatot és talajvédelmet megalapozó térképek, tanulmányok és tervek készítése;

- a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium illetékes tudományos tanácsa, valamint Növényvédelmi és Agrokémiai Főosztálya (a továbbiakban Főosztály) által jóváhagyott agrokémiai és talajtani vizsgálati módszerek alkalmazásának szakmai és hatósági felügyelete az agrokémiai vizsgálat végzésére jogosult laboratóriumokban;

- a meliorációs beruházásokhoz biztosított állami támogatási keret megyéken belüli elosztásához előzetes véleménynyilvánítás;

- a meliorációs tevékenység hatósági ellenőrzése, a művelési ágváltozás kivételével;

- a meliorációs tervek szakhatósági véleményezése;

- a Főosztálytól kapott egyéb feladatok ellátása."

(2) A R. 1. mellékletének 7. pontja a következő d) és e) pontokkal egészül ki:

"d) A Főosztály által kijelölt állomások országos feladataiként

- az öntözött talajok termékenységének hatósági ellenőrző vizsgálata, a talajleromlás és a növények károsodásának megelőzése céljából az öntözővíz minőségének ellenőrzése és javaslattétel a mezőgazdasági nagyüzemek részére;

- nagyobb területre (vízgyűjtő, belvízöblözet, öntözőrendszer, öntözőfürt területére) tervezett jelentős hidrotechnikai létesítmény várható talajtani hatásának felmérése;

- talajtani ós agrokémiai szakvélemény készítése mezőgazdasági nagyüzemek részére öntözéshez, hígtrágya- és szennyvízelhelyezéshez, talajjavításhoz, növényi állókultúrák, rét, legelő telepítéséhez;

- talajjavítás-kivitelezés (kémiai, homok, digózás, mélylazítás) minőségének hatósági ellenőrzése a mezőgazdasági nagyüzemekben;

- a talajbonitálás (talajminősítés) és meliorációs tervezés célját szolgáló talajtérképek készítése mezőgazdasági nagyüzemek részére;

- hatóságilag elrendelt talajvizsgálatok végzése;

- a Főosztály által jóváhagyott agrokémiai és talajtani vizsgálati módszerek alkalmazásának ellenőrzése, az agrokémiai vizsgálat végzésére jogosult laboratóriumokban;

- a halászat céljait szolgáló víz minőségének halélettani szempontból történő vizsgálata, ellenőrzése, vízszennyezési kérdésekben halélettani szempontból szakvélemény adása;

- a vízminőség ellenőrzése során együttműködés a területileg illetékes vízügyi szervezetekkel.

e) Valamennyi növényvédelmi és agrokémiai állomás feladataként:

- talajerő-gazdálkodási vonatkozásban mezőgazdasági nagyüzemek részére talajvizsgálat és szaktanácsadás;

- a kötelező talajmintavételezés ellenőrzése mezőgazdasági nagyüzemekben;

- a műtrágyák mezőgazdasági nagyüzemi tárolásának és felhasználásának ellenőrzése, valamint a kapcsolatos, egyéb jogszabályban hatáskörébe utalt feladatok ellátása;

- a szerves trágyák mezőgazdasági nagyüzemi tárolásának, kezelésének, felhasználásának és terítésének, valamint a vonatkozó utasítások és szabványelőírások megtartásának ellenőrzése, továbbá a fentiekkel kapcsolatban egyéb jogszabályban hatáskörébe utalt feladatok ellátása;

- a talajerő-gazdálkodási szakkáderképzésben közreműködés;

- a talajerő-gazdálkodással kapcsolatos technológiák ismertetése, szakpropaganda ellátása;

- az agrokémiai szolgáltató hálózat kialakításában való közreműködés, a társulások, közös vállalatok szakmai feladatainak segítése;

- a talajerő-gazdálkodással kapcsolatos szabálysértési, illetőleg büntetőeljárás megindításának kezdeményezése;

- a Főosztálytól, valamint a Növényvédelmi és Agrokémiai Központtól kapott egyéb feladatok ellátása."

6. §

A megyei, fővárosi növényvédő állomás elnevezése "megyei, fővárosi növényvédelmi és agrokémiai állomás"-ra változik. Ahol jogszabály megyei, fővárosi növényvédő állomásról tesz említést, helyette megyei, fővárosi növényvédelmi és agrokémiai állomást kell érteni.

7. §

E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a 12/1970. (IV. 29.) MÉM rendelet hatályát veszti.

Dr. Romány Pál s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter