Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1977. évi 20. törvényerejű rendelet

a Nemzetközi Szállítótartály Biztonsági Egyezmény kihirdetéséről

(A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa megerősítő okiratának letétbe helyezése a Kormányközi Tengerészeti Tanácskozó Szervezet főtitkáránál az 1974. évi január hó 9. napján megtörtént. Az egyezmény a Magyar Népköztársaság vonatkozásában az 1977. évi szeptember hó 6. napján lép hatályba.)

1. § A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa Genfben, 1972. évi december hó 2. napján készült Nemzetközi Szállítótartály Biztonsági Egyezményt (CSC) e törvényerejű rendelettel kihirdeti.

2. § Az Egyezmény hivatalos magyar fordítása a következő:

"NEMZETKÖZI SZÁLLÍTÓTARTÁLY BIZTONSÁGI EGYEZMÉNY (CSC)

Előszó

SZERZŐDŐ FELEK

ELISMERVE annak szükségességét, hogy a szállítótartályok kezelése, egymásra rakása és szállítása során az emberi élet biztonságát fokozott mértékben védeni kell;

FIGYELEMMEL arra, hogy a nemzetközi szállítótartályos szállítást meg kell könnyíteni;

ELISMERVE ezzel kapcsolatban azokat az előnyöket, amelyek a közös nemzetközi biztonsági előírások kiadásából származhatnak;

MEGFONTOLVA, hogy ezt legjobban Egyezmény kötésével lehet elérni,

ELHATÁROZTÁK, hogy kiadják azokat a szállítótartály szerkezeti előírásokat, amelyek rendes üzemeltetési feltételek közötti kezelésük, egymásra rakásuk és szállításuk biztonságát szolgálják és ebből a célból

MEGEGYEZTEK a következőkben:

I. Cikk

A jelen Egyezményből eredő általános kötelezettség

Szerződő Felek kötelezik magukat, hogy a jelen Egyezmény és annak szerves részét képező Mellékletek rendelkezéseinek érvényt szereznek.

II. Cikk

Meghatározások

A jelen Egyezmény alkalmazása tekintetében kifejezetten ellentétes rendelkezés hiányában:

1. "Szállítótartály" kifejezés alatt olyan szálítóeszközt kell érteni, amely:

a) tartós jellegű és ennek megfelelően elég szilárd ahhoz, hogy ismételten használható legyen,

b) kifejezetten úgy van kialakítva, hogy megkönnyítse az áruknak egy vagy több szállítási móddal - a rakomány megbontása nélkül - tör-énő szállítását,

c) úgy van kialakítva, hogy rögzíthető, illetőleg könnyen kezelhető legyen, erre a célra szolgáló sarokelemekkel felszerelve,

d) olyan méretű, hogy az alsó négy sarokkal behatárolt területe

(i) legalább 14 m2 (150 négyzetláb) vagy

(ii) legalább 7 m2 (75 négyzetláb), ha felső sarokelemekkel rendelkezik.

A "szállítótartály" kifejezés nem foglalja magában sem a járművet, sem a csomagolást; az alvázkeretes futóművön szállított szállítótartály azonban ide tartozik.

2. A "sarokelem" kifejezés a szállítótartály felső, illetőleg alsó sarkán elhelyezett, nyílásokkal és felületekkel rendelkező olyan szerkezet, amely kezelés, egymásra rakás, illetőleg rögzítés céljára szolgál.

3. Az "Igazgatás" szó a Szerződő Fél Kormányát jelenti, amelynek jogkörében történik a szállítótartály jóváhagyása.

4. A "jóváhagyott" szó az Igazgatás által adott jóváhagyást jelenti.

5. A "jóváhagyás" szó az Igazgatásnak azt a döntését jelenti, amely szerint egy szerkesztési típus vagy egy szállítótartály a jelen Egyezményben előírt biztonságot nyújtja.

6. "Nemzetközi szállítás" az olyan szállítás, amelynek kiindulási és rendeltetési pontja két olyan ország területén van, amelyek közül legalább az egyikre érvényes a jelen Egyezmény. A jelen Egyezmény érvényes abban az esetben is, ha két ország közötti szállítás egy része olyan ország területére esik, amelyre a jelen Egyezmény érvényes.

7. A "rakomány" szó bármilyen ipari terméket, árut, árucikket és tárgyat jelent, amelyet szállítótartályban szállítanak.

8. "Új szállítótartály" minden olyan szállítótartály, amelynek gyártását a jelen Egyezmény hatálybalépésekor vagy azt követően kezdték meg.

9. "Meglevő szállítótartály" a nem új szállítótartály.

10. "Tulajdonos" vagy a Szerződő Fél nemzeti joga szerinti tulajdonos vagy a bérlő, illetőleg a letéteményes, ha a felek közötti megállapodás egyébként a tulajdonosra háruló és a szállítótartály karbantartásával és felülvizsgálatával kapcsolatos felelősség gyakorlását a bérlőre, illetőleg a letéteményesre ruházza.

11. "Szállítótartály-típus" az Igazgatás által jóváhagyott szerkesztési típus.

12. "Sorozat-szállítótartály" bármely, a jóváhagyott szerkesztési típus alapján gyártott szállítótartály.

13. "Prototípus" olyan szállítótartályt jelent, mely megfelel a típus-sorozatban gyártott vagy gyártandó szállítótartálynak.

14. "Legnagyobb üzemi összsúly" vagy "R" jelenti a szállítótartálynak és rakományának megengedett legnagyobb összsúlyát.

15. "Önsúly" a szállítótartály súlya üres állapotban, beleértve a tartósan rögzített szerelvényeket.

16. "Legnagyobb megengedhető hasznos terhelés" vagy "P" jelenti a legnagyobb üzemi összsúly és az önsúly közötti különbséget.

III. Cikk

Alkalmazás

1. A jelen Egyezmény a nemzetközi szállításban használt új és meglevő szállítótartályokra érvényes, kivéve a kifejezetten légi szállításra szerkesztett szállítótartályokat.

2. Minden új szállítótartályt az I. számú Mellékletnek a típusonkénti vagy az egyedi jóváhagyási próbára vonatkozó rendelkezései szerint kell jóváhagyni.

3. Minden meglevő szállítótartályt a jelen Egyezmény hatálybalépésétől számított 5 éven belül az I. számú Mellékletnek a meglevő szállítótartályok jóváhagyására vonatkozó, megfelelő előírásai szerint kell jóváhagyni.

IV. Cikk

Próba, ellenőrzés, jóváhagyás és karbantartás

1. Az I. számú Mellékletben foglalt előírások végrehajtása érdekében minden Igazgatásnak hatékony eljárást kell kialakítania a szállítótartályoknak a jelen Egyezményben megállapított feltételek szerint történő próbájára, ellenőrzésére és jóváhagyására, de az Igazgatás ilyen próba, ellenőrzés és jóváhagyás végrehajtásával általa megfelelően felhatalmazott szervet is megbízhat.

2. Annak az Igazgatásnak, amely a próbák, ellenőrzések ós jóváhagyások végrehajtásával egy szervet bíz meg, erről a Kormányközi Tengerészeti Tanácskozó Szervezet Főtitkárát tájékoztatnia kell, hogy ezt a Szerződő Felekkel közölje.

3. A jóváhagyás iránti kérelmet bármely Szerződő Fél Igazgatásához lehet intézni.

4. Minden szállítótartályt az I. számú Melléklet rendelkezéseinek megfelelő biztonságos állapotban kell tartani.

5. Ha egy jóváhagyott szállítótartály nem elégíti ki az I. számú és a II. számú Mellékletekben előírt követelményeket, az érintett Igazgatásnak meg kell tennie azokat az intézkedéseket, amelyeket szükségesnek ítél ahhoz, hogy a szállítótartályok a fenti követelményeket kielégítő állapotba kerüljenek vagy a jóváhagyást vissza kell vonnia.

V. Cikk

A jóváhagyás elfogadása

1. A jelen Egyezmény szerint az egyik Szerződő Fél felelősségére kiadott jóváhagyást a többi Szerződő Félnek a jelen Egyezményben foglalt valamennyi rendelkezést illetően el kell fogadnia. A jóváhagyást a többi Szerződő Félnek az általuk kiadott jóváhagyással azonos érvényűnek kell tekintenie.

2. A Szerződő Feleknek a jelen Egyezmény hatálya alá eső szállítótartályok szerkezeti biztonsága tárgyában más előírást kiadni, vagy más próbát kötelezővé tenni nem szabad, a jelen Egyezmény egyetlen rendelkezése sem zárja ki azonban azoknak a nemzetközi egyezményeknek vagy nemzeti törvényeknek, illetőleg rendeleteknek érvényességét, amelyek kiegészítő szerkezeti biztonsági szabályok vagy próbák alkalmazását írják elő a kifejezetten veszélyes áruk szállítására szerkesztett szállítótartályokra, ömlesztett folyadékot szállító szállítótartályok jellegzetes elemeire vagy légi úton szállításra kerülő szállítótartályokra. A "Veszélyes áruk" fogalmát a nemzetközi megállapodásokban meghatározottak szerint kell értelmezni.

VI. Cikk

Ellenőrzés

1. A III. Cikk szerint jóváhagyott minden szállítótartály a Szerződő Felek területén e Szerződő Felek által erre felhatalmazott hivatalos személyek ellenőrzése alatt áll. Az ellenőrzésnek csak annak megállapítására kell szorítkoznia, hogy a szállítótartály el van-e látva a jelen Egyezménynek megfelelő, érvényes Biztonsági Jóváhagyási Táblával, kivéve, ha a szállítótartály állapota nyilvánvalóan veszélyezteti a biztonságot. Ilyen esetben az ellenőrzést végző hivatalos személynek olyan intézkedést kell tennie, amely elégséges ahhoz, hogy üzemeltetés folytatása előtt a szállítótartály ismét biztonságos állapotba kerüljön.

2. Amennyiben a szállítótartály feltehetőleg olyan hiányosság miatt nem felel meg többé a biztonsági előírásoknak, amely már jóváhagyásakor is fennállhatott, erről a hiányosságot megállapító Szerződő Fél tartozik értesíteni a jóváhagyásért felelős igazgatást.

VII. Cikk

Aláírás, megerősítés, elfogadás, jóváhagyás és csatlakozás

1. A jelen Egyezmény az Egyesült Nemzetek Szervezete vagy szakosított szervei valamelyikének vagy a Nemzetközi Atomenergiaügynökség tagállamainak, a Nemzetközi Bíróság Szabályzatához csatlakozott feleknek, továbbá bármely más állam részére, amelyet az Egyesült Nemzetek Szervezete arra felkér, hogy a jelen Egyezmény Szerződő Fele legyen, a Kormányközi Tengerészeti Tanácskozó Szervezet (a továbbiakban: "Szervezet") székhelyén 1973. év január hó 15. napjáig, azt követően az Egyesült Nemzetek Szervezete Genfi Hivatalánál 1973. év február hó 1. napjától 1973. év december hó 31. napjáig aláírásra nyitva áll.

2. A jelen Egyezményt az aláíró államoknak meg kell erősíteniök, el kell fogadniok vagy jóvá kell hagyniok.

3. A jelen Egyezmény az 1. pontban említett bármely állam részére csatlakozásra nyitva marad.

4. A megerősítésről, elfogadásról, jóváhagyásról vagy csatlakozásról szóló okiratot a Kormányközi Tengerészeti Tanácskozó Szervezet Főtitkáránál (a továbbiakban: "Főtitkár") kell letétbe helyezni.

VIII. Cikk

Hatálybalépés

1. A jelen Egyezmény a megerősítésről, elfogadásról, jóváhagyásról vagy csatlakozásról szóló tizedik okirat letétbe helyezésének napjától számított tizenkét hónap elteltét követően lép hatályba.

2. Annak az államnak a tekintetében, amelyik a jelen Egyezményt a megerősítésről, az elfogadásról, a jóváhagyásról vagy a csatlakozásról szóló tizedik okirat letétbe helyezése után erősíti meg, fogadja el, hagyja jóvá vagy csatlakozik hozzá, a jelen Egyezmény ennek az államnak a megerősítésről, elfogadásról, jóváhagyásról vagy a csatlakozásról szóló okirat letétbe helyezésének napját követő tizenkét hónap eltelte után lép hatályba.

3. Minden állam, amely a jelen Egyezmény valamilyen módosításának hatálybalépését követően válik Szerződő Féllé, ettől eltérő szándéka kifejezésének hiányában:

a) a módosított Egyezmény tagjának tekintendő; és

b) a nem módosított Egyezmény tagjának tekintendő

az Egyezmény minden olyan tagállamával szemben, amelyiket nem köti a módosítás.

IX. Cikk

A jelen Egyezmény bármely részére vagy részeire vonatkozó módosító eljárás

1. A jelen Egyezmény bármely Szerződő Fél javaslatára ezen Cikkben meghatározott eljárások egyikével módosítható.

2. Módosítás a Szervezet keretében történt megvizsgálás után:

a) A Szervezet bármelyik Szerződő Fél kérelme alapján, a jelen Egyezményhez javasolt bármely módosítást megvizsgál. Ha ezt a módosítást a Szervezet Tengeri Biztonsági Bizottságában - ahová részvétel és szavazás céljából minden egyes Szerződő Felet meghívnak - a jelenlevők és szavazók kétharmados többséggel elfogadják, úgy ezt a Szervezet minden tagjának és minden Szerződő Félnek - legalább hat hónappal a Szervezet Közgyűlése által történő megvizsgálás előtt - megküldik. Bármely Szerződő Fél, amely nem tagja a Szervezetnek, jogosult a Szervezet módosítást tárgyaló Közgyűlésének munkájában való részvételre és a szavazásra.

b) Ha a Közgyűlésen a jelenlevők és szavazók kétharmados többsége a módosítást elfogadta és ha ez a többség magában foglalja a jelenlevő és szavazó Szerződő Felek kétharmados többségét is, a Szervezet a módosítást elfogadás céljából valamennyi Szerződő Félnek megküldi.

c) Az ilyen módosítás a Szerződő Felek kétharmada által történt elfogadását követő tizenkét hónap eltelte után lép hatályba. A módosítás minden Szerződő Félre vonatkozóan hatályba lép, kivéve azokat, akik a hatálybalépést megelőzően olyan nyilatkozatot tesznek, hogy a módosítást nem fogadják el.

3. Módosítás értekezlet összehívása útján:

Bármely Szerződő Fél kérésére - ha azzal a Szerződő Feleknek legalább egyharmada egyetért - a Főtitkár értekezletet hív egybe, amelyre meghívja a VII. Cikkben megjelölt államokat.

X. Cikk

Különleges eljárás a Mellékletek módosítására

1. A Mellékletekre vonatkozó és bármely Szerződő Fél által javasolt minden módosítást e Fél kérésére a Szervezet megvizsgál.

2. Ha ezt a módosítást a Szervezet Tengeri Biztonsági Bizottságában - ahová részvétel és szavazás céljából minden egyes Szerződő Felet meghívnak - a jelenlevők és szavazók kétharmados többséggel elfogadják és ha ez a többség magában foglalja a jelenlevő és szavazó Szerződő Felek kétharmados többségét is, a Főtitkár a módosítást elfogadás céljából valamennyi Szerződő Félnek megküldi.

3. Az ilyen módosítás abban az időpontban lép hatályba, amelyet a Tengeri Biztonsági Bizottság a módosítás elfogadásakor meghatározott, hacsak a Tengeri Biztonsági Bizottság által ugyanakkor meghatározott korábbi időpontig a Főtitkár nem kap olyan értesítést a Szerződő Felek egyötödétől, vagy - ha ez kevesebb - öt Szerződő Féltől, hogy a módosítással szemben ellenvetésük van. A Tengeri Biztonsági Bizottság az ebben a pontban hivatakozott időpontokra vonatkozó határozatát a jelenlevők és szavazók kétharmados többségével hozza meg, úgy hogy ennek a többségnek magában kell fogallnia a jelenlevő és szavazó Szerződő Felek kétharmados többségét is.

4. Bármely módosítás hatálybalépése - mindazokra a Szerződő Felekre néve, amelyek a módosítást nem ellenezték - minden előző rendelkezést felvált és hatálytalanít; bármely Szerződő Fél által a módosítással szemben tett ellenvetés a többi Szerződő Félre - a jelen Egyezmény hatálya alá eső szállítótartályok elfogadását illetően - nem kötelező.

5. A Főtitkár a jelen Cikkel kapcsolatos minden kérelemről és közlésről, valamint a módosítások hatálybalépésének időpontjáról a Szerződő Feleket és a Szervezet minden tagját értesíti.

6. Ha a Mellékletekkel kapcsolatos módosító javaslatot a Tengeri Biztonsági Bizottság megvizsgálta, de nem fogadta el, bármely Szerződő Fél kérheti értekezlet összehívását, amelyre a VII. Cikkben megjelölt minden államot meg kell hívni. Ha a Szerződő Felek legalább egyharmada közölte egyetértését, a Főtitkár a Mellékletek módosításának megvizsgálására értekezletet hív össze.

XI. Cikk

Felmondás

1. A jelen Egyezményt a Főtitkárnál letétbe helyezett okirattal bármely Szerződő Fél felmondhatja. A felmondás az ilyen bejelentésnek a Főtitkárnál történő letétbe helyezését követő egy év után lép hatályba.

2. Az a Szerződő Fél, amelyik a Mellékletek módosításával szemben ellenvetést tett, a jelen Egyezményt felmondhatja, és az ilyen felmondás a szóban forgó módosítás hatálybalépésének időpontjában válik érvényessé.

XII. Cikk

Az Egyezmény megszűnése

A jelen Egyezmény megszűnik, ha a Szerződő Felek száma egymást követő tizenkét hónapon keresztül ötnél kevesebb.

XIII. Cikk

A viták rendezése

1. Ha két vagy több Szerződő Fél között, a jelen Egyezmény értelmezését vagy alkalmazását érintő olyan vita támad, amelyet tárgyalással, vagy egyéb elintézési módon az érintettek nem tudnak rendezni, bármelyikük kérésére a vita az alábbi összetételű választottbírósághoz utalható: a vitában résztvevő mindegyik fél kijelöl egy döntőbírót és ez a két döntőbíró egy harmadikat kijelöl elnöknek. Ha az egyik fél kérésének kézhezvételét követő három hónapon belül valamelyik fél a döntőbírót nem jelölte ki vagy ha a döntőbíráknak nem sikerül elnököt választani, bármelyik fél felkérheti a Főtitkárt a választott-bíróság bírájának vagy elnökének kijelölésére.

2. Az 1. pont rendelkezései szerint kijelölt választottbíróság határozata a vitában résztvevő felek részére kötelező érvényű.

3. A választottbíróság eljárási szabályait maga határozza meg.

4. A választottbíróság eljárását és üléseinek helyét illető döntéseit - ugyanúgy, mint az eléje terjesztett bármely vitás ügy feletti döntést - szótöbbséggel hozza meg.

5. A választottbírósági döntés értelmezésével és végrehajtásával kapcsolatban a felek között felmerülő bármely vitás kérdést a felek bármelyike elbírálásra a döntést hozó választottbíróság elé terjesztheti.

XIV. Cikk

Fenntartások

1. A jelen Egyezménnyel kapcsolatban fenntartások tehetők, kivéve az I-VI. és a XIII. Cikkek és a jelen Cikk rendelkezéseit, valamint a Mellékletek előírásait, feltéve, hogy az ilyen, fenntartásokat írásban és a megerősítésről, elfogadásról, jóváhagyásról vagy csatlakozásról szóló okirat letétbehelyezése előtt közlik és ebben az okiratban megerősítik. A Főtitkárnak az ilyen fenntartásokat a VII. Cikkben megjelölt minden állammal közölnie kell.

2. Az 1. pontnak megfelelően tett minden fenntartás:

a) a fenntartást tevő Szerződő Fél tekintetében a jelen Egyezménynek a fenntartással érintett rendelkezéseit a fenntartás mértékéig módosítja és

b) ugyanilyen mértékben módosítja ezeket a rendelkezéseket a többi Szerződő Fél és a fenntartást tevő Szerződő Fél viszonylatában.

3. Bármely Szerződő Fél, amely az 1. pont szerint fenntartást tett, azt a Főtitkárhoz intézett közléssel bármikor visszavonhatja.

XV. Cikk

Közlések

A IX., X. és XIV. Cikkek szerinti bejelentéseken és közléseken kívül a Főtitkárnak a VII. Cikkben megjelölt valamennyi állammal közölnie kell a következőket:

a) a VII. Cikk alapján történt aláírásokat, megerősítéseket, elfogadásokat, jóváhagyásokat és csatlakozásokat;

b) a jelen Egyezmény VIII. Cikk szerinti hatálybalépésének időpontját;

c) a jelen Egyezmény IX. és X. Cikkek szerinti módosításai hatálybalépésének időpontját;

d) a XI. Cikk alapján történt felmondásokat;

e) a jelen Egyezmény XII. Cikk alapján történt megszűnését.

XVI. Cikk

Hiteles szövegek

A jelen Egyezmény eredeti példánya - amelynek kínai, angol, francia, orosz és spanyol nyelvű változata egyaránt hiteles - a Főtitkárnál kerül letétbe helyezésre, akinek arról a VII. Cikkben meghatározott valamennyi állam részére hiteles másolatot kell küldenie.

ENNEK HITELÉÜL a Kormányok által kellőképpen meghatalmazott alulírott teljhatalmú képviselők aláírták a jelen Egyezményt.

KÉSZÜLT Genfben, ezerkilencszázhetvenkettő december hó második napján.

I. sz. Melléklet

A szállítótartályok próbájára, ellenőrzésére, jóváhagyására ós karbantartására vonatkozó szabályok

I. FEJEZET

MINDEGYIK JÓVÁHAGYÁSI RENDSZERRE ÉRVÉNYES KÖZÖS SZABÁLYOK

1. Szabály

Biztonsági Jóváhagyási Tábla

1. Minden jóváhagyott szállítótartályra jól látható helyen, minden egyéb hivatalos célra kiadott jóváhagyási tábla szomszédságában és olyan helyen, ahol nem sérülhet meg könnyen, állandó jelleggel fel kell szerelni e Melléklet Függelékében meghatározott Biztonsági Jóváhagyási Táblát.

2. a) A táblának az alábbi adatokat kell legalább angol vagy francia nyelven tartalmaznia:

"CSC BIZTONSÁGI JÓVÁHAGYÁS"

- Jóváhagyó ország és jóváhagyási hivatkozási szám

- Gyártási időpont (hónap és év)

- A szállítótartály gyártási azonossági száma vagy ha meglevő szállítótartály esetében ez a szám ismeretlen, az Igazgatás által adott sorszám

- Legnagyobb üzemi összsúly (kg-ban és fontban)

- Megengedett egymásra rakási terhelés 1,8 g esetén (kg-ban és fontban)

- Keresztirányú szilárdsági próbaterhelés értéke (kg-ban és fontban)

b) A táblán üres részt kell hagyni - az 1. Szabály 3. pontjának és a II. sz. Melléklet 6. és 7. próbáinak megfelelően - a vég-, illletőleg az oldalfalak szilárdsági értékei (tényezői) részére. Ugyancsak üres részt kell hagyni a táblán ahhoz, hogy üzemeltetés esetén ide bejegyezzék az első és a további karbantartási vizsgálat időpontját (hónap és év).

3. Ha az Igazgatás úgy ítéli meg, hogy egy új szállítótartály a biztonság szempontjából megfelel a jelen Egyezmény követelményeinek és hogy az ilyen szállítótartály vég-, illet Meg oldalfalainak szilárdsági értéke (tényezője) a II. sz. Mel-lékletben előírtnál nagyobb vagy kisebb, akkor ezt az értéket fel kell tüntetni a Biztonsági Jóváhagyási Táblán.

4. A Biztonsági Jóváhagyási Tábla felszerelése nem mentesít más érvényes szabályokban előírt egyéb táblák vagy megjelölések elhelyezésének kötelezettsége alól.

2. Szabály

Karbantartás

1. A szállítótartály tulajdonosa felel a szállítótartály biztonságos állapotban tartásáért.

2. A jóváhagyott szállítótartály tulajdonosa köteles az érdekelt Szerződő Fé\ által előírt vagy jóváhagyott eljárásnak megfelelően az üzemeltetési körülményektől függő időszakokban a szállítótartályt megvizsgálni vagy megvizsgáltatni. Azt az időpontot (hónap és év), amely előtt az új szállítótartályt első ízben meg kell vizsgálni, fel kell tüntetni a Biztonsági Jóváhagyási Táblán.

3. Azt az időpontot (hónap és év), amely előtt a szállítótartályt újbóli felülvizsgálatnak kell alávetni, világosan fel kell tüntetni a szállítótartályon a Biztonsági Jóváhagyási Táblán vagy az ahhoz lehető legközelebb eső helyen és olymódon, hogy az elfogadható legyen annak a Szerződő Félnek a számára, amelyik előírta vagy jóváhagyta a szállítótartály biztonságos állapotban tartására vonatkozó eljárást.

4. A gyártás és az első felülvizsgálat közötti időtartam öt évet nem haladhat meg. Az| új szállítótartály következő felülvizsgálatát és a meglevő szállítótartályok ismételt felülvizsgálatát 24 hónapot meg nem haladó időszakokban kell elvégezni. Minden felülvizsgálatnál meg kell állapítani, hogy a szállítótartálynak nincs-e olyan hiányossága, amely bárkire veszélyt jelenthet.

5. Ennek a Szabálynak a szempontjából az érdekelt "Szerződő Fél" az a Szerződő Fél, amelynek területén a tulajdonos állandó lakhellyel vagy székhellyel rendelkezik.

II. FEJEZET

SZERKESZTÉSI TÍPUS ALAPJÁN KÉSZÜLT ÚJ SZÁLLÍTÓTARTÁLYOK JÓVÁHAGYÁSÁRA VONATKOZÓ SZABÁLYOK

3. Szabály

Új szállítótartályok jóváhagyása

Valamennyi új szállítótartálynak a jelen Egyezmény szerinti biztonsági jóváhagyáshoz meg kell felelnie a II. sz. Mellékletben foglalt követelményeknek.

4. Szabály

Szerkesztési típus jóváhagyása

Szállítótartály jóváhagyásának kérése esetében az Igazgatás megvizsgálja a műszaki terveket és a prototípus próbáinál részt vesz annak megállapítása céljából, hogy a szállítótartály megfelel-e a II. sz. Mellékletben foglalt követelményeknek. Ha az Igazgatás a fentiekről meggyőződött, írásban kell értesítenie a kérelmezőt arról, hogy a szállítótartály a jelen Egyezmény követelményeinek megfelel; ez az értesítés feljogosítja a gyártót arra, hogy ugyanazon típussorozat minden szállítótartályára felszerelhesse a Biztonsági Jóváhagyási Táblát.

5. Szabály

A gyártási típus szerinti jóváhagyásra vonatkozó előírások

1. Ha a szállítótartályokat típus-sorozatban kívánják gyártani, a szerkesztési típus szerinti jóváhagyásról szóló és az Igazgatás elé terjesztett kérelemhez csatolni kell a jóváhagyandó típus szerkesztési műleírását és rajzait, továbbá az Igazgatás által megkívánt minden egyéb adatot.

2. A kérelmezőnek meg kell jelölnie azokat az azonosítási jeleket, amelyeket a gyártó a jóváhagyási kérelem tárgyát képező szállítótartálytípuson el fog helyezni.

3. A kérelemhez csatolni kell továbbá a gyártó nyilatkozatát, mely szerint kötelezi magát arra, hogy:

a) a szóbanforgó szerkesztési típushoz tartozó minden szállítótartályt, amelyet az Igazgatás meg akar vizsgálni, rendelkezésre bocsát;

b) az Igazgatást a szerkesztésben vagy műleírásban bekövetkező minden változásról értesíti és a Biztonsági Jóváhagyási Táblát csak akkor szereli fel, ha a jóváhagyást már megkapta;

c) a szerkesztési típussorozathoz tartozó minden egyes szállítótartályon felszereli a Biztonsági Jóváhagyási Táblát, más szállítótartályra azonban nem;

d) nyilvántartást vezet a jóváhagyott típussorozatban gyártott szállítótartályokról. Ennek a nyilvántartásnak minimálisan tartalmaznia kell a gyártó azonosítási számát, a szállítótartály átadásának időpontját, továbbá a vevő nevét és címét, akinek a szállítótartályt leszállították.

4. Az Igazgatás jóváhagyást adhat a jóváhagyott szerkesztési típus módosított változataként gyártott szállítótartályokra, amennyiben meggyőződött arról, hogy a módosítások a szerkesztési típus jóváhagyása során végrehajtott próbák eredményére kihatással nincsenek.

5. Az Igazgatás a szerkesztési típus jóváhagyása során a Biztonsági Jóváhagyási Tábla felszerelésének jogát csak akkor adja meg a gyártónak, ha meggyőződött arról, hogy a gyártó megtette azokat a belső gyártásellenőrzési intézkedéseket, amelyekkel biztosítani tudja a gyártott szállítótartályoknak a jóváhagyott prototípussal való egyezőségét.

6. Szabály

Gyártás alatti vizsgálat

Annak biztosítása érdekében, hogy az azonos szerkesztési típussorozathoz tartozó szállítótartályokat a jóváhagyott szerkesztésben gyártsák le, az Igazgatás a szóban forgó típussorozatból a gyártás bármely fázisában annyi egységet vizsgál meg, illetőleg vet próba alá, amennyit szükségesnek ítél.

7. Szabály

Az Igazgatás értesítése

A gyártó köteles minden új szállítótartály-sorozat gyártásának megkezdéséről, amelyet jóváhagyott szerkesztési típus alapján fognak gyártani, az Igazgatásnak előzetes értesítést küldeni.

III. FEJEZET

ÚJ SZÁLLÍTÓTARTÁLYOK EGYEDI JÓVÁHAGYÁSÁRA VONATKOZÓ SZABÁLYOK

8. Szabály

Az egyedi gyártású szállítótartály jóváhagyása

Az Igazgatás egyedi gyártású szállítótartály jóváhagyását akkor adja meg, ha á vizsgálat elvégzése és a próbák lefolytatása után meggyőződött arról, hogy a szállítótartály a jelen Egyezmény követelményeinek megfelel; az Igazgatás - ha erről meggyőződött - írásban értesíti a kérelmezőt a jóváhagyásról és ez a közlés feljogosítja nevezettet arra, hogy az ilyen szállítótartályra a Biztonsági Jóváhagyási Táblát felszerelje.

IV. FEJEZET

MEGLEVŐ SZÁLLÍTÓTARTÁLYOK JÓVÁHAGYÁSÁRA VONATKOZÓ SZABÁLYOK

9. Szabály

Meglevő szállítótartályok jóváhagyása

1. Ha meglevő szállítótartály tulajdonosa a jelen Egyezmény hatályba lépésétől számított 5 éven belül az Igazgatással a következő adatokat közli:

a) a gyártás ideje és helye;

b) a gyártó azonosítási száma (ha. ilyen van);

c) megengedett legnagyobb üzemi összsúly;

d) (i) annak igazolása, hogy ezt a típusú szállítótartályt legalább kétéves időszakon át biztonságosan üzemeltették a tengeri, illetőleg belföldi szállításban, vagy

(ii) az Igazgatás által kielégítőnek talált igazolás arról, hogy a szállítótartályt olyan szerkesztési típus alapján gyártották, amelynek próbái kielégítik a II. sz. Mellékletben meghatározott műszaki feltételeket, kivéve a végfalak és az oldalfalak szilárdsági próbájára vonatkozókat, vagy

(iii) annak igazolása, hogy a szállítótartályt olyan szabványok szerint gyártották, amelyek az Igazgatás véleménye szerint a II. sz. Mellékletben meghatározott műszaki feltételekkel egyenértékűek, kivéve azokat a feltételeket, melyek a végfalak és az oldalfalak szilárdsági próbájára vonatkoznak;

e) a megengedett egymásra rakási terhelés 1,8 g esetén (kg-ban és fontban); és

f) olyan további adatok, amelyek a Biztonsági Jóváhagyási Tábla számára szükségesek, akkor az Igazgatásnak a vizsgálat lefolytatása után értesítenie kell a tulajdonost, hogy a jóváhagyást megadta-e, és ha igen, ez az értesítés feljogosítja a tulajdonost arra, hogy a szóban forgó szállítótartályra a 2. Szabályban meghatározottak szerinti vizsgálat után a Biztonsági Jóváhagyási Táblát felszerelje.

2. Azoknak a meglevő szállítótartályoknak jóváhagyását, amelyek a jelen Szabály 1. pontjában foglalt jóváhagyási feltételeket nem elégítik ki, a jelen Melléklet II. vagy III. Fejezetének rendelkezései szerint lehet kérni. Az ilyen szállítótartályokra a II. sz. Mellékletnek a vég-, illetőleg oldalfalak szilárdsági próbájára vonatkozó követelményeit nem kell alkalmazni. Ha az Igazgatás meggyőződött arról, hogy a kérdéses szállítótartályok üzemben voltak, a próbától és a műszaki rajzok bemutatásától - kivéve az emelési és a padló szilárdsági próbákat - eltekinthet, feltéve, hogy ezt helyénvalónak tartja.

FÜGGELÉK

A Biztonsági Jóváhagyási Táblának az alábbi mintának kell megfelelnie. A táblának a szállítótartályhoz tartósan rögzítettnek, legalább 200 mm x 100 mm méretű négyszögletes alakúnak, valamint korrózió- és tűzállónak kell lennie. A "CSC Safety Approval" (CSC Biztonsági Jóváhagyás) szavakat legalább 8 mm, míg a többi szavakat és számokat legalább 5 mm magas, bevésett vagy domborított vagy más tartós és jól olvasható módon felírt betűkkel, illetőleg számjegyekkel kell feltüntetni.

CSC BIZTONSÁGI JÓVÁHAGYÁS
1 ...............
2 ...............
(GB—L/749/2/7/75)
GYÁRTÁSI IDŐPONT ............
3 ...............AZONOSSÁGI SZÁM ..................
4 ...............LEGNAGYOBB ÜZEMI ÖSSZSÜLY
............... kg ............... font
5 ..............MEGENGEDETT EGYMÁSRA RA-
KÁSI TERHELÉS 1,8 g ESETÉN
............... kg ............... font
6 ...............KERESZTIRÁNYT! SZILÁRDSÁGI
PRÓBATERHELÉS ÉRTÉKE
............... kg ............... font
7 ...............
8 ...............
9 ...............

200 mm

1. A jóváhagyó ország és a jóváhagyási hivatkozási szám az 1. sorban példaként szerepel. (A jóváhagyó országot a nemzetközi közúti forgalomban a gépjárművek rendszámtábláján használt megkülönböztető országjelzés alkalmazásával kell jelölni.)

2. Gyártási időpont (hónap és év).

3. A szállítótartály gyári azonosító számjegye vagy meglevő szállítótartály esetében - ha ez a szám ismeretlen - az Igazgatás által adott sorszám.

4. Legnagyobb üzemi összsúly (kg-ban és fontban).

5. Megengedett egymásra rakási terhelés 1,8 g esetén (kg-ban és fontban).

6. Keresztirányú szilárdsági próbaterhelés értéke (kg-ban és fontban).

7. A végfal-szilárdságot csak abban az esetben kell a táblán feltüntetni, ha a végfalak tervezett terhelési ellenállásának értéke kisebb vagy nagyobb a legnagyobb megengedhető hasznos terhelés 0,4-szeresénél, azaz 0,4 P-nél.

8. Az oldalfal-szilárdságot csak abban az esetben kell a táblán feltüntetni, ha az oldalfalak tervezett terhelési ellenállásának értéke kisebb vagy nagyobb a legnagyobb megengedhető hasznos terhelés 0,6-szorosánál, azaz 0,6 P-nél.

9. Ha a táblát erre a célra használják, új szállítótartályoknál az első karbantartási felülvizsgálat időpontja (hónap és év), valamint a következő karbantartási felülvizsgálatok időpontjai (hónap és év).

II. sz. Melléklet

SZERKEZETI BIZTONSÁGI KÖVETELMÉNYEK ÉS PRÓBÁK

Bevezetés

A jelen Melléklet követelményeinek megalkotásakor feltételezték, hogy a rakott szállítótartály mozgatásának, elhelyezésének, egymásra rakásának és súlyának, valamint a külső erőknek tulajdonítható erőhatások a szállítótartály üzembentartásának egyetlen fázisában sem lépik túl a szállítótartály névleges szilárdságát. Különösen a következőket feltételezték:

a) a szállítótartályt úgy rögzítik, hogy nagyobb erőhatásnak nincs kitéve, mint amire kialakították;

b) a szállítótartályba a rakományt a kereskedelmi életben ajánlott gyakorlatnak megfelelően rakják be úgy, hogy a rakomány nagyobb erőhatással nem terheli a szállítótartályt, mint amire kialakították.

Gyártás

1. Biztonságosnak kell tekinteni azt a bármely erre alkalmas anyagból készült szállítótartályt, amely a későbbiekben leírt próbákat kielégítően kiállja anélkül, hogy olyan maradó alakváltozást szenvedne vagy rajta egyéb rendellenesség keletkezne, amely a tervezett célra való felhasználását lehetetlenné tenné.

2. A sarokelemek méreteit, elhelyezését és a kapcsolatos tűréseket ellenőrizni kell, figyelembe véve azokat az emelő és rögzítő rendszereket, amelyekkel azokat használni fogják:

3. Ha a szállítótartályok olyan különleges szerelvényekkel rendelkeznek, amelyeket csak üres állapotuk esetén használnak, akkor ezt a korlátozást a szállítótartályon fel kell tüntetni.

Próbaterhelés és próbaeljárások

Ha a szállítótartály kialakítása megfelelő, a következő próbaterheléseket és próbaeljárásokat kell alkalmazni a próbára bemutatott mindenfajta szállítótartálynál.

1. EMELÉS
Próbaterhelések,
és alkalmazott erők
Próbaeljárások
Az előírt BELSŐ TERHELÉSSEL megrakott
szállítótartályt jelentős gyorsítóerő alkalmazása
nélkül megemelik. Emelés után a szállítótartályt
5 percen át függesztve vagy alátámasztva kell tar-
tatni, majd azt követően a talajra leengedni.
A) EMELÉS A SAROKELEMEKNÉL FOGVA
BELSŐ TERHELÉS:(i) Emelés a felső sarok-
elemekkel:
Egyenletesen elosztott
terhelés úgy, hogy a
szállítótartály és a pró-
baterhelés együttes sú-
lya 2 R-rel legyen
egyenlő.
A 3000 mm (10 láb)-nál
nagyobb (névleges)
hosszméretű szállítótar-
tályra mind a négy sa-
rokelemre függőlegesen
ható emelőerőt kell al-
kalmazni.
A 3000 mm (10 láb)-nál
kisebb (névleges) hossz-
méretű szállítótartá-
lyoknál mind a négy
1. EMELÉS
Próbaterhelések
és alkalmazott erők
Próbaeljárások
sarokelemre ható eme-
lőerőket kell alkalmaz-
ni, úgy hogy mindegyik
emelő szerkezet 30°-os
szöget zárjon be a füg-
gőlegessel.
KÜLSŐLEG
ALKALMAZOTT
ERŐK:
A 2 R-rel egyenlő össz-
súlyt a (PRÓBAELJÁ-
RÁSOK fejléc alatt) le-
írt módon emelik.
(ii) Emelés az alsó sa-
rokelemekkel:
Az emelőerőket úgy kell
alkalmazni a szállító-
tartályra, hogy az eme-
lőszerkezet csak az al-
só sarokelemekkel lép-
jen érintkezésbe. Az
emelőerőnek a vízszin-
teshez képest az alábbi
szögeket kell bezárnia:
30° a 12 000 mm (40
láb) névleges hosszúsá-
gú, vagy ennél hosszabb szállítótartályok-
nál,
37° a 9000 mm (30 láb)
és ennél nagyobb (név-
leges) hosszúságú, de a
12 000 mm (40 láb)
(névleges) hosszúságnál
kisebb szállítótartá-
lyoknál,
45° a 6000 mm (20
láb) és annál nagyobb
(névleges) hosszúsá-
gú, de a 9000 mm (30
láb) (névleges) hosszú-
ságnál kisebb szállító-
tartályoknál,
60° a 6000 mm (20 láb)
(névlegesnél) kisebb
szállítótartályoknál.
B) EMELÉS BÁRMELY MÁS MÓDSZERREL
BELSŐ TERHELÉS:
Egyenletesen elosztott
terhelés úgy, hogy a
szállítótartály és a pró-
baterhelés együttes sú-
lya 1,25 R-el egyenlő
legyen.
KÜLSŐLEG
ALKALMAZOTT
ERŐK:
Az 1,25 R nagyságú
együttes súlyt a (PRÓ-
BAELJÁRÁSOK fejléc
alatt) leírt módon eme-
lik.
(i) Emelés villazse-
bekkel:
A szállítótartályt a ra-
kott szállítótartály eme-
lésekor használt villa-
zsebekbe központosan
bedugott, azonos víz-
szinten síkban levő két
rúdra helyezik. A ru-
daknak a szállítótartály
kezelésére használt vil-
lákkal azonos szélességűeknek és a villazse-
bekbe legalább azok
75%-nyi hosszban be-
nyúlóknak kell lenniök.
I. EMELÉS
Próbaterhelések
és alkalmazott erők
Próbaeljárások
BELSŐ TERHELÉS:
Egyenletesen elosztott
terhelés úgy, hogy a
szállítótartály és a pró-
baterhelés együttes sú-
lya 1,25 R-rel egyenlő.
(ii) Emelés alsó meg-
fogókaros helyzetben
A szállítótartályt az
egyes alsó megfogókar
helyek alatt azonos víz-
szintes síkban álló alá-
tétekre helyezik. Az
alátéteknek a haszná-
landó alsó megfogóka-
rok felületével azonos
emelőfelületűnek kell
lenni.
KÜLSŐLEG
ALKALMAZOTT
ERŐK:
Az 1,25 R nagyságú
együttes súlyt a (PRÓ-
BAELJÁRÁSOK fejléc
alatt) leírt módon eme-
lik.
(iii) Egyéb módszerek
Ha a szállítótartályokat
rakott állapotban az A)
pontban vagy B) pont
(i) és (ii) alpontjaiban
említetteken kívüli,
bármilyen más mód-
szerrel történő emelés-
re kialakították, azokat
az illető módszerre jel-
lemző gyorsulási állapo-
tokat képviselő BELSŐ
TERHELÉSSEL és
KÜLSŐLEG ALKAL-
MAZOTT ERŐKKEL
történő próbának kell
alávetni.
2. EGYMÁSRA RAKÁS
Próbaterhelések
és alkalmazott erők
Próbaeljárások
1. A nemzetközi szállítás körülményei között,
ahol a legnagyobb függőleges gyorsító erők 1,8 g-
től jelentősen eltérnek és, ha a szállítótartályokat
valóban és ténylegesen csakis ilyen körülmények
között szállítják, az egymásra rakási terhelés a
gyorsító erőkkel megfelelő arányban változtatha-
tó.
2. Ennek a próbának a sikeres végrehajtása
után a szállítótartály a megengedett statikus túlhalmazolási terhelésre minősíthető, amit a Biz-
tonsági Jóváhagyási Tábla "megengedhető egy-
másra rakási terhelés 1,8 g esetén (kg-ban és font-
ban)" rovattal szemben kell feltüntetni.
BELSŐ TERHELÉS:
Egyenletesen elosztott
terhelés úgy, hogy a
szállítótartály és a pró-
baterhelés együttes sú-
lya 1,8 R-el legyen
egyenlő.
Az előírt BELSŐ TER-
HELÉSSEL ellátott
szállítótartályt négy,
szintezett bakra helye-
zik, amelyek viszont
szilárd vízszintes felü-
leten állnak, úgy, hogy
2. EGYMÁSRA RAKÁS
Próbaterhelések
és alkalmazott erők
Próbaeljárások
mindegyik egy-egy sa-
rokelem vagy azzal
egyenértékű sarokszer-
kezet alatt helyezkedik
el. A bakokat a sarok-
elemek alatt központo-
san helyezik el és mé-
retben azokkal körül-
belül azonosaknak kell
lenniök.
KÜLSŐLEG
ALKALMAZOTT
ERŐK:
A négy felső sarokelem
mindegyikére a megen-
gedhető statikus egy-
másra rakási túlterhe-
lés 1/4XL8 szorosával
egyenlő felületről 'lefelé
ható függőleges erőt
alkalmaznak.
Minden KÜLSŐLEG
ALKALMAZOTT
ERŐT mindegyik sa-
rokelemre vagy egy
megfelelő próba sarok-
elem vagy egy hasonló
felületű bak közbeikta-
tásával kell átvinni. A
próba sarokelemeket
vagy bakot a szállító-
tartály felső sarokele-
meihez képest oldal-
irányban 25 mm (1 hü-
velyk)-rel, hosszirány-
ban 38 mm (1 1/2 hü-
velyk)-rel kell eltolni.
3. KONCENTRÁLT TERHELÉSEK a) A TETŐRE
Próbaterhelések
és alkalmazott erők
Próbaeljárások
BELSŐ TERHELÉS:
Nincs
KÜLSŐLEG
ALKALMAZOTT
ERŐK:
300 kg (660 font) kon-
centrált terhelés egyen-
letesen elosztva egy 600
mm x 300 mm (24 hü-
velyk x 12 hüvelyk)
nagyságú felületen.
A KÜLSŐLEG AL-
KALMAZOTT ERŐK-
et a szállítótartály te-
tejének leggyengébb
külső felületére függő-
legesen lefelé kell al-
kalmazni.
3. KONCENTRÁLT TERHELÉSEK b) A PADLÓRA
Próbaterhelések
és alkalmazott erők
Próbaeljárások
BELSŐ TERHELÉS:
Két, egyenként 2730
kg-os (6000 font) kon-
centrált terhelés, ame-
lyek a szállítótartály
A próbát úgy kell vég-
rehajtani, hogy az azo-
nos szintben négy alá-
támasztáson nyugvó
szállítótartályt az alsó
sarokelemek alá olymó-
3. KONCENTRÁLT TERHELÉSEK b) A PADLÓRA
Próbaterhelések
és alkalmazott erők
Próbaeljárások
padlójával egyenként
1142 cm2 (22 négyzet-
hüvelyk) felületen
érintkeznek.
don helyezik, hogy a
szállítótartály alap
szerkezete szabadon be-
hajolhasson. A padló
teljes felületén egy
5460 kg súlyú (12 000
font) terhelést adó,
próbakészüléket moz-
gatnak, amely két
érintkezési felületen
oszlik meg, egyenként
2730 kg-os (6000 font)
terheléssel 284 cm2 (44
négyzethüvelyk) összfelületen, egyenként
142 cm2 (22 négyzethü-
velyk) felületen, me-
lyeknek középpontjuk-
tól mért távolsága 760
mm (30 hüvelyk) és
szélességük egyenként
180 mm (7 hüvelyk).
KÜLSŐLEG
ALKALMAZOTT
ERŐK:
Nincsenek.
4. KERESZTIRÁNYÚ SZILÁRDSÁG
Próbaterhelések
és alkalmazott erők
Próbaeljárások
BELSŐ TERHELÉS:
Nincs.
Az üres állapotban levő
szállítótartályt a négy
alsó sarkával négy
szintezett alátámasztás-
ra helyezik, oldalirányú
és függőleges elmoz-
dulás ellen kihorgo-
nyozzák úgy, hogy az
oldalirányú feszítés
csak azokra az alsó sa-
rokelemekre hasson,
amelyek az erőhatás-
nak kitett sarokelemek-
kel átlósan szemben
helyezkednek el.
KÜLSŐLEG
ALKALMAZOTT
ERŐK:
A szállítótartály vég-
szerkezeteit oldalirány-
ban egymással szemben
feszítik. Az erők azono-
A KÜLSŐLEG AL-
KALMAZOTT ERÖK-
et vagy külön vagy
egyszerre kell alkal-
mazni a szállítótartály
egyik oldalán minde-
gyik felső sarokelemre
4. KERESZTIRÁNYÚ SZILÁRDSÁG
Próbaterhelések
és alkalmazott erők'
Próbaeljárások
sak a szállítótartály
tervezésekor figyelem-
be vett erőkkel.
a szállítótartály alapjá-
val és homlokfalainak
síkjával párhuzamos
mindkét vonalon.
Az erőket először a
felső sarokelemek felé,
majd azoktól elható
irányban kell alkalmaz-
ni. Olyan szállítótartá-
lyoknál, amelyeknek
homlokzata szimmetri-
kus saját függőleges
középvonalára, elég
csak az egyik oldalfa-
lat próbának alávetni,
az aszimmetrikus hom-
lokfalú szállítótartá-
lyoknál azonban mind-
tét oldalfalat próbá-
nak kell alávetni.
5. HOSSZIRÁNYÚ FESZÍTÉS (STATIKUS PRÓBA)
Próbaterhelések
és alkalmazott erők
Próbaeljárások
A szállítótartályok tervezésekor és gyártásakor
gondolni kell arra, hogy a szállítótartályok a
szárazföldi közlekedési eszközökön való szállítás
közben hosszirányban vízszintesen 2 g gyorsulás-
nak vannak kitéve.
BELSŐ TERHELÉS:
Egyenletesen elosztott
terhelés úgy, hogy a
szállítótartály és a pró-
baterhelés együttes sú-
lya egyenlő a legna-
gyobb üzemi összsúllyal, illetőleg teherbí-
rással az R-rel.
Az előírt BELSŐ TERHELÉS-sel ellátott
szállítótartályt hossz-
irányban egyik végén
levő két alsó sarok-
elemmel vagy azoknak
megfelelő sarokszerke-
zettel kihorgonyzási
pontokhoz kell rögzí-
teni.
KÜLSŐLEG
ALKALMAZOTT
ERŐK:
A szállítótartály mind-
két oldalát hosszirány-
ban R nagyságú, nyo-
mó és húzó erővel ter-
helik, amelyek együt-
tesen a szállítótartály
alapján mint 2 R erő
jelentkeznek.
A KÜLSŐLEG AL-
KALMAZOTT ERŐK-,
-et először a kihorgony-
zási pontok felé, majd
ellentétes irányban kell
alkalmazni. A szállító-
tartály mindkét oldalát
próbának kell alávetni.
6. VÉGFALAK
Próbaterhelések
és alkalmazott erők
Próbael járások
A végfalaknak képeseknek kell lenniök arra,
hogy elviseljék a legnagyobb megengedhető ter-
helés 0,4-szeresével egyenlő terhelést. Ha azon-
ban a végfalakat a legnagyobb megengedhető
terhelés 0,4 szeresénél kisebb vagy nagyobb ter-
helés elviselésére tervezték, akkor az I. sz. Mel-
léklet 1. Szabályával összhangban a Biztonsági
Jóváhagyási Táblán ezt a szilárdsági tényezőt fel
kell tüntetni.
BELSŐ TERHELÉS:
Egyenletesen elosztott
terhelés a végfal belső
oldalán úgy, hogy az
0,4 P-vel vagy más
olyan terheléssel le-
gyen egyenlő, amelyre
a szállítótartályt ter-
vezték.
Az. előírt BELSŐ TER-
HELÉSt a következők
szerint alkalmazzák: A
szállítótartály mindkét
végfalát alá kell vetni
próbának, kivéve azt az
esetet, amikor a végek
azonosak, ilyenkor csak
az egyik végfalat kell
próbának alávetni. A
nem nyitott oldalfalú
vagy nem oldalajtós
szállítótartályok végfa-
lai külön-külön vagy
egyszerre vethetők pró-
bának alá. A nyitott ol-
dalfalú vagy oldalajtós
szállítótartályok végfa-
lait külön-külön kell
próbának alávetni. Ha
a végfalakat külön-
külön vetik alá próbá-
nak, a végfalakon al-
kalmazott erők reak-
cióit a szállítótartály
alapszerkezetének el
kell viselnie.
KÜLSŐLEG
ALKALMAZOTT
ERŐK:
Nincsenek.
7. OLDALFALAK
Próbaterhelések és alkalmazott erőkPróbaeljárások
Az oldalfalaknak képeseknek kell lenniök arra,
hogy elviseljék a legnagyobb megengedhető ter-
helés 0,6-szorosával egyenlő terhelést. Ha azon-
ban az oldalfalakat a lenagyobb megengedhető
7. OLDALFALAK
Próbaterhelések
és alkalmazott erők
Próbaeljárások
terhelés 0,6-szorosánál kisebb vagy nagyobb ter-
helés elviselésére tervezték, akkor az I. sz. Mel-
léklet 1. Szabályával összhangban a Biztonsági
Jóváhagyási Táblán ezt a szilárdsági tényezőt fel
kell tüntetni.
BELSŐ TERHELÉS:
Egyenletesen elosztott
terhelés az oldalfal
belső oldalán úgy, hogy
az 0,6 P-vel vagy más
olyan terheléssel le-
gyen egyenlő, amelyre a
szállítótartályt tervez-
ték.
Az előírt BELSŐ TER-
HELÉSt a következők
szerint alkalmazzák: a
szállítótartály mindkét
oldalfalát alá kell vet-
ni próbának, kivéve azt
az esetet, amikor az ol-
dalfalak azonosak,
ilyenkor csak az egyik
oldalfalat kell próbá-
nak alávetni. Az oldal-
falakat külön-külön
kell próbának alávetni
és a belső terhelés
visszahatásainak a sa-
rokelemekre vagy az
azokkal egyenértékű
sarokszerkezetekre kell
szorítkozniuk.
A felül nyitott szállító-
tartályokat olyan körül-
mények között kell
próbának alávetni, ami-
lyen üzemi feltételekre
tervezték, például az
eltávolítható tetőelemek
beszerelt állapotában.
KÜLSŐLEG
ALKALMAZOTT
ERÖK:
Nincsenek"

3. § (1) Ez a törvényerejű rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1977. évi szeptember hó 6. napjától kell alkalmazni.

(2) A törvényerejű rendelet végrehajtásáról a közlekedés- és postaügyi miniszter gondoskodik.

Dr. Trautmann Rezső s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának helyettes elnöke

Cseterki Lajos s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Tartalomjegyzék