21/1977. (XII. 9.) MüM rendelet
a felsőoktatási intézmények nappali tagozatán végzett pályakezdő szakemberek munkába lépéséről szóló 12/1976. (X. 3.) MüM rendelet módosításáról[1]
A Minisztertanács 1041/1977. (X. 13.) számú határozatával módosított 1023/1976. (VII. 15.) számú határozatának 5. pontjában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, valamint a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
A felsőoktatási intézmények nappali tagozatán végzett pályakezdő szakemberek munkába lépéséről szóló 12/1976. (X. 3.) MüM rendelet (a továbbiakban: R.) 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"3. § (1) A vállalat a pályakezdő szakemberek foglalkoztatására irányuló pályázati felhívását - ha a R. 13. § (1) bekezdésben foglaltak szerint illetékes ágazati miniszter (továbbiakban: ágazati miniszter) eltérően nem rendelkezik - minden év január 31-ig a képzés szakiránya szerinti egy vagy több felsőoktatási intézményhez közvetlenül megküldheti. Ha a vállalat a pályázati felhívást több felsőoktatási intézményhez juttatja el, ezt a körülményt azok mindegyikén fel kell tüntetni.
(2) Az (1) bekezdésben megjelölt határidőt követően a vállalat az ágazati és a munkaügyi miniszter által megjelölt szakokra vonatkozó pályázati felhívást csak a felügyeleti szerv engedélyével küldhet a felsőoktatási intézményhez.
(3) A vállalat a pályázati felhíváson név szerint is megjelölheti azt a hallgatót, akivel munkaszerződést kíván kötni, ha
- a meghirdetett vidéki állás a hallgató állandó lakóhelyén, vagy onnan naponkénti bejárással megközelíthető helyen van,
- a hallgató házastársa már a munkáltató működési helye szerinti helységben vagy annak szomszédságában dolgozik, illetőleg tanulmányi szerződés alapján ott alkalmazzák,
- a hallgató a vállalattal már munkaviszonyban, illetve tanulmányi ideje alatt szakmai kapcsolatban (pl. szakmai gyakorlat, diplomaterv készítése) állt és e tényt a vállalat és társadalmi szervei részéről a pályázati felhíváson aláírással igazolják.
(4) Ha a (3) bekezdésben említett hallgató a felkínált állás elfogadásáról a felsőoktatási intézmény vezetőjét a kiírást követő nyolc napon belül nem értesíti, a felhívásra - a 6-7. §-ban foglaltak szerint - bárki benyújthat pályázatot."
2. §
(1) Az R. 4. § (1) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(1) A pályázati felhívásnak az alábbiakat kell tartalmaznia]:
"e) a munkakörre megállapított bértételen belül a pályakezdő szakember részére biztosítható személyi alapbér összegszerű megjelölését, az alkalmazáshoz kapcsolódó pótlékot és a vállalat által biztosítható egyéb juttatásokat (letelepedési segély, családalapítási kölcsön, lakás- és étkezési lehetőség, illetményföld stb.)."
(2) Az R. 4. § (1) bekezdése a következő g) ponttal egészül ki:
"g) A 3. § (3) bekezdésében említett pályázati felhívás esetén az alkalmazni kívánt pályakezdő nevét és a névszerinti megjelölés indokát."
(3) Az R. 4. § a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A pályázat kiírása után az abban megjelölt feltételeket megváltoztatni - ha az ágazati miniszter eltérően nem rendelkezik - csak a felügyeleti szerv engedélyével lehet, amelyhez előzetesen be kell szerezni az ágazati miniszter engedélyét."
3. §
Az R. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"5. § A kiírt felhívásokra a pályázatok benyújtásának határidejét a felsőoktatási intézmény vezetője állapítja meg, és azt - ha az ágazati miniszter eltérően nem rendelkezik -, minden évben legkésőbb március 1-ig a felhívással együtt közzéteszi. A határidőt úgy kell megjelölni, hogy a hallgatóknak a felhívás megismerésére és a pályázatok benyújtására legalább egy hónap álljon rendelkezésre."
4. §
Az R. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"8. § (1) A felsőoktatási intézmény vezetője a benyújtott pályázatot a hallgatóról készített jellemzés alapján véleményezi. Az ugyanazon felhívásra pályázók között az első három helyre ajánlási sorrendet állapít meg. E munkába az intézmény párt- és KISZ-szervezetét be kell vonni, valamint az illetékes szaktanszéket (tanszékeket) és a pályázókat meg kell hallgatni.
(2) A felsőoktatási intézmény véleményét és az ajánlási sorrendet a hallgatóval ismertetni kell. Amennyiben nem sorolták az első három helyre, egyidejűleg tájékoztatni kell őt arról, hogy melyik más felhívásra benyújtott pályázat esetén sorolnák az első három hely valamelyikébe. Ezt követően a hallgató korábbi pályázatát visszavonhatja és újabbat nyújthat be.
(3) Az (1) bekezdés szerint véleményezett, valamint a 3. § (3) bekezdésében említett pályázatot - ha az ágazati miniszter eltérően nem rendelkezik - minden év április 15-ig kell a vállalat részére megküldeni."
5. §
Az R. 10. § (1) bekezdése folytatólagosan a következő rendelkezéssel egészül ki:
"Amennyiben a vállalat a pályázatok elfogadásánál eltér az ajánlott sorrendtől, annak indokait közölnie kell a felsőfokú oktatási intézmény vezetőjével."
6. §
Az R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"11. § (1) A vállalat a munkaszerződés megkötéséről köteles haladéktalanul tájékoztatni azokat a felsőoktatási intézményeket, ahol a pályázati felhívás közzétételre került. Az írásbeli értesítésnek tartalmaznia kell a 2. számú melléklet 1-4. pontjában foglaltakat.
(2) Az értesítés figyelembevételével a felsőoktatási intézmény a betöltetlenül maradt állásokra vonatkozó pályázati felhívásokat - ha az ágazati miniszter eltérően nem rendelkezik - június 15-ig újból közzéteszi. E felhívás alapján beadott újabb pályázatokra és azok elbírálására a 6-10. §-ok ban foglaltakat, valamint az 1. számú mellékletben megjelölt határidőket megfelelően kell alkalmazni.
(3) A vállalat az (1) bekezdésben foglaltakkal egyidejűleg köteles a megkötött munkaszerződésekről a felügyeleti szervet is tájékoztatni. A tájékoztatást két példányban kell elküldeni, amely a 2. számú melléklet 1-8. pontjaira adott válaszokat tartalmazza. A felügyeleti szerv a tájékoztatás egy példányát június 15-ig, a (2) bekezdés és a 12. § (1) bekezdés szerint megkötött munkaszerződések esetében pedig szeptember 15-ig köteles megküldeni a Munkaügyi Minisztérium Számítástechnikai Intézete részére.*
7. §
Az R. 12. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Ha a pályakezdő szakember állást kíván változtatni, ezt a 11. § (2) bekezdése szerint közzétett felhívás, alapján, a felsőoktatási intézmény közreműködése nélkül, az azt kiíró vállalathoz benyújtott pályázat útján teheti."
8. §
A R. 13. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Pályakezdő óvónő, tanító, általános iskolai tanár, gyógypedagógus, orvos, fogorvos, gyógyszerész vagy jogász alkalmazása esetén a pályázati felhívás kiírásához be kell szerezni
- a felügyeletet gyakorló miniszternek, (országos hatáskörű szerv vezetőjének),
- tanácsi szerveknél a fővárosi, illetőleg a megyei tanács elnökének,
- szövetkezeteknél és társulásaiknál a területi (szakmai) szövetség, szövetkezeti országos (közös) vállalatoknál pedig az illetékes országos érdekképviseleti szerv véleménye alapján a fővárosi, illetőleg a megyei tanács elnökének (felügyeleti szerv)
előzetes engedélyét. A felügyeleti szerv az óvónők, tanítók, általános iskolai tanárok és gyógypedagógusok tekintetében az oktatási miniszter, az orvosok, fogorvosok és gyógyszerészek tekintetében az egészségügyi miniszter, a jogászok tekintetében pedig az igazságügyminiszter (ágazati miniszter) által évenként meghatározott és rendelkezésre bocsátott kereten belül engedélyezheti a pályázati felhívás kiírását."
9. §
Az R. 14. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"14. § (1) A felügyeletet gyakorló miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) külön engedélye szükséges a pályázati felhívás kiírásához, ha a felsőoktatási intézmény, tudományos kutatóintézet, a sajtó, a rádió, a televízió és egyéb hírközlő szerv pályakezdő szakembert kíván alkalmazni.
(2) Az egészségügyi miniszter felügyelete alá tartozó felsőoktatási intézmény az orvostudományi egyetemet végzők részére az egészségügyi miniszter által megjelölt munkakörökre írhat ki pályázatot."
10. §
Az R. 15. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"15. § A 13. és 14. §-ban nem említett pályakezdő szakemberek vonatkozásában - szükség esetén a vállalatok meghatározott körére vagy egyes földrajzi területekre nézve - a felügyeleti szerv engedélyhez kötheti a pályázati felhívás kiírását."
11. §
Az R. 17. §-a a következő (1) bekezdéssel egészül ki és a jelenlegi (1) bekezdés (2) bekezdésre változik:
"(1) A pályázati rendszer megkerülésével, közérdeket sértő módon alkalmazott pályakezdő szakemberek munkaszerződése érvénytelen."
12. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Trethon Ferenc s. k.,
munkaügyi miniszter
1. számú melléklet a 21/1977. (XII. 9.) MüM rendelethez
A pályázati felhívások kiírásának és a hallgatók pályázata elbírálásának ütemezése
1. A vállalatok pályázati felhívásainak megküldésé január 31.
2. A felhívások felülvizsgálata, rendszerezése február hó.
3. A felsőoktatási intézménynél történő közzététel március 1.
4. A hallgatók pályázatainak vállalatokhoz történő továbbítása április 15.
5. Vállalatok döntése, a szerződés megkötése május 20.
6. A szerződés megkötéséről szóló értesítés továbbítása június 1.
7. A betöltetlenül maradt pályázati felhívások újbóli közzététele június 15.
8. A hallgatók pályázatainak vállalatokhoz történő továbbítása július 15.
9. A vállalatok döntése, a szerződés megkötése augusztus 20.
10 A szerződés megkötéséről szóló értesítés továbbítása szeptember 1.
2. számú melléklet a 21/1977. (XII. 9.) MüM rendelethez
Lábjegyzetek:
[1] A 12/1976. (X. 3.) MüM rendelet hatályos szövegét egységes szerkezetben a Munkaügyi Közlöny közli.