22/1977. (VI. 27.) MT rendelet

a találmányi bejelentések elkészítése és benyújtása követelményeinek egységesítéséről szóló megállapodás kihirdetéséről

(A jóváhagyásról szóló okirat letétbehelyezése a Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsának Titkárságánál az 1976. évi november hó 3. napján megtörtént.)

1. §

A Minisztertanács a találmányi bejelentések elkészítése és benyújtása követelményeinek egységesítéséről szóló, az 1975. évi július hó 5. napján Lipcsében aláírt megállapodást, valamint a megállapodást aláíró országok találmányi hivatalainak vezetői által az 1975. évi július hó 5. napján Lipcsében jóváhagyott végrehajtási utasítást e rendelettel kihirdeti.

2. §

A megállapodás és a végrehajtási utasítás hivatalos magyar szövege a következő:

"MEGÁLLAPODÁS

a találmányi bejelentések elkészítése és benyújtása követelményeinek egységesítéséről

A Bolgár Népköztársaság, a Magyar Népköztársaság, a Német Demokratikus Köztársaság, a Kubai Köztársaság, a Mongol Népköztársaság, a Lengyel Népköztársaság, a Román Szocialista Köztársaság, a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság kormányai, attól az óhajtól vezérelve, hogy

- megkönnyítsék és egyszerűbbé tegyék a találmányi bejelentések elkészítését és kölcsönös benyújtását, valamint

- előmozdítsák a találmányi bejelentések elkészítése és benyújtása követelményeinek egységesítését és a vonatkozó nemzeti találmányi jogszabályok közelítését,

elhatározták a jelen Megállapodás megkötését.

1. cikk

A jelen Megállapodás meghatározza azon találmányi bejelentések elkészítésének és benyújtásának követelményeit, amelyek a jelen Megállapodásban résztvevő egyes országokból (a továbbiakban: "résztvevő országok") más résztvevő országokba kerülnek benyújtásra.

2. cikk

1. A jogi oltalom megadására irányuló találmányi bejelentés (a továbbiakban: "bejelentés"):

a) a jelen Megállapodásban és annak Végrehajtási Utasításában (a továbbiakban: "Utasítás") előírt követelményeknek megfelelően kerül benyújtásra; az Utasítást a jelen Megállapodást aláíró országok találmányi hivatalainak vezetői a jelen Megállapodás aláírásával egyidejűleg együttesen hagyják jóvá, és az a Megállapodással egyidejűleg lép hatályba;

b) nem utasítható el a bejelentések elkészítésére és benyújtására vonatkozó egyéb követelmények be nem tartása miatt, ha egyébként megfelel a jelen Megállapodásban és az Utasításban meghatározott követelményeknek.

2. A résztvevő országok a jelen Megállapodásban szabályozott kereteken belül nem fognak megállapítani más követelményeket, mint amelyek a jelen Megállapodásból következnek, viszont a követelmények közül egyesektől eltekinthetnek.

3. cikk

1. A jelen Megállapodásnak megfelelően benyújtásra kerülő bejelentésnek a következőket kell tartalmaznia:

a) a jogi oltalom megadása iránti kérelmet,

b) a találmány leírását,

c) a találmány igénypontjait,

d) a rajzokat, amennyiben azok a találmány megértéséhez szükségesek,

e) a találmányi leírás kivonatát,

f) a szerzőségi nyilatkozatot (az alkotó közreműködésről szóló igazolást) és a bejelentő jogutódlását igazoló iratot, amennyiben a bejelentő nem azonos a feltalálóval, kivéve a jelen cikk 4. pontjában említett eseteket,

g) az elsőbbség igénylésére vonatkozó nyilatkozatot, amennyiben a bejelentő elsőbbséget igényel,

h) a képviselő kijelöléséről szóló iratot, ha a bejelentő képviselő közreműködésével jár el és ha annak a résztvevő országnak a belső jogszabályai, ahol a bejelentést benyújtják, megkívánják ilyen irat csatolását,

i) az újdonság és a műszaki-gazdasági hatás vizsgálatára vonatkozó adatokat, amennyiben azok a bejelentő rendelkezésére állnak,

j) amennyiben a bejelentés mikroorganizmus törzsre vonatkozik, a mikroorganizmus törzs hivatalosan elismert gyűjteményben történő letétbehelyezéséről szóló iratot.

2. A bejelentésnek a jelen cikk 1. pontjában előírt részeire vonatkozó részletes szabályokat az Utasítás határozza meg.

3. A résztvevő országok a bejelentések benyújtása esetén illetéket jogosultak szedni, amenynyiben ezt belső jogszabályaik előírják, éspedig a jogszabályok által megállapított mértékben.

4. A résztvevő országok nem fogják a jogutódlást igazoló irat bemutatását (jelen cikk 1. pont f) alpontja) követelni az olyan bejelentésekkel kapcsolatban, amelyeket olyan állami, szövetkezeti és társadalmi szocialista vállalatok és szervezetek nyújtanak be, amelyek a rájuk vonatkozó hazai jogszabályok alapján megszerezték a jogot a találmányokra.

5. A jelen cikk 1. pontjában említett iratokat annak a résztvevő országnak a nyelvén kell elkészíteni, ahová a bejelentést benyújtják, amenynyiben ennek az országnak hazai jogszabályai vagy - mind arra az országra, ahonnan, mind arra, ahova a bejelentést benyújtják - kötelező nemzetközi megállapodások mást nem írnak elő.

4. cikk

1. A bejelentés csak egy találmányt foglalhat magában.

Egy bejelentésbe két vagy több, különböző kategóriába tartozó találmány (anyag, eljárás, berendezés) is foglalható, amennyiben egyazon célt szolgálnak és a bejelentés benyújtása időpontjában csak együttesen alkalmazhatók.

3. Egy bejelentésbe két vagy több, a jelen cikk 2. pontjában előírt követelményeknek nem megfelelő találmány csak akkor foglalható, ha az ilyen egybefoglalás megfelel azon ország hazai joga követelményeinek, ahova a bejelentést benyújtják, vagy olyan nemzetközi megállapodás követelményeinek, amely kötelezi mind azt az országot, ahonnan a bejelentést megküldik, mind pedig azt az országot, ahova a bejelentést benyújtják.

5. cikk

Elsőbbség igénylése esetén annak a résztvevő országnak a találmányi hivatala, ahol az oltalmat igénylik, jogosult megkívánni, hogy a bejelentő három havi határidőn belül bemutassa az elsőbbségi jogot igazoló iratokat.

6. cikk

1. A benyújtás időpontjában a bejelentésnek legalább a jelen Megállapodás 3. cikk 1. pont a)-e) és g) alpontjaiban felsorolt iratokat tartalmaznia kell. A 3. cikkben felsorolt többi iratot a bejelentés benyújtási napjától számított két hónap alatt kell előterjeszteni.

2. Amennyiben a jelen cikk 1. pontjában említett iratokat a bejelentés benyújtásakor, vagy a megállapított határidőn belül nem terjesztik elő, valamint ha az említett iratok nem felelnek meg a jelen Megállapodásban és az Utasításban előírt követelményeknek, úgy annak az országnak a találmányi hivatala, amelyben az oltalmat igénylik, belső jogszabályainak megfelelően határoz.

7. cikk

A jelen Megállapodás a preambulumban felsorolt országok kormányainak meghatalmazásából történő aláírásra 1975. október 5-ig nyitva áll.

8. cikk

A jelen Megállapodás a kilencvenedik napon lép hatályba, akár attól a naptól számítva, amikor a Megállapodást három ország az utólagos jóváhagyás, megerősítés vagy elfogadás fenntartása nélkül aláírja, akár attól a naptól számítva, amikor a letéteményes a harmadik országtól - beleértve azokat az országokat is, amelyek a Megállapodást fenntartás nélkül aláírtak - átveszi a jóváhagyásról, megerősítésről vagy elfogadásról szóló iratot.

Azon országok vonatkozásában, amelyek a jóváhagyásról, megerősítésről vagy elfogadásról szóló iratot a jelen Megállapodás hatályba lépése után adják át megőrzésre a letéteményesnek, a Megállapodás az attól a naptól számított kilencvenedik napon lép hatályba, amikor ezt az iratot a letéteményes átveszi.

A jelen Megállapodás letéteményesének feladatait a Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsának Titkársága látja el.

9. cikk

A jelen Megállapodáshoz, annak hatálybalépése után, a résztvevő országok hozzájárulásával más országok is csatlakozhatnak a csatlakozásról szóló iratoknak a letéteményes részére történő átadása útján.

A Megállapodás a csatlakozó ország vonatkozásában az azt a napot követő kilencven nap elteltével lép hatályba, amikor a letéteményes a csatlakozáshoz való hozzájárulásról szóló utolsó értesítést átvette.

10. cikk

A jelen Megállapodást a hatálybalépéstől számított öt évi időtartamra kötik. E határidő elteltével a Megállapodás minden esetben újabb ötéves időtartamra magától meghosszabbodik. A résztvevő országok bármelyike a Megállapodás hatályának lejártát megelőzően hat hónappal, a letéteményes írásbeli értesítésével felmondhatja a Megállapodást.

A jelen Megállapodás hatályának megszűnése esetén rendelkezéseit alkalmazni kell a jelen Megállapodás hatálya alatt benyújtott találmányi bejelentések elkészítése és benyújtása követelményei tekintetében.

11. cikk

1. A jelen Megállapodás csak valamennyi résztvevő ország egyetértésével módosítható. Módosításra irányuló javaslatokat bármely résztvevő ország előterjeszthet. E javaslatokat a letéteményesnek kell megküldeni.

2. Az Utasítás valamennyi résztvevő ország találmányi hivatala vezetőjének egyetértésével módosítható.

12. cikk

A jelen Megállapodás letéteményese a Megállapodást az Egyesült Nemzetek Szervezete Titkárságánál az ENSZ Alapokmányának megfelelően lajstromoztatja.

13. cikk

A jelen Megállapodás hitelesített másolatait a letéteményes megküldi valamennyi résztvevő országnak, értesíti őket a Megállapodás hatálybalépésének időpontjáról, a Megállapodás jóváhagyására, megerősítésére, vagy elfogadására vonatkozó értesítések átvételéről, a Megállapodáshoz való csatlakozásról, a felmondásokról, valamint minden egyéb értesítés átvételéről.

Készült Lipcsében, 1975. július 5-én, egy példányban, orosz nyelven."

"A találmányi bejelentések elkészítése és benyújtása követelményeinek egységesítéséről szóló Megállapodás

VÉGREHAJTÁSI UTASÍTÁSA

(Jóváhagyták a találmányi bejelentések elkészítése és benyújtása követelményeinek egységesítéséről szóló 1975. július 5-i Megállapodást aláíró országok találmányi hivatalainak vezetői 1975. július 5-én.)

1. szabály

A jelen Utasítás meghatározza a találmányi bejelentések elkészítésének és benyújtásának a Megállapodás 3. cikkében felsorolt követelményeit.

2. szabály

A jogi oltalom megadása iránti kérelemnek a következőket kell tartalmaznia:

a) az oltalom engedélyezése iránti kérést (feltüntetve az igényelt oltalmi okirat fajtáját);

b) a találmány címét (rövid és szabatos megjelölést a találmány tárgyáról és a területről, amelyre a találmány vonatkozik);

c) a bejelentőre vonatkozó adatokat: családi nevét, utónevét, atyai nevét (a szervezet megnevezését), állandó lakóhelyét (székhelyét), teljes címét és állampolgárságát;

d) amennyiben a bejelentő nem azonos a találmány szerzőjével, a találmány szerzőjére vonatkozó adatokat: családi nevét, utónevét, atyai nevét, foglalkozását, lakcímét és állampolgárságát;

e) amennyiben a bejelentő nem azonos a találmány szerzőjével, utalást a találmányi bejelentés és az oltalom megszerzésének jogalapjára;

f) póttalálmány esetén utalást a törzstalálmányi bejelentésre vagy a törzstalálmányra vonatkozó oltalmi okiratra;

g) annak feltüntetését, hogy a találmány szolgálati feladat teljesítése során jött-e létre, vagy sem; amennyiben a találmány szolgálati feladat teljesítése során jött létre, fel kell tüntetni annak a szervezetnek a nevét és címét, ahol a találmányt létrehozták;

h) annak feltüntetését, hogy a találmány a gazdasági és tudományos-műszaki együttműködés eredményeként jött-e létre; közös találmány esetén a kérelemben fel kell tüntetni mindazokat a szervezeteket (országokat) amelyeket megillet a közös találmányhoz fűződő jog;

i) a bejelentő képviselőjének (amennyiben ilyen szerepel) családi nevét, utónevét és atyai nevét (a szervezet megnevezését) és címét;

j) a bejelentő vagy képviselője aláírását;

k) a mellékelt iratok jegyzékét.

3. szabály

A találmányi leírás jelépítése az alábbi:

a) a találmány címe és a Nemzetközi Szabadalmi Osztályozásnak az a jelzete, amelybe a bejelentő véleménye szerint a találmány besorolható; a találmány címének egyeznie kell a kérelemben megjelölt címmel;

b) az a terület, amelyre a találmány vonatkozik és azoknak a területeknek az adatai, amelyeknél a találmányt alkalmazni lehet vagy alkalmazni célszerű;

c) az ismert műszaki megoldások jellemzése, olyan hiányosságaik feltüntetésével, amelyeket a találmány kiküszöböl; a találmány alkalmazásával elérhető - a már ismert megoldásokhoz viszonyított - előnyös hatások; ugyanitt kell feltüntetni azokat az információs forrásokat, amelyek az ismert műszaki megoldások leírását tartalmazzák;

d) a találmány lényegének kifejtését annak a feladatnak a feltüntetésével kell kezdeni, amelyet a találmány megold;

a találmányi leírást - ahogyan azt az igénypontok jellemzik - olyan részletességgel kell elkészíteni, hogy a találmány lényege megállapítható, a találmány megvalósítható legyen;

ha a találmányt rajzok ismertetik, fel kell sorolni az egyes ábrákat, külön-külön rövid magyarázatot fűzve mindegyikhez;

a találmány jellegének megfelelően a leírásnál a következő követelményeket kell figyelembe venni:

- a berendezést staikus állapotban kell leírni; a berendezés statikus állapotban való leírása után azt működésben is le kell írni;

- eljárás leírásának tartalmaznia kell az eljárási (műveleti) lépések felsorolását, az azok egymásutániságára és üzemviszonyaira (hőmérséklet, nyomás stb.) való utalást;

- az anyag leírásának tartalmaznia kell annak jellemzését és az összetevők felsorolását (az anyag összetételét), valamint fel kell tüntetni az összetevők százalékos határértékeit (tól-ig), amilyen mértékben azok az anyagban előfordulnak;

fel kell tüntetni továbbá az összetevők eredeti fizikai állapotát és minőségét, valamint az előállított anyag szerkezetére, és tulajdonságaira vonatkozó adatokat;

e) a találmány kiviteli példáit; ennek során fel kell tüntetni a találmánynak a bejelentő véleménye szerinti legcélszerűbb kiviteli alakját, annak sajátos alkalmazási lehetőségeit és sajátos előnyeinek kifejtését; a példák számát és fajtáit úgy kell kiválasztani, hogy azok kellő mértékben magukban foglalják a találmány teljes terjedelmét;

f) ha a találmány leírásából vagy jellegéből nem tűnik ki, hogy a találmány miként hasznosítható az iparban, erre külön utalni kell.

Ajánlatos a találmányi leírásban betartani a fenti pontok rendjét és ügyelni arra, hogy a leírás minden egyes részét megfelelő cím előzze meg.

4. szabály

1. A találmány igénypontját (a továbbiakban: "igénypont") a kérelemben és a leírásban megjelölt találmány címével kell kezdeni és annak teljes egészében a találmányi leíráson kell alapulnia.

2. Az igénypont állhat egy pontból (egytagú igénypont) vagy több pontból (igénypontsorozat) és a következő követelményeknek kell megfelelnie:

a) valamennyi igénypont tárgyi körből és jellemző részből áll, amelyeket az "azzal jellemezve, hogy" szavak kötnek össze;

b) az első (fő-) igénypont tárgyi körének a találmány címét és annak olyan ismert elemeit kell tartalmaznia, amelyek közösek a korábbi legközelebb álló műszaki megoldásaival;

c) ha a találmánynak nincsenek olyan elemei, amelyek közösek egy korábbi megoldással, a tárgyi körben csak a találmány címét kell megadni;

d) az igénypontsorozat aligénypontjai a fő-igénypont jellemző részében megjelölt jellemzők összességét fejtik ki közvetlenül, illetőleg közvetve, a megelőző aligénypontok további kifejtése útján;

e) az aligénypontok tárgyi köre csak a találmány címét tartalmazza, teljes vagy rövidített alakban;

f) ha a bejelentés több, különböző kategóriába tartozó találmányt (anyag, eljárás, berendezés) tartalmaz, e találmányok jellemzőit a főigénypontokban kell felsorolni;

g) az egyes találmányok főigénypontjait a találmány címének megfelelő egymásutániságban, az egyes találmányok aligénypontjait mindegyik találmánynak megfelelő alárendeltségben kell feltüntetni;

h) az igénypontokat folytatólagosan arab számokkal kell sorszámozni;

i) az igénypont nem tartalmazhat hivatkozást a leírásra vagy a rajzokra, kivéve, ha ez a találmány jellege miatt szükséges;

j) ha a bejelentéshez rajz is tartozik, az igénypontban az egyes megkülönböztető jellemzők után fel lehet tüntetni azokat a jelzéseket, amelyek a rajz egyes, ezen jellemzőknek megfelelő részleteire vonatkoznak, ha ez megkönnyíti az igénypont megértését; a hivatkozási jeleket, azok használata esetén, kívánatos zárójelbe tenni.

5. szabály

1. A rajz nem tartalmazhat semmiféle feliratot, magyarázatot stb. Kivételképpen - az ábrázolt tárgy megértésének megkönnyítése végett - olyan rövid magyarázatok használhatók, mint pl. "víz", "gőz", "nyitva", "zárva", "A-B metszet". A villamos áramkörök rajzai, a vázlatok vagy folyamatábrák a megértéshez szükséges néhány rövid kulcsszót is tartalmazhatnak.

2. A rajzokat tartós, fekete vonalakkal kell elkészíteni; ezek azonos vastagságúak és jól láthatók, valamint színezésmentesek legyenek.

3. A metszeteket olyan rézsútos vonalkázás jelölje, amely nem zavarja a hivatkozási jelek és jelzővonalak olvashatóságát.

4. A rajzok méretaránya és grafikus ábrázolásuk pontossága olyan legyen, hogy a kétharmados lineáris méretcsökkentéssel készült fényképmásolaton valamennyi részlet nehézség nélkül felismerhető maradjon.

Kivételes esetekben, ha a rajzokon ábrázolt tárgyak méreteinek föltüntetése szükséges, a méretarányt grafikus módon kell megadni.

5. A rajzokon valamennyi szám, betű és kivezető vonal legyen egyszerű és világos. A számok és betűk nem helyezhetők zárójelbe, körbe vagy idézőjelbe.

6. Az egyes ábraelemek az ábra többi elemeivel arányosan készüljenek, kivéve ha az eltérő arány a pontosabb ábrázoláshoz szükséges.

7. A számok és betűk magassága legalább 3,2 mm legyen.

8. Egy-egy rajzlapon több ábra is elhelyezhető. Ha a két vagy több lapon elhelyezett ábrák egységes rajzot alkotnak, azokat úgy kell elhelyezni, hogy ezen rajz megszerkeszthető legyen a különböző lapokon elhelyezett bármely ábra valamely részének kimaradása nélkül.

9. A rajzlapokon elhelyezett egyes ábrákat arab sorszámokkal kell ellátni, függetlenül a lapok jelzésétől.

10. A leírásban nem szereplő hivatkozási jeleket a rajzokon nem szabad feltüntetni és viszont.

11. Ugyanazon részeknek azonos hivatkozási jelek feleljenek meg.

12. Amennyiben a rajzok nagymennyiségű hivatkozási jelet tartalmaznak, ajánlatos a bejelentéshez külön jegyzéket csatolni, amely feltünteti az említett hivatkozási jelekkel megjelölt valamennyi elemet.

6. szabály

1. A kivonat csak a műszaki tájékoztatás céljait szolgálja és a következőket kell tartalmaznia:

a) a találmány címét;

b) a területet, amelyre a találmány vonatkozik;

c) a találmánnyal megoldandó feladatot;

d) a találmány lényegének tömör kifejtését, amint az a leírásban, az igénypontokban és a találmányt szemléltető egyéb anyagokban szerepel;

e) a találmány lehetséges alkalmazási területeit;

f) a vegyészet területét érintő találmányok esetében, amennyiben erre szükség van, azt a vegyi képletet, amely a bejelentésben foglalt képletek közül a legjobban jellemzi a találmányt;

g) hivatkozást annak az ábrának a számára, amely a bejelentésben foglalt ábrák közül a legjobban érzékelteti a találmányt.

2. A kivonat legyen szabatos. Ajánlatos, hogy az 150-nél több szót ne tartalmazzon. A kivonat nem tartalmazhat következtetéseket a találmány előnyeire vagy értékére vonatkozóan.

7. szabály

A korábban benyújtott bejelentésen, vagy (amennyiben annak a résztvevő országnak a belső jogszabályai, ahol a találmányt bejelentették, a kiállításon bemutatott találmányon alapuló elsőbbségről rendelkeznek) a találmány kiállításon történt bemutatásán alapuló elsőbbség igénylésére irányuló nyilatkozatban közölni kell - attól függően, hogy az elsőbbségnek mi az alapja - a bejelentés napját és az országot, ahova a bejelentést benyújtották, valamint a bejelentés számát (amennyiben ez utóbbi a bejelentés benyújtása időpontjában ismeretes), illetőleg a kiállítás megnevezését, a helységet és az államot, valamint a találmány e kiállításon történt bemutatásának időpontját. A bejelentés számát a későbbiekben is lehet közölni azon ország találmányi hivatalának kívánságára, ahova a bejelentést benyújtották.

8. szabály

1. A bejelentés valamennyi részét úgy kell elkészíteni, hogy lehetőség legyen azok fényképezéssel, elektrostatikus módon, offset eljárással vagy mikrofilmen történő közvetlen sokszorosítására, tetszés szerinti másolati példányban.

2. A lapok gyűrődés, szakadás és hajtogatás nélküliek legyenek. A lapnak csak egyik oldalát szabad felhasználni.

3. Minden lapot függőleges helyzetben kell használni (vagyis a rövid oldaluk felül és alul legyen).

4. A bejelentés minden része erős, fehér, sima, átlátszatlan, fénytelen papíron készüljön.

5. A bejelentés minden része (kérelem, leírás, igénypont, rajz, kivonat) külön lapon kezdődjön.

6. A bejelentés minden lapját úgy kell összefűzni, hogy azokat nehézség nélkül olvasni lehessen, valamint hogy azok a sokszorosítás céljára könnyen szétválaszthatók és újból összefűzhetők legyenek.

7. A lapok A/4 méretűek (297 mm X 210 mm).

8. a) A kérelmet, a leírást, az igénypontokat és a kivonatot tartalmazó lapokon a szegély legkisebb méretei a következők:

- az első lap felső részén,

(kivéve a kérelmet) 80 mm,

- a többi lap felső részén, 20 mm,

- a lap bal oldalán 25 mm,

- a lap jobb oldalán 20 mm,

- minden lap alján 20 mm.

b) Az a) pontban említett szegélyek ajánlott legnagyobb méretei a következők:

- az első lap felső részén

(kivéve a kérelmet) 90 mm,

- a többi lap felső részén 40 mm,

- a lap bal oldalán 40 mm,

- a lap jobb oldalán 30 mm,

- minden lap alján 30 mm.

c) A rajzokat tartalmazó lapokon az igénybevett felület nem lehet nagyobb, 262 mm X 170 mm-nél. Ezeken a lapokon nem lehet keret, amely körülveszi az igénybevett vagy arra rendelt felületet. A szegélyek legkisebb méretei a következők legyenek:

- a lap felső részén 25 mm,

- a lap bal oldalán 25 mm,

- a lap jobb oldalán 15 mm,

- a lap alján 10 mm.

9. A szegélyeknek tisztáknak kell lenniük.

10. A bejelentés összes lapjait arab sorszámmal kell ellátni.

11. Ajánlatos a leírás és az igénypontok minden ötödik sorát sorszámmal ellátni. A számokat bal oldalon, közvetlenül a szöveg mellett kell elhelyezni.

12. A bejelentés minden részét egy példányban kell benyújtani, kivéve az igénypontokat, a találmányi leírást, a rajzokat és a találmány kivonatát, amelyeket három példányban kell benyújtani.

13. a) A mérték- és súlyegységeket lehetőleg a nemzetközi mértékrendszer egységeiben kell feltüntetni, amennyiben a nemzeti törvényhozás e tekintetben külön követelményeket nem ír elő.

b) A hő. energia, fény, hang és mágnesség jelzéseinél, valamint a matematikai képletek és a villamos egységek feltüntetésénél a nemzetközi gyakorlatban elfogadott szabályokat kell betartani; vegyi képleteknél az általánosan használatos jelzéseket kell alkalmazni.

c) A szóhasználat és a jelzések a bejelentés egész szövegezésében legyenek azonosak.

14. A szocialista erkölccsel vagy a társadalmi renddel össze nem férő kifejezéseket, harmadik személyek oltalmi okiratainak előnyei tekintetében lekicsinylő kitételeket a bejelentés nem tartalmazhat (az ismert megoldásokkal való egyszerű összehasonlítás önmagában véve nem minősül lekicsinylő kitételnek).

15. a) A kérelmet, a leírást, az igénypontot és a kivonatot írógépen vagy nyomtatásban kell elkészíteni. Csak a grafikus jelzéseket és betűket, a matematikai és vegyi képleteket lehet szükség esetén kézzel írni vagy rajzolni.

b) A lapokon ne legyen törlés, javítás, felírás, vagy betoldás. Ez alól csak különleges esetekben tehető kivétel, ha a tartalmi érthetőséget és azonosítást illetően nem merül fel kétség és a jó minőségű sokszorosítás követelményét nem éri sérelem.

c) A szövegrészt másfeles sorközzel kell gépelni.

d) Valamennyi szövegrész letörölhetetlen, sötét színű legyen és olyan betűkkel kell gépelni, amelyeknél a nagybetűk magassága legalább 2,1 mm.

16. a) A kérelem, a leírás, az igénypont és a kivonat nem tartalmazhat rajzokat.

b) A leírás, az igénypont és a kivonat tartalmazhat vegyi vagy matematikai képleteket.

c) A leírás és a kivonat tartalmazhat táblázatokat. Az igénypont csak akkor tartalmazhat táblázatokat, ha kifejtésük más módon nem lehetséges.

9. szabály

A bejelentésre kerülő műszaki megoldás újdonságának és műszaki-gazdasági hatásának elővizsgálatára vonatkozó adatoknak a következőket kell tartalmazniuk:

a) azoknak az országoknak és azoknak az osztályjelzeteknek a feltüntetését, amelyekre nézve kutatást végeztek;

b) azon szerzői tanúsítványok és szabadalmak számainak feltüntetését, amelyekkel a kutatás kezdődik és végződik;

c) az egyéb információforrások felsorolását;

d) azokat a területeket, ahol a találmány hasznosítható;

e) a találmány hasznosításából származó műszaki-gazdasági, illetőleg egyéb előnyös hatás indokolását;

f) az esetleges üzemi próbák eredményeit.

10. szabály

A szerzőségi nyilatkozatot (az alkotó közreműködéséről szóló igazolást), a jogutódlást igazoló iratot, a képviselő kijelöléséről szóló iratot, valamint a mikroorganizmus-törzs letétbehelyezéséről szóló iratot azon résztvevő ország által megállapított formában kell előterjeszteni, ahova a bejelentést benyújtják."

3. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit az 1977. évi február hó 1. napjától kell alkalmazni; végrehajtásáról az Országos Találmányi Hivatal elnöke gondoskodik.

Szekér Gyula s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese