25/1977. (IX. 3.) ÉVM rendelet

a művezetőképzésről az építésügyi ágazatban

A mester- szakmunkás továbbképzésről és művezetőképzésről szóló 11/1975. (VIII. 8.) MüM rendelet (a továbbiakban: R.) alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezetével, valamint az Építő-, Fa- és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben - a következőket rendelem.

1. §

(1) Azokat a szakirányokat, amelyekben művezetőképzés szervezhető, a rendelet 1. számú melléklete állapítja meg.

(2) Művezetőképzést az 1. számú mellékletben felsoroltakon kívül az építésügyi és városfejlesztési miniszter esetileg, indokolt kérelemre egyéb szakirányban is engedélyez.

2. §

(1) A művezetőképzésben résztvevőket a 2. számú melléklet szerinti előképzettség alapján, illetve - a 4. § (2) bekezdésében foglalt kivétellel - a R. 9. § (1) bekezdésében megjelölt feltételeknek megfelelően jelöli ki a vállalat.

(2) A középfokú képzési célú szakközépiskolai végzettségű dolgozók tanfolyam nélküli vizsgát tehetnek, valamint az érettségi bizonyítványban szereplő szaktárgyak vizsgája alól felmentést kapnak.

(3) Az érettségizett szakmunkások szakmájuk szerinti művezetői szakon tanfolyam nélküli vizsgára bocsáthatók.

(4) A tanfolyam elvégzése alóli felmentés nem mentesít vezetési, és a szakirány szerint előírt szakmai gyakorlat teljesítése alól.

(5) A művezető tanfolyamok oktatási dokumentációinak, szakmai gyakorlati követelményeinek kiadásáról, a tanfolyamok illetőleg tanfolyammentes vizsgák szervezésének koordinációjáról az ÉVM Továbbképző Központja gondoskodik.

3. §

(1) A művezetői vizsgát a R. 14. § (4) bekezdése szerinti összetételű, az ÉVM Továbbképző Központja mellett működő Állami Művezető Vizsgabizottság előtt kell letenni.

(2) A tanfolyami és vizsgaszabályzatot az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium adja ki.

4. §

(1) E rendelet 1977. október 1. napján lép hatályba, egyidejűleg az építőipari munkavezetők képzéséről szóló 19/1972. (XII. 2.) ÉVM rendelet hatályát veszti; az ennek alapján szerzett művezetői képesítések (3. számú melléklet) érvényben maradnak.

(2) 1982. december 31-ig az e rendelet szerinti művezetőképzésben való részvételre (mester-szakmunkás oklevél hiányában) szakmunkás is jelölhető.

Dr. Ábrahám Kálmán s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter

1. számú melléklet a 25/1977. (IX. 3.) ÉVM rendelethez

Művezető-képzés az alábbi szakokon szervezhető:

1. Építőipar

a) magasépítés:

- magasépítőipari művezető

b) mélyépítés:

- mélyépítőipari művezető

- vízépítő művezető

c) szakipar:

- szigetelő és tetőfedő művezető

- burkoló művezető

- festő-tapétázó művezető

- épületasztalos művezető

- szakipari szerkezetszerelő művezető

- épületlakatos művezető

d) szerelőipar:

- épületgépészeti művezető

- felvonó- és épületvillamos művezető

e) építőgépészeti és karbantartó művezető

2. Építőanyagipar

a) anyagipar:

- cement és mészipari művezető

- finomkerámiaipari művezető

- üvegipari művezető

- durvakerámiaipari művezető

- betonelemgyártóipari művezető

b) építőanyagipari gépész és karbantartó művezető

2. számú melléklet a 25/1977. (IX. 3.) ÉVM rendelethez

3. sz. melléklet a 25/1977. (IX. 3.) ÉVM rendelethez

Korábban szerzett művezetői, munkavezetői szakvizsgák elismerése:

- az ÉVM Központi Munkavezetői Iskola elvégzéséről 1951-54. években kiadott bizonyítványt, magasépítőipari művezetői képesítéssel,

- az ÉVM által kiadott alap, vagy középfokú, magas, illetve mélyépítőipari művezetői bizonyítványt, magas-, illetve mélyépítőipari művezetői képesítéssel,

- a vízépítőipari munkavezető bizonyítványt vízmesteri, vízügyi műszaki tiszti, vízépítő, település és területi vízgazdálkodási technikusi oklevelet vízépítési művezetői képesítéssel,

- a mélyépítőipari technikusi oklevelet, az Állami Útmesteri Iskola által 1957-ig kiadott bizonyítványt mélyépítőipari művezetői képesítéssel,

- a kőműves, ács mesterlevelet magasépítőipari művezetői képesítéssel,

- az Állami Felsőépítőipari Iskola végbizonyítványát, az építőipari technikusi oklevelet magasépítőipari, szakipari művezetői képesítéssel,

- az épületgépészeti technikusi oklevelet épületgépészeti művezetői képesítéssel,

- az épületvillamossági ágazaton szerzett technikusi oklevelet felvonó- és épületvillamos művezetői képesítéssel,

- építőgépészeti technikusi oklevelet építőgépész művezetői képesítéssel,

- építőanyagipari technikusi oklevelet építőanyagipari szakokon művezetői képesítéssel azonosan kell kezelni a művezetői munkakör betöltése szempontjából.

Tartalomjegyzék