Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

25/1977. (VII. 20.) MÉM rendelet

a gyógyszert tartalmazó keveréktakarmányok előállításának és forgalmának szabályozásáról

A 9/1974. (III. 21.) MT rendelet 4. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - az egészségügyi miniszterrel, a nehézipari miniszterrel, az Országos Tervhivatal elnökével, a pénzügyminiszterrel, az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed a keverőüzemében gyógyszert tartalmazó keveréktakarmányt (a továbbiakban: gyógyszeres táp) előállító állami vállalatra, a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetre, a mezőgazdasági szakszövetkezetre, a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetre, valamint a szövetkezeti és a gazdasági társulásra (a továbbiakban együtt: szocialista gazdálkodó szervezet).

(2) Gyógyszeres táp mindaz a megkülönböztetésre alkalmas névvel ellátott gyógyszerhatóanyagot, biológiailag aktív testidegen anyagot tartalmazó, állatok etetésére alkalmas készítmény, amely az állati szervezet teljesítőképességének befolyásolására, az állatok fokozott fejlődésének és súlygyarapodásának, valamint a takarmány jobb kihasználásának előmozdítására, továbbá a betegség megelőzésére vagy gyógykezelésére szolgál.

2. §

(1) Gyógyszeres táp előállítása csak a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium által - az Egészségügyi Minisztériummal egyetértésben -törzskönyvezett készítmények, gyógypremixek, hozamnövelő premixek, gyógyszerkészítmények (a továbbiakban együtt: gyógyszer) felhasználásával történhet.

(2) A bekeverhető gyógyszerek jegyzékét a melléklet A. része tartalmazza. A mellékletet a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben kell közzétenni. Az újonnan engedélyezésre kerülő bekeverhető gyógyszereket a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben közölni kell.

3. §

(1) Gyógyszeres tápot csak megfelelő technikai felszereltségű (ellenáramú keverővel, vagy azzal egyenértékű gépi berendezéssel rendelkező) keverőüzemben lehet előállítani.

(2) E rendelet alkalmazása szempontjából keverőüzemnek minősül minden olyan létesítmény, amelyben állatok etetése céljából gépi berendezésekkel abrakkeveréket készítenek, és amely megfelel az (1) bekezdésben foglalt követelményeknek.

(3) A gyógyszeres tápot előállító keverőüzemet a a szocialista gazdálkodó szervezet kérelme alapján az Országos Állattenyésztési és Takarmányozási Felügyelőség (a továbbiakban: OÁTF) jelöli ki.

4. §

(1) A keverőüzemek a gyógyszeres táp előállítására szolgáló gyógyszereket csak a megrendelő állatorvosának (a továbbiakban: állatorvos) rendelvényére vagy az általa láttamozott megrendelésre keverhetik be a tápba. A rendelvényen vagy a láttamozott megrendelésen fel kell tüntetni, hogy a gyógyszeres táp milyen célra szolgál. A rendelvény, illetve a láttamozott megrendelés a kiállítástól számított 7 (hét) napig érvényes.

(2) A keverőüzemek állatorvosi rendelvény vagy állatorvos által láttamozott megrendelés hiányában a tápba csak a rendelet mellékletének B. részében felsorolt baromfi coccidiosis megelőzésére szolgáló szereket, illetve hozamnövelő antibiotikumokat keverhetik be.

5. §

A gyógyszeres táp előállításához szükséges gyógyszerek a keverőüzemben is tárolhatók, ha ott alkalmas helyiség (gyógyszerszoba) van. Ebben az esetben a hatóanyagok beszerzéséhez szükséges megrendelést a járási, városi, fővárosi kerületi fő-állatorvos (a továbbiakban: járási főállatorvos) láttamozza és ellenőrzi a gyógyszerszobának gyógyszerek tárolására való alkalmasságát.

6. §

(1) A gyógyszeres tápot előállító keverőüzem gyógyszert tartalmazó takarmányból annak kiadásakor 1 kg-os mintát vesz, azt azonosíthatóság érdekében megjelöli és két hónapig megőrzi. A keverőüzem az állatorvosi rendelvényt vagy a láttamozott megrendelést egy évig köteles megőrizni.

(2) A gyógyszeres táp csomagolt egységeit a gyógyszert nem tartalmazó keveréktakarmányok címkéjétől feltűnően (pl. színben) eltérő gyógyszeres táp feliratú cimkével kell ellátni, amelyen ezen felül fel kell tüntetni a gyógyszeres tápban levő gyógyszer nevét, koncentrációját és a vágás előtti kötelező várakozási időt. A várakozási időn a gyógyszer utolsó felvételétől az állat levágásáig eltelt időt kell érteni.

7. §

(1) A gyógyszeres táp hatóanyagtartalmának ellenőrzését a keverőüzemben a bekeverési napló mérési adatai alapján a területileg illetékes körzeti állatorvos végzi. Takarmánykeverési hiányosságok, a gyógyhatás elmaradása vagy mérgezés gyanúja esetén a minták hatóanyagtartalmának vizsgálatára az Országos Állategészségügyi Intézetet (a továbbiakban: OÁI) kell felkérni.

(2) Ha a gyógyszeres táp hatóanyagtartalmának ingadozása 100 mg/kg töménység esetén a + 15%-ot, 100 mg/kg-nál kisebb töménység esetén a + 20%-ot meghaladja, az OÁI vizsgálati eredménye alapján a járási főállatorvos a gyógyszeres takarmány felhasználását megtilthatja.

(3) A gyógyszeres táp hatóanyagtartalmának -a (2) bekezdésben foglaltak szerint - többszöri ingadozása esetén az OÁI javaslatára az OÁTF vezetője a keverőüzemet a gyógyszeres táp előállításából kizárhatja.

8. §

A gyógyszeres táp forgalmát az állatorvosi rendelvények, illetve a láttamozott megrendelések alapján a területileg illetékes körzeti állatorvosok ellenőrzik, és annak során a felhasználó üzemekben a gyógyszeres tápokból - a mintavételre vonatkozó előírások szerint - ingyenes mintát vehetnek. A mintát vizsgálat céljából a OÁI-be kell küldeni. A minta vizsgálati eredménye alapján a járási főállatorvos dönt a gyógyszeres táp felhasználásáról, annak feltételeiről, illetőleg a felhasználás megtiltásáról.

9. §

Ez a rendelet 1978. január 1. napján lép hatályba.

Dr. Romány Pál s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter