4/1977. (VII. 27.) KM-MüM együttes rendelet

a közművelődési intézmények dolgozóinak munkabéréről

A Minisztertanács felhatalmazása alapján - a pénzügyminiszterrel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, valamint az érdekelt szakszervezetekkel egyetértésben - a következőket rendeljük el:

A rendelet hatálya

1. §

(1) A rendelet hatálya a közkönyvtárakra, a levéltárakra, a múzeumokra, a művelődési otthonokra, valamint az 1. számú mellékletben felsorolt egyéb művelődésügyi intézményekre (a továbbiakban: közművelődési intézmények), illetőleg az általuk munkaviszony keretében foglalkoztatott dolgozókra terjed ki.

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya az általános és középiskolai könyvtárakra, a felsőoktatási intézmények kari és tanszéki könyvtáraira, a fegyveres erők és a fegyveres testületek közművelődési intézményeire, valamint a vállalatok, a szövetkezetek és az egyéb jogi személyek szakkönyvtáraira és közművelődési tevékenységet ellátó részlegeire, illetőleg dolgozóira.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott szervek közművelődési feladatokat ellátó dolgozóinak személyi alapbérét az adott szervre vonatkozó bérrendelkezések alapján, de az e rendeletben foglalt bértételeknek és besorolási feltételeknek a figyelembevételével kell megállapítani.

A dolgozók személyi alapbére

2. §

(1) A közművelődési intézményeknél munkaviszonyban álló dolgozók személyi alapbérét a 2. számú mellékletben foglalt bértételek, valamint a 3. számú mellékletben meghatározott besorolási feltételek alapján kell megállapítani.

(2) A munkaköri besorolásnál minden munkaviszonyban töltött időt figyelembe kell venni. A munkaviszony kezdő évét teljes évnek kell számítani.

(3) A vezető állású dolgozók személyi alapbérét a közművelődési intézményekre - bérkategóriába sorolás szempontjából - a 4. számú mellékletben meghatározott kategóriától függően kell megállapítani.

(4) A nem teljes munkaidőben foglalkoztatott dolgozók személyi alapbérét időarányos mértékben kell megállapítani.

3. §

(1) Ha a dolgozó a meglevőnél magasabb képesítés szerinti fokozatba sorolásához előírt iskolai végzettséget, illetőleg szakképzettséget szerez, abban az esetben az azt igazoló okirat benyújtását követő hó 1. napjától a megfelelő kategóriába át kell sorolni.

(2) A rendelet hatálybalépésekor munkaviszonyban álló - az előírt besorolási feltétellel nem rendelkező - vezető állású dolgozónak az általa ténylegesen betöltött munkakörbe sorolásához a felügyeleti szerv; tanácsi intézménynél megyei és városi hatáskörbe tartozó dolgozó esetében a megyei, illetve a városi tanács V. B. művelődésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, községi dolgozó esetében a járási hivatal előzetes hozzájárulása szükséges.

4. §

A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a dolgozó besorolás szerinti személyi alapbérét a korpótlékának összegével fel kell emelni, és a korpótlék megszűnik. Az új személyi alapbért ötven, illetőleg száz forintra felfelé kerekítve kell megállapítani.

5. §

(1) A dolgozó személyi alapbérét, illetőleg személyi fizetését 1978. január 1. napjától minden munkaviszonyban töltött teljes három naptári év után a 2. számú mellékletben meghatározott öszszeggel emelni kell. A kötelező béremelés összegét az esedékesség időpontjában a dolgozó tényleges besorolása alapján kell megállapítani.

(2) A nem teljes munkaidőben foglalkoztatott dolgozók kötelező béremelésének összegét időarányosan kell megállapítani.

(3) A kötelező béremelés a dolgozót abban az esetben is megilleti, ha ezzel a személyi alapibére a besorolása szerinti bértétel felső határát meghaladja. Az így megállapított személyi alapbér nem minősül személyi fizetésnek.

(4) A rendelet hatálybalépésekor munkaviszonyban álló dolgozót, ha az előző bérrendszer szerint

- 1978. január 1. napján ért volna el magasabb korpótlékot, akkor 1978. január 1. hatállyal,

- 1979. vagy 1980. január 1-én ért volna el magasabb korpótlékot, akkor 1979. január 1-én,

- 1981. vagy 1982. január 1-én ért volna el magasabb korpótlékot, akkor 1980. január 1-én

kell első alkalommal kötelező béremelésben részesíteni.

(5) Áthelyezett dolgozó esetében - amennyiben az előző munkáltató bérrendszere e rendelet bérrendszerével azonos rendszerű - a kötelező béremelés időpontja változatlan.

(6) A dolgozónak a rendelet hatályba lépése után történő alkalmazása esetén - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a három éves időtartamot az alkalmazás évének január 1. napjától kell számítani.

Záró rendelkezések

6. §

(1) Ez a rendelet 1977. szeptember hó 1. napján lép hatályba.

(2) A rendelet mellékletében foglalt bértáblázatok alsó határa helyett 1979. március 31-ig a korábban érvényes alsó bérhatárok is alkalmazhatók, a minimális bérről szóló minisztertanácsi határozat figyelembevételével.

(3) A rendelet hatálya alá tartozó közművelődési intézmények 1977. szeptember 1-vel kötelesek a munkaviszonyban álló dolgozókat jelen rendelet szerint besorolni.

(4) A rendelet hatálybalépésekor besorolt dolgozók alapbérét abban az esetben sem lehet csökkenteni, ha az a munkaköri bértétel felső határát meghaladja. Az így megállapított alapbér nem minősül személyi fizetésnek.

(5) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 133/1961. (M. K. 12.) MM, a 148/1963. (M. K. 12.) MM, a 138/1967. (M. K. 22.) MM, a 187/1968. (M. K. 23.) MM, a 204/ 1973. (M. K. 4.) MM-MüM együttes utasításokkal módosított és kiegészített 105/1961. (M. K. 1.) MM együttes utasításnak a művelődési otthonok teljes és részmunkaidővel munkaviszonyban foglalkoztatott dolgozóira vonatkozó előírásai, valamint a 118/1966. (M. K. 6.) MM, a 202/1967. (M. K. 9.) MM-MüM, a 138/1967. (M. K. 22.) MM, a 201/1972. (M. K. 19.) MM-MüM együttes utasításokkal módosított és kiegészített 134/1962. (M. K. 12.) MM együttes utasítás hatályát veszti.

Pozsgai Imre s. k.,

kulturális miniszter

Buda István s. k.,

munkaügyi minisztériumi államtitkár

1. számú melléklet a 4/1977. (VII. 27.) KM-MüM együttes rendelethez

A rendelet hatálya alá tartozó egyéb közművelődési intézmények jegyzéke:

Fővárosi Emlékmű Felügyelőség

Fővárosi Állat- és Növénykert

Képző- és Iparművészeti Lektorátus

Kiállítási Intézmények Kórusok Országos Tanácsa

Magyar Filmtudományi Intézet és Filmarchivum Magyar Színházi Intézet

Nemzetközi Zenei Versenyek és Fesztiválok Irodája

Népművelési Intézet

Népművelési Propaganda Iroda

Valamennyi vidéki állatkert és vidám park.

2. számú melléklet a 4/1977. (VII. 27.) KM-MüM együttes rendelethez

2. számú melléklet a 4/1977. (VII. 27.) KM-MüM együttes rendelethez

2. számú melléklet a 4/1977. (VII. 27.) KM-MüM együttes rendelethez

2. számú melléklet a 4/1977. (VII. 27.) KM-MüM együttes rendelethez

3. sz. melléklet a ..../1977./..../ KM-MüM együttes rendelethez

3. sz. melléklet a 4/1977. (VII. 27.) KM-MüM együttes rendelethez

Besorolási feltételek

A közművelődési intézmények vezető állású dolgozói

A vezető állású dolgozók alapbérét a közművelődési intézményre a besorolás szempontjából a

4. számú mellékletben meghatározott kategóriától függően kell megállapítani.

3501. Főigazgató, főtitkár, elnök, igazgató

Ide kell besorolni a rendelet hatálya alá tartozó közművelődési intézménynek a felügyeleti szerv által kinevezett vezetőjét. A besorolás feltétele A és B kategóriájú intézmény esetén egyetemi végzettség, C kategóriájú intézménynél egyetemi, vagy főiskolai végzettség. A C kategóriába tartozó intézmény igazgatója csak abban az esetben sorolható e kulcsszámba, ha az intézmény teljes munkaidőben foglalkoztatott dolgozóinak éves átlagos állományi létszáma a 8 főt meghaladja.

3502. Főigazgató-, főtitkár-, elnök-, igazgatóhelyettes

Ide kell besorolni a közművelődési intézménynek a felügyeleti szerv által kinevezett helyettesét (főigazgatóhelyettes, elnökhelyettes, gazdasági vezető stb.). A besorolás feltétele szakirányú egyetemi, főiskolai vagy középiskolai végzettség és a munkakör betöltéséhez szükséges felsőfokú szakvizsga. A létszám követelményei a C kategóriájú intézményeknél a 3501. kulcsszámú munkakörre meghatározott követelménnyel azonosak.

3503. Főosztályvezető

Ide kell besorolni az A kategóriájú közművelődési intézmények kinevezett főosztályvezetőit.

A besorolás feltétele a munkakör betöltéséhez előírt egyetemi végzettség.

3504. Főosztályvezetőhelyettes

Ide kell besorolni a 3503. kulcsszámú munkakörbe tartozó dolgozók kinevezett helyetteseit. A besorolás képesítési követelményei azonosak a 3503. kulcsszámú munkakörre előírt feltételekkel.

3505. Osztályvezető, intézményvezető

Ide kell sorolni az osztályvezetőket, valamint azoknak a C kategóriájú közművelődési intézményeknek vezetőit, amelyeknél a teljes munkaidőben foglalkoztatott dolgozók éves átlagos állományi létszáma 3-8 fő.* A besorolás feltétele A és B kategóriájú intézményeknél egyetemi vagy főiskolai végzettség. A C kategóriájú intézményeknél legalább középfokú iskolai végzettség és a munkakörre előírt szakképesítés. (Pl.: tanítóképző intézeti népművelő- könyvtárszakos végzettség, két és fél éves könyvtári szaktanfolyam, stb.)[1]

3506. Osztályvezető-, intézményvezetőhelyettes

Ide kell besorolni a 3505. kulcsszámú munkakörbe tartozó dolgozók kinevezett helyetteseit. A besorolás képesítési követelményei azonosak a 3505. kulcsszámú munkakörre előírt feltételekkel.

A 3505. és a 3506. kulcsszámú munkakörbe sorolt C kategóriájú intézmények vezetői, valamint az A és B kategóriájú intézmények önállóan működő területi egységeinek vezetői munkakörbe sorolt dolgozói részére a munkáltatói jogkör gyakorlója az "igazgató", vagy "vezető" cím használatát engedélyezheti. Az engedély alapján használt cím a dolgozó besorolását nem érinti.

Közművelődési intézmények szakalkalmazottai

A rendelet alkalmazása szempontjából szakalkalmazott a közművelődési intézmény alaptevékenységi körébe tartozó szakmai feladatot ellátó dolgozó: például a főmunkatárs, a munkatárs, a főkönyvtáros, könyvtáros, könyvtár-, könyvtári kezelő, könyvrestaurátor, a főlevéltáros, levéltáros, segédlevéltáros, levéltári kezelő, a főmuzeológus, muzeológus, segédmuzeológus, főrestaurátor, főpreparátor, restaurátor, múzeumi fotós, kiállításrendező technikus, preparátor, reprográfus, oktatási-, módszertani-, művészeti-, népművelő-, szervezési főelőadó, illetve előadó, a szervező, a filmarchívus, adattáros, gyűjteménykezelő, a művelődési otthon főmunkatárs-, munkatárs, a népművelési főmunkatárs-, munkatárs, a művészettörténész stb.

3521. Főmunkatárs I.

Ebbe a munkakörbe sorolható be az a szakirányú egyetemi végzettséggel és 15 év feletti szakmai gyakorlattal rendelkező kimagasló tudású szakember, aki az adott szakterületen kiemelkedő tevékenységet folytat.

3522. Főmunkatárs II.

Ebbe a munkakörbe lehet besorolni az egyetemet végzett és 10 év feletti szakmai gyakorlattal rendelkező kiemelkedő tudású szakembert, aki az adott szakterületen jelentős tevékenységet folytat.

3523-3527. kulcsszámba kell besorolni a munkaviszonyban töltött idő figyelembevételével a szakalkalmazottakat:

Szakalkalmazott I.

Ide kell besorolni a munkakör jellegének megfelelő egyetemi végzettséggel rendelkező szakalkalmazottakat.

Szakalkalmazott II.

Ide kell besorolni a nem a munkakörre előírt egyetemi, a munkakörre jellemző főiskolai végzettségget, valamint a középiskolai végzettséggel és felsőfokú szakvizsgával rendelkező szakalkalmazottakat.

Szakalkalmazott III.

Ide kell besorolni a középiskolai végzettséggel és a munkakörnek (szakterületnek) megfelelő középfokú szakmai (technikusi, középfokú könyvtárosképző szaktanfolyami stb.) képesítéssel, a közgyűjteménykezelői szakot végzett gimnáziumi érettségivel rendelkező, valamint a művészeti szakközépiskolai végzettségű szakalkalmazottakat.

Szakalkalmazott IV.

Ide kell besorolni azokat a szakalkalmazottakat, akik az I., II., III. fokozatokra előírt besorolási feltételekkel nem rendelkeznek.

Közművelődési intézmények műszaki-gazdasági adminisztratív ügyintézői

3531. Műszaki-, gazdasági tanácsadó I.

Ide lehet besorolni azt az egyetemi végzettségű szakembert, aki 15 év feletti szakmai gyakorlattal és széles körű áttekintéssel rendelkezik, munkakörét alapos tájékozottsággal és magas színvonalon látja el.

3532. Műszaki-, gazdasági tanácsadó II.

Ide lehet besorolni azt a főiskolai végzettséggel, vagy középiskolai végzettséggel és felsőfokú szakvizsgával, valamint 10 év feletti szakmai gyakorlattal rendelkező szakembert, aki munkakörét kiemelkedő színvonalon látja el.

3533-3537. kulcsszámba kell besorolni a munkaviszonyban töltött idő figyelembevételével a műszaki-, gazdasági-, adminisztratív ügyintézőket.

Ügyintéző I.

Ide kell besorolni a munkakör betöltéséhez szükséges egyetemi, főiskolai végzettséggel, illetőleg a munkakörre előírt képesítést nem nyújtó egyetemi, főiskolai végzettséggel és a munkakör betöltéséhez szükséges felsőfokú szakvizsgával rendelkező ügyintézőt, aki az intézmény feladataihoz kapcsolódóan üzemgazdasági, tervezési, számviteli, továbbá érdemi műszaki, vagy gazdasági feladatokat önállóan lát el.

Ügyintéző II.

Ide kell besorolni a nem a munkakör betöltéséhez szükséges egyetemi, főiskolai végzettséggel, vagy felsőfokú technikumi, illetőleg középiskolai végzettséggel és a munkakör betöltéséhez szükséges felsőfokú szakvizsgával rendelkező ügyintézőt, aki az intézmény feladataihoz kapcsolódóan üzemgazdasági, tervezési, számviteli, továbbá érdemi műszaki, vagy gazdasági feladatokat önállóan lát el.

Ügyintéző III.

Ide kell besorolni a munkakörére képesítést nyújtó érettségivel, középiskolai végzettséggel, illetve technikusi bizonyítvánnyal rendelkezőket, továbbá azokat, akik képesítést nem nyújtó középiskolai végzettséggel, vagy szakmunkás bizonyítvány mellett a munkakör betöltéséhez előírt szakvizsgával is rendelkeznek.

Ügyintéző IV.

Ebbe a munkakörbe kell besorolni azokat az ügyintézőket, akik az I., II., III. fokozatokra előírt besorolási feltételekkel nem rendelkeznek.

Ügyviteli dolgozók

3541-3545. Ügyviteli dolgozók I-V.

Ide kell besorolni az irat- és rajztárosokat, gyors-és gépírókat, pénztárosokat, az irodavezetőket, az adminisztrátorokat, a képesítés nélküli könyvelőket, raktárosokat, telefonkezelőket, és a fel nem sorolt egyéb adminisztratív munkaköröket ellátó dolgozókat.

Fizikai dolgozók

3561. Műhelyvezető

Ebbe a munkakörbe kell besorolni azt a legalább szakmunkás képesítésű, és 10 évet meghaladó gyakorlattal rendelkező dolgozót, aki az intézmény szervezeti keretein belül működő műszaki egységet vezeti, illetve a kiemelkedő szaktudással és 15 év feletti szakmai gyakorlattal rendelkező szakmunkást.

Ide kell besorolni azokat a szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkező alkalmazottakat, akik az intézmény műhelyében több szakmunkás munkáját irányítják.

3562. Szakmunkás I.

Ide kell besorolni a "Műhelyvezető" munkakört ellátó szakmunkást, amennyiben 10 éves szakmai gyakorlattal nem rendelkezik, a legalább 5 éves szakmai gyakorlattal és szakmunkás képesítéssel, a Kiállítási Intézményeknél a technikai minimum vizsgán elismert képesítéssel rendelkező dolgozót, valamint a kedvezőtlen munkakörülmények között dolgozó szakmunkást.

3563. Szakmunkás II.

Ide kell besorolni a szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkező dolgozót.

3564. Betanított munkás I.

Ebbe a munkakörbe kell besorolni a szakképesítéssel nem rendelkező 6 hónapon túli betanítást igénylő betanított munkát végző dolgozót, és azt, aki nagy erőkifejtést igénylő munkát végez, vagy aki különösen kedvezőtlen körülmények között dolgozik. Ide kell besorolni a különleges beosztású hivatalsegédet is.

3565. Betanított munkás II.

Ebbe a munkakörbe kell besorolni a 6 hónapnál kevesebb betanulást igénylő feladatot ellátó dolgozót, valamint a kedvezőtlen munkakörülmények között, vagy az átlagosnál nagyobb erőkifejtést igénylő munkát végző alkalmazottat, továbbá a hivatalsegédet, éjjeliőrt, kapust és házfelügyelőt.

3566. Kisegítő

Ebbe a munkakörbe kell besorolni a segédmunkát, általános takarítói teendőket ellátó dolgozókat, a teremőröket, és általában begyakorlást nem igénylő egyéb kisegítő munkát végző alkalmazottakat.

4. sz. melléklet a 4/1977. (VII. 27.) KM-MüM együttes rendelethez

A közművelődési intézmények kategóriába sorolása

A) kategóriájú intézmények

Könyvtárak:

Állami Gorkij Könyvtár Fővárosi

Szabó Ervin Könyvtár Központi

Statisztikai Hivatal Könyvtár és Dokumentációs Szolgálat

Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára

Országgyűlési Könyvtár

Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum

Országos Széchenyi Könyvtár

Somogyi Könyvtár

Agrártudományi Egyetem Könyvtára

Budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Központi Könyvtára

Budapesti Műszaki Egyetem Központi Könyvtára

Debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem Központi Könyvtára

Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem Központi Könyvtára

Nehézipari Műszaki Egyetem Központi Könyvtára

Országos Orvostudományi Könyvtár és Dokumentációs Központ

Pécsi Tudományegyetem Központi Könyvtára

Szegedi József Attila Tudományegyetem Központi Könyvtára

Veszprémi Vegyipari Műszaki Egyetem Könyvtára

Levéltárak:

Budapest Főváros Levéltára

Központi Statisztikai Hivatal Levéltára

Magyar Országos Levéltár

Új Magyar Központi Levéltár

Múzeumok:

Budapesti Történeti Múzeum

Iparművészeti Múzeum

Közlekedési Múzeum

Központi Múzeumi

Igazgatóság Magyar Mezőgazdasági Múzeum

Magyar Munkásmozgalmi Múzeum

Magyar Nemzeti Galéria

Magyar Nemzeti Múzeum

Múzeumi Restaurátor és Módszertani Központ

Néprajzi Múzeum

Országos Műszaki Múzeum Petőfi Irodalmi Múzeum

Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár, Levéltár

Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Szépművészeti Múzeum

Természettudományi Múzeum

Művelődési otthonok;

Fővárosi Művelődési Központ

Egyéb intézmények:

Fővárosi Állat és Növénykert

Képző- és Iparművészeti Lektorátus

Kiállítási Intézmények

Magyar Filmtudományi Intézet és Filmarchívum

Magyar Színházi Intézet

Népművelési Intézet

Népművelési Propaganda Iroda

B) kategóriájú intézmények Könyvtárak:

Baja, Debrecen, Dunaújváros, Győr, Hódmezővásárhely, Miskolc, Nagykanizsa, Pécs, Sopron Város Közművelődési Könyvtára

Megyei könyvtárak

Szakmai Szakszervezetek Központi könyvtárai

SZMT központi könyvtárak

Főiskolai központi könyvtárak

Levéltárak:

Megyei levéltárak Országos Vízügyi Levéltár

Művelődési Központok:

Megyei művelődési központok

Az 1007/1971. (III. 16.) Korm. számú határozat III. fejezet 6/b. pontjában - kiemelt felsőfokú-, felsőfokú-, valamint részleges felsőfokú központként - kijelölt városokban működő művelődési központok. A főváros kerületeiben működő művelődési központok.

Egyéb intézmények:

Fővárosi Emlékmű Felügyelőség

Megyei Népművelési Tanácsadók

Művészotthonok

Nemzetközi Zenei Versenyek és Fesztiválok Irodája

Kórusok Országos Tanácsa

C. kategóriájú intézmények:

Az A. és B. kategóriába nem sorolt közművelődési intézmények.

Lábjegyzetek:

[1] * Ide kell besorolni a 3 fő foglalkoztatottat meghaladó főiskolai központi könyvtár vezetőjét.

Tartalomjegyzék