Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

16/1978. (VIII. 31.) BkM rendelet

a belkereskedelmi dolgozók szakképesítéséről

Az érdekelt szervek vezetőivel, a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével, a Közalkalmazottak Szakszervezetével, valamint a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:

1, §

A rendelet hatálya kiterjed a belkereskedelmi ágazatba sorolt gazdálkodó szervezetekre [Ptk. 685. § c) pont], a tanácsi idegenforgalmi hivatalokra, valamint a más ágazatba sorolt gazdálkodó szervezetek belkereskedelmi tevékenységet folytató dolgozóira.

2. §

(1) Az egyes munkakörökhöz szükséges szakmai és politikai képzettséget (a továbbiakban együtt: képesítés) az 1. és 2. számú melléklet, a szakképesítést nyújtó iskolák és szakvizsgák jegyzékét a 3. számú melléklet, a felsőfokú, illetőleg a középfokú politikai képesítést nyújtó intézmények jegyzékét a 4. számú melléklet tartalmazza.

(2) A korábban érvényben volt jogszabályok rendelkezései alapján elismert végzettségek, képesítések, mentesítések továbbra is érvényesek, ha a dolgozót annak megfelelő munkakörben foglalkoztatják.

3. §

(1) A rendelet 1. számú mellékletének I. részében meghatározott vezetői munkakörbe kinevezni, választani, illetve foglalkoztatni - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - csak azt a dolgozót lehet, aki az előírt képesítéssel rendelkezik.

(2) Vezetői munkakörben kivételesen olyan személyt is lehet alkalmazni, (kinevezni, választani, megbízni, áthelyezni), aki az előírt képesítéssel nem rendelkezik, ha a munkaszerződésben (munkamegállapodásban) kikötött határidőig vállalja annak megszerzését. A határidő nem lehet több a szükséges tanulmányi idő két évvel növelt idejénél.

(3) Ha a vezető a tanulmányait két éven belül nem kezdte meg, abbahagyta, vagy az előírt képesítést a (2) bekezdésben megjelölt határidőre önhibájából nem szerezte meg, a képesítésének megfelelő munkakörbe kell áthelyezni.

(4) A 40. életévét betöltött nő, illetőleg a 45. életévét betöltött férfi dolgozót iskolai képzésben való részvételre nem lehet kötelezni.

4. §

Képesítéssel nem rendelkező dolgozót konyhafőnök és helyettese, részlegvezető szakács, részlegvezető cukrász, pincemester és konyhamészáros beosztásban alkalmazni nem szabad.

5. §

Vezetői munkakörökben a felügyeleti (szövetkezetek esetében az állami törvényességi felügyeletet gyakorló, a jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulásoknál a társasági szerződés jóváhagyására jogosult) szerv vezetője:

- a dolgozó politikai képzettségét a szervezett oktatás keretein kívül megszerzett ismereteire tekintettel elismerheti;

- annak a 45. életévét betöltött férfi, illetve 40. életévét betöltött nő dolgozónak, aki a rendelet hatályba lépésének időpontjában betöltött munkaköréhez szükséges képesítéssel nem rendelkezik, felmentést adhat a képesítési előírások alól, ha az a dolgozó legalább 10 éves szakmai gyakorlatára tekintettel indokolt. A felmentés megadásánál a dolgozó személyi körülményeit is mérlegelni kell.

6. §

A képesítés megszerzésére, a felmentésre, valamint a politikai képzettség elismerésére vonatkozó határozatot a dolgozó személyi anyagában kell elhelyezni.

7. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a kereskedelmi és vendéglátóipari dolgozók szakképesítéséről szóló, a 18/1976. (X. 29.) BkM rendelettel módosított 1/1971. (VI. 24.) BkM rendelet hatályát veszti.

(2) A képesítéssel nem rendelkező vezetőket -amennyiben az 5. § alapján felmentést nem kaptak - 1978. december 31-ig fel kell szólítani az előírt képesítés megszerzésére.

Dr. Sághy Vilmos s. k.,

belkereskedelmi miniszter

1. sz. melléklet a 16/1978. (VIII. 31.) BkM rendelethez

2. számú melléklet a 16/1978. (VIII. 31.) BkM rendelethez

A HÁLÓZATI DOLGOZÓK MUNKAKÖRÉBEN KÉPESÍTÉSKÉNT ELFOGADHATÓ VÉGZETTSÉGEK

3. számú melléklet a 16/1978. (VIII. 31.) BkM sz. rendelethez

A BELKERESKEDELMI ÁGAZATBAN KÉPESÍTÉST NYÚJTÓ OKTATÁSI INTÉZMÉNYEK ÉS SZAKVIZSGÁK

I. Szakirányú iskolák

1. Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakmunkásképző iskolák

Képesítést nyújtanak: A 2. sz. mellékletben az I/3,4, a II/5, a III/4,7,8,9,10,11,12,17 pontban felsorolt munkakörökben.

2. Kereskedelmi és vendéglátóipari szakközépiskolák

Képesítést nyújtanak:

a) Az 1. sz. melléklet I. fejezetének 3,4/C, 5/B, 6/C, 7/B, 8/B, 9/A, (I. területi és szakmai ügyvezetők, II-V., 9/B, (II-V) és 10/B pontjaiban foglalt munkaköreiben.

b) Az 1. sz. melléklet II. fejezet 1. pontjában a II. fokozatnak megfelelő képesítést nyújtanak az alábbi munkakörökben.

Áruforgalmi előadó, hálózati ellenőr, instruktor, hálózati szervező, minőségi ellenőr, propaganda előadó, szervezés technikai előadó, anyagbeszerző, áruelőadó, szállítási előadó, piackutató, üzemgazdász, terv előadó, beruházási előadó, munka- és üzemszervező, idegenforgalmi ügyintéző, munkaügyi előadó, időelemző, munkavédelmi előadó, önálló SZTK ügyintéző, valamint ezzel egyenértékű, hasonló jellegű munkakörök.

c) Az 1. sz. melléklet II. fejezet 3. pontjában foglalt munkakörökben a 2. sz. mellékletben szereplő valamennyi munkakörben (kivéve a II. 1. Raktárház igazgatói és helyettesi munkakört) valamint a III/14. szállodavezető, szállodai igazgató és helyettese, szállodatitkár (Luxus, A1 és A2 osztályba sorolt szállodáknál).

3. Közgazdasági Szakközépiskolák

Az általános irányú, a pénzügyi, ügyviteli és az ügyvitelgépesítési és szervezési tagozatok az alábbi munkakörökben a II. képesítési fokozatnak megfelelő képesítést nyújtanak:

Tervelőadó, statisztikai előadó, beruházási előadó, pénzügyi előadó, belső ellenőr, kalkulátor, könyvelési ellenőr, kontírozó könyvelő, ügyvitelszervező, revizor, SZTK ügyintéző, valamint az ezzel egyenértékű munkakörök.

4. A Közgazdaságtudományi Egyetem és a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskola

Képesítést nyújtanak az 1. és 2. sz. mellékletben foglalt munkakörökben (kivéve a műszaki munkaköröket), figyelembevéve e melléklet III. pontjában felsoroltakat.

5. Pénzügyi és Számviteli Főiskola

Képesítést nyújt valamennyi pénzügyi, számviteli üzemgazdász, munka- és üzemszervező munkakörben a IV. képesítési fokozatnak, tervgazdasági, statisztikai, beruházási munkakörökben a III. képesítési fokozatnak megfelelően.

6. Egyéb szakközépiskolák és felsőfokú oktatási intézmények.

Egyes speciális munkakörökben (pl. műszaki) a munkakör jellegének megfelelő szakközépiskolák és felsőfokú oktatási intézmények nyújtanak képesítést.

II. Szakvizsgák

A központi dolgozók szakvizsgái

1. A központi funkcionális szervek által szervezett tanfolyamok (szakvizsgák) minősítését a nem fizikai dolgozók kategóriába sorolása szempontjából a munkaügyi miniszter 16/1976. (XII. 11.) MüM rendeletének 6. sz. melléklete tartalmazza.

2. A belkereskedelmi ágazatban képesítést nyújtó szakvizsgák (Külön BkM rendelkezések szerint).

Felsőfokú

a) áruforgalmi,

b) szervezői,

c) ellenőri,

d) idegenforgalmi,

e) tűzvédelmi vezetői,

f) rendészeti vezetői,

g) reklám.

Középfokú

a) áruforgalmi,

b) munkaügyi,

c) munkavédelmi és szociálpolitikai,

d) árkalkulátori,

e) belkereskedelmi reklám,

f) minőségellenőri,

g) szervezői,

h) ellenőri,

i) idegenforgalmi,

j) tűzvédelmi főfelügyelő, felügyelő,

k) rendészeti főelőadó, előadó,

l) idegenvezetői.

Hálózati dolgozók szakvizsgái

1. Szakmunkás (eladó, kirakatrendező, dekoratőr, szakács, cukrász, felszolgáló, vendéglátóipari eladó)

2. Egységvezetői: boltvezetői, vendéglátóipari üzletvezetői, nagykereskedelmi hálózatvezetői, (TÜZÉP telepvezetői).

3. Önkiszolgáló pénztárosképző

4. Árukezelői

5. Felvásárlói

6. Szállodás.

III. A magasabb szakirányú és a rokonszakmában szerzett végzettségek elismerése a hálózati dolgozóknál.

1. Kereskedelmi eladói szakmunkásképesítést nyújt

a) A kereskedelmi szakmunkásképző iskola nappali tagozatán, szakmunkásképző tanfolyamon, illetve tanfolyam nélküli szakmunkásvizsgán szerzett szakmunkásvizsga bizonyítvány (élelmiszer eladói szakmában vendéglátó eladói szakmunkásbizonyítvány is);

b) Az ipari- és mezőgazdasági rokonszakmában szerzett szakmunkásbizonyítvány és 3 éves szakmai gyakorlat (pl. bútorasztalos, lakberendezési, cipész - cipő eladó stb.)

c) A felsőfokú, illetve a középfokú áruforgalmi szakvizsga bizonyítvány.

d) A kereskedelmi szakközépiskolán szerzett érettségi bizonyítvány.

e) A Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskola vagy a Közgazdaságtudományi Egyetemen szerzett oklevél.

f) Árukezelői bizonyítvány a BkM által meghatározott kiegészítő vizsgával.

2. Szakács szakmunkás képesítést nyújt:

a) A vendéglátóipari szakmunkásképző iskolában szakmunkásképző tanfolyamon, illetve tanfolyam nélküli szakmunkásvizsgán szerzett szakács szakmunkás bizonyítvány;

b) A vendéglátóipari szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvány;

c) A Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskola vendéglátó karán szerzett oklevél.

3. Cukrász szakmunkás képesítést nyújt:

a) A vendéglátóipari szakmunkásképző iskolában, szakmunkásképző tanfolyamon, illetve tanfolyam nélküli szakmunkásvizsgán szerzett cukrász szakmunkás bizonyítvány;

b) Az ipari rokonszakmában (édesipari termékgyártó) szerzett szakmunkásbizonyítvány, 2 éves igazolt cukrász gyakorlat után;

c) A vendéglátóipari szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvány;

d) A Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskola vendéglátóipari karán szerzett oklevél.

4. Felszolgáló szakmunkás képesítést nyújt:

a) A vendéglátóipari szakmunkásképző iskolában, szakmunkásképző tanfolyamon, illetve tanfolyam nélküli szakmunkás vizsgán szerzett felszolgáló szakmunkás bizonyítvány;

b) A vendéglátóipari szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvány;

c) A Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskola vendéglátóipari karán szerzett oklevél.

5. Vendéglátóipari eladó szakmunkás képesítést nyújt:

a) A vendéglátóipari szakmunkásképző iskolában, szakmunkásképző tanfolyamon, illetve tanfolyam nélküli szakmunkás vizsgán szerzett eladói és felszolgálói, valamint élelmiszereladói szakmunkás bizonyítvány,

b) A vendéglátóipari szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvány,

c) A kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskola Vendéglátóipari Karán szerzett oklevél.

6. Szállodás képesítést nyújt:

a) A vendéglátóipari szakmunkásképző iskolában, szakmunkásképző tanfolyamon, tanfolyam nélküli szakmunkás vizsgán szerzett szállodás szakmunkás bizonyítvány;

b) Szállodás szakvizsgán szerzett bizonyítvány;

c) A vendéglátóipari szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvány;

d) A Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolán, illetve Közgazdaságtudományi Egyetemen szerzett oklevél.

7. Boltvezetői képesítést nyújt:

a) A boltvezetői szakvizsga bizonyítvány;

b) A nagykereskedelmi hálózat vezetői (TÜZÉP telepvezetői) szakvizsgán szerzett bizonyítvány, a BkM által meghatározott kiegészítő vizsgával;

c) A közép- illetve felsőfokú áruforgalmi szakvizsga bizonyítvány;

d) A kereskedelmi szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvány;

e) A Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolán és a Közgazdaságtudományi Egyetemen szerzett oklevél.

8. Üzletvezetői képesítést nyújt:

a) Az üzletvezetői szakvizsga bizonyítvány;

b) A vendéglátóipari szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvány;

c) A felsőfokú, illetve középfokú áruforgalmi szakvizsgabizonyítvány,

d) A Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolán, illetve a Közgazdaságtudományi Egyetemen szerzett oklevél;

9. "önkiszolgáló pénztáros" képesítést nyújt:

Az önkiszolgáló pénztárosképző tanfolyamon szerzett bizonyítvány és minden magasabb szakirányú vizsgán szerzett bizonyítvány.

10. Árukezelői képesítést nyújt:

a) Árukezelői szakvizsga bizonyítvány;

b) A 3. sz. melléklet III/l. a)-e) pontjában felsorolt bizonyítványok és oklevelek.

11. Nagykereskedelmi hálózatvezetői (TÜZÉP telepvezetői) képesítést nyújt:

a) A nagykereskedelmi hálózatvezetői (TÜZÉP telepvezetői) szakvizsgán szerzett bizonyítvány, valamint

b) A 3. sz. melléklet II/7. a), c), d), e) pontjában felsorolt bizonyítványok és oklevelek.

4. sz. melléklet a 16/1978. (VIII. 31.) BkM rendelethez

IDEOLÓGIAI-POLITIKAI KÉPZETTSÉGET NYÚJTÓ INTÉZMÉNYEK

1. Felsőfokú ideológiai-politikai képzettséggel az rendelkezik, aki

- az SZKP KB Társadalomtudományi Akadémiáján kandidátusi fokozatot, az SZKP KB Főiskoláján diplomát szerzett;

- Az MSZMP Politikai Főiskoláján egyetemi érvényű, illetőleg az MSZMP Pártfőiskoláján főiskolai érvényű oklevelet szerzett;

- a Marxizmus-Leninizmus Esti Egyetem szakosított tagozatán főiskolai érvényű oklevelet szerzett;

- a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen, a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán, illetőleg a tudományegyetemek bölcsészettudományi és jogtudományi karán diplomát szerzett, ha az egyetemen a marxizmus-leninizmus mindhárom ágából az előírt vizsgát letette;

- a társadalmi tudományok valamely ágában (közgazdaságtudomány, filozófia, történelem, jog, szociológia, pszichológia, pedagógia, irodalom) kandidátusi fokozatot szerzett;

- a Zrínyi Miklós Katonai Akadémia politikai munkás tagozatán 1957. január l-e után egyetemi érvényű oklevelet, illetőleg a Lenin Katonai Akadémián, a Szovjet Vezérkari Akadémián oklevelet szerzett.

2. Középfokú ideológiai-politikai képesítéssel az rendelkezik, aki

- a budapesti, megyei pártbizottságok egy éves pártfőiskoláját, illetőleg a KOMSZOMOL, a KISZ, a SZOT egyéves politikai iskoláját elvégezte;

- a Marxizmus-Leninizmus Esti Egyetem három éves tagozatán végbizonyítványt kapott;

- az 1. pontban meg nem jelölt egyetemeken,

főiskolákon, valamint a Belügy-, illetőleg a Honvédelmi Minisztérium felsőoktatási intézményeiben egyetemi, főiskolai érvényű oklevelet szerzett, ha az egyetemen a marxizmus-leninizmus mindhárom ágából az előírt vizsgát letette;

- a Tanácsakadémián az 1972. óta bevezetett oktatási rendszer keretében oklevelet szerzett;

- a tudományok valamely ágában - az 1. pontban foglaltak kivételével kandidátusi fokozatot szerzett.

Tartalomjegyzék