1/1978. (I. 18.) KPM-BM együttes rendelet
a közúti gépjárművezetők pályaalkalmassági vizsgálatáról
A közúti közlekedés biztonságának fokozása érdekében az egészségügyi miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel, valamint - az ügykörét érintő kérdésekben - a pénzügyminiszterrel egyetértésben a következőket rendeljük:
1. §
(1) A rendelet hatálya a gépjármű - a trolibuszt kivéve - és a mezőgazdasági vontató (a továbbiakban együtt: gépjármű)
a) vezetőjére;
b) vezetői engedélyt kérő személyre
(a továbbiakban együtt: gépjárművezető) terjed ki.
(2) A fegyveres erők, a fegyveres testületek és a tűzoltóság állományában szolgálatot teljesítő vagy ott munkaviszonyban álló gépjárművezetők pályaalkalmassági vizsgálatára külön jogszabály rendelkezései az irányadók.
2. §
(1) A gépjárművezetők pályaalkalmassági vizsgálatának célja annak a megállapítása, hogy
a) a gépjárművezető rendelkezik-e a közúti forgalombiztonság követelményeinek megfelelő szociális alkalmazkodáshoz, valamint a gépjárművezetés közben jelentkező terhelés elviseléséhez szükséges adottságokkal, képességekkel;
b) a gépjárművezető rendelkezik-e a gépjármű biztonságos vezetéséhez szükséges észlelési, döntési és cselekvési képességekkel;
c) a gépjárművezető-jelölt képes-e a gépjárművezetéshez szükséges ismereteket és készségeket elsajátítani.
(2) A pályaalkalmassági vizsgálatot az Autóközlekedési Pályaalkalmasságvizsgáló Intézet (a továbbiakban: PÁV) végzi. A PÁV a vizsgálattal kapcsolatos részfeladatok ellátására más szerveket kérhet fel.
(3) A pályaalkalmassági vizsgálat során a vizsgált személlyel szemben támasztott követelményeket, továbbá a PÁV ügyvitelét külön jogszabály állapítja meg.
3. §
(1) Előzetes pályaalkalmassági vizsgálat szükséges:
a) 55. életévét már betöltött személynek, a vezetői engedély megszerzéséhez;
b) 18. életévét még be nem töltött személynek, a vezetői engedély megszerzéséhez;
c) a B járműkategóriában gépjárművezetői állás vállalására jogosító vezetői engedély megszerzéséhez;
d) a C járműkategóriára érvényes vezetői engedély megszerzéséhez;
e) a járművezetési gyakorlatból az ötödik sikertelen vizsgát követő újabb vizsga letételéhez;
f) autóbusz, közhasználatú személygépkocsi (taxi) vagy nemzetközi forgalomban rendszeresen részt vevő gépjármű vezetéséhez;
g) megkülönböztető jelzésekkel ellátott gépjármű vezetéséhez;
h) ha a gépjárművezető előzetes orvosi vizsgálatát végző orvos, illetőleg orvosi bizottság kéri.
(2) Rendkívüli pályaalkalmassági vizsgálat szükséges
a) a rendőrség megkeresésére, ha a nyomozás vagy a szabálysértési eljárás során az alkalmatlanság gyanúja merül fel.
b) a gépjárművezető egészségi alkalmasságának vizsgálatát végző orvos, illetőleg orvosi bizottság megkeresésére;
c) a gépjárművezető munkáltatójának a kérelmére,
d) a gépjárművezető kérelmére.
(3) A gépjárművezető a vizsgálaton pályaalkalmassági szempontból
a) megkülönböztető jelzésekkel ellátott gépjármű vezetésére (pályaalkalmassági jele: I.);
b) autóbusz, közhasználatú személygépkocsi (taxi), valamint nemzetközi forgalomban rendszeresen résztvevő gépjármű vezetésére (pályaalkalmassági jele: II.);
c) gépjárművezetői munkakörben más gépjármű vezetésére (pályaalkalmassági jele: III.);
d) gépjárművezetői munkakörön kívül gépjármű vezetésére (pályaalkalmassági jele: IV.);
alkalmasnak vagy alkalmatlannak minősíthető. Az "alkalmas" minősítés időben vagy járműfajtára korlátozható.
(4) A (3) bekezdésben meghatározott pályaalkalmassági csoportok közül legmagasabb az I., legalacsonyabb a IV. pályaalkalmassági jelű csoport. A magasabb minősítés az alacsonyabb csoportokra is érvényes.
4. §
(1) A 3. § (1) bekezdésének a)-e), valamint h) pontjában meghatározott esetben gépjárművezetői tanfolyamra csak az vehető fel, illetőleg gépjárművezetői vizsgára csak az bocsátható, akit az előzetes pályaalkalmassági vizsgálaton - a megfelelő pályaalkalmassági csoportban - alkalmasnak minősítettek.
(2) A 3. § (3) bekezdésének a)-c) pontjában megjelölt gépjárművet nem vezethet és gépjárművezetői munkakörben nem alkalmazható az, aki nem rendelkezik az adott gépjármű vezetéséhez szükséges pályaalkalmassági minősítéssel.
5. §
(1) A PÁV az előzetes pályaalkalmassági vizsgálatot a 3. § (1) bekezdés a)-g) pontjában meghatározott esetben a gépjárművezető kérelmére folytatja le. A 3. § (1) bekezdés f) és g) pontjában meghatározott esetben a kérelemhez csatolni kell a munkáltatónak, illetőleg annak a szervnek a nyilatkozatát, amelynél a gépjárművezető az e pontokban megjelölt gépjárműveket vezetni kívánja. A 3. § (1) bekezdés g) pontja esetében ezen kívül a munkáltatónak igazolnia kell azt, hogy a gépjárművezetőnek legalább két éves vezetői gyakorlata van.
(2) A pályaalkalmassági vizsgálatra
- előzetes pályaalkalmassági vizsgálat esetén - a 3. § (1) bekezdés e) pontja kivételével - a gépjárművezetőképző tanfolyamot rendező szerv által rendelkezésre bocsátott vizsgalappal;
- a 3. § (1) bekezdés e) pontja esetén a területileg illetékes gépjárművezetői vizsgabizottság által rendelkezésre bocsátott jelentkezési lappal;
- rendkívüli pályaalkalmassági vizsgálat esetén a küldő szerv, illetőleg a kérelmező előzetes írásbeli megkeresésére a PÁV által megküldött jelentkezési lappal
lehet jelentkezni
(3) A PÁV a gépjárművezetőt a vizsgálat helyéről és időpontjáról - legalább tizenöt nappal a vizsgálat időpontja előtt - írásban értesíti.
(4) A pályaalkalmassági vizsgálat megkezdése előtt - a 3. § (1) bekezdésének h) pontjában, valamint a (2) bekezdésének b) pontjában meghatározott esetet kivéve - a gépjárművezetőnek igazolnia kell, hogy a gépjárművezetésre egészségi szempontból alkalmas. Az igazolás történhet az 1/1976. (I. 16.) EüM rendeletben megjelölt egészségügyi szerv írásban adott véleményének vagy az általa érvényesített vezetői engedélynek a bemutatásával.
6. §
Ha pályaalkalmassági vizsgálat során az egészségügyi alkalmatlanság gyanúja merül fel, a PÁV a gépjárművezető soronkívüli orvosi vizsgálatát kezdeményezheti.
7. §
(1) A PÁV az alkalmassági minősítést a vizsgálatot kezdeményező szervvel, valamint a gépjárművezetővel - a vizsgálatot követő 15 napon belül - írásban közli.
(2) A gépjárművezető az alkalmassági minősítés kézhezvételétől számított 15 napon belül az alkalmassági minősítés felülvizsgálatát kérheti.
(3) A felülvizsgálati kérelmet a PÁV-nál kell benyújtani, az általa rendelkezésre bocsátott nyomtatványon.
(4) A felülvizsgálati kérelmet a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium és a Belügyminisztérium által kijelölt szakértőkből álló bizottság bírálja el. A bizottság által hozott határozattal szemben további jogorvoslatnak helye nincs.
8. §
(1) A PÁV a jogerős alkalmassági minősítésről a rendőrséget írásban értesíti.
(2) A rendőrség - a PÁV által küldött értesítés alapján - a vezetői engedélyre bejegyzi az alkalmassági minősítés jelét és a minősítésre vonatkozó esetleges korlátozásokat. Alkalmatlan minősítés esetén a rendőrség a vezetői engedélyt érvényteleníti.
9. §
Ha a gépjárművezetőt pályaalkalmassági szempontból alkalmatlannak minősítették, újabb pályaalkalmassági vizsgálata csak 2 év eltelte, ha pedig a gépjárművezető a vizsgálat időpontjában a 18. életévét még nem töltötte be, a 18. életévének betöltése után kérhető.
10. §
(1) A pályaalkalmassági vizsgálat díja
a) a 3. § (1) bekezdésének a)-d) és h) pontjában meghatározott esetben 50 forint;
b) a 3. § (2) bekezdésében meghatározott esetben - a vizsgálat részletességétől függően - 50, illetőleg 300 forint;
c) a 3. § (1) bekezdésének e), f) és g) pontjában meghatározott esetben 300 forint;
d) a felülvizsgálati eljárás díja 300 forint.
(2) A rendőrség megkeresésére végzett vizsgálat díját annak az eljárásnak a költségeihez kell számítani, amelyben a pályaalkalmassági vizsgálat szükségessége felmerült. A 3. § (1) bekezdésének h) pontjában, valamint (2) bekezdésének b) pontjában foglaltak alapján lefolytatott vizsgálat díját a gépjárművezető köteles megfizetni. Egyéb esetben a vizsgálati díjat a kérelmező fizeti.
(3) A Vizsgálati díjat a "232-90171-2621 számú Autóközlekedési Tanintézet költségvetési folyószámla Budapest" elnevezésű számlára kell befizetni, a PÁV által rendelkezésre bocsátott csekkbefizetési lapon.
A vizsgálat megkezdése előtt - ha a befizetési kötelezettség a gépjárművezetőt terheli - a vizsgálati díj befizetését igazolni kell. Egyéb esetekben a vizsgálatot kérő szerv a vizsgálati díjat a PÁV által megküldött számla alapján egyenlíti ki.
11. §
(1) Ez a rendelet 1978. évi április 1. napján lép hatályba.
(2) A 3. § (1) bekezdésének a)-d) pontjában meghatározott előzetes pályaalkalmassági vizsgálatra vonatkozó rendelkezéseket nem kell alkalmazni arra a gépjárművezetőre, aki a rendelet hatálybalépése előtt jelentkezett gépjárművezetőképző tanfolyamra, illetőleg vizsgára, vagy a rendelet hatálybalépése előtt kért engedélyt tanfolyamon kívüli képzésre.
(3) A 4. § (2) bekezdésének rendelkezései nem vonatkoznak arra a gépjárművezetőre, akit a rendelet hatálybalépése előtt pályaalkalmassági szempontból gépjárművezetői munkakörben gépjármű vezetésére alkalmasnak minősítettek.
Pullai Árpád s. k.,
közlekedés- és postaügyi miniszter
Benkei András s. k.,
belügyminiszter