Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1/1978. (X. 5.) OT-PM együttes rendelet

a beruházások rendjéről szóló 34/1974. (VIII. 6.) MT rendelet végrehajtására vonatkozó 3/1974. (VIII. 6.) OT-PM együttes rendelet módosításáról

A 34/1974. (VIII. 6.) MT rendelet (továbbiakban: R) végrehajtásáról szóló 3/1974. (VIII. 6.) OT-PM együttes rendeletet (továbbiakban: Vhr.) az R. 24. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a beruházási fogalmak tekintetében a Központi Statisztikai Hivatal elnökével egyetértésben - a következők szerint módosítjuk:

1. §

A Vhr. a következő új 4/A és 4/B §-okkal egészül ki:

"4/A. §

A beruházások megvalósítási időtartama

(1) A beruházás megvalósítása megkezdésének tervezett időpontját állami beruházásoknál az engedélyokiratban, vállalati (szövetkezeti) beruházásoknál a beruházási alapokmányban kell megjelölni.

(2) A beruházás megvalósítása megkezdésének tervezett időpontjaként az (1) bekezdésben meghatározott okmányokba az építési vagy a szerelési naplóba történő első bejegyzés ,illetve az első gép (berendezés) átvételének tervezett időpontjai közül a legkorábbit kell feltüntetni.

(3) A beruházás tervezett megvalósítási időtartama a (2) bekezdésben meghatározott időponttól a beruházás tervezett befejezési időpontjáig (az utolsó üzembe helyezési okmány aláírásának tervezett napjáig) tart. Ezt az időtartamot - hónapokban kifejezve - az engedélyokiratban, illetve a beruházási alapokmányban fel kell tüntetni.

(4) A beruházás megvalósítása megkezdésének időpontja a (2) bekezdés szerint meghatározott tényleges időpont.

(5) Ha az (1) bekezdésben meghatározott okmányok kiadása (aláírása) a beruházás tényleges megkezdése után történik, a beruházás megvalósítása megkezdésének tervezett időpontjaként a (4) bekezdés szerinti időpontot kell feltüntetni.

4/B. §

Az építési-, illetőleg technológiai szerelési munkák megkezdésének feltételei

(1) Az állami beruházások és - a 15. § (1) bekezdés rendelkezései szerint - a beruházási alapokmány készítésére kötelezett vállalati beruházások keretében az építési, illetőleg technológiai szerelési munkákat a következő feltételek együttes teljesítése esetén szabad megkezdeni:

a) az engedélyokiratot, illetve a beruházási alapokmányt kiadták (aláírták), az állami kölcsön, a hitel- vagy állami támogatásra vonatkozó szerződést a beruházó az illetékes pénzintézettel megkötötte, a saját források rendelkezésre bocsátásának ütemében megállapodtak, illetve - ha azt a finanszírozó bank előírja - a finanszírozási szerződést megkötötték;

b) a beruházás megvalósításához szükséges engedélyeket az illetékes hatóságok kiadták;

c) a beruházás megvalósítási (folyamatszervezési) hálótervét és munkaprogramját a beruházó elkészítette, abban az egyes építmények építési munkái, illetőleg az alapvető gépek és gépi berendezések technológiai szerelési munkái kivitelezése megkezdésének és befejezésének tervezett időpontjait megjelölték, azokat a megvalósításban közreműködő vállalkozókkal és a szállítókkal szerződésben rögzítették;

d) az építési-, illetőleg a technológiai szerelési munkák kivitelezési tervdokumentációja elkészült és azt a beruházó és a megvalósításban közreműködő vállalkozók kölcsönösen kivitelezésre alkalmasnak találták és elfogadták;

e) az építési, illetőleg technológiai szerelési szerződéseket megkötötték, és azokban rögzítették azokat a szolgáltatásokat is, amelyeket a beruházó és a vállalkozók teljesíteni kötelesek.

(2) A beruházás kivitelezése szakaszokra bontva is történhet, ha az egyes szakaszokban megvalósítani tervezett létesítmények (létesítménycsoportok) területileg és műszakilag elkülöníthetők, önállóan használatba vehetők (üzembe helyezhetők), tervdokumentációjuk a többi szakasztól függetlenül szolgáltatható, és a későbbi szakaszokhoz történő illeszkedésük szerkezeti változást nem tesz szükségessé. Szakaszokra bontott megvalósítás esetén az (1) bekezdés a)-e) pontjaiban foglalt követelményeket - a kezdés feltételeként - csak az adott szakaszra vonatkozóan kell teljesíteni.

(3) Szakaszokra bontott megvalósítás esetén a kezdés előfeltétele az is, hogy a teljes beruházás beépítési terve, valamint az adott szakasz teljes kivitelezési tervdokumentációja rendelkezésre álljon. Ha a szakasz megvalósítási időtartama egy évnél hosszabb, legalább olyan mennyiségű és tartalmú kivitelezési tervdokumentációnak kell rendelkezésre állnia, amely 12 hónapos időtartam alatti folyamatos, jól szervezett munkát biztosít.

(4) Az (1)-(3) bekezdésben felsorolt feltételek teljesítését a kivitelezés megkezdése előtt az engedélyokiratot, illetve a beruházási alapokmányt jóváhagyó szerv (személy) ellenőrizni köteles."

2. §

A Vhr. 5. § (3)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(3) A fejlesztési célra vonatkozó előterjesztéstervezetre a felügyeleti szerv - 30 napi észrevételezési határidő mellett - köteles beszerezni az R. 6. § (4) bekezdésében említett szervek, a külkereskedelmi miniszter, az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság elnöke, a munkaügyi miniszter és -a telepítés helyére vonatkozóan - az építésügyi és városfejlesztési miniszter véleményét.

(4) A fejlesztési cél jóváhagyását követően az abban megjelölt előkészítési költségelőirányzatot a 2. § (2) bekezdés a) pontjában foglalt munkák költségeire, a műszaki (ha szükséges: kiviteli) tervek elkészítésére, továbbá az Állami Tervbizottság döntése esetén területelőkészítésre, szanálásra és az ehhez szükséges felvonulási munkák költségeire szabad fordítani. Ebből az összegből más munkák költségei nem folyósíthatók.

(5) A fejlesztési cél jóváhagyása a felügyeleti szervet a beruházási javaslat elkészítésére és a (4) bekezdésben foglalt munkák elvégzésére jogosítja fel."

3. §

A Vhr. 6. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az Állami Tervbizottságtól a beruházás megvalósításával összefüggésben [R. 7. § (5) bekezdés] a felügyeleti szerv - a (4)-(5) bekezdésben meghatározott eljárás szerint - részdöntést kérhet a tervezett technológiai szerelési időtartam megtartása érdekében szükséges gépmegrendelések feladására, ha a nemzetközi árucsere-forgalom szerződési feltételei vagy a hazai gyártás különleges adottságai ezt indokolják, és a teljesítés olyan időpontra ütemezhető, amely a hosszabb raktározásból eredő károk felmerülését kizárja, illetve a szavatossági (garanciális) kötelezettség érvényesítését nem gátolja."

4. §

A Vhr. 8. § (2) bekezdésének ötödik, illetve tizenharmadik bekezdése helyébe a következők lépnek:

(A beruházási javaslattal kapcsolatban véleményt nyilvánít:)

"- a munkaügyi miniszter a munkaerő-szükséglet kielégítésének lehetőségéről, módozatáról, a szociális és szakoktatási intézmények színvonaláról, illetve létesítésük indokoltságáról;"

"- a telepítés szerint illetékes megyei, fővárosi tanácselnök a beruházás területi összefüggéseiről, figyelembe véve a mezőgazdasági földterületek védelmét is, valamint a tervezett munkaerő-szükséglet kielégítésének helyi lehetőségeiről, ideértve a munkaerő kiképzésével kapcsolatos elképzeléseket is;"

5. §

A Vhr. 8. § (6) bekezdése a következőkkel egészül ki:

(A beruházási javaslat jóváhagyására irányuló előterjesztésnek tartalmaznia kell:)

"- az építőipari, illetőleg technológiai szerelési munkák tervezését és kivitelezését végző vállalkozók megnevezését, valamint az általuk és alvállalkozóik által elvégzendő munkákat (összeg és határidő megjelöléssel)."

6. §

A Vhr. 10. §-a a következő új (2) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (2), (3) és (4) bekezdések számozása (3), (4), illetőleg (5) bekezdésre változik:

"(2) A felügyeleti szerv vezetője az engedélyokiratot csak akkor adhatja ki, ha a beruházás jóváhagyott időtartam alatti megvalósításának feltételei a tervezett kezdési időpontig megteremthetők."

7. §

A Vhr. 10. §-a a következő új (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A beruházás jóváhagyott befejezési időpontja előtt két évvel a beruházó köteles a felügyeleti szerv útján a Munkaügyi Minisztérium részére beszámolni a létszámszükséglet kielégítése érdekében tett szervezési és egyéb intézkedéseinek eredményéről."

8. §

A Vhr. 11. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a jelenlegi (1), (2) és (3) bekezdések számozása (2), (3) és (4) bekezdésre változik:

"(1) Az összevont beruházási javaslatban ki kell emelni azokat a fejlesztéseket, amelyek nagyságrendjük vagy az ágazatra gyakorolt hatásuk miatt jelentősek."

9. §

A Vhr. 11. §-a a következő új (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Az R. 10. § (1) bekezdésében megjelölt tartalék mértéke 10 százalék. A tartalékot a középtávú tervidőszak folyamán az esetleges többletköltségek kiegyenlítésére kell fordítani. A tartalék megmaradt összege a középtávú tervidőszak utolsó két évében felhasználható."

10. §

A Vhr. 15. § (1) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:

"A beruházási alapokmányt a beruházó vállalat igazgatója (szövetkezet elnöke) csak akkor adhatja ki, ha a beruházás tervezett időtartam alatti megvalósításának feltételei a tervezett kezdési időpontig megteremthetők."

11. §

A Vhr. 1., 3., 5. és 6. számú melléklete e rendelet melléklete szerint módosul.

12. §

E rendelet 1979. január hó 1. napján lép hatályba; rendelkezéseit azokra a beruházásokra kell alkalmazni, amelyek engedélyokiratát, illetőleg beruházási alapokmányát ezt követően adják ki (írják alá).

Huszár István s. k.,

az Országos Tervhivatal elnöke

Faluvégi Lajos s. k.,

pénzügyminiszter

Melléklet az 1/1978. (X. 5.) OT-PM együttes rendelethez

1. A Vhr. 1. számú mellékletének "Általános szempontok" rész második bekezdése helyébe a következők lépnek:

"A termelő jellegű fejlesztések esetében a beruházás szükségességének és időszerűségének bizonyítására, a létesítendő kapacitások nagyságának meghatározására, a műszaki-gazdasági kritériumok és a gazdaságossági vizsgálatok alapján elemzést kell készíteni és azok eredményét a tartalmi előírások kidolgozása során érvényesíteni. (Az elemzés tartalmi követelményeit a 102/1978. OT-OMFB számú együttes közleménnyel kiadott Útmutató a termelési szerkezet fejlesztésének döntéselőkészítési módszereihez II. és III. fejezete tartalmazza.)

2. A Vhr. 1. számú mellékletének "Tartalmi előírások" rész 1. pont harmadik bekezdése helyébe a következők lépnek:

"Szöveges tájékoztatást kell adni:

- a javasolt telepítési helyekről;

- a megvalósítás időtartamáról;

- a munkaerő-szükséglet és képzettségi követelményeiről, valamint arról, hogy az milyen konkrét forrásokból lesz kielégíthető és miként valósul meg a szakemberek kellő időben történő kiképzése;

- a termelés főbb anyag- és energia-szükséglete kielégítésének lehetőségeiről, és az import arányáról;

- a szóba jöhető termelési, kooperációs lehetőségekről;

- a jelentősebb kapcsolódó beruházási igényekről;

- a gépimport lehetőségeiről;

- a beruházás hatásáról a termelési (gyártmány-) szerkezetre."

3. A Vhr. 1. számú mellékletének "Tartalmi előírások" rész 5. pontja a következők szerint egészül ki:

"Be kell mutatni, hogy a javasolt technológia a korszerűség és a termelékenység szempontjából megfelel-e a nemzetközi színvonalnak, illetve attól milyen mértékben és miért tér el."

4. A Vhr. 1. számú mellékletének "Tartalmi előírások" rész a következő új 9. ponttal egészül ki:

"9. Amennyiben a beruházás megvalósításába külföldi kivitelezőt terveznek bevonni, azt külön indokolni kell."

5. Az 1. sz. melléklet "A fejlesztési cél alapján jóváhagyandó adatok"-at tartalmazó része a következő új 6. ponttal egészül ki:

"6. A Vhr. 5. § (4) bekezdésében foglalt munkák elvégzésére felhasználható összeg:"

6. Az 1. számú melléklet "A fejlesztési cél tájékoztató adatai" rész 4. pont első mondata a következők szerint egészül ki:

"A beruházás megvalósítási időtartama (hónapban):"

7. Az 1. sz. melléklet "A fejlesztési cél tájékoztató adatai" rész a következő új 5. ponttal egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi 5. pont számozása 6. pontra változik:

"5. Az üzemeltetés létszámszükséglete (éves átlagban) a felfutás utáni első évben:

ebből:

fizikai; nem fizikai;

legnagyobb műszak-létszám."

8. A Vhr. 2. számú mellékletének 2.9. pontja helyébe a következők lépnek:

"2.9 A kivitelezői kapacitás előzetes biztosítása

Az építés-szerelési és technológiai szerelési munkák ismeretében ki kell alakítani a kivitelezésben részt vevő vállalkozók körét, a vállalkozások részletes meghatározását, egyeztetni kell a munkák ütemezését és az egyes ütemek megvalósításához szükséges létszámot, rögzíteni kell a koordinációért való felelősséget.

A feladat végrehajtásáért felelős:

- Szerv(ek);

- Személy(ek); Közreműködő(k): Határidő:"

9. A Vhr. 3. számú melléklete "A" része a következő új 5.1 ponttal egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi 5.1, 5.2, 5.3 pontok számozása 5.2, 5.3, illetőleg 5.4 pontra változik:

"5.1 Be kell mutatni a munkaerő-szükséglet kielégítésének módját, továbbá a munkaerő kiképzésével kapcsolatos vállalati elképzeléseket."

10. A Vhr. 3. számú melléklet "A" részének 7. pontja helyébe a következők lépnek:

"7. A beruházás műszaki tervezésének és megvalósításának időbeli lefolyása hálódiagram alapján ismertetendő és indokolandó. A beruházási javaslat tervezett jóváhagyási időpontjától számítva kell ismertetni az építés-szerelési kivitelezés kezdési feltételeinek biztosítására irányuló feladatok, a kivitelezési tervdokumentáció, illetve ennek egyes szakaszainak elkészítési időpontját, a főlétesítmények - időben szakaszolt megvalósítás esetén az egyes szakaszok - műszaki tartalmát, építésének, technológiai szerelésének kezdési és befejezési időpontjait, továbbá a fontosabb gépek megrendelésének, szállításának, a termelő kapacitások részleges és teljes üzembelépésének és a termelés teljes felfutásának időpontjait. A megvalósítás tartalma értékelendő és összehasonlítandó a hazai és külföldi fejlesztésekkel. Jelentős eltérés esetén ennek okait részletesen ismertetni kell."

11. A Vhr. 3. számú mellékletének "A" része a következő új 12. ponttal egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi 12., 13., 14. és 15. pont számozása 13., 14., 15., illetőleg 16. pontra változik:

"12. Amennyiben a beruházás kivitelezésébe külföldi kivitelezőt terveznek bevonni, ennek szükségességét indokolni kell. Be kell mutatni, hogy a külföldi kivitelezők igénybevétele milyen többletköltséggel jár, és milyen mértékű kivitelezési időtartamcsökkenés, illetve ezáltal többleteredmény realizálása válik lehetővé."

12. A 3. számú melléklet ADATLAP - a beruházás főbb adatai - 6. pontja helyébe a következők lépnek:

"6. A beruházás- megvalósítási időtartama (hónapokban):

- a beruházás javasolt kezdési és befejezési éve;

- a kapacitások belépésének tervezett üteme (hónapokban) a belépő kapacitások nagyságának megjelölésével;

- a teljes üzembe helyezés után a termelés teljes felfutásához szükséges időtartam (hónapokban);"

13. A Vhr. 5. számú mellékletének 8. pontja helyébe a következők lépnek:

"8. A beruházás megvalósításának kezdési és teljes befejezési időpontja (év, hó):

A beruházás megvalósításának időtartama (hónapban): ........................................................

A részleges üzembe helyezések (szakaszok) tárgya és időpontja: .........................................

A teljes üzembe helyezés időpontja: .............."

14. A Vhr. 5. számú mellékletének 16. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"16. Az üzemeltetés létszámszükséglete (éves átlagban) a felfutás utáni első évben:

fizikai: ebből: szakmunkás nem fizikai:

ebből: műszaki

Legnagyobb műszak-létszám:"

15. A Vhr. 6. számú melléklete "I. A beruházás általános adatai" rész 3. pontja helyébe a következők lépnek:

"3. A beruházás megvalósításának kezdési és teljes befejezési időpontja (év, hó):".

Tartalomjegyzék