30/1978. (XI. 22.) PM rendelet
a közérdekű célra juttatott adományokról
A társadalmi, kulturális és szociális feladatok ellátásához szükséges anyagi fedezetről intézményesen az állam gondoskodik. E feladatok eredményesebb megvalósítása érdekében komoly jelentősége van azonban a magánszemélyek és jogi személyek közérdekű célra történő hozzájárulásainak is. A Ptk. 593-597. §-ai és a 642. §-a végrehajtásaként ezért - az igazságügyminiszterrel egyetértésben - az alábbiakat rendelem:
1. §
(1) Közérdekű célra történő kötelezettségvállalás (a továbbiakban: felajánlás) tartalmazza:
a) a felajánlás célját és a vagyoni szolgáltatás tartalmát (összegét, illetve természetben történő meghatározását),
b) a szolgáltatás esetleges feltételeit.
(2) A kötelezettségvállalás érvényességéhez a
célja szerint illetékes állami felügyelő szerv jóváhagyása szükséges (Ptk. 594 §)
2. §
(1) Közérdekű meghagyás esetén, ha a végrendelkező kedvezményezett szervet nem jelölt meg, a hagyatéki eljárásban az államot képviselő szervet, illetőleg az örökösnek minősülő szervezetet kell értesíteni.
(2) Az (1) bekezdés szerinti esetben a szolgáltatás meghatározott célra történő felhasználásáról az illetékes állami felügyelő szerv (a tanácsoknál az illetékes tanácselnök), illetőleg a társadalmi szervezet intézkedik, a kedvezményezett szerv egyidejű kijelölésével.
3. §
(1) Ha a felajánlás, illetve a közérdekű meghagyás pénz szolgáltatására irányul, annak összegét az Országos Takarékpénztárnál vezetett csekkszámlabetétben kell elhelyezni.
(2) A csekkszámlabetét évi 6%-kal kamatozik, jutalék és költség nem terheli, egyéb feltételei azonosak a lakossági csekkszámlabetétek feltételeivel.
(3) A szolgáltatás összegének felhasználása a felajánló rendelkezésének megfelelően történhet:
a) a szolgáltatás összegének változatlanul hagyása mellett csak a kamat összegének felvételével;
b) a kamat összegének és a szolgáltatás meghatározott részének rendszeres felhasználásával
(4) A (3) bekezdésben meghatározott keretek között a csekkszámlabetétben kezelt pénzszolgáltatás kamatainak, illetve a betét összegének felhasználásában a kedvezményezett és az Országos Takarékpénztár megállapodhatnak.
4. §
Ha az állami szerv részére nyújtott szolgáltatás ingatlanra vonatkozik, annak kezelésére az állami tulajdonban álló ingatlanokra vonatkozó jogszabályok az irányadók.
5. §
(1) A kedvezményezett szerv vezetője gondoskodik arról, hogy a szolgáltatás a felajánló által meghatározott célra és mértékben kerüljön felhasználásra.
(2) A szolgáltatást a kedvezményezett szerv könyvvitelében elkülönítetten tartja nyilván, és felhasználásáról a tárgyévet követő év február 15. napjáig felügyeleti szervének elszámolást ad.
(3) A felajánlóval előzetesen meg kell állapodni abban, hogy a szolgáltatás felhasználásáról milyen tájékoztatást kér.
6. §
Ez a rendelet irányadó az alábbi kiegészítésekkel arra az esetre is, ha a felajánló külföldi:
a) az állami felügyelő szerv a külföldi felajánló által megjelölt feltételeket csak a pénzügyminiszter jóváhagyásával fogadhatja el; a jóváhagyás egyben devizahatósági engedélynek is minősül;
b) ha a külföldi részéről felajánlott szolgáltatás ösztöndíj vagy más hasonló célt szolgál, az abban részesülő személyek kijelöléséhez az Országos Ösztöndíj Tanács egyetértése szükséges;
c) ha a szolgáltatás külföldi részéről történik, annak átvételére az illetékes magyar külképviseleti szerv vezetője is felhatalmazható.
7. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; a 3. § (2) bekezdésének rendelkezéseit - a korábban történt pénzszolgáltatások esetében is - 1978. január 1-től kell alkalmazni.
Faluvégi Lajos s. k.,
pénzügyminiszter