49/1978. (X. 19.) MT rendelet
a Munkásőrségről
A Minisztertanács a Munkásőrségről szóló 1957. évi 13. törvényerejű rendelet 6. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
I.
A MUNKÁSŐRSÉG ÉS FELADATAI
1. §
A Magyar Népköztársaságban a Munkásőrség (a továbbiakban: Munkásőrség) társadalmilag szervezett, önkéntes fegyveres testület, a munkásosztály, a dolgozó nép fegyveres szervezete.
2. §
A Munkásőrség részt vesz a Magyar Népköztársaság alkotmányos rendjének, a nép hatalmának, szocialista vívmányainknak a védelmében, a békés alkotó munka biztosításában és ennek során:
a) óvja a szocialista államrendet;
b) részt vesz a közrend és közbiztonság fenntartásában, gyűlések és más rendezvények biztosításában, az államhatár őrzésében;
c) ellátja fontos létesítményeknek (gyárak, távközlési berendezések stb.), továbbá egyes állami szerveknek és társadalmi szervezeteknek a biztosítását, meghatározott épületeik védelmét;
d) segítséget nyújt elemi csapás, más rendkívüli esemény idején az élet és az anyagi javak megmentéséhez, a károk elhárításához;
e) segíti az állampolgárok vagy javaik ellen intézett és azokat közvetlenül fenyegető támadás elhárítását.
3. §
(1) A Munkásőrség a feladatait önállóan, illetve a fegyveres erőkkel és más fegyveres testületekkel együttműködve látja el.
(2) A Munkásőrség a tevékenysége során szoros kapcsolatot tart és együttműködik az állami szervekkel, a társadalmi szervezetekkel, szövetkezetekkel és a lakossággal.
II.
A MUNKÁSŐRSÉG SZERVEZETE
Irányítás és felügyelet
4. §
(1) A Munkásőrség állami felügyeletét és ellenőrzését a Minisztertanács látja el.
(2) A Munkásőrség élén az országos parancsnok áll, akit a Minisztertanács nevez ki.
(3) A Munkásőrség országos parancsnoka (a továbbiakban: országos parancsnok) az Országos Parancsnokság és az alárendelt parancsnokságok útján irányítja a Munkásőrséget.
5. §
A Munkásőrség keretében a következő parancsnokságok működnek:
a) az Országos Parancsnokság,
b) a budapesti, megyei parancsnokságok,
c) a járási, városi, budapesti kerületi, nagyüzemi (egység) parancsnokságok.
Szervezeti tagozódás
6. §
(1) A Munkásőrség egységei: a zászlóalj és az önálló század.
(2) A zászlóalj századokra, a század - önálló század - szakaszokra, a szakasz rajokra (alegységekre) tagozódik.
7. §
(1) A Munkásőrség
a) társadalmi,
b) hivatásos és
c) polgári állományból áll.
(2) A Munkásőrség létszámát, szervezeti felépítését és működési rendjét az országos parancsnok javaslata alapján a Minisztertanács állapítja meg.
A társadalmi állomány
8. §
A Munkásőrség társadalmi állományú tagjai a feladatukat társadalmi munkaként végzik.
9. §
A Munkásőrség társadalmi állományú tagjának - önkéntes jelentkezés alapján - az a büntetlen előéletű, feddhetetlen, 18. évét betöltött és a munkásőri szolgálatra egészségi szempontból alkalmas magyar állampolgár vehető fel, aki:
a) a Magyar Népköztársaság Alkotmánya és törvényei szerint, szocialista emberhez méltóan él és dolgozik,
b) napi munkája mellett (ellenszolgáltatás nélkül) önfeláldozóan vállalja a szocialista haza fegyveres védelmét
10. §
(1) A Munkásőrség társadalmi állománya tényleges és tartalékos állományból tevődik össze.
(2) A tényleges állomány parancsnokokra és beosztott munkásőrökre tagozódik.
(3) A tartalékos állomány leszerelt munkásőrökből áll. A tartalékos állomány - szükség esetén - a tényleges állomány kiegészítésére szolgál.
(4) A tényleges állomány tagjának alap szolgálati ideje 5 év. A Munkásőrség tagja az 5 év elteltével továbbra is vállalhatja a tényleges szolgálatot, vagy tartalékos állományú lehet, illetve leszerelhet.
A hivatásos állomány
11. §
(1) A Munkásőrség hivatásos állományára a fegyveres erők és fegyveres testületek hivatásos állományára vonatkozó jogszabályokat kell megfelelően alkalmazni.
(2) A Munkásőrség hivatásos állománya tábornokokból, tisztekből, zászlósokból és tiszthelyettesekből áll.
Polgári állomány
12. §
(1) A Munkásőrség polgári állományába tartozó polgári alkalmazottak a Munkásőrséggel munkaviszonyban, mint munkásőrök pedig szolgálati viszonyban állnak.
(2) A polgári alkalmazottakra a munkaviszonyban álló dolgozókra és a munkásőrökre irányadó jogszabályok, valamint a munkásőrségi szabályok vonatkoznak.
A munkásőri tagság megszűnése
13. §
A munkásőri tagság megszűnik:
a) a munkásőr kérelme alapján történő leszereléssel,
b) a szolgálati idő letelte előtt egészségi vagy más okból felmentés alapján történő leszereléssel,
c) fegyelemsértés miatt történő kizárással.
III.
A MUNKÁSŐRSÉG TAGJAINAK JOGAI ÉS KÖTELESSÉGEI
Általános rendelkezések
14. §
A Munkásőrség tagjának (a továbbiakban: munkásőrnek) kötelessége, hogy
a) a munkahelyén példamutatóan dolgozzék;
b) teljes tudásával és erejével védje a szocialista államrendet, a dolgozó nép hatalmát és a szocializmus vívmányait, állandóan erősítse kapcsolatát a dolgozó néppel, ápolja és erősítse a proletár internacionalizmust;
c) hárítson el minden olyan támadást, amely a Munkásőrség szolgálatban levő tagja, parancsnoksága, vagy létesítménye ellen irányul, illetőleg az állampolgárokat vagy javaikat fenyegeti;
d) elöljáróinak parancsát ellenvetés nélkül teljesítse, kivéve, ha tudja, hogy a parancs végrehajtásával bűncselekményt követ el, kitartóan viselje a munkásőri szolgálattal járó fáradalmakat és nehézségeket, szolgálatát teljes tudásával és erejével, ha kell, élete kockáztatása árán is lássa el;
e) óvja, ápolja és erősítse a fegyveres erők és a fegyveres testületek tagjaival a szocialista fegyverbarátságot, a kölcsönös segítőkészség követelményei szerint cselekedjék, és működjék együtt velük;
f) az államtitkot és a szolgálati titkot őrizze meg, fegyverzetének, ruházatának, egyéb felszerelésének kezeléséről, karbantartásáról gondoskodjon;
g) a kiképzésen vegyen részt, politikai és munkásőri ismereteit állandóan gyarapítsa;
h) elemi csapás és más rendkívüli esemény során a védelmi munkálatokban és a károk elhárításában, a rend fenntartásában működjék közre;
i) szolgálaton kívül is szocialista emberhez méltóan éljen és ügyeljen arra, hogy minden megnyilvánulása óvja és növelje a Munkásőrség tekintélyét és megbecsülését.
15. §
A munkásőr a szolgálati kötelességeinek teljesítését esküvel fogadja.
16. §
Az a munkásőr, aki kiváló magatartásával és a szolgálat példamutató teljesítésével arra méltó, dicséretben, jutalomban és kitüntetésben részesíthető.
A szolgálat ellátása
17. §
(1) A munkásőr szolgálati feladatait utasításra vagy indokolt esetben önállóan látja el.
(2) A munkáltató, illetőleg a szövetkezet a Munkásőrség igénybevételi parancsa alapján a munkásőrt köteles a munkavégzés alól felmenteni.
(3) A munkásőrök szolgálatban alá-, illetve fölérendeltségi viszonyban állanak.
(4) Az elöljáró felelős a beosztottak harckészségéért, fegyelméért, erkölcsi-politikai magatartásáért, a törvények, más jogszabályok, a munkásőrségi szabályok végrehajtásáért, a fegyveres erőkkel és a fegyveres testületekkel való kapcsolat további szilárdításáért.
18. §
(1) A munkásőr egyenruhát, azon a beosztásának megfelelő jelzést és szolgálati fegyvert viselhet.
(2) A munkásőr a közrend és a közbiztonság fenntartásával kapcsolatos szolgálatának ellátása során hivatalos személy.
19. §
A munkásőr a szolgálatának jogszerű teljesítése közben jogosult és köteles intézkedéseinek érvényt szerezni. Ennek érdekében kényszerítő eszközöket alkalmazhat, és a jogszabályban meghatározott esetekben és módon fegyvert használhat.
A munkásőr fegyelmi felelőssége
20. §
(1) A munkásőr felelős a fegyelemsértéséért.
(2) Fegyelemsértést követ el az a munkásőr, aki
a) a szolgálati kötelességét vétkesen megszegi, illetőleg
b) szolgálatban vagy szolgálaton kívül olyan magatartást tanúsít, amely munkásőri tagságával vagy beosztásával nem egyeztethető össze.
(3) A munkásőr a szolgálati viszonyból eredő kötelezettségeinek megszegésével a testületnek okozott kárért - a külön jogszabályban meghatározott módon - anyagilag felelős.
A munkásőrök érdekvédelme
21. §
(1) A munkásőrt a kiképzésen való részvétele és a szolgálat ellátása (a továbbiakban: szolgálat) miatt anyagi hátrány nem érheti. Az erre az időre járó keresetét a munkáltató, szövetkezet folyósítja, indokolt és igazolt kiadásait pedig megtéríti.
(2) A Munkásőrség a keresetet és egyéb térítést a folyósító szervnek visszafizeti.
(3) A munkásőrt szolgálatának teljesítése során ellátás illeti meg.
22. §
(1) A munkásőrt - külön jogszabályban meghatározott módon - teljes kártérítés illeti meg a munkásőri szolgálat teljesítésével összefüggő kárért.
(2) Ha a munkásőrt a szolgálat teljesítése közben vagy azzal összefüggésben baleset éri, a bekövetkezett keresetveszteség miatt megilleti őt a táppénz és az átlagkeresete közötti különbözet.
(3) A szolgálati feladat végrehajtása következtében meghalt munkásőr hozzátartozói özvegyi nyugdíjra, illetve árvaellátásra jogosultak akkor is, ha a munkásőr nem állt munkaviszonyban vagy szövetkezeti tagsági viszonyban.
IV.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
23. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
24. §
A Munkásőrség önálló vagy más szervekkel együtt történő alkalmazása esetére külön jogszabályok és határozatok vonatkoznak.
25. §
A Munkásőrség működési, szolgálati és más szabályainak kiadásáról - e rendeletben foglaltak alapján - a Munkásőrség országos parancsnoka gondoskodik.
Lázár György s. k.,
a Minisztertanács elnöke