Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

7/1978. (VII. 21.) OM rendelet

az állami gondozottak és az intézeti elhelyezettek önálló életkezdésének támogatásáról

A Minisztertanács felhatalmazása alapján - az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel, az igazságügyminiszterrel, a munkaügyi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

1. §

(1) A gyermek- és ifjúságvédő intézetek, a nevelőotthonok és más gondozó intézmények feladata, hogy előkészítsék a nagykorúságuk eléréséig állami gondozott, intézeti elhelyezett (a továbbiakban: állami gondozott) és a családi támogatást valamely ok miatt nagykorúságuk elérése után is nélkülöző gyermekek önálló életkezdésének megalapozását.

(2) Arra kell törekedni, hogy az állami gondozottak tanulmányaik sikeres befejezésével, valamely szakma elsajátításával készüljenek önálló életkezdésükre. Akik keresettel, ösztöndíjjal vagy más jövedelemmel rendelkeznek - a tizennegyedik életévük betöltése után - ifjúsági takarékbetét létesítésével is biztosítsák jövőjük megalapozását.

2. §

(1) Az állami gondozott az önálló életkezdéshez anyagi támogatásban részesíthető, ha a tizennyolcadik életévét betöltötte vagy előtte házasságot kötött és magatartása, munkája példamutató volt.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt feltételeknek megfelelően támogatásban részesíthető az a volt állami gondozott is, aki továbbtanult és tanulmányait eredményesen befejezte.

(3) Nem részesíthető anyagi támogatásban az, aki olyan vagyonnal rendelkezik, melynek összege (értéke) az anyagi támogatásnak a rendeletben meghatározott felső határát eléri.

(4) Ha a vagyon összege (értéke) az anyagi támogatásnak a jelen rendeletben megállapított felső határát nem éri el, az a szükséges mértékben, a támogatás felső határáig kiegészíthető.

3. §

Az anyagi támogatást az állami gondozott legkorábban a tizennyolcadik életévének betöltése; a volt állami gondozott pedig tanulmányai befejezése előtt fél évvel kérheti annak a gyermek- és ifjúságvédő intézetnek az igazgatójától, amelynek kötelékébe tartozik, illetve tartozott. Az az állami gondozott és továbbtanuló volt állami gondozott, aki házasságot kíván kötni, házasságkötés előtt 30 nappal kérheti a támogatást. A kérelemben meg kell jelölni, hogy a támogatást mire kívánja fordítani. A kérelem elbírálásához be kell mutatni a fiatal iskolai bizonyítványát (oklevelét), ha takarékbetétkönyve van, a betétkönyvét, munkaviszonyban állónak pedig mellékelnie kell a kereseti igazolását.

4. §

(1) A kérelmet bizottság bírálja el. A bizottság elnöke a gyermek- és ifjúságvédő intézet igazgatója, tagjai:

a) a fővárosi tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi, illetőleg a megyei tanács végrehajtó bizottsága igazgatási feladatokat ellátó szakigazgatási szervének gyámügyi ügyintézője;

b) az állami gondozott nevelőotthonának (gondozó intézményének) igazgatója, illetve megbízottja;

c) a megyei (fővárosi kerületi) KISZ-bizottság képviselője.

(2) A bizottság ülésére tanácskozási joggal meg lehet hívni azoknak a szerveknek a képviselőit is, amelyek részéről a fiatal támogatása várható.

5. §

(1) A bizottságot a gyermek- és ifjúságvédő intézet igazgatója hívja össze.

(2) A bizottság folyamatosan bírálja el a kérelmeket. Megállapítja, hogy a támogatásban részesülő milyen mértékben takarékoskodott, és munkáltatója, illetőleg más szerv a jelen rendelet alapján juttatható anyagi támogatáson felül még mivel segíti a fiatal önálló életkezdését.

(3) Ha a fiatalnak lakásra van szüksége, a bizottság megvizsgálja: a munkáltató tud-e biztosítani szolgálati lakást, vagy munkásszálláson történő elhelyezést, továbbá az állampolgárok tulajdonában levő üresen álló családi házak, az állam tulajdonában álló házas ingatlanok vásárlásának, a szociális követelményeknek meg nem felelő körülmények között élők kedvezményes lakóházépítésének, szövetkezeti vagy öröklakás-tulajdon szerzésének, tanácsi bérlakás kiutalásának lehetőségét.

(4) A bizottság a rendelkezésre álló adatok, az érdekelt és szükség szerint más személyek meghallgatása alapján, zárt ülésen szótöbbséggel dönt a támogatás összegéről és a segítés egyéb módjáról.

6. §

(1) A támogatás összege ötezer forinttól húszezer forintig terjedhet. Kivételes esetben harmincezer forint összeg is adható, így különösen az árvajáradékban nem részesült árváknak és a fiatal házasoknak.

(2) A támogatás összegét lakás biztosítására, illetve tartós használati cikkek vásárlására kell fordítani. A támogatás átadása lehetőség szerint átutalással, vagy vásárlási utalvánnyal, kivételesen készpénzzel történik.

(3) A támogatás összegét a gyermek- és ifjúságvédő intézet utalványozza és ellenőrzi annak rendeltetésszerű felhasználását.

7. §

Az anyagi támogatásra fordítható összeget a Pénzügyminisztérium évente bocsátja a fővárosi és a megyei tanácsok végrehajtó bizottságainak rendelkezésére az Oktatási Minisztérium igénylése alapján.

8. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit 1978. január 1. napjától kell alkalmazni.

Dr. Gosztonyi János s. k.,

oktatási minisztériumi államtitkár