9/1978. (V. 31.) BkM rendelet

a vendéglátó vállalatok nemzetközi együttműködéséről

Az érdekelt szervekkel egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

E rendelet hatálya a vendéglátó tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetekre [Ptk. 685. § c)] (továbbiakban: vállalat) és a velük munkaviszonyban álló dolgozókra (továbbiakban: dolgozó) terjed ki.

2. §

(1) A vállalat - együttműködési megállapodás alapján, általában díjazás ellenében - külföldön működő vendéglátóipari üzlet üzemeltetésében való közreműködést vállalhat felszerelések, berendezések, valamint szakszemélyzet rendelkezésre bocsátásával. A közreműködés időtartamát az együttműködési megállapodásban kell meghatározni.

(2) Az együttműködés kiterjedhet

- a külkereskedelmi vállalatok által rendezett magyar kiállítások, vásárok vagy egyéb rendezvények alkalmából szervezett kiegészítő vendéglátóipari tevékenységre, valamint

- a vállalatok által rendezett külföldi vendéglátóipari rendezvényeken való részvételre is.

3. §

(1) A 2. § (1) bekezdés szerinti megállapodás akkor köthető, ha a vendéglátó üzlet

a) működése a vendéglátóipar nemzetközi kapcsolatai szempontjából vagy idegenforgalmi érdekből szükséges;

b) magyar nemzeti jellege szolgáltatásokkal (a berendezéssel, étel-, italkínálattal, a szakszemélyzet munkájával, zeneszolgáltatással stb.) érvényesül és biztosítható a követelményeknek megfelelő színvonalú üzemeltetés;

c) fenntartásában - a KGST-tagországokkal való együttműködéseket kivéve - a vállalat gazdaságilag érdekelt.

(2) A megállapodást a vállalat a belkereskedelmi miniszter előzetes engedélye alapján a külkereskedelmi tevékenységre jogosult vállalat útján kötheti meg.

(3) A 2. §-ban megjelölt megállapodásban rendezni kell a berendezések, felszerelések, illetve a szakszemélyzet rendelkezésre bocsátásának, valamint az áruszállításoknak módját és időtartamát. A vállalat és dolgozója jogviszonyában a dolgozó foglalkoztatására - külön jogszabálynak megfelelően - a külföldi munkavállalásra, illetőleg az ideiglenes külföldi kiküldetésre vagy a tartós külföldi szolgálatra vonatkozó rendelkezések az irányadók.

(4) A megállapodást olyan tartalommal kell megkötni, hogy az (1) bekezdés a), b) és c) pontjaiban foglalt feltételek bármelyikének megváltozása esetén a szerződés megszüntethető legyen.

4. §

(1) A devizajogszabályok értelmében külföldinek minősülő magán vagy jogi személy részére Magyarországon vendéglátó üzlet létesítésére működési engedély a devizahatósági engedély birtokában és a belkereskedelmi miniszter előzetes engedélyével adható.

(2) A belkereskedelmi miniszter engedélye tartalmazza a vendéglátó üzlet létesítésének feltételeit.

(3) Az (1)-(2) bekezdések rendelkezéseit kell alkalmazni a működési engedély kiadásánál abban az esetben is, ha a vendéglátó üzletet a vállalat külföldi magán vagy jogi személlyel kötött külkereskedelmi szerződés alapján saját kezelésben üzemelteti. A szerződés megkötésére az e rendelet 3. § (2) bekezdésében foglaltak megfelelően irányadók.

5. §

Külföldi állampolgár a 4. § (1) bekezdése szerint létesített vendéglátó üzletben csak a külön jogszabályban meghatározott munkavállalási engedély alapján foglalkoztatható.

6. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit a hatályba lépést követően létrejött együttműködési megállapodásokra kell alkalmazni. A 14/1969. (XI. 19.) BkM rendelet egyidejűleg hatályát veszti.

Dr. Sághy Vilmos s. k.,

belkereskedelmi miniszter