9/1978. (VIII. 25.) OM rendelet
az idegen nyelvtudás igazolására rendszeresített állami nyelvvizsgáról
A munkaügyi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben a következőket rendelem:
1. §
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem felügyelete alatt álló Idegen Nyelvi Továbbképző Központ - sikeres vizsga alapján - idegen nyelv középfokú vagy felsőfokú tudásáról bizonyítványt ad ki. A bizonyítvány iskolai végzettséget nem igazol
2. §
(1) Vizsgára jelentkezhet iskolai végzettségére tekintet nélkül minden nagykorú személy.
(2) Tizennyolcadik életévének betöltése előtt -annak az évnek januárjától, amelyikben a 18. életévét betölti - az iskola igazolásával állami nyelvvizsgára jelentkezhet a középiskola IV. osztályos tanulója vagy érettségi vizsgát tett volt tanulója abból az idegen nyelvből, amelyet a gimnázium szakosított tantervű nyelvi osztályában vagy fakultatív rendszerű oktatásban felemelt óraszámban, illetőleg a közgazdasági szakközépiskola gép- gyorsíró, idegen nyelvi vagy külkereskedelmi ügyintéző tagozatán tanult.
(3) A jelentkezés jelentkezési lappal történik. Annyi jelentkezési lapot kell kitölteni, ahány nyelvből a jelentkező vizsgázni kíván. A jelentkezési lapon fel kell tüntetni, hogy a jelentkező közép- vagy felsőfokú vizsgát kíván-e tenni. A kitöltött jelentkezési lapot az Idegen Nyelvi Továbbképző Központ Nyelvvizsga Csoportjához kell megküldeni.
3. §
(1) A vizsgák lebonyolítására évenként több, de legalább 3 vizsgaidőszakot kell kitűzni.
(2) A vizsgát az Állami Nyelvvizsga Bizottság tagjaiból szervezett bizottság előtt kell letenni.
4. §
(1) A vizsga írásbeli és szóbeli részből áll. Az írásbeli rész időtartama legfeljebb 4 óra, a szóbeli rész időtartama legalább 20., legfeljebb 40 perc.
(2) A vizsgafeladatokról és a segédeszközök használatának lehetőségéről az Idegen Nyelvi Továbbképző Központ tájékoztatót ad ki.
5. §
(1) A vizsga írásbeli valamint a szóbeli részében elért részeredményeket 5 fokozatú osztályzattal kell értékelni. A vizsgabizottság a részeredmények összesítése alapján állapítja meg, hogy a vizsga sikeresnek minősíthető-e.
(2) A középfokú vizsgára jelentkezőknek felsőfokú nyelvtudásról nem állítható ki bizonyítvány.
6. §
(1) Középfokú nyelvtudásról akkor adható ki bizonyítvány, ha vizsgázónak elégtelen osztályzata nincs és a középfokú vizsga írásbeli, valamint szóbeli tárgyaiból elért részeredmények átlaga legalább közepes (3,0).
(2) Felsőfokú vizsgára jelentkezőnek középfokú nyelvtudásról bizonyítványt lehet kiadni, ha elégtelen osztályzata nincs és a középfokú vizsgán előírt tárgyakból elért részeredmények átlaga közepes (3,0) és jó (4,0) között van. A kizárólag felsőfokú vizsgatárgyakból elért eredményeket ebben az esetben figyelmen kívül kell hagyni.
(3) Felsőfokú nyelvtudásról akkor adható ki bizonyítvány, ha a vizsgázónak elégtelen osztályzata nincs és a felsőfokú vizsga írásbeli, valamint szóbeli tárgyaiból elért részeredmények átlaga legalább jó (4,0).
7. §
(1) Az állami nyelvvizsga díja 500 forint. A vizsgadíj és a vizsgával felmerülő egyéb költségek (pl. a bizonyítvány illetéke, esetleges útiköltség stb.) a jelentkezőt terhelik.
(2) A befizetett vizsgadíj a vizsgáról való távolmaradás esetén nem követelhető vissza. Ha a jelentkező a vizsgán hibáján kívül nem jelent meg és távolmaradását igazolta, legkésőbb a vizsga időpontjától számított 15 napon belül írásban kérheti a vizsga elhalasztását. Ebben az esetben 6 hónapon belül a vizsgadíj újabb befizetése nélkül tehet vizsgát. Vizsgahalasztás csak egy alkalommal engedélyezhető.
8. §
Ha a munkáltató a dolgozótól szakmai nyelvi anyaggal bővített vizsga letételét kívánja meg, az ilyen vizsgára jelentkezők szabályszerűen kitöltött jelentkezési lapjait a szakterület szerint illetékes minisztérium, illetőleg országos hatáskörű szerv (továbbiakban: felügyeleti szerv) összesítve küldi meg az Idegen Nyelvi Továbbképző Központ Nyelvvizsga Csoportjának. A szakmai vizsgaanyagról és szakmai vizsgáztatóról a felügyeleti szerv gondoskodik. Ebben az esetben a vizsga írásbeli és szóbeli része meghatározott szakmai nyelvi anyaggal bővül.
9. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 3/1967. (XII. 3.) MM rendelettel módosított, és a 2/1971. (VII. 14.) MM rendelettel kiegészített 6/1965. (VII. 16.) MM rendelet hatályát veszti.
(2) A vizsgabizottság szervezéséről és működéséről, a vizsgabizottság elnökének és tagjainak díjazásáról, valamint az idegen nyelvtudás anyagi elismeréséről külön jogszabályok rendelkeznek.
Knopp András s. k.,
oktatási miniszterhelyettes