Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

9/1978. (VIII. 25.) OM rendelet

az idegen nyelvtudás igazolására rendszeresített állami nyelvvizsgáról

A munkaügyi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem felügyelete alatt álló Idegen Nyelvi Továbbképző Központ - sikeres vizsga alapján - idegen nyelv középfokú vagy felsőfokú tudásáról bizonyítványt ad ki. A bizonyítvány iskolai végzettséget nem igazol

2. §

(1) Vizsgára jelentkezhet iskolai végzettségére tekintet nélkül minden nagykorú személy.

(2) Tizennyolcadik életévének betöltése előtt -annak az évnek januárjától, amelyikben a 18. életévét betölti - az iskola igazolásával állami nyelvvizsgára jelentkezhet a középiskola IV. osztályos tanulója vagy érettségi vizsgát tett volt tanulója abból az idegen nyelvből, amelyet a gimnázium szakosított tantervű nyelvi osztályában vagy fakultatív rendszerű oktatásban felemelt óraszámban, illetőleg a közgazdasági szakközépiskola gép- gyorsíró, idegen nyelvi vagy külkereskedelmi ügyintéző tagozatán tanult.

(3) A jelentkezés jelentkezési lappal történik. Annyi jelentkezési lapot kell kitölteni, ahány nyelvből a jelentkező vizsgázni kíván. A jelentkezési lapon fel kell tüntetni, hogy a jelentkező közép- vagy felsőfokú vizsgát kíván-e tenni. A kitöltött jelentkezési lapot az Idegen Nyelvi Továbbképző Központ Nyelvvizsga Csoportjához kell megküldeni.

3. §

(1) A vizsgák lebonyolítására évenként több, de legalább 3 vizsgaidőszakot kell kitűzni.

(2) A vizsgát az Állami Nyelvvizsga Bizottság tagjaiból szervezett bizottság előtt kell letenni.

4. §

(1) A vizsga írásbeli és szóbeli részből áll. Az írásbeli rész időtartama legfeljebb 4 óra, a szóbeli rész időtartama legalább 20., legfeljebb 40 perc.

(2) A vizsgafeladatokról és a segédeszközök használatának lehetőségéről az Idegen Nyelvi Továbbképző Központ tájékoztatót ad ki.

5. §

(1) A vizsga írásbeli valamint a szóbeli részében elért részeredményeket 5 fokozatú osztályzattal kell értékelni. A vizsgabizottság a részeredmények összesítése alapján állapítja meg, hogy a vizsga sikeresnek minősíthető-e.

(2) A középfokú vizsgára jelentkezőknek felsőfokú nyelvtudásról nem állítható ki bizonyítvány.

6. §

(1) Középfokú nyelvtudásról akkor adható ki bizonyítvány, ha vizsgázónak elégtelen osztályzata nincs és a középfokú vizsga írásbeli, valamint szóbeli tárgyaiból elért részeredmények átlaga legalább közepes (3,0).

(2) Felsőfokú vizsgára jelentkezőnek középfokú nyelvtudásról bizonyítványt lehet kiadni, ha elégtelen osztályzata nincs és a középfokú vizsgán előírt tárgyakból elért részeredmények átlaga közepes (3,0) és jó (4,0) között van. A kizárólag felsőfokú vizsgatárgyakból elért eredményeket ebben az esetben figyelmen kívül kell hagyni.

(3) Felsőfokú nyelvtudásról akkor adható ki bizonyítvány, ha a vizsgázónak elégtelen osztályzata nincs és a felsőfokú vizsga írásbeli, valamint szóbeli tárgyaiból elért részeredmények átlaga legalább jó (4,0).

7. §

(1) Az állami nyelvvizsga díja 500 forint. A vizsgadíj és a vizsgával felmerülő egyéb költségek (pl. a bizonyítvány illetéke, esetleges útiköltség stb.) a jelentkezőt terhelik.

(2) A befizetett vizsgadíj a vizsgáról való távolmaradás esetén nem követelhető vissza. Ha a jelentkező a vizsgán hibáján kívül nem jelent meg és távolmaradását igazolta, legkésőbb a vizsga időpontjától számított 15 napon belül írásban kérheti a vizsga elhalasztását. Ebben az esetben 6 hónapon belül a vizsgadíj újabb befizetése nélkül tehet vizsgát. Vizsgahalasztás csak egy alkalommal engedélyezhető.

8. §

Ha a munkáltató a dolgozótól szakmai nyelvi anyaggal bővített vizsga letételét kívánja meg, az ilyen vizsgára jelentkezők szabályszerűen kitöltött jelentkezési lapjait a szakterület szerint illetékes minisztérium, illetőleg országos hatáskörű szerv (továbbiakban: felügyeleti szerv) összesítve küldi meg az Idegen Nyelvi Továbbképző Központ Nyelvvizsga Csoportjának. A szakmai vizsgaanyagról és szakmai vizsgáztatóról a felügyeleti szerv gondoskodik. Ebben az esetben a vizsga írásbeli és szóbeli része meghatározott szakmai nyelvi anyaggal bővül.

9. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 3/1967. (XII. 3.) MM rendelettel módosított, és a 2/1971. (VII. 14.) MM rendelettel kiegészített 6/1965. (VII. 16.) MM rendelet hatályát veszti.

(2) A vizsgabizottság szervezéséről és működéséről, a vizsgabizottság elnökének és tagjainak díjazásáról, valamint az idegen nyelvtudás anyagi elismeréséről külön jogszabályok rendelkeznek.

Knopp András s. k.,

oktatási miniszterhelyettes