10/1979. (VI. 7.) BkM rendelet
az üzemi balesetek bejelentéséről, nyilvántartásáról és kivizsgálásáról
Az üzemi balesetek bejelentéséről, nyilvántartásáról és kivizsgálásáról szóló 3/1967. (VII. 21.) SZOT számú szabályzat (a továbbiakban: SZOT szabályzat) végrehajtása érdekében - a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével, valamint a Központi Statisztikai Hivatal elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
A rendelet hatálya a Belkereskedelmi Minisztérium felügyelete, valamint a belkereskedelmi ágazatba tartozó tanácsi felügyelet alatt álló gazdálkodó szervezetekre [Ptk. 685. § c) pont], továbbá a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsa felügyelete alá, illetőleg érdekképviseleti körébe tartozó gazdálkodó szervezetekre (továbbiakban: vállalat) terjed ki.
2. §
A sérült közvetlen felettese az a személy, aki a munkáját közvetlenül irányítja és ellenőrzi:
- a kiskereskedelem, a vendéglátás és a nagykereskedelem hálózatában az egységvezető, az áruházakban az áruházi osztályvezető;
- egyéb munkahelyeken a telep, kirendeltség, üzemegység vezető vagy művezető;
- a vállalati központok dolgozói tekintetében a sérült dolgozót foglalkoztató osztály (csoport) vezetője.
3. §
(1) Az azonnali jelentési kötelezettség alá tartozó balesetekről a leggyorsabb közlési mód alkalmazásával (távirat, telefon, stb.) haladéktalanul értesíteni köteles
a) a sérült közvetlen felettese, távollétében a vállalat Munkavédelmi Szabályzatában ezzel megbízott dolgozó
- a vállalati központot,
- a munkahely szerint területileg illetékes rendőrkapitányságot;
b) a vállalati központ
- a Belkereskedelmi Minisztériumot,
- a felügyeleti szervet (a SZÖVOSZ felügyeleti és érdekképviseleti körébe tartozó szövetkezeti szervek a SZÖVOSZ-t,)
- a KPVDSZ központját,
- a Szakszervezetek Megyei Tanácsát.
(2) A bejelentést huszonnégy órán belül írásban is meg kell tenni. A bejelentéshez csatolni kell a baleseti jegyzőkönyvet és a kivizsgálás teljes anyagát.
4. §
(1) Minden balesetről, amely legalább 1 napi munkaidőkiesést okoz, a közvetlen felettes köteles a munkavédelmi előadót (biztonsági megbízottat) értesíteni, aki azt a baleseti jegyzőkönyvben rögzíti.
(2) A baleseti jegyzőkönyv 24 órán belüli lezárásától eltekinteni csak akkor szabad, ha a határidő betartását elháríthatatlan ok akadályozza. Elháríthatatlan oknak számit, ha a baleset körülményeinek feltárásához külső szakértő igénybevétele szükséges, vagy ha a baleset helye távol van, s ezért a vizsgálat azonnal nem folytatható le.
5. §
(1) A SZOT szabályzat 6. § (2) bekezdésében előírt havi beszámolójelentési kötelezettség a rendelet hatálya alá tartozó vállalatokra nem vonatkozik.
(2) A negyedéves baleseti helyzetről a KSH adatgyűjtési rendszer keretében
- a tanácsi vállalatok a megyei, fővárosi tanács vb. kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének 4 példányban;
- a Belkereskedelmi Minisztérium felügyelete alatt álló vállalatok a Belkereskedelmi Minisztériumnak 1 példányban, a KPVDSZ Megyei Bizottságának (Budapesten a KPVDSZ központjának) 1 példányban és a Szakszervezetek Megyei Tanácsának 1 példányban
küldött jelentés útján számolnak be.
(3) A jelentéseket a negyedévet követő hó 5. napjáig kell a címzetteknek megküldeni. A jelentésben a balesetekről rövid tájékoztatást is közölni kell. Jelenteni kell, ha a beszámolási időszak alatt baleset nem történt. Ha baleset nem történt, de a következményekben áthúzódó balesetek vannak, ezek felsorolását és a kiesett munkanapok számát kell írásban közölni.
(4) A megyei, fővárosi tanács vb. kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve a vállalati jelentések egy-egy példányát a Belkereskedelmi Minisztériumnak, a KPVDSZ Megyei Bizottságának, Budapesten a KPVDSZ központjának, a Szakszervezetek Megyei Tanácsának, a negyedévet követő hó 8. napjáig kötelesek megküldeni.
(5) A Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsa felügyelete alá, illetőleg érdekképviseleti körébe tartozó gazdálkodó szervezetek a negyedévi baleseti helyzetükről a KSH beszámoló rendszer keretében adnak tájékoztatást.
6. §
Az üzemi balesetek jelentésével, nyilvántartásával és kivizsgálásával kapcsolatos eljárási szabályokat a vállalati munkavédelmi szabályzatban kell rendezni.
7. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba, egyidejűleg a 62/1967. (K. É. 1968. 1.) BkM számú utasítása és az 5/1970. (III. 8.) BkM számú rendelettel hatályban tartott 28/1968. (Sz.É. III. 16.) számú SZÖVOSZ igazgatósági határozat hatályát veszti.
(2) A belkereskedelmi ágazat igazgatási adatgyűjtési rendszeréről szóló 4/1976. (II. 21.) BkM számú rendelet mellékletének 17. pontjában meghatározott éves baleseti jelentés adatközlési rendje a következők szerint módosul:
"A - tanácsi felügyelet alatt működő vállalatok:
A megyei (fővárosi) Tanács V. B. Kereskedelmi (fő) Osztályának 4 példányban január 8-ig.
- ÁFÉSZ-ek ZÖLDÉRT vállalatok Szövetkezeti vállalatok
MESZÖV-öknek 1 példányban, Megyei (fővárosi) Tanácsi V. B. Kereskedelmi (fő) Osztályának 4 példányban január 8-ig.
- BkM felügyelete alatt álló vállalatok.
BkM Munkaügyi Főosztályának 1 példányban,
KPVDSZ megyei Bizottságának (Bp-en a KPVDSZ központjának) 1 példányban
Szakszervezetek Megyei Tanácsának 1 példányban január 8-ig.
A tárgyévben előfordult balesetekről a "szöveges indoklás" című résznél tájékoztatást is közölni kell.
- Megyei (fővárosi) Tanács V. B. Kereskedelmi (fő) Osztálya
BkM Munkaügyi Főosztályának 1 példányban,
KPVDSZ Megyei Bizottságának (Bp-en a KPVDSZ Központjának) 1 példányban,
Szakszervezetek Megyei Tanácsának 1 példányban január 12-ig".
Dr. Sághy Vilmos s. k.,
belkereskedelmi miniszter