11/1979. (VII. 17.) NIM rendelet
egyes helyiségek fűtési hőmérsékletének meghatározásáról és takarékos fűtéséről
A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel (Országos hatáskörű szervek vezetőivel), a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
A rendelet hatálya kiterjed az állami vállalatok, a trösztök, az egyéb állami gazdálkodó szervek, az állami költségvetési szervek, a szövetkezetek, a szövetkezetek érdekképviseleti szervei és az általuk alapított vállalatok, a gazdasági társulások, a társadalmi szervezetek és vállalataik, a vízgazdálkodási társulatok, az egyesületek, valamint a jogszabály alapján működő munkaközösségek, illetőleg alkotóközösségek által használt - e rendelet mellékletében meghatározott rendeltetésű vagy azonos jellegű, nem lakás céljára szolgáló - helyiségekre.
2. §
(1) Helyiséget úgy szabad fűteni, hogy annak rendeltetésszerű használata tartama alatt - eltérő rendelkezés hiányában - e rendelet mellékletében előírt értékű belső hőmérséklete legyen.
(2) Több célra szolgáló helyiségben a tényleges használatnak megfelelő, előírt belső hőmérsékletű értéket kell tartani.
(3) Az előírt belső hőmérsékleti értéktől való eltérés - a fűtés módjából, rendszeréből adódóan - legfeljebb +2 °C lehet. Ezt meghaladó eltérés túlfűtésnek minősül.
(4) A rendeltetésszerű használaton kívüli időben a helyiség fűtését csökkenteni vagy szüneteltetni kell. Ennek mértékét, illetőleg időtartamát - az épület állaga és szerkezeti jellege figyelembevételével - a fűtőberendezés üzembentartójának úgy kell meghatározni, hogy fagyveszély ne keletkezzék és a rendeltetésszerű használat kezdetére az előírt belső hőmérséklet gazdaságosan biztosítható legyen.
3. §
(1) E rendeletben előírt belső hőmérsékleti értékek megtartásáért a fűtőberendezés üzembentartója felelős.
(2) A fűtőberendezés üzembentartója köteles a helyiségek belső hőmérsékletét rendszeresen ellenőrizni. Az ellenőrzés során a belső hőmérsékletet a helyiség közepén, padlószint felett bölcsődei gyermekszobában, illetőleg óvodai játszószobában 0,2 m, alsófokú oktatási intézmény tantermében 0,5 m, egyéb helyiségben 1,5 m magasságban kell mérni.
(3) A helyiség használója köteles a fűtőberendezés üzembentartójának az ellenőrzést lehetővé tenni, valamint az általa észlelt túlfűtést a fűtőberendezés üzembentartójának haladéktalanul bejelenteni.
(4) A fűtőberendezés üzembentartója köteles a túlfűtés megszüntetése iránt haladéktalanul intézkedni.
4. §
Az épület kezelője (tulajdonosa) köteles a térelhatároló, valamint a nyílászáró szerkezeteket jó, az épület állagával legalább azonos műszaki állapotban tartani, továbbá központos hőellátás esetében a fűtési rendszert szabályozni, illetőleg a felhasználó berendezések hőleadó felületét szükséghez képest változtatni (csökkenteni), hogy az egyes helyiségekben az előírt belső hőmérsékleti érték tartható legyen, és a helyiség használója a tőle elvárható gondossággal a takarékos fűtést biztosítani tudja.
5. §
(1) E rendeletben foglalt rendelkezések megtartását az Állami Energetikai- és Energiabiztonságtechnikai Felügyelet (a továbbiakban: Energiafelügyelet) jogosult ellenőrizni.
(2) A Belügyminisztérium szerveinek helyiségeiben az ellenőrzés a szerv vezetőjével történt előzetes egyeztetésnek megfelelően végezhető.
6. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Simon Pál s. k.,
nehézipari miniszter