14/1979. (VIII. 30.) MÉM-ÁH rendelet
a kenyérgabona és liszt cseréjéről
Az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével egyetértésben a következőket rendelem:
1. §
A malmok és lisztcseretelepek (a továbbiakban: malom) a részükre csere céljából átadott búzát és rozsot (a továbbiakban: kenyérgabona) e rendeletben megállapított feltételek szerint kötelesek lisztre cserélni.
2. §
(1) A cserére átadott kenyérgabona ellenében zsák nélkül (nettó) súlyban a szabványnak és a jellegmintáknak megfelelő minőségű - az 1. mellékletben meghatározott mennyiségű - őrleményt kell kiadni. Ha a cseréltető az őrlési díj megfizetését vállalja, a cserére átadott búza, illetve rozs minden q-ja után 100,- Ft őrlési díjat kell fizetnie.
(2) Búzacsere esetén a malom a lisztet és a korpát a cseréltetők igényének figyelembevételével szolgáltatja ki.
(3) A cserére átvett búzáért a felek megállapodása alapján - a finomliszt terhére - búzadarát, rozs esetében pedig rozskenyérliszt terhére rozs lánglisztet lehet kiadni. A kiadott őrlemények együttes súlyának azonban ilyen esetben is el kell érnie az 1. mellékletben megállapított összsúlyt.
3. §
(1) A malom étkezési fajtájúnak nem minősülő búzát, továbbá az étkezési búza és étkezési rozs minőségi előírásainak meg nem felelő, valamint dohos, romlott vagy őrlésre egyébként alkalmatlan kenyérgabonát lisztcsere céljából nem vehet át. Ha a cserére átadott búza 20%-nál több rozsot tartalmaz, a teljes mennyiséget rozsként kell átvenni. Egészségre ártalmas anyaggal kezelt (pl. csávázott) kenyérgabona cserére nem ajánlható fel.
(2) A cserére átadható kenyérgabona minőségi előírásait és a minőségi különbözetek elszámolását a 2. melléklet tartalmazza.
(3) A minőségi különbözet elszámolásának alapja a cserére átvett kenyérgabona tisztítatlan állapotban levő súlya. A súlylevonást egész kg-ban kell elszámolni, az 50 dkg-on aluli mennyiséget lefelé, ennél nagyobb mennyiséget felfelé kell kerekíteni. Ugyanezt kell alkalmazni a csereként kiadásra kerülő őrlemények esetében is.
(4) A cserére átvett kenyérgabona minőségét közös vizsgálat alapján a felek állapítják meg. Minőségi vita esetén a mezőgazdasági termékértékesítési szerződésből származó minőségi vitában állásfoglalásra jogosult szervekről és szakemberekről szóló jogszabály rendelkezései az irányadók.
4. §
(1) A mezőgazdasági nagyüzemek részére az általuk csere céljából beszállított kenyérgabona után fuvardíjtérítést a mezőgazdasági termények, állatok és állati termékek felvásárlási árának szabályozásáról szóló rendelet (a továbbiakban: felvásárlási árrendelet) szerint kell fizetni.
(2) Az őrleményeket a malomból a cseréltető saját költségén köteles elszállítani.
5. §
A malmokban feltűnő helyen és jól olvasható módon ki kell függeszteni a kenyérgabona és lisztcsere feltételeit, a minőségi különbözetek elszámolására vonatkozó előírásokat és a kiszolgálásra kerülő őrlemények fajtáját és mennyiségét.
6. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 24/1968. (VII. 7.) MÉM-ÁH számú rendelet, a 10/1970. (IV. 12.) MÉM-ÁH számú rendelet, valamint az 5/1979. (IV. 6.) MÉM számú rendelet 3. §-a hatályát veszti.
Dr. Soós Gábor s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztériumi államtitkár
1. melléklet a 14/1979. (VIII. 30.) MÉM-ÁH számú rendelethez
A kenyérgabona - lisztcsere feltételei

2. melléklet a 14/1979. (VIII. 3.) MÉM-ÁH számú rendelethez
A lisztért cserébe átadható kenyérgabona minőségi előírásai

A kenyérgabonának egyébként élő rovarkártevőtől mentesnek, egészséges, száraz, rostált, dohtól, penésztől mentesnek kell lennie. A búza feleljen meg az MSZ 6383 étkezési búza és a rozs az MSZ 6342 rozs élelmezési célra szabvány előírásainak.
A minőségi különbözetek elszámolása: A szabvány előírásaitól való eltérés esetén az alábbi minőségi különbözetek számolhatók el:
- hl-súly felár nincs, 76, illetőleg 70 kg-nál alacsonyabb hl-súlyú kenyérgabona lisztcserére nem vehető át,
- keveréktöbblet és nedvességtartalom többlet tekintetében értékelszámolást kell végezni, alacsonyabb nedvességtartalom esetén térítés nem fizethető,
- egyéb minőségi hiányosságok miatt megállapított értékcsökkenés minden %-a után azonos mértékű értéklevonást kell végrehajtani,
- takarmánybúza nem vehető át; a javító búzára vonatkozó előírásokat figyelmen kívül kell hagyni.
A minőségi különbözetek fentiek szerinti elszámolásánál és egyéb kérdésekben a hatályos felvásárlási árrendeletben foglaltakat kell alkalmazni.