19/1979. (IX. 6.) KPM rendelet

egyes közlekedési, postai és távközlési munkás szakmákra képesítő vállalati (ágazati) szakmunkásképzésről

Az egyes munkás szakmákra képesítő vállalati (ágazati) tanfolyamokon folyó szakmunkásképzésről szóló 26/1977. (XII. 28.) MüM számú rendelet (a továbbiakban: R.) végrehajtására - a munkaügyi miniszterrel, az építésügyi- és városfejlesztési miniszterrel, a kohó- és gépipari miniszterrel, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Kisiparosok Országos Szervezete elnökével, továbbá az illetékes ágazati szakszervezetekkel egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

(A R. 2. §-ához)

1. §

A rendelet mellékletében meghatározott munkás szakmákban közlekedési, postai és távközlési tevékenységet főtevékenységként végző trösztök, állami vállalatok, egyéb állami gazdálkodó szervek, ezek jogi személyiséggel rendelkező társulásai, az ipari szövetkezetek területi (szakmai) érdekképviseleti szervei, az OKISZ, továbbá a kisiparban foglalkoztatottak esetében a KIOSZ megyei (fővárosi) titkárságai (a továbbiakban: vállalat) a közlekedés- és postaügyi miniszter engedélyével szervezhetnek szakmunkásképzést.

2. §

(1) Az engedélyt írásban kell kérni. A kérelemnek tartalmaznia kell a tanfolyamra jelentkezők létszámát, a tanfolyam lebonyolításának helyét, idejét és módját, valamint azt, hogy a tanfolyam milyen szakterület (saját vállalat, vagy ezenkívül más vállalat, szövetkezet, kisipar stb.) munkaerőigényének kielégítését célozza.

(2) Ha a vállalat nem a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium felügyelete alá tartozik, a tanfolyam szervezésére irányuló kérelmet a vállalat felügyeleti - az ipari szövetkezetek vonatkozásában azok illetékes érdekképviseleti - szerve útján vagy hozzájárulásával kell előterjeszteni.

(A R. 3. §-ához)

3. §

(1) A tanfolyam elméleti foglalkozásait munkaidőn kívül kell megtartani. Kivételesen indokolt esetben az elméleti foglalkozások egy része munkaidőben is megtartható.

(2) Az elméleti órák száma a heti 12 órát csak idényjellegű szakmák esetében haladhatja meg.

(A R. 5. §-ához)

4. §

(1) A tanfolyami oktatás óratervét, tematikáját, a vizsgakövetelményeket és a vizsgatételeket a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium állapítja meg.

(2) A tankönyvek és a jegyzetek elkészítéséről a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium gondoskodik.

(A R. 6. §-ához)

5. §

A vizsgára csak az a tanfolyamot végzett dolgozó bocsátható, aki a tanfolyam óraszámának 20%-ánál kevesebbet mulasztott.

(A R. 7. §-ához)

6. §

A vizsgabizottság elnökének kijelölését - a vizsga időpontja előtt legalább 30 nappal - a Közlekedés- és Postaügyi Minisztériumnál kell kezdeményezni.

(A R. 9. §-ához)

7. §

(1) A szakmunkásképzés szervezésére vonatkozó engedélyben meg kell határozni, hogy a vizsga alapján kiállított bizonyítvány a szakmunkásmunkakör betöltésére és a szakmunkás bérkategóriába sorolásra a szakmunkásképzést szervező vállalatnál, szövetkezetnél, illetőleg az adott ágazat, vagy alágazat területén jogosít-e. A KIOSZ által szervezett szakmunkásképzés keretében szerzett bizonyítvány érvénye a képzés helye szerinti megye (főváros) területére terjedhet ki.

(2) A bizonyítvány-nyomtatvány a Közlekedés-és Postaügyi Minisztériumnál szerezhető be.

(A R. 14. §-ához)

8. §

A szakmunkásképzésben részt vevő dolgozót a tanfolyami részvétellel kapcsolatos kedvezmények és juttatások a 9/1978. (VIII. 15.) MüM számú rendelettel módosított 23/1974. (IX. 4.) MüM számú rendelet szerint illetik meg.

9. §

A tanfolyam és a vizsga szervezésének részletes szabályait a közlekedés- és postaügyi miniszter külön szabályzatban állapítja meg, amelyet a "Közlekedésügyi Értesítő"-ben tesz közzé.

10. §

Ez a rendelet a kihirdetésének napján lép hatályba.

Pullai Árpád s. k.,

közlekedés- és postaügyi miniszter

Melléklet a 19/1979. (IX. 6.) KPM számú rendelethez

A közlekedési, postai és távközlési munkás szakmákra képesítő vállalati (ágazati) szakmunkásképzési jegyzék (KPTVSZJ)

Tartalomjegyzék