30/1979. (XI. 1.) PM rendelet
a külkereskedelmi vállalatok jövedelemszabályozásáról
A vállalati jövedelemszabályozás rendszeréről szóló 36/1979. (XI. 1.) MT számú rendelet 3. §-ának (3) bekezdésében és a 16. §-ában kapott felhatalmazás alapján a külkereskedelmi vállalatok jövedelemszabályozásáról - az Országos Tervhivatal elnökével, az Országos Anyag- és Ár-hivatal elnökével, a munkaügyi miniszterrel, a külkereskedelmi miniszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem.
A rendelet hatálya
1. §
(1) A rendelet hatálya a KSH mindenkor érvényes ágazati rendszere szerint a külkereskedelmi ágazatba sorolt vállalatokra (továbbiakban: külkereskedelmi vállalatok) terjed ki.
(2) A rendelet hatálya alá tartozó külkereskedelmi vállalatok nyereségadózása, vállalati érdekeltségi alapjainak képzése és felhasználása tekintetében a 17/1979. (XI. 1.) PM sz. rendelet (a továbbiakban: R.) előírásait e rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
A külkereskedelmi vállalatok nyereségadójának mértéke
2. §
(1) A külkereskedelmi vállalatok általános nyereségadóként a nyereségadó alap 50. százalékát fizetik.
(2) Az a külkereskedelmi vállalat, amely tagja az e célra engedélyezett, a vállalatok fejlesztési alapjait összevonó, a fejlesztési alapokat vállalkozói jelleggel exportfejlesztési célokra fordító, társaságnak, a befizetendő általános nyereségadó összegét nyereségadó-kedvezménnyel csökkentheti. A nyereségadó-kedvezmény összege a vállalati általános nyereségadó alapját képező nyereség legfeljebb 5 százaléka, de ez nem haladhatja meg a fejlesztési társaságba befektetett (pl. betét, részvény) fejlesztési alapokat. A nyereségadó-kedvezményt a fejlesztési alapba kell helyezni és a vállalat köteles azt a fejlesztési társaságba vagyoni hozzájárulásként befektetni.
A tartalékalap képzése és felhasználása
3. §
A külkereskedelmi vállalatok a R. 11. §-ának (2) bekezdésében meghatározott felső határ nélkül kötelesek az általános szabályok szerinti mértékben kötelező tartalékalapot képezni.
4. §
(1) A külkereskedelmi vállalatok a kötelező tartalékalapot - a R. 13. §-ában meghatározott célokon túl - 3 éves visszapótlási kötelezettséggel az alábbiakra is igénybe vehetik:
a) a gazdasági társaságban (társulásban) részt vevő belföldi partnervállalatok hitelfelvételéhez szükséges saját erő kiegészítésére;
b) export fejlesztési társaságban levő tagság esetén a vagyoni hányad, illetve a pótbefizetés teljesítésére;
c) külföldi gazdasági vállalkozások, illetve Magyarországon külföldi tőkerészesedéssel létrejövő vállalkozások álló- és forgóeszközeinek biztosításához, illetve magyar termelő vállalat alapítóként történő bevonása esetén a termelőre jutó tőkehányad megelőlegezésére;
d) export fővállalkozási tevékenység elindításához szükséges eszközök biztosítására, részben vagy egészben.
(2) A kötelező tartalékalapból az (1) bekezdésben foglalt előírások szerint igénybe vett összeget évenként egyenlő részletekben kell a tartalékalapba visszahelyezni. A visszapótlási kötelezettség az igénybevételt követő évben kezdődik.
A részesedési alap képzése és felhasználása
5. §
(1) A progresszív nyereségadó a bérarányos részesedési alapképzés nagyságától függ.
(2) A progresszív nyereségadó számítási módja a következő:
(3) A részesedési alap után fizetendő, a (2) bekezdésben meghatározott progresszív nyereségadó kiszámításánál figyelembe vett bér egyező a vállalati bérszabályozás rendszeréről szóló 12/1979. (XI. 1.) MüM sz. rendelet szerinti bérszabályozás alá eső bérköltséggel.
A kereskedelmi adó fizetése
6. §
(1) A külkereskedelmi vállalatok teljes tevékenységük után kereskedelmi adót kötelesek fizetni.
(2) A külkereskedelmi vállalatok kereskedelmi adójának számítási alapja a bruttó külkereskedelmi árrés; ez egyező a mérlegbeszámoló (évközi beszámolók) kitöltési utasításban foglaltak szerint számított "bruttó külkereskedelmi árrés" összegével. A pénzügyminiszter a kereskedelmi adó számítási alapját egyes esetekben ettől eltérően is meghatározhatja.
7. §
(1) A külkereskedelmi vállalatok kereskedelmi adójának mértékét e rendelet melléklete tartalmazza.
(2) A rendelet hatálybalépése után a külkereskedelmi ágazatba újonnan besorolásra kerülő vállalatok a törzskönyvi bejegyzésükről szóló értesítés kézhezvételétől számított 15 napon belül kötelesek a Pénzügyminisztériumtól a kereskedelmi adó mértékének megállapítását kérni.
8. §
(1) A kereskedelmi adó bevallása és befizetése önadóztatás formájában történik.
(2) A külkereskedelmi vállalatok kereskedelmi adóját a számviteli előírásoknak megfelelően termelési adó címén kell a "különféle ráfordítások" között elszámolni.
(3) A kereskedelmi adóval kapcsolatos eljárásnál, kezelésnél, ellenőrzésnél és szabálytalanságoknál a pénzügyi-gazdasági ellenőrzés rendjéről, továbbá vállalati gazdálkodó szervezetek adóigazgatására vonatkozó eljárás szabályairól szóló jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.
Hatálybalépés
9. §
(1) Ez a rendelet 1980. január 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a 62/1970. (XII. 31.) PM számú és az ezt módosító 58/1975. (XI. 22.) PM számú rendelet és minden egyedi leirati intézkedés hatályát veszti.
(2) A rendelet rendelkezéseit első ízben az 1980. évi eredmény után esedékes nyereségadó és vállalati érdekeltségi alapok, valamint a kereskedelmi adó összegének kiszámításánál és befizetésénél kell alkalmazni.
Faluvégi Lajos s. k..
pénzügyminiszter
Melléklet a 30/1979. (XI. 1.) PM számú rendelethez
A rendelet 7. §-ában foglaltak alapján a külkereskedelmi vállalatok által fizetendő kereskedelmi adó mértéke a következő: