Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

46/1979. (XI. 1.) PM rendelet

a saját vállalkozásban végzett beruházások teljesítményértékének megállapításáról és elszámolásáról

Az érdekelt miniszterek (az országos hatáskörű szervek vezetői) bevonásával, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem.

1. §

A rendelet hatálya a vállalati gazdálkodás szabályai szerint működő gazdálkodó szervezetek [Ápt. 6. § (1) bek.], állami költségvetési szervek, társadalmi szervezetek és egyesületek, valamint a külföldi érdekeltségű társaságok* és a külföldi részvétellel működő gazdasági társulások (a továbbiakban együtt: vállalat) saját vállalkozásban végzett beruházásai teljesítményértékének megállapítására és elszámolására terjed ki.

2. §

(1) A rendelet alkalmazása szempontjából saját vállalkozásban végzett beruházásnak kell tekinteni azt a beruházási tevékenységet, amelyet

a) a vállalat saját részére dolgozóival (alkalmazottaival, tagjaival),

b) a jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társulás részére a társulás valamely tagja,

c) közös beruházás esetén az abban részt vevő végez saját vagy bérelt munkaeszközökkel a beruházások rendjére vonatkozó jogszabályokban meghatározott pénzügyi források terhére.

(2) Saját vállalkozásban végzett beruházásnak kell tekinteni az építmények, gépek és technológiai berendezések, műszerek és felszerelési tárgyak előállítását akkor is, ha a beruházó valamennyi anyagot és alkatrészt készen szerzi be, a kivitelezést vagy összeszerelést azonban saját dolgozóival (tagjaival, alkalmazottaival) végezteti el.

3. §

(1) A saját vállalkozásban végzett beruházások értékét az árhatóság előírásai szerint kell megállapítani, ha azt az árhatóság külön elrendeli.

(2) Ha a saját vállalkozásban végzett beruházási tevékenységek értékelésére külön árhatósági előírás nincs - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - a saját vállalkozásban készült (végzett)

a) rögzített (fix) hatósági árral rendelkező termékeket, teljesítményeket az árhatóság által megállapított árral,

b) legmagasabb (maximált) vagy hatósági előírások (megkötések) figyelembevételével kialakított árral rendelkező termékeket (teljesítményeket), legalább a (4) bekezdés szerint kalkulált teljesítményértékkel, de legfeljebb a vonatkozó előírások alapján meghatározott legmagasabb árral,

c) szabad árformába sorolt termékeket (teljesítményeket) legalább a (4) bekezdés szerint kalkulált teljesítményértékkel

kell elszámolni.

(3) A mezőgazdasági termelőszövetkezet, a halászati termelőszövetkezet, a mezőgazdasági szakszövetkezet, a közösen folytatott mezőgazdasági tevékenység tekintetében a mezőgazdasági szakcsoport, a mezőgazdasági ágazatba sorolt állami vállalat és korlátolt felelősségű társaság, az a mezőgazdasági, vagy élelmiszeripari ágazatba sorolt közös vállalat és betéti társulás, amelyben a mezőgazdasági termelőszövetkezetek és a mezőgazdasági ágazatba sorolt állami vállalatok vagyoni betétje külön, vagy együttesen meghaladja az 50%-ot, az agráripari egyesülés, a vízgazdálkodási társulat, az állami erdőgazdaság és a mezőgazdasági nagyüzemek erdőgazdálkodási tevékenységet folytató gazdasági társulása, a saját vállalkozásban végzett hatósági árral rendelkező beruházási munkák teljesítményértékét a vonatkozó árszabályozási rendelkezések előírásai szerint határozza meg. Az így összeállított költségvetés és elszámolás (részelszámolás) végösszegét az építési-szerelési munkáknál 5%-kal csökkenteni kell.

(4) A (2) bekezdés b) és c) pontjában meghatározott esetekben a kalkulált teljesítményérték meghatározásához

a) a beruházás tényleges közvetlen költségeit a beruházást megvalósító vállalatra érvényes ágazati számlakeret vonatkozó előírásai, valamint az ágazati (szakágazati) önköltségszámítási irányelvek szerint megállapított, az értékelés alapjául szolgáló (közvetlen, szűkített) önköltségen,

b) a közvetlen önköltségen értékelő vállalatoknál az üzemi általános költséget,

c) a beruházási tevékenységet végző vállalat szervezeti egységének gyáregységi (főépítésvezetőségi stb.) általános költségeit,

d) a tárgyidőszakot megelőző év fel nem osztott költségeinek árképzésnél figyelembe nem vehető költségekkel csökkentett, (5) bekezdés szerint számított arányos összegét

kell figyelembe venni.

(5) A fel nem osztott költségeknek - az árképzésnél figyelembe nem vehető költségekkel csökkentett - összegéből le kell vonni még az összes üzemi, gyáregységi (területi irányítási) általános költségeket, s a megmaradó összeget a saját vállalkozásban végzett beruházás értékelése alapjául szolgáló önköltségének és a vállalat értékesítésre elszámolt összes, értékelés alapjául szolgáló önköltségéhez viszonyított arányában kell megbontani.

(6) A kalkulált teljesítményérték meghatározásának részletes szabályait a Vállalati Önköltségszámítási és Árképzési Szabályzatban- kell meghatározni.

(7) Ha az ágazati (szakágazati) önköltségszámítási irányelvek a (4) és (5) bekezdésben előírt esetekre nem adnak tájékoztatást, azokra a Vállalati Önköltségszámítási és Árképzési Szabályzatban foglaltak az irányadók.

4. §

(1) A saját vállalkozásban végzett beruházások teljesítményértékéről a beruházás befejezése után elszámolást (számlát) kell összeállítani. Részelszámolásra legfeljebb kilencven naponként kerülhet sor.

(2) A saját vállalkozásban rendszeresen végzett, speciális építési-szerelési munkák teljesítményértékét a finanszírozó pénzintézettel megkötött bankszámla szerződésben meghatározott időközökben lehet a beruházási pénzforrások terhére elszámolni.

5. §

Ez a rendelet 1980. január 1. napján lép hatályba, egyidejűleg a 12/1968. (III. 25.) PM számú rendelet, a 46/1975. (XI. 22.) PM számú rendelet és az azt módosító 11/1977. (VII. 1.) PM számú rendelet hatályát veszti.

Faluvégi Lajos s. k.,

pénzügyminiszter