4/1979. (III. 31.) MÉM rendelet
az iparági tanácsokról
Az élelmiszertermelés és értékesítés további javítása, a termelőberendezések hatékonyabb üzemeltetése, a lakosság igényeinek kielégítése, az élelmiszeripari termékek export lehetőségeinek jobb kihasználása, az egész élelmiszeripari ágazat összehangolt fejlesztésének elősegítése érdekében - a szövetkezetek országos tanácsaival egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
(1) Az élelmiszeripar szakágazataihoz tartozó azonos tevékenységet folytató állami vállalatok (élelmiszeripari vállalatok, állami gazdaságok, kombinátok, trösztök), kutatási és oktatási intézmények, szövetkezetek (mezőgazdasági termelőszövetkezetek, halászati termelőszövetkezetek, mezőgazdasági szakszövetkezetek, fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetek, ipari szövetkezetek), valamint gazdasági társulások (a továbbiakban együtt: vállalatok) - a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) előzetes hozzájárulásával - iparági tanácsot (a továbbiakban: Tanács) szervezhetnek.
(2) Tanács szervezésére a minisztérium a szakágazathoz tartozó vállalatot felkérheti.
2. §
(1) A Tanács véleményező, tájékoztató és egyeztető testület. A napirendjére tűzött kérdésekben ajánlásokat hoz.
(2) A Tanács nem jogi személy, különálló ügyintéző szervezete nincs, működésével kapcsolatos teendőket a miniszter által kijelölt vállalat látja el és viseli a Tanács működésével kapcsolatos költségeket.
3. §
A Tanács tagjai lehetnek azok a vállalatok, amelyek
a) helyi vagy az országos ellátásban számításba vehető árutermeléssel, termelőkapacitással rendelkeznek, továbbá
b) vállalják a Tanács munkájában a rendszeres közreműködést, igényt tartanak az így szerezhető tájékoztatásra.
4. §
(1) A Tanács különösen a következő témák ágazati, illetve regionális kapcsolatait tárgyalja:
a) a termelési, fejlesztési tervek összehangolását, ezekre vonatkozó ajánlások kidolgozását;
b) a szakágazatban tevékenykedő állami, illetőleg szövetkezeti feldolgozó üzemek együttműködésének kérdéseit (ideértve az értékesítéssel, a lakosság ellátásával, az exportra termeléssel, a termelőberendezések hatékony felhasználásával és összehangolt fejlesztésével összefüggő kérdéseket);
c) a nyersanyagellátással, az árpolitikával kapcsolatos kérdéseket;
d) a feldolgozó tevékenység szervezéséhez szükséges tájékoztatásokat;
e) a gazdasági és a jogi szabályozás érvényesülésével kapcsolatos tapasztalatok értékelését, az ebből következő feladatok megvitatását és megjelölését.
(2) A Tanács az (1) bekezdésben felsorolt kérdésekben a tagjaitól önkéntesen vállalt adatszolgáltatást, tájékoztatást kérhet, illetőleg gondoskodik tagjainak, igényelt és rendszeres tájékoztatásáról.
5. §
A minisztérium rendszeresen tájékoztatja a Tanácsot a népgazdasági tervből a szakágazatra háruló feladatok megvalósításának főbb kérdéseiről, az iparág fejlesztési céljairól, a gazdasági szabályozók kidolgozásának és megvalósulásának főbb elveiről.
6. §
A Tanács az ágazati tevékenység összehangolása és fejlesztése érdekében javaslatokat tesz a minisztériumnak. Észrevételeit közli a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és más érdekeltekkel.
7. §
(1) A Tanács elnökét a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter bízza meg. Ha a Tanácsban szövetkezetek is részt vesznek, az elnök megbízásához az érdekelt országos szövetkezeti érdekképviseleti szerv egyetértése is szükséges.
(2) A mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter - az illetékes miniszterhelyettes javaslatára - a Tanács elnöke, valamint a Tanácsban kiemelkedő tevékenységet végző tagok képviselői részére évente tiszteletdíjat állapít meg.
8. §
(1) A Tanács ügyrendjét, üléseinek napirendjét maga állapítja meg. A Tanács teljes ülését az elnök szükséghez képest, azonban évente legalább kétszer köteles összehívni.
(2) A Tanács ülésére tanácskozási joggal más minisztériumok, országos hatáskörű szervek képviselői és különleges vagy kiemelkedő szakismeretekkel rendelkező személyek is meghívhatók.
9. §
(1) A Tanács ülését az elnök, távolléte esetén az általa kijelölt helyettes vezeti.
(2) Az üléseken a tagokat a vállalat vezetője (igazgató, elnök), akadályoztatása esetén a vállalat képviseletére jogosult más személy képviseli.
10. §
A mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter a Tanács működését megszüntetheti.
11. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Romány Pál s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter