5/1979. (VI. 4.) EüM rendelet
a gyógyfürdő- és üdülésügy, valamint az ásvány- és gyógyvizek feltárása és hasznosítása egyes kérdéseinek rendezéséről szóló 11/1965. (VII. 11.) Korm. számú rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 4/1966. (VII. 6.) EüM számú rendelet módosításáról
A belkereskedelmi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:
1. §
A 4/1966. (VII. 6.) EüM számú rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 33. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"33. § (1) A gyógy-, illetőleg üdülőhelyi díj összege személyenként és naponként magyar állampolgárok részére - a (2) bekezdésben meghatározott személyek kivételével - 6,- Ft, külföldi állampolgárok részére 12,- Ft. Az 1. számú mellékletben felsorolt kiemelt gyógy- és üdülőhelyeken a magyar állampolgárok naponkénti díjfizetése 10,- Ft, a küföldieké pedig 15,- Ft. Külföldi állampolgárok részére - a 32. §-ban meghatározott mentességi eseteket kivéve - a gyógy-, illetőleg üdülőhelyi díj megfizetése alól mentesítés nem adható. Külföldi állampolgárok a gyógy-, illetőleg üdülőhelyi díjat átalányban nem fizethetik.
(2) A szervezett (szakszervezeti, vállalati, intézményi, szövetkezeti) üdültetésben részt vevők személyenként és naponként 2, -Ft gyógy-, illetőleg üdülőhelyi díjat fizetnek.
(3) gyógyhelyen a Sportlétesítmények Vállalat, vagy valamely sportszervezet tulajdonában, illetőleg kezelésében levő csónakházi kabin bérlője az (1) bekezdésben meghatározott díj helyett az egy idényre szóló bérleti szerződés tartamára 300,- Ft díjátalányt köteles fizetni. Üdülőhelyen a csónakházi kabin bérlete után fizetendő díjátalány összege 250,- Ft.
(4) A turistaházakban tagsági jogosultság alapján, valamint sátortáborokban (campingekben) a Nemzetközi Camping és Caravanning Szövetségbe tartozó valamely camping és caravanning clubban (egyesületben) fennálló tagságuknál fogva díjfizetési kedvezménnyel megszálló személyek az (1) bekezdés szerinti díjat fizetik.
(5) A gyógy-, illetőleg üdülőhelyi díj helyett díjátalányt kell fizetni a gyógy-, illetőleg az üdülőhely területén levő üdülőtulajdon után. Üdülőtulajdonnak minősül egy üdülőegység, illetőleg közös tulajdon esetén egy üdülőegységnek megfelelő tulajdoni hányad [32/1971. (X. 5.) Korm. sz. és 26/1971. (X. 5.) ÉVM-IM sz. együttes rendelet]. Egy üdülőegység után - a bérbeadás kivételével - csak egyszer lehet díjátalányt megállapítani.
(6) Az üdülőtulajdon után a díjátalányt a tulajdonos fizeti a saját és a vele közös háztartásban élő személyek után, függetlenül attól, hogy ténylegesen milyen mértékben használja az üdülőt. Amennyiben az üdülőtulajdonon haszonélvezeti jog áll fenn, a díjátalány fizetési kötelezettség - a saját és a vele közös háztartásban élő személyek után - a haszonélvezőt terheli. A díjátalány mértéke gyógyhelyen évente 600,- Ft, üdülőhelyen évente 500,- Ft.
(7) Valamely üdülőegység közös tulajdona esetén a díjátalány fizetési kötelezettség a tulajdonostársakat egyetemlegesen terheli. Egymás közötti viszonyukban a tulajdonostársak tulajdoni hányaduk arányában viselik a díjátalány rájuk eső részét. Ennek megfelelően történik a díjátalány fizetése több haszonélvező esetében is. Az üdülőtulajdonnak minősülő épületben üdülő más személyek az (1) bekezdésben meghatározott díjat fizetik.
(8) A gyógy-, illetőleg üdülőhely területén levő üdülőegység magyar állampolgár bérlője az (1) bekezdésben meghatározott díj helyett díjátalányt fizethet, ha nem tartózkodik a bérleti idő egész tartama alatt a gyógy-, illetőleg üdülőhelyen. A bérlő díjátalány fizetési kötelezettsége nem érinti a tulajdonost (haszonélvezőt) terhelő díjátalány fizetési kötelezettséget. A díjátalány gyógyhelyen a bér 30%-, üdülőhelyen a bér 20%-a."
2. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 3/1976. (II. 26.) EüM számú rendelet 2. §-a hatályát veszti.
(2) E rendelet
a) díjátalányra vonatkozó rendelkezéseit 1980. január 1-től kell alkalmazni;
b) rendelkezései az utazási irodai szervek által a hatálybalépés előtt már megkötött szerződések alapján 1979. évben a gyógy-, illetőleg üdülőhelyeken tartózkodó személyekre nem alkalmazhatók.
(3) A Vhr. 34. §-ának (2) és (3) bekezdésében a zárójelben a 33. §-ra kell utalni. A Vhr. 36. §-a (1) bekezdésében a mellékletre történő utalás, valamint a Vhr. eddigi melléklete 2. számú mellékletre változik.
Dr. Schultheisz Emil s. k.,
egészségügyi miniszter
Melléklet az 5/1979. (VI. 4.) EüM számú rendelethez
E rendelet 33. §-ának (1) bekezdésében említett kiemelt gyógy- és üdülőhelyek a következők:
Balatonföldvár
Balatonalmádi
Balatonfüred
Boglárlelle
Bük
Hajdúszoboszló
Harkány
Hévíz
Keszthely
Margitsziget (Budapest)
Siófok
Sopron
Tihany