Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

60/1979. (XII. 24.) PM rendelet

a fogyasztói forgalmi adóról és a fogyasztói árkiegészítésről

A RENDELET HATÁLYA

1. §

A rendelet hatálya kiterjed

a) az állami vállalatokra, a trösztökre, a vállalati gazdálkodás rendszerében működő egyéb állami szervekre,

b) a társadalmi szervezetek és egyesületek vállalataira,

c) a szövetkezetekre és a szövetkezeti vállalatokra,

d) a vízgazdálkodási társulatokra,

e) a jogi személyként működő gazdasági társulásokra,

f) a folyószámlás rend szerint gazdálkodó költségvetési intézményekre,

g) a Magyar Népköztársaság területén működő külföldi részvételű gazdasági társulásokra, a külföldi érdekeltségű társaságokra és a külföldi jogi személyek belföldi gazdasági tevékenységet folytató szerveire,

h) a külön pénzügyminiszteri intézkedéssel a rendelet hatálya alá vont egyéb jogi személyekre (a továbbiakban együtt: vállalatok).

A FOGYASZTÓI FORGALMI ADÓ ÉS A FOGYASZTÓI ÁRKIEGÉSZÍTÉS TÁRGYA

2. §

(1) A rendelet hatálya alá tartozó vállalatok a fogyasztói forgalomba kerülő belföldi előállítású és importból származó termékek, továbbá egyes szolgáltatások teljesítése után kötelesek a rendelet mellékleteiben meghatározott fogyasztói forgalmi adót fizetni, illetve fogyasztói árkiegészítést igénybe venni. A mellékleteket a Pénzügyi Közlönyben kell közzétenni.

(2) Fogyasztói forgalomnak minősül

a) a kiskereskedelmi vállalatok részére történő értékesítés, kivéve ezen vállalatok termelő üzemeinek beszerzései,

b) a kiskereskedelmi forgalomba nem kerülő termékek közvetlenül a lakosság, a magánkereskedők és magánkisiparosok részére,

c) a vendéglátóipari vállalatok részére,

d) a bruttó rend szerint gazdálkodó költségvetési intézmények, társadalmi szervezetek és egyesületek részére,

e) az a) és c) pont alá nem tartozó vállalatok saját nyíltárusítású boltjai, piaci elárusító helyei és vendéglátóipari egységei részére,

f) a rendelet mellékleteiben külön megjelölt termékeknek a termelő, szolgáltató vállalatok, valamint saját felhasználásra a nagykereskedelmi, termelőeszközkereskedelmi és külkereskedelmi vállalatok részére

történő értékesítése.

(3) E rendelet szempontjából kiskereskedelmi, illetve vendéglátóipari vállalatnak minősülnek a KSH egységes ágazati osztályozási rendszere szerinti 515. (kivéve a nagy- és kiskereskedelmi tevékenységet együttesen végző vállalatokat), 516., 517., 518. és 519. (kivéve az értékesítési gazdasági társulásokat) jelzőszámú vállalatok.

(4) A kiskereskedelmi vállalatok termelőüzemük részére történő beszerzéseiknél az üzem jellegét és tevékenységi körét nyilatkozatban kötelesek a szállító vállalattal közölni. Nyilatkozatot kötelesek adni a folyószámlás rend szerint gazdálkodó költségvetési intézmények is gazdálkodásuk folyószámlás jellegéről.

A FOGYASZTÓI FORGALMI ADÓ ÉS A FOGYASZTÓI ÁRKIEGÉSZÍTÉS ALANYAI

3. §

A fogyasztói forgalmi adót az a vállalat köteles megfizetni, illetve a fogyasztói árkiegészítést igényelni, amely az adózatlan, árkiegészítés nélküli terméket a 2. § (2) bekezdésében meghatározott fogyasztói forgalomban értékesíti, illetve szolgáltatást teljesít.

A FOGYASZTÓI FORGALMI ADÓ ÉS A FOGYASZTÓI ÁRKIEGÉSZÍTÉS MÉRTEKE

4. §

(1) A fogyasztói forgalmi adó és a fogyasztói árkiegészítés mértéke

a) a termék értékesítési árbevételének, illetőleg a szolgáltatás ellenértékének meghatározott százaléka (a továbbiakban: kulcs), vagy

b) a termék, illetőleg a szolgáltatás mennyiségi egységére megállapított forintösszeg (a továbbiakban: tétel).

(2) A fogyasztói forgalmi adó és a fogyasztói árkiegészítési kulcsokat, tételeket a rendelet mellékletei tartalmazzák. A mellékletekben általában termék-, szolgáltatáscsoportonkénti kulcsok, tételek szerepelnek. A termék-, szolgáltatáscsoportba tartozás meghatározásánál a KSH által kiadott Ipari Termékek Jegyzéke, a Mezőgazdasági és Erdészeti Termékek Jegyzéke, valamint a Szolgáltatási Tevékenységek Jegyzéke az irányadó.

(3) Különböző fogyasztói forgalmi adó és fogyasztói árkiegészítési kulcs alá tartozó önálló termékek együttes összetett termékként történő értékesítése esetén a fogyasztói forgalmi adót és a fogyasztói árkiegészítést termékenként külön kell fizetni, illetve igényelni. Ha a fogyasztói forgalmi adó, illetve a fogyasztói árkiegészítés alapja termékenként nem állapítható meg, csak árkiegészítéses termékek esetén az összetett termék résztermékei közül annak a kulcsa alapján kell az árkiegészítést igényelni, amely közülük a legalacsonyabb, minden más esetben pedig a forgalmi adót az összetett termék résztermékei közül annak a kulcsa alapján kell fizetni, amely közülük a legmagasabb.

A FOGYASZTÓI FORGALMI ADÓ ÉS A FOGYASZTÓI ÁRKIEGÉSZÍTÉS ALAPJA

5. §

(1) A fogyasztói forgalmi adó és a fogyasztói árkiegészítés alapja

a) forgalmi adó-, árkiegészítési kulcs esetén -a (3) és a (4) bekezdésben foglaltak kivételével -az adóköteles, illetve árkiegészítésre jogosult termék értékesítése alkalmával elért vagy a szolgáltatás teljesítéséért kapott, a forgalmi adót is magában foglaló, de az árkiegészítéssel nem növelt teljes árbevétel;

b) forgalmi adó-, árkiegészítési tétel esetén az értékesített termék vagy teljesített szolgáltatás mennyisége.

(2) A fogyasztói forgalmi adó, fogyasztói árkiegészítési kulcs alapjául szolgáló árbevételt a kiment számlák, készpénzforgalom esetén pedig az elért készpénzbevételek figyelembevételével kell megállapítani. Fogyasztói forgalmi adó-, fogyasztói árkiegészítési tétel esetén a kiszámlázott, illetve készpénzért értékesített termék mennyiségét kell alapul venni. Saját termelésű vagy adózatlanul beszerzett termékek reprezentációra való felhasználásánál a külön jogszabály szerinti elszámolást kell kiment számlának tekinteni.

(3) A nagy- és kiskereskedelmi tevékenységet együttesen végző, valamint a 2. § (2) bekezdés e) pontja szerinti vállalatok a fogyasztói forgalmi adót, fogyasztói árkiegészítést a kiskereskedelmi irányárréssel csökkentett fogyasztói ár alapulvételével kötelesek fizetni, illetve igényelni.

(4) A kiskereskedelmi vállalatok a fogyasztói forgalmi adót és a fogyasztói árkiegészítést a bérmunkában készíttetett vagy adózatlanul, árkiegészítés nélkül beszerzett (a piaci forgalomban, házi iparostól stb. felvásárolt) termékek után a fogyasztói ár, a termelőüzemükben előállított termékek után a kiskereskedelmi irányárréssel csökkentett, kiszállításkor érvényes fogyasztói ár alapulvételével kötelesek fizetni, illetve igényelni.

(5) Ha a csomagolás vagy a szállítás költsége a termék árában szerepel, a fogyasztói forgalmi adó alapjául szolgáló árbevételt ezek ellenértékével - a rendelet mellékletében felsorolt esetek kivételével - csökkenteni nem lehet. Az áron felül külön tételben felszámított csomagolási és szállítási költséggel azonban az adó alapját növelni nem kell.

A FOGYASZTÓI FORGALMI ADÓ FIZETÉSÉNEK ÉS A FOGYASZTÓI ÁRKIEGÉSZÍTÉS IGÉNYLÉSÉNEK ESEDÉKESSÉGE

6. §

(1) A vállalatok - a (2)-(3) bekezdésben foglaltak kivételével - a fogyasztói forgalmi adót és a fogyasztói árkiegészítést az áru értékesítése, illetve a szolgáltatás teljesítése alkalmával kötelesek fizetni, illetőleg igényelni.

(2) A nagy- és kiskereskedelmi tevékenységet együttesen végző, valamint a 2. § (2) bekezdés e) pontja szerinti vállalatok saját nyíltárusítású boltjaikba történő kiszállítás alkalmával kötelesek a fogyasztói forgalmi adót fizetni, a fogyasztói árkiegészítést igényelni. A termékek kiskereskedelmi vállalatnak bizományba történő átadásánál a fogyasztói forgalmi adó és a fogyasztói árkiegészítés a termék értékesítésekor esedékes.

(3) A kiskereskedelmi vállalatok a bérmunkában készíttetett vagy fogyasztói forgalmi adó, fogyasztói árkiegészítés nélkül beszerzett (a piaci forgalomban, házi iparostól, stb. felvásárolt) termékek után a beszerzéskor, illetőleg a termelőüzemükben előállított termékek után a bolt. részére történő átadáskor kötelesek a forgalmi adót fizetni, az árkiegészítést igényelni.

(4) E rendelet alkalmazása szempontjából bérmunkában történik az áru előállítása akkor, ha a bérmunkát végző az anyag értékét tekintve 50%-ot meghaladó arányban a megrendelő által rendelkezésre bocsátott anyagok felhasználásával állít elő terméket.

(5) A szolgáltatást végző vállalatok a szolgáltatás (munkateljesítés) díján felül felszámított, illetőleg a fogyasztói forgalomban értékesített adózatlanul megvásárolt, vagy saját előállítású anyagok, alkatrészek, tartozékok után kötelesek az ezen anyagokra, alkatrészekre, tartozékokra megállapított fogyasztói forgalmi adót fizetni. A garanciális javításokhoz felhasznált anyagok, alkatrészek, tartozékok után a fogyasztói forgalmi adót megfizetni nem kell.

MENTESSÉGEK

7. §

(1) Mentesek a fogyasztói forgalmi adó alól, illetve nem részesülhetnek fogyasztói árkiegészítésben

a) az exportra kerülő termékek (a kishatármenti árucsere keretében exportált termékek is),

b) a fogyasztói forgalmi adóval növelt - ideértve a külön jogszabály szerint forgalmi adó fizetésére kötelezett magánszemélyektől történő beszerzést is -, vagy fogyasztói árkiegészítéssel csökkentett áron megvásárolt és változatlan állapotban vagy az áru jellegét nem érintő megmunkálással értékesített termékek,

c) az állami tartalékolás céljára szolgáló termékek,

d) a kizárólag fegyveres testületek részére gyártott és szállított termékek, ideértve az alvállalkozói szállításokat is; (nem vonatkozik a mentesség azokra a termékekre, amelyek fogyasztói forgalomba is kerülnek, valamint az élelmiszeripari és ruházati cikkekre; az ilyen termékek után a fegyveres testületek részére történő szállítás esetén is az előírt fogyasztói forgalmi adót kell megfizetni, fogyasztói árkiegészítést kell igényelni);

e) a használt tárgyak (kijavított állapotban is);

f) a gyártási hulladékok, hulladékanyagok [kivéve az ezekből készült termékek, amelyek után a teljes értékű (reguler) termékre előírt fogyasztói forgalmi adót kell megfizetni, fogyasztói árkiegészítést igényelni];

g) azok a vállalatok, illetőleg termékek, amelyek tekintetében más jogszabály vagy a Pénzügyminisztérium külön rendelkezik.

(2) Az (1) bekezdés f) pontjában foglalt rendelkezés alkalmazásánál gyártási hulladéknak vagy hulladékanyagnak a gyártás során feldolgozásra került anyagokból, továbbá a befejezetlen vagy késztermékből visszamaradt olyan anyagokat, illetőleg termékeket kell tekinteni, amelyek - eredeti rendeltetésüknek megfelelően - már nem használhatók.

A FOGYASZTÓI FORGALMI ADÓ ÉS A FOGYASZTÓI ÁRKIEGÉSZÍTÉS VISSZATÉRÍTÉSE

8. §

(1) Ha az adóalanyok a fogyasztói forgalomban értékesített termékeket visszaveszik (visszáru, visszavásárlás), kötelesek a befizetett fogyasztói forgalmi adót visszaigényelni, illetőleg az igénybe vett fogyasztói árkiegészítést visszafizetni. Ha a termék visszavétele az eredetileg számlázott árnál alacsonyabb összegben történik, a fogyasztói forgalmi adót vagy a fogyasztói árkiegészítést ez után az összeg után kell levonni, illetőleg visszafizetni.

(2) Ha a kiskereskedelmi (vendéglátóipari) vállalat a fogyasztói forgalmi adóval növelt áron beszerzett terméket használja fel új termék előállítására, vagy bérmunkában történő feldolgozásra, a felhasznált termék tényleges beszerzési ára után számított forgalmi adót az illetékes pénzügyi szervtől kell igényelni. Ha a termék fogyasztói árkiegészítésben részesült, a feldolgozás alkalmával az árkiegészítést - ugyancsak a tényleges beszerzési ár után számítva - vissza kell fizetni.

(3) A fogyasztói forgalmi adóval növelt vagy fogyasztói árkiegészítéssel csökkentett áron beszerzett termék exportálása esetén a külkereskedelmivállalatnak szállító (közvetlenül exportáló) vállalat a szállítás alkalmával a forgalmi adót visszaigényelni, illetve az árkiegészítést visszatéríteni köteles. A kulcsos fogyasztói forgalmi adót vagy fogyasztói árkiegészítést a szállított termék beszerzési ára, a tételes fogyasztói forgalmi adót, fogyasztói árkiegészítést a termék mennyisége után kell visszaigényelni, illetve visszafizetni.

ELJÁRÁSI SZABÁLYOK

9. §

(1) A fogyasztói forgalmi adó befizetése és bevallása, valamint a fogyasztói árkiegészítés igénylése és bevallása önadóztatás formájában történik.

(2) A fogyasztói forgalmi adó fizetéssel és a fogyasztói árkiegészítés igénylésével kapcsolatos eljárásnál, kezelésnél, ellenőrzésnél és szabálytalanságoknál a pénzügyi ellenőrzésről, valamint a vállalati gazdálkodó szervezetek adóigazgatásáról szóló jogszabályokat kell alkalmazni.

HATÁLYBALÉPÉS

10. §

(1) Ez a rendelet 1980. január 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépés után végzett termékszállítások és szolgáltatások tekintetében kell alkalmazni.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 33/1973. (XII. 19.) PM sz. rendelet, továbbá az azt módosító 6/1974. (III. 6.) PM számú, 33/1974. (XII. 17.) PM számú, 69/1975. (XII. 28.) PM számú, 17/1976. (VI. 29.) PM számú, 51/1976. (XII. 28.) PM számú, 39/1977. (XII. 28.) PM számú, 11/1978. (VII. 24.) PM számú és 40/1978. (XII. 29.) PM rendeletek, valamint a forgalmi adókötelezettséggel és a fogyasztói árkiegészítés igénnyel kapcsolatos valamennyi külön intézkedés hatályát veszti.

Faluvégi Lajos s. k.,

pénzügyminiszter

Tartalomjegyzék