Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

7/1979. (VI. 26.) NIM rendelet

a villamosenergia hőfejlesztés céljára történő felhasználásáról szóló 13/1975. (XII. 31.) NIM számú rendelet módosításáról, illetve kiegészítéséről

A villamosenergia hőfejlesztés céljára történő felhasználásáról szóló, az 5/1978. (IX. 28.) NIM számú rendelet 1. §-ával módosított és kiegészített 13/1975. (XII. 31.) NIM rendeletet (a továbbiakban: R.) a következőképpen módosítom, illetve egészítem ki.

1. §

Az R. szövege a 2. § után a következő új címmel, továbbá 2/A-2/C. §-sal egészül ki.

"A villamosenergia helyiségfűtés céljára való felhasználásának korlátozása

2/A. §

(1) Villamosenergiával helyiséget fűteni csak abban az esetben szabad, ha a helyiség - külön jogszabályban1 meghatározott - hőmérsékletének a biztosítására más energiahordozót felhasználó fűtési mód nem áll rendelkezésre, illetve ilyen gazdaságosan nem létesíthető.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakat nem kell alkalmazni meglevő épületekben a rendelet hatálybelépésekor már üzemben levő, villamosenergia felhasználásával működő helyiségfűtésre

a) lakás esetén;

b) egyéb épület, illetve egyéb helyiség esetén, ha a más energiahordozót felhasználó fűtési rendszer (mód) létesítéséhez, illetve visszaállításához nagyobb arányú építési munka (pl. új kémény építése; fal- illetve födém áttörés) lenne szükséges.

(3) Ha a meglevő épületben az állandó tartózkodás céljára szolgáló helyiség fűtése - műszaki okokból - kizárólag villamosenergia felhasználásával oldható meg, elsősorban - a külön jogszabály2 követelményeinek megfelelő - hőtároló villamos helyiségfűtő berendezést (a továbbiakban: hőtároló kályha) kell létesíteni. Ha hőtároló kályha helyett bármely ok miatt más kialakítású villamos helyiségfűtő berendezés alkalmazása szükséges, a 7. § szerint kell eljárni.

(4) Új épületben állandó tartózkodás céljára szolgáló helyiség alapfűtésére kizárólag villamos hőtároló kályha tervezhető és létesíthető. Ehhez engedély nem szükséges.

2/B. §

(1) Az állami vállalat, a tröszt, az egyéb állami gazdálkodó szerv, az állami költségvetési szerv, a szövetkezet, a szövetkezeti vállalat, a gazdasági társulás, a társadalmi szervezet és az egyesület (a továbbiakban együtt: vállalat) vezetője felelős

a) a 2/A. §-ban foglalt rendelkezésnek a vállalatnál való végrehajtásáért és a végrehajtás ellenőrzéséért;

b) a rendelkezés végrehajtása során feleslegessé váló villamos helyiségfűtő berendezéseknek a rendelet hatályba lépését követő 30 napon belül való összegyűjtéséért és központos helyen való tárolásáért.

(2) A vállalat vezetője saját hatáskörében hozzájárulhat egyes helyiségekben villamos helyiségfűtő berendezés átmeneti használatához a következő esetekben:

a) a helyiség fűtését biztosító berendezés néhány órán belül el nem hárítható üzemzavara esetén, annak elhárításáig, legfeljebb azonban hat munkanap időtartamra;

b) a rendelet hatálybalépésekor üzemben levő villamos alapfűtés helyett más energiahordozót felhasználó, gazdaságosan megvalósítható fűtés üzembehelyezéséig, legfeljebb azonban 1979. október 31-ig;

c) a rendelet hatálybalépésekor üzemben levő, de az előírt hőfokot bármely ok (pl. a fűtőberendezés elégtelensége, szabályozási hibája, a nyílászárók rossz minősége) miatt biztosítani nem képes alapfűtés ilyen jellegű hiányosságainak, illetve más hasonló hiányosságoknak a felszámolásáig, legfeljebb azonban 1979. október 31-ig.

(3) A (2) bekezdésben említett hozzájárulást írásban kell megadni, és abban helyiségenként részletezve fel kell sorolni:

a) a villamos fűtéssel ellátott helyiség megnevezését;

b) a villamos fűtés alkalmazásának indokát;

c) a villamos fűtés megszüntetésére folyamatba tett intézkedéseket és azok felelősének nevét;

d) a villamos fűtés megszüntetésének határidejét.

(4) A vállalat vezetője köteles a (3) bekezdés szerinti hozzájárulás egy példányát - a (2) bekezdés a) pontja esetében azonnal, egyéb esetekben a jogszabály hatálybalépését követő 60 napon belül az Állami Energetikai és Energiabiztonságtechnikai Felügyelet (a továbbiakban: ENERGIAFELÜGYELET) részére tájékoztatás céljából megküldeni. A tájékoztatás az ENERGIAFELÜGYELET körzeti szervénél is benyújtható.

(5) Ha valamely helyiség alapfűtését állandó jelleggel villamosenergia felhasználásával indokolt megoldani, abban az esetben a 7. § előírásai szerint kell eljárni.

2/C. §

A villamosenergiának helyiségfűtés céljára való felhasználását az ENERGIAFELÜGYELET ellenőrzi. A vállalat vezetője köteles az ellenőrzéshez minden tájékoztatást megadni, illetve az ahhoz szükséges feltételeket biztosítani."

2. §

Az R. 3. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Kizárólag az éjszakai időszakban és a nappali időszak meghatározott kisterhelésű időszakaiban (a továbbiakban: ráfűtési időszak) szabad a hálózatra kapcsolni a helyiségfűtés céljára szolgáló hőtároló kályha hőtárolójának felfűtésére szolgáló fűtőtestét.

(2) Kizárólag a csúcsidőszakon kívüli időszakban szabad a hálózatra kapcsolni

a) olyan hőtároló villamos vízmelegítő berendezést, amely 50 1, vagy annál nagyobb űrtartalmú,

b) a helyiségfűtés céljára szolgáló - nem hőtároló - hőfejlesztő készüléket 1,5 kW egység fűtőteljesítmény felett, abban az esetben is, ha a fűtőteljesítmény fokozatokban kapcsolható és 1,5 kW vagy annál kisebb fűtőteljesítményű fokozattal is rendelkezik, ideértve a villamos fűtésűre átalakított hagyományos cserépkályhákat, valamint hőtároló kályha esetleges tartozékát képező direkt fűtőberendezést is.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben meghatározott hőfejlesztő készüléket időprogram kapcsoló és más fogyasztóberendezés ellátásában részt nem vevő vezetéken keresztül kell a fogyasztásmérő berendezéshez csatlakoztatni.

(4) A (2) és (3) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni a rendelet hatálybalépésekor már üzemben levő olyan hőfejlesztő készülékeknél, amelyet a fogyasztó az áramszolgáltatóval kötött Villamosenergia Közszolgáltatási Szerződésben foglalt megállapodás ellenére, illetőleg attól eltérő módon szerelt fel és üzemeltet.

(5) A (2) és (3) bekezdésben foglaltakat nem kell alkalmazni - a (4) bekezdésben és a 4. §-ban meghatározott eseteket kivéve - a rendelet hatálybalépésekor már üzemben levő hőfejlesztő készülékeknél.

(6) A fogyasztói vezetékhálózat megfelelő kialakításával, valamint az időprogramkapcsoló felszerelésével kapcsolatos kötelezettségekre - a 4. §-ban foglaltak kivételével - külön jogszabály3 rendelkezései az irányadók."

3. §

Az R. 4. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. §

(1) Az áramszolgáltató - a villamosenergia rendszer, illetőleg a helyi elosztóvezeték hálózat csúcsidei terhelésének csökkentése érdekében - jogosult a fogyasztási helyen üzemben tartott fogyasztóberendezéseket felmérni és a rendelet hatálybalépésekor már üzemben levő, a 3. § (1) és (2) bekezdéseiben meghatározott hőfejlesztő készülékek meghatározott időbeni korlátozással történő üzemeltetésének megvalósítása céljából

- időprogram kapcsolót felszerelni, illetve

- a fogyasztói vezetékhálózat szükséges átalakítását elvégezni.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak végrehajtása érdekében a fogyasztó - az áramszolgáltató által rendelkezésre bocsátott űrlapon, annak kézhezvételétől számított 15 nap alatt - köteles bejelenteni a 3. § (1) és (2) bekezdésében említett hő-fejlesztő készüléket és vezérlésének (hálózatra kapcsolásának) módját.

(3) A fogyasztó az űrlapot abban az esetben is köteles kitölteni, és az áramszolgáltató részére megküldeni, ha a 3. § (1) és (2) bekezdésében említett készüléket nem üzemeltet.

(4) Az (1) bekezdés szerinti esetben az áramszolgáltató köteles a munkálatokkal érintett helyiségek eredeti (a munkálatok megkezdése előtti) állapotát helyreállítani.

(5) Az (1) és (4) bekezdés szerinti esetben felmerülő költségek nem háríthatók át a fogyasztóra."

4. §

Az R. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"7. §

(1) Villamosenergia felhasználási engedély (a továbbiakban: engedély) alapján szabad

a) telepszerű többszintes lakásépítés (a továbbiakban: lakótelep) esetén

- sütés-főzés, illetve

- használati melegvíz készítés, illetve

- helyiségfűtés

céljára villamosenergia felhasználást tervezni;

b) házgyárak és panelüzemek új vagy rekonstruált lakástípusait, illetve más iparosított építési technológiával készíthető új vagy rekonstruált lakástípusokat az a) pontban foglaltaknak megfelelően kialakítani;

c) tizenkét vagy annál több lakásos - az a) pont hatálya alá nem tartozó - épületben (a továbbiakban: többlakásos épület), illetve nem lakás céljaira szolgáló épületben (a továbbiakban: egyéb épület) helyiségfűtés, illetve légkondicionálás céljára villamosenergia felhasználást tervezni;

d) az a)-c) pont hatálya alá nem tartozó esetekben az állandó tartózkodás céljára szolgáló helyiség villamos alapfűtésére nem hőtároló helyiségfűtő berendezés alkalmazását tervezni, illetve ilyet létesíteni [2/A. § (3) bekezdés];

e) 30 kW, vagy ennél nagyobb névleges egység fűtőteljesítményű hőfejlesztő készülék alkalmazását tervezni, ilyen berendezést megrendelni, illetve üzembehelyezni.

(2) A rendelet hatálybalépésekor üzemben levő olyan hőfejlesztő készülékre, amelyre az üzembentartó (fogyasztó) korábbi jogszabály alapján engedélyt kapott, újabb engedélyt kérni nem kell.

(3) Az (1) bekezdés c) pontjának hatálya alá tartozó épületben a rendeletet hatálybalépésekor üzemben levő helyiségfűtő, illetve légkondicionáló készülék, - amelyre korábbi jogszabály alapján nem kellett engedélyt kérni - továbbra is üzemben tartható. A fogyasztó azonban köteles a készüléket - nyilvántartásbavétel végett - a 9. § (2) bekezdésében meghatározott előírások szerint az ENERGIAFELÜGYELET részére 2979. szeptember 30-ig írásban bejelenteni. A háztartási fogyasztó ezt a bejelentést a 4. § (2) bekezdésében említett űrlapon teljesíti."

5. §

Az R. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. §

A 7. §-ban meghatározott engedélyt az ENERGIAFELÜGYELET adja ki."

6. §

Az R. 9. §-a (1)-(3) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"9. §

(1) az engedély iránti kérelmet

a) a 7. § (1) bekezdés a) pontja esetén a lakótelep beruházási programját készítő szerv a beruházási program készítése során;

b) a 7. § (1) bekezdés b) pontja esetén a házgyár, illetve az új (rekonstruált) lakástípus tervezője a tervezés megkezdése előtt;

c) a 7. § (1) bekezdés c) és d) pontja esetén a tervező a beruházási program készítése során, vagy - ha ilyen nem készül - a tervezés megkezdése előtt;

d) a 7. § (1) bekezdés e) pontja esetén az üzembentartó, illetve a beruházó

- a beruházási program készítése során,

- ha beruházási program nem készül: a tervezés megkezdése, illetve a fogyasztóberendezés (készülék) megrendelése előtt

köteles írásban benyújtani az ENERGIAFELÜGYELET-hez.

(2) Az engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell

a) a tervezett hőfejlesztő, illetve légkondicionáló berendezés (készülék), lakótelep esetén lakástípusokra, illetve az egész lakótelepre is kiterjedően

- rövid műszaki leírását,

- névleges egységteljesítményét, darabszámát,

- egyéb fontosabb jellemző adatait;

b) részletes indoklást (szükség esetén műszaki-gazdasági számítást) arra, hogy az adott esetben hőfejlesztési célra egyéb energiahordozó helyett villamosenergia felhasználását, illetve légkondicionális alkalmazását mi teszi szükségessé.

(3) Ha a kérelem teljesítése indokolt, az ENERGIAFELÜGYELET

a) a 7. § (1) bekezdés a)-d) pontja esetében végleges engedélyt ad, amelynek birtokában kezdhető meg

- a lakótelep tervezése,

- az új vagy rekonstruált lakástípus tervezése és gyártása,

- a több lakásos vagy egyéb épület fűtésének a tervezése;

b) a 7. § (1) bekezdés e) pontja esetében előzetes engedélyt ad és közli a végleges engedély megadásához szükséges - a (4) bekezdésben foglaltakon túlmenő részletes adatigényét és esetleges egyéb feltételeit (10. §). Az előzetes engedély alapján a fogyasztóberendezés tervezése és létesítése megkezdhető, illetve megrendelhető."

7. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Simon Pál s. k.,

nehézipari miniszter