8/1979. (VI. 7.) BkM rendelet
az egyes kereskedelmi és vendéglátóipari szakmákra képesítő vállalati (ágazati) szakmunkásképzésről
Az egyes munkás szakmákra képesítő vállalati (ágazati) tanfolyamokon folyó szakmunkásképzésről szóló 26/1977. (XII. 28.) MüM számú rendeletben (továbbiakban: R.) foglaltak alapján - a munkaügyi miniszterrel, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, valamint a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben - az alábbiakat rendelem.
(A R. 1. §-hoz)
1. §
A rendelet hatálya a belkereskedelmi tevékenységet folytató szevezetekre [Polgári Törvénykönyv 685. § c) pont, a továbbiakban: vállalat] terjed ki.
(A R. 2. §-hoz)
2. §
(1) A vállalat az egyes kereskedelmi és vendéglátóipari szakmákra képesítő vállalati (ágazati) tanfolyamot (a továbbiakban: tanfolyam) a Belkereskedelmi Minisztérium engedélyével szervezhet.
(2) A tanfolyam szervezésének engedélyezésére vonatkozó előterjesztést, a tárgyi és személyi feltételek ismertetésével
- a tanácsi felügyelet alatt álló vállalatok, a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetek, valamint a helyi jelentőségű gazdasági társulások tekintetében a megyei (fővárosi) tanács vb kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve,
- más esetben közvetlenül a vállalat
küldi meg a Belkereskedelmi Minisztériumnak minden évben március hó 31-ig.
(3) Tanfolyam a rendelet 1. számú mellékleteként kiadott belkereskedelmi vállalati (ágazati) szakmunkásképzési jegyzékben (a továbbiakban: BVSZJ) fesorolt szakmákban szervezhető.
(A R. 3-4. §-aihoz)
3. §
(1) Tanfolyamot több vállalat együttesen is szervezhet, ha a szükséges személyi és tárgyi feltételekkel rendelkeznek.
(2) A vállalat felkérése alapján - felügyeleti szervük hozzájárulásával - az engedélyezett tanfolyam szervezéséről és lebonyolításáról a kereskedelmi és vendéglátóipari szakmunkásképző, illetve szakközépiskolák, valamint a Kereskedelmi Továbbképző és Módszertani Központ gondoskodik.
(3) A tanfolyamok ellenőrzését
- a tanácsi felügyelet alatt álló vállalatok, a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetek, valamint a helyi jelentőségű gazdasági társulások tekintetében a megyei, fővárosi tanács vb kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve,
- más vállalatnál a Belkereskedelmi Minisztérium
látja el.
(A R. 5. §-hoz)
4. §
(1) A tanfolyam időtartama: 12 hónap.
(2) A tanfolyam óratervét a 2. számú melléklet tartalmazza.
(3) A tanfolyam tematikáinak és tananyagainak kiadásáról a Kereskedelmi Továbbképző és Módszertani Központ gondoskodik.
(A R. 6. §-hoz)
5. §
A 2. § (2) bekezdésében meghatározott szervek felmentést adhatnak a tanfolyam elvégzése alól, ha a dolgozó munkaviszonya az adott munkakörben a 10 évet meghaladja.
(A R. 7. §-hoz)
6. §
A Belkereskedelmi Minisztérium engedélyével vizsgát kizárólag a kereskedelmi és vendéglátóipari szakmunkásképző, illetve szakközépiskolákban, valamint a Kereskedelmi Továbbképző és Módszertani Központnál lehet tenni.
(A R. 9. §-hoz)
7. §
A rendelet 1. számú mellékletében meghatározott szakmákban szerzett szakmunkásbizonyítvány* a belkereskedelmi tevékenységet folytató vállalatoknál - az 1. számú mellékletben megjelölt szakmákban - szakmunkás munkakör betöltésére és szakmunkás bérkategóriába sorolásra jogosít.
8. §
A tanfolyam résztvevőit a külön jogszabályban* foglalt kedvezmények és juttatások illetik meg.
9. §
A tanfolyam működésének és vizsgáinak rendjét a Belkereskedelmi Minisztérium külön szabályzatban állapítja meg.
10. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Sághy Vilmos s. k.,
belkereskedelmi miniszter
1. számú melléklet a 8/1979. (VI. 7.) BkM számú rendelethez
Belkereskedelmi vállalati (ágazati) szakmunkásképzési jegyzék (BVSZJ)
2. számú melléklet a 8/1979. (VI. 7.) BkM számú rendelethez
Tanfolyamok keretóraterve
Megjegyzés:
1. Célszerű az elméleti és gyakorlati oktatás arányát úgy meghatározni, hogy 4 hetes elméleti oktatást 1 hetes gyakorlati oktatás kövessen.
2. A tanfolyamot 2 hetes záró gyakorlattal kell befejezni.
3. A megadott óraszámok a képzés óraszámának alsó határát jelzik. Az irányított szakmai gyakorlat, és egyes elméleti tantárgyak óraszáma szükség szerint növelhető.