8/1979. (VI. 4.) MÉM rendelet
a szaktanácsadásról
A szaktanácsadás szervezettségének és hatékonyságának növelése érdekében - az érdekelt miniszterekkel, az Országos Vízügyi Hivatal elnökével, a Magyar Tudományos Akadémiával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, valamint a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - az alábbiakat rendelem:
1. §
(1) A mezőgazdasági, az élelmiszeripari, valamint az erdészeti szaktanácsadás (a továbbiakban: szaktanácsadás) a nagyüzemi termelés fejlesztését, az élen járó termelési tapasztalatok, a tudományos eredmények gyorsabb és hatékonyabb elterjesztését, a gazdaságos termelést elősegítő szervezett szolgáltatás.
(2) Nem tartozik a szaktanácsadás körébe a vállalatok, a szakigazgatási szervek gazdálkodási és igazgatási feladatainak ellátásával kapcsolatos irányító és tájékoztató tevékenysége.
2. §
(1) A szaktanácsadás formái:
a) előzetes üzemelemzés alapján a gazdaságos üzemi termelési szerkezet és az ehhez szükséges munkaszervezet célszerűbb megszervezése (általános szaktanácsadás),
b) az egyes termelési ágakban az alapvető és az új termelés- és tenyésztéstechnikai eljárások, a tárolás, a feldolgozás és az értékesítés, valamint a korszerű anyagok és technika helyes felhasználási módjainak elterjesztése, illetőleg azok gazdaságos alkalmazásának az elősegítése (ágazati szaktanácsadás).
(2) A szaktanácsadás eredményességét jogszabály alapján kijelölt bemutató- és bázisgazdaságok fokozottat) bevonásával, továbbá kiadványok, szemléltető eszközök (szakfilmek stb.) készítésével és felhasználásával, valamint tapasztalatcserék, bemutatók, kiállítások rendezésével is elő kell segíteni.
3. §
(1) Szaktanácsadást a Központi Szaktanácsadási Címjegyzékbe (a továbbiakban: Címjegyzék) felvett olyan állami vállalat, szövetkezet, gazdasági társulás, intézet, intézmény (a továbbiakban: szaktanácsadó szerv) végezhet, amely a szaktanácsadás országos irányelveiben meghatározott témakörökben vagy ágazatban a szaktanácsadást megalapozó eredményekkel, gyakorlati tapasztalatokkal és személyi feltételekkel rendelkezik.
(2) A Címjegyzékbe való felvétel - a (4) bekezdésben foglalt kivétellel - pályázat alapján történik. A pályázatot írásban, az illetékes megyei, fővárosi tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének (a továbbiakban: megyei mezőgazdasági osztály) véleményével ellátva a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium Információs Központjához (a továbbiakban: AGROINFORM) kell benyújtani.
(3) A pályázatot a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (a továbbiakban: MÉM) bírálja el és dönt a Címjegyzékbe való felvételről; erről az érdekeltet értesíti. A Címjegyzékbe fel nem vett szervet az elutasítás indokairól is értesíteni kell.
(4) A termelési rendszerszervezőt - külön pályázat nélkül - a Címjegyzékbe fel kell venni.
(5) Az AGROINFORM és a megyei mezőgazdasági osztály kezdeményezheti a szaktanácsadó szervnek a Címjegyzékből való törlését, ha működésével kapcsolatban az érdekelt üzemek vagy más szervek részéről indokolt kifogás merül fel, illetőleg a szaktanácsadás irányelveinek, fejlesztési programjának módosítása miatt ilyen irányú szaktanácsadásra nincs szükség.
(6) A szaktanácsadó szerv Címjegyzékbe való felvételét, illetve az abból való törlést a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben is közzé kell tenni.
4. §
(1) A szaktanácsadó szervek szaktanácsadást az ország egész területén végezhetnek.
(2) A szaktanácsadó szervek egyes szaktanácsadási feladatok megoldására egymással megállapodást, köthetnek.
5. §
(1) A szaktanácsadó szerv vezetője szaktanácsadóként felsőfokú képesítéssel, kellő gyakorlattal és módszertani ismeretekkel rendelkező szakembert jelöl ki a szaktanácsadó szerv alkalmazottai (tagjai) közül; a szaktanácsadó szervvel munkaviszonyban (tagsági viszonyban) nem álló szakembereknek - meghatározott időre, legfeljebb 5 évi időtartamra - megbízás adható. A szaktanácsadó a szaktanácsadó szerv nevében jár el.
(2) A szaktanácsadót a szaktanácsadó szervre irányadó anyagi ösztönzési szabályok szerint kell munkája eredményességétől függő prémiumban (jutalomban) részesíteni.
(3) A szaktanácsadó szerv vezetője a szaktanácsadót igazolvánnyal látja el.
6. §
(1) A szaktanácsadás igénybevétele önkéntes.
(2) A szaktanácsadó szerv a szaktanácsadást az igénybe vevő megrendelésére végzi.
(3) A szaktanácsadási tevékenység díjában - amennyiben arra hatósági ármegállapítás nincs -a felek szabadon állapodnak meg.
(4) Azokat a szaktanácsadó szerveket, amelyek kiemelkedő tevékenységükkel a gazdaságos termelést több éven keresztül jelentősen elősegítik, a kitüntetések, díjak odaítélésénél figyelembe kell venni.
7. §
(1) A szaktanácsadás országos irányelveit a MÉM az agrárpolitikai és gazdasági feladatokra figyelemmel alakítja ki.
(2) A szaktanácsadási munka összefogása, módszertani gondozása, a szaktanácsadási szervek, szaktanácsadók nyilvántartása az AGROINFORM feladata. A szaktanácsadási tevékenység értékelése és a fejlesztésével kapcsolatos feladatok meghatározása érdekében szakmai bizottságot kell létrehozni.
(3) A szaktanácsadó szervek szaktanácsadási tevékenységükről az AGROINFORM-nak, az általa meghatározott követelmények alapján beszámolni kötelesek.
(4) A szaktanácsadó szervek szaktanácsadói feladatkörük ellátása során szakigazgatási tevékenységet nem fejthetnek ki, és ezzel kapcsolatban a tanácsi szakigazgatási szerveknek nincsenek alárendelve. A szaktanácsadó szervek a szaktanácsadás helye és a székhelyük szerint illetékes megyei mezőgazdasági osztállyal kapcsolatot tartanak, éves munkájuk eredményéről - a (3) bekezdésben előírt beszámoló megküldésével - részükre tájékoztatást adnak. Az államigazgatási szervek vagy ezek dolgozói vállalkozási jellegű (díjazott) szaktanácsadást működési területükön nem végezhetnek.
8. §
A költségvetési rendszerben gazdálkodó szaktanácsadó szervek működésével kapcsolatos pénzgazdálkodás, anyagi érdekeltség és állami támogatás szabályait külön rendelkezés állapítja meg.
9. §
A szaktanácsadóknak a szaktanácsadási munka elvégzéséhez szükséges különleges elméleti és gyakorlati kérdésekben való rendszeres képzéséről, illetőleg továbbképzéséről a mérnöktovábbképzés egységes rendszerében a MÉM gondoskodik.
10. §
A mezőgazdasági vízgazdálkodással (öntözés, vízrendezés stb.) kapcsolatos vízügyi ágazati szaktanácsadásra az Országos Vízügyi Hivatal elnökének a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel egyetértésben kiadott rendelkezése az irányadó.
11. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 10/1968. (III. 14.) MÉM számú rendelet, valamint a 23/1972. (XII. 2.) MÉM számú rendelet 15. §-a hatályát veszti.
(2) E rendelet hatálybalépése napján a Címjegyzékbe már felvett szaktanácsadó szervek pályázat nélkül folytathatják tevékenységüket.
Dr. Romány Pál s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter