Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

8/1979. (VI. 4.) MÉM rendelet

a szaktanácsadásról

A szaktanácsadás szervezettségének és hatékonyságának növelése érdekében - az érdekelt miniszterekkel, az Országos Vízügyi Hivatal elnökével, a Magyar Tudományos Akadémiával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, valamint a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

1. §

(1) A mezőgazdasági, az élelmiszeripari, valamint az erdészeti szaktanácsadás (a továbbiakban: szaktanácsadás) a nagyüzemi termelés fejlesztését, az élen járó termelési tapasztalatok, a tudományos eredmények gyorsabb és hatékonyabb elterjesztését, a gazdaságos termelést elősegítő szervezett szolgáltatás.

(2) Nem tartozik a szaktanácsadás körébe a vállalatok, a szakigazgatási szervek gazdálkodási és igazgatási feladatainak ellátásával kapcsolatos irányító és tájékoztató tevékenysége.

2. §

(1) A szaktanácsadás formái:

a) előzetes üzemelemzés alapján a gazdaságos üzemi termelési szerkezet és az ehhez szükséges munkaszervezet célszerűbb megszervezése (általános szaktanácsadás),

b) az egyes termelési ágakban az alapvető és az új termelés- és tenyésztéstechnikai eljárások, a tárolás, a feldolgozás és az értékesítés, valamint a korszerű anyagok és technika helyes felhasználási módjainak elterjesztése, illetőleg azok gazdaságos alkalmazásának az elősegítése (ágazati szaktanácsadás).

(2) A szaktanácsadás eredményességét jogszabály alapján kijelölt bemutató- és bázisgazdaságok fokozottat) bevonásával, továbbá kiadványok, szemléltető eszközök (szakfilmek stb.) készítésével és felhasználásával, valamint tapasztalatcserék, bemutatók, kiállítások rendezésével is elő kell segíteni.

3. §

(1) Szaktanácsadást a Központi Szaktanácsadási Címjegyzékbe (a továbbiakban: Címjegyzék) felvett olyan állami vállalat, szövetkezet, gazdasági társulás, intézet, intézmény (a továbbiakban: szaktanácsadó szerv) végezhet, amely a szaktanácsadás országos irányelveiben meghatározott témakörökben vagy ágazatban a szaktanácsadást megalapozó eredményekkel, gyakorlati tapasztalatokkal és személyi feltételekkel rendelkezik.

(2) A Címjegyzékbe való felvétel - a (4) bekezdésben foglalt kivétellel - pályázat alapján történik. A pályázatot írásban, az illetékes megyei, fővárosi tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének (a továbbiakban: megyei mezőgazdasági osztály) véleményével ellátva a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium Információs Központjához (a továbbiakban: AGROINFORM) kell benyújtani.

(3) A pályázatot a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (a továbbiakban: MÉM) bírálja el és dönt a Címjegyzékbe való felvételről; erről az érdekeltet értesíti. A Címjegyzékbe fel nem vett szervet az elutasítás indokairól is értesíteni kell.

(4) A termelési rendszerszervezőt - külön pályázat nélkül - a Címjegyzékbe fel kell venni.

(5) Az AGROINFORM és a megyei mezőgazdasági osztály kezdeményezheti a szaktanácsadó szervnek a Címjegyzékből való törlését, ha működésével kapcsolatban az érdekelt üzemek vagy más szervek részéről indokolt kifogás merül fel, illetőleg a szaktanácsadás irányelveinek, fejlesztési programjának módosítása miatt ilyen irányú szaktanácsadásra nincs szükség.

(6) A szaktanácsadó szerv Címjegyzékbe való felvételét, illetve az abból való törlést a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben is közzé kell tenni.

4. §

(1) A szaktanácsadó szervek szaktanácsadást az ország egész területén végezhetnek.

(2) A szaktanácsadó szervek egyes szaktanácsadási feladatok megoldására egymással megállapodást, köthetnek.

5. §

(1) A szaktanácsadó szerv vezetője szaktanácsadóként felsőfokú képesítéssel, kellő gyakorlattal és módszertani ismeretekkel rendelkező szakembert jelöl ki a szaktanácsadó szerv alkalmazottai (tagjai) közül; a szaktanácsadó szervvel munkaviszonyban (tagsági viszonyban) nem álló szakembereknek - meghatározott időre, legfeljebb 5 évi időtartamra - megbízás adható. A szaktanácsadó a szaktanácsadó szerv nevében jár el.

(2) A szaktanácsadót a szaktanácsadó szervre irányadó anyagi ösztönzési szabályok szerint kell munkája eredményességétől függő prémiumban (jutalomban) részesíteni.

(3) A szaktanácsadó szerv vezetője a szaktanácsadót igazolvánnyal látja el.

6. §

(1) A szaktanácsadás igénybevétele önkéntes.

(2) A szaktanácsadó szerv a szaktanácsadást az igénybe vevő megrendelésére végzi.

(3) A szaktanácsadási tevékenység díjában - amennyiben arra hatósági ármegállapítás nincs -a felek szabadon állapodnak meg.

(4) Azokat a szaktanácsadó szerveket, amelyek kiemelkedő tevékenységükkel a gazdaságos termelést több éven keresztül jelentősen elősegítik, a kitüntetések, díjak odaítélésénél figyelembe kell venni.

7. §

(1) A szaktanácsadás országos irányelveit a MÉM az agrárpolitikai és gazdasági feladatokra figyelemmel alakítja ki.

(2) A szaktanácsadási munka összefogása, módszertani gondozása, a szaktanácsadási szervek, szaktanácsadók nyilvántartása az AGROINFORM feladata. A szaktanácsadási tevékenység értékelése és a fejlesztésével kapcsolatos feladatok meghatározása érdekében szakmai bizottságot kell létrehozni.

(3) A szaktanácsadó szervek szaktanácsadási tevékenységükről az AGROINFORM-nak, az általa meghatározott követelmények alapján beszámolni kötelesek.

(4) A szaktanácsadó szervek szaktanácsadói feladatkörük ellátása során szakigazgatási tevékenységet nem fejthetnek ki, és ezzel kapcsolatban a tanácsi szakigazgatási szerveknek nincsenek alárendelve. A szaktanácsadó szervek a szaktanácsadás helye és a székhelyük szerint illetékes megyei mezőgazdasági osztállyal kapcsolatot tartanak, éves munkájuk eredményéről - a (3) bekezdésben előírt beszámoló megküldésével - részükre tájékoztatást adnak. Az államigazgatási szervek vagy ezek dolgozói vállalkozási jellegű (díjazott) szaktanácsadást működési területükön nem végezhetnek.

8. §

A költségvetési rendszerben gazdálkodó szaktanácsadó szervek működésével kapcsolatos pénzgazdálkodás, anyagi érdekeltség és állami támogatás szabályait külön rendelkezés állapítja meg.

9. §

A szaktanácsadóknak a szaktanácsadási munka elvégzéséhez szükséges különleges elméleti és gyakorlati kérdésekben való rendszeres képzéséről, illetőleg továbbképzéséről a mérnöktovábbképzés egységes rendszerében a MÉM gondoskodik.

10. §

A mezőgazdasági vízgazdálkodással (öntözés, vízrendezés stb.) kapcsolatos vízügyi ágazati szaktanácsadásra az Országos Vízügyi Hivatal elnökének a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel egyetértésben kiadott rendelkezése az irányadó.

11. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 10/1968. (III. 14.) MÉM számú rendelet, valamint a 23/1972. (XII. 2.) MÉM számú rendelet 15. §-a hatályát veszti.

(2) E rendelet hatálybalépése napján a Címjegyzékbe már felvett szaktanácsadó szervek pályázat nélkül folytathatják tevékenységüket.

Dr. Romány Pál s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter