Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

9/1979. (VI. 7.) BkM rendelet

a dolgozók egészségének és testi épségének védelméről

A Minisztertanács felhatalmazása alapján és a 6/1967. (X. 8.) SZOT számú szabályzat végrehajtása érdekében - a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével és a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem.

1. §

A rendelet hatálya a Belkereskedelmi Minisztérium felügyelete, valamint a belkereskedelmi ágazatba tartozó tanácsi felügyelet alatt álló gazdálkodó szervezetekre [Ptk. 685. § c) pont], továbbá a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsa felügyelete alá, illetőleg érdekképviseleti körébe tartozó gazdálkodó szervezetekre (a továbbiakban: vállalat) terjed ki.

2. §

(1) A vállalatoknál munkavédelmi szervezetet kell kialakítani.

(2) A munkavédelmi szervezetben vezetőként, ügyintézőként csak az foglalkoztatható, aki a belkereskedelmi dolgozók szakképesítését szabályozó jogszabályban* előírt képesítéssel, valamint

- műszaki képzettséggel, vagy

- legalább alapfokú munkavédelmi képesítéssel rendelkezik. A munkavédelmi szervezetet csak biztonságtechnikai vizsgával rendelkező személy irányíthatja.

(3) A munkavédelmi szervezet feladata

- részvétel a vállalati munkavédelmi szabályzat előkészítésében;

- munkavédelmi szemlék szervezése;

- a munkavédelmi hiányosságok megszüntetésére irányuló intézkedések kezdeményezése, az intézkedések végrehajtásának ellenőrzése;

- a balesetelhárítási oktatás megszervezése;

- részvétel a balesetek kivizsgálásában;

- a munkavédelmi és baleseti statisztika elemzése, a balesetvédelmi helyzet, a munkakörülmények tervszerű javítására irányuló javaslatok kidolgozása;

- a hálózatfejlesztés, a gépesítés, az új létesítmények terveinek munkavédelmi szempontból történő felülvizsgálata, véleményezése;

- közreműködés a szociálpolitikai tervek elkészítésében.

3. §

A vállalat köteles munkavédelmi szabályzatot készíteni és azt minden év március 31. napjáig felülvizsgálni.

4. §

(1) A szociálpolitikai terv részeként munkavédelmi intézkedési tervet kell készíteni. A terv készítésénél figyelembe kell venni a Belkereskedelmi Minisztérium irányelveit és kereskedelempolitikai célkitűzéseit, a dolgozók javaslatait, valamint a fejlesztési igényeket.

(2) A munkavédelmi intézkedési terv kiterjed

a) a munkavédelem fejlesztésére:

- az anyagmozgatás korszerűsítésére,

- a biztonságtechnikai megoldások kialakítására,

- az érintésvédelemre,

- a biztonságos közlekedést elősegítő padlózat kialakítására;

b) a munkakörülmények javítására:

- a szellőzésre,

- a fűtésre,

- a világítás korszerűsítésére;

c) a munkaruha, védőruha, védőfelszerelés biztosítására;

d) a szociális helyiségek fejlesztésére;

e) az egészségre ártalmas munkahelyek, munkakörök, foglalkozások és technológiai folyamatok megszüntetésére.

5. §

(1) Az új beruházásoknál a munkavédelmi követelmények maradéktalan érvényesülése érdekében:

a) a beruházások előkészítése során, a kiviteli tervek kidolgoztatására adott megbízással egyidejűleg a beruházónak a tervezővel írásban kell közölnie a beruházás munkavédelmi követelményeit. A kiviteli tervet a beruházó köteles munkavédelmi szempontból ellenőrizni;

b) a beruházó a kivitelezést munkavédelmi szempontból köteles folyamatosan figyelemmel kísérni, észrevételeit, kifogásait a kivitelezővel írásban haladéktalanul közölni.

(2) Ha a felújítások és üzembővítések esetén a vállalat - az illetékes szakszervezeti szerv egyetértésével - azt állapítja meg, hogy a MT, illetőleg Ágazati Szabvány előírásai a helyi adottságok miatt nem érvényesíthetők, legalább a mellékletben meghatározott szociális és egészségügyi feltételeket kell biztosítani.*

(3) A létesítmény üzemeltetése során a beruházónak kell biztosítania a munkavédelmi előírások érvényesülését.

6. §

(1) Gépek és berendezések csak akkor szerezhetők be, ha azok a jogszabályban, illetőleg szabványban előírt munkavédelmi minősítő bizonyítvánnyal rendelkeznek. Ennek elmulasztása esetén a beruházónak kell a gép, vagy berendezés munkavédelmi minősítését az üzembe helyezés előtt elvégeztetnie.

(2) Az üzemeltetőnek az üzembe helyezés előtt és az üzemeltetés folyamán meg kell győződnie arról, hogy a gép vagy berendezés a munkavédelmi előírásoknak megfelel-e.

7. §

Az üzembe helyezési jóváhagyást a beruházónak kell az üzembe helyezés előtt írásban kérnie.

8. §

(1) 5 évenként biztonságtechnikai vizsgát kell tenni:

- a vállalatok magasabb vezető állású dolgozóinak;

- a munkavédelmi szervezet irányítójának;

- a munkavédelmi szervezet ügyintézőjének;

- azon vállalati vezetőknek és dolgozóknak, akiknek a tevékenysége a dolgozók élet- és munkakörülményeit közvetlenül befolyásolja;

- azoknak a fizikai dolgozóknak, akik fokozottan veszélyes gépen vagy munkahelyen dolgoznak.

(2) A biztonságtechnikai vizsgára kötelezettek körét a Vállalati Munkavédelmi Szabályzatban kell meghatározni.

(3) A vállalatok magasabb vezető állású dolgozói, a munkavédelmi szervezet irányítója és a munkavédelmi szervezet ügyintézői a felügyeleti szerv, a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetek tekintetében az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv (a továbbiakban: felügyeleti szerv) által kijelölt bizottság előtt vizsgáznak. A vizsgára való jelentkezés idejét és módját, valamint a vizsga anyagát a felügyeleti szerv határozza meg.

(4) A (3) bekezdésben fel nem sorolt személyek a vállalati vizsgabizottság előtt vizsgáznak. A vizsgáztatás rendjét és időpontját a Vállalati Munkavédelmi Szabályzatban kell meghatározni. A vizsga anyagát a Belkereskedelmi Minisztérium útmutatása alapján kell összeállítani.

(5) Mentesek a biztonságtechnikai vizsga kötelezettsége alól azok, akik a belkereskedelmi ágazatra érvényes középfokú vagy annál magasabb munkavédelmi képesítéssel rendelkeznek.

9. §

A vállalat a dolgozót csak olyan munkahelyen, munkakörben alkalmazhatja, amelyre egészségileg alkalmas. A munkaköri (szakmai) alkalmasság orvosi vizsgálatára és véleményezésére a külön jogszabályban foglaltak az irányadók. A munkáltató köteles gondoskodni arról, hogy a dolgozók a jogszabályban előírt orvosi vizsgálaton megjelenjenek.

10. §

A vezetőképzés és -továbbképzés keretében a munkavédelmi ismereteket (biztonságtechnika, üzemegészségügy stb.) is oktatni kell. Ennek időtartama legalább az összes óraszám 10%-a.

11. §

(1) A munkavédelmi intézkedési terv végrehajtását, a baleseti helyzet alakulását a vállalat rendszeresen értékeli. Ennek során összefoglaló jelentést kell készíteni és azt minden év március hó 31-ig a felügyeleti szervnek meg kell küldeni. A jelentés számoljon be:

- a munkavédelmi intézkedési terv végrehajtásáról;

- az intézkedések megvalósításával érintettek létszámáról;

- a munkakörülmények változásáról.

(2) A baleseti helyzetről szóló jelentést az éves baleseti statisztikához kell csatolni. Ebben kell a balesetek okait elemezni és a tapasztalatokat összegezni, valamint a megelőzés érdekében tett, illetve elhatározott intézkedéseket ismertetni.

12. §

A felügyeleti szerv a vállalat vezetőit számoltassa be a munkavédelmi helyzet alakulásáról. Különös figyelmet kell fordítani azokra a vállalatokra (egységekre), amelyeknek baleseti helyzete tartósan kedvezőtlen.

13. §

A munkaverseny értékelésénél és a vezető állású dolgozók tevékenységének átfogó értékelésén alapuló jutalom összegének megállapításánál figyelembe kell venni a munkavédelem fejlesztése terén elért eredményeket, illetőleg az e téren fennálló hiányosságokat. Súlyosabb mulasztás esetén a prémiumot csökkenteni kell, illetve meg kell vonni.

14. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a 61/1967. (K. É. 1968. 1.) BkM számú utasítás, az 5/1970. (III. 8.) BkM számú rendelettel hatályban tartott 27/1968. (Sz. É. III. 18.) számú SZÖVOSZ igazgatósági határozat, valamint a 2/1972. BkM számú utasítás hatályát veszti.

Dr. Sághy Vilmos s. k.,

belkereskedelmi miniszter