Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

11/1980. (V. 17.) PM rendelet

az egyes tömegközlekedési vállalatok utasainak kötelező baleset- és poggyászbiztosításáról

Az egyes tömegközlekedési vállalatok utasainak kötelező baleset- és poggyászbiztosításáról szóló 14/1980. (V. 17.) MT rendelet 2. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a közlekedés- és postaügyi miniszterrel egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

A Magyar Államvasutak, a Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút, a Magyar Hajózási Rt. belföldi és a Volán Tröszt helyközi járatai (a továbbiakban: tömegközlekedési eszközök) utasainak kötelező baleset- és poggyászbiztosítása (a továbbiakban: utasbiztosítás) csak a Magyar Népköztársaság területén bekövetkezett biztosítási eseményekre terjed ki.

2. §

(1) Az utasbiztosítás alapján az Állami Biztosító kockázatviselése az utazás megkezdésekor kezdődik és az utazás befejezéséig tart, illetőleg amíg a poggyász a ruhatárban, a poggyászmegőrzőben vagy az automata megőrzőben van.

(2) A rendelet alkalmazása szempontjából az utazás akkor kezdődik, amikor az utas (a továbbiakban: biztosított) az 1. §-ban meghatározott tömegközlekedési vállalatnak (a továbbiakban: vállalat) a személyforgalmi célokat szolgáló területére lép, és a személyforgalmi célokat szolgáló terület elhagyásáig tart.

3. §

(1) Az Állami Biztosító baleset esetén, illetve a biztosított poggyászában keletkezett károk után az utasbiztosítás alapján a melléklet szerinti biztosítási összegeket fizeti.

(2) A rendelet alkalmazása szempontjából balesetnek minősül a biztosított akaratán kívül hirtelen fellépő olyan külső behatás, amelynek következtében a biztosított a baleset megtörténtétől számított egy éven belül meghal, állandó egészségkárosodást vagy múlékony munkaképtelenséget szenved.

(3) Poggyászkárnak minősül, ha a biztosítottat ért baleset vagy a sérelmére elkövetett rablás, illetőleg a tömegközlekedési eszközt ért baleset, továbbá a poggyász megőrzésére szolgáló helyet (ruhatárt, automata megőrzőt stb.) ért elemi csapás, valamint az onnan történt lopás következtében a biztosítottat poggyászával vagy ruházatával kapcsolatban kár éri.

(4) A biztosítás nem terjed ki az ékszerekre, a nemesfémekre, a készpénzre, az értékpapírokra és az okmányokra.

(5) E biztosítás a vállalat felelősségét nem korlátozza; a balesetbiztosítási összeg a jogszabály alapján járó egyéb szolgáltatásokba nem számítható be.

4. §

(1) Az Állami Biztosító mentesül a balesetbiztosítási összeg kifizetése alól, amennyiben bizonyítja, hogy a balesetet a biztosított szándékos vagy súlyosan gondatlan magatartása okozta.

(2) A balesetet súlyosan gondatlan magatartással okozottnak akkor kell tekinteni, ha a baleset a biztosított által elkövetett bűncselekménnyel vagy a biztosított önhibájából eredő súlyosan ittas állapotával közvetlen okozati összefüggésben következett be.

(3) Az Állami Biztosító mentesül a poggyászkárok megtérítési kötelezettsége alól, ha bizonyítja, hogy a kárt a biztosított jogellenesen és szándékosan okozta.

5. §

(1) A balesetet és a poggyászkárt még az utazás tartama alatt jegyzőkönyv felvétele céljából, a vállalat képviselőjének be kell jelenteni, aki a jegyzőkönyv felvételét nem tagadhatja meg. Ha a biztosított sérülése miatt nem képes a balesetet, illetőleg a poggyászkárt bejelenteni, a jegyzőkönyv felvételéről a vállalat képviselője hivatalból gondoskodik.

(2) A kárigényt az Állami Biztosítónak a biztosított állandó lakóhelye szerint illetékes igazgatóságánál (fióknál) kell bejelenteni. Az Állami Biztosító jogosult mindazokat az okiratokat és bizonyítékokat megtekinteni, amelyek a kárigény elbírálásához szükségesek.

(3) Az (1) bekezdés szerinti bejelentés elmulasztása vagy késedelmes teljesítése miatt az Állami Biztosító a teljesítést csak akkor tagadhatja meg, ha a mulasztás vagy késedelem miatt a kár megállapításához szükséges lényeges körülmények kideríthetetlenné váltak.

6. §

A balesetből eredő egészségkárosodás mértékét az Állami Biztosító orvosa állapítja meg a társadalombiztosítási eljárásban az állandó teljes vagy részleges baleseti egészségkárosodás esetén alkalmazott táblázat alapján.

7. §

Az Állami Biztosító a szolgáltatást a kárigény elbírálásához szükséges adatok beérkezését követő 15 napon belül köteles kifizetni.

8. §

(1) A vállalat és az Állami Biztosító a biztosítási feltételeket köteles hirdetmény útján közzétenni.

(2) Az utasbiztosítás pénzügyi fedezetét a személyszállítási díjba beépített biztosítási díj képezi, amelyet a vállalat negyedévenként egy összegben utal át az Állami Biztosítónak.

9. §

Ez a rendelet 1980. június 1-én lép hatályba.

Faluvégi Lajos s. k.,

pénzügyminiszter

Melléklet a 11/1980. (V. 17.) PM rendelethez

Az utasbiztosítás alapján az Állami Biztosítója következő szolgáltatásokat teljesíti:

1. a) baleseti halál esetén 50 000 Ft

b) balesetből eredő állandó teljes (100%-os) egészségkárosodás esetén 100 000 Ft

c) balesetből eredő állandó részleges egészségkárosodás esetén 100 000 Ft biztosítási összegből az egészségkárosodás végleges fokának megfelelő rész,

d) balesetből eredő múlékony munkaképtelenség, továbbá gyermek múlékony egészségkárosodása esetén az orvosilag igazolt időtartamra, legfeljebb azonban 100 napra, napi 50 Ft

2. a) A biztosított poggyászának károsodása esetén az igazolt kár, de legfeljebb 12 000 Ft

b) az automata csomagmegőrzőben elhelyezett vagyontárgyak károsodása esetén az igazolt kár, de legfeljebb 2 000 Ft

Tartalomjegyzék