1/1980. (I. 30.) OM rendelet
az iskolai taneszközök beszerzéséről és használatáról
Az iskolai taneszközök beszerzését és használatát - a szakmai képzés szakiránya szerint illetékes miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Pedagógusok Szakszervezetével egyetértésben - a következőkben szabályozom:
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed az óvodákban, az alsó és középfokú nevelési-oktatási intézményekben, valamint a gyermek- és ifjúságvédelmi intézményekben (a továbbiakban együtt: oktatási intézmény) használt iskolai taneszközökre, kivéve a belkereskedelmi miniszter, a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter, a munkaügyi miniszter hatáskörébe tartozó szakközépiskolák, a szakmunkásképző iskolák, továbbá az egészségügyi szakiskolák szakmai elméleti és gyakorlati oktatásában használt taneszközöket.
(2) A rendelet alkalmazása szempontjából iskola, taneszköznek kell tekinteni minden olyan hazai vagy külföldi eredetű eszközt és információhordozót, amely az oktatási intézményben folyó oktatás tartalmát valamilyen formában megjeleníti vagy tárolja, továbbá azokat a segédeszközöket, amelyek a tanítás-tanulás folyamatához szükségesek (a továbbiakban együtt: taneszköz). A taneszközök felsorolását a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza. Abban a kérdésben, hogy valamilyen eszközt taneszköznek kell-e tekinteni, vita esetén az oktatási miniszter dönt.
(3) A rendelet hatálya nem terjed ki a kiadói tevékenység körébe tartozó nyomtatott taneszközökre és tankönyvekre.
(4) A rendelet alkalmazása szempontjából nem kell iskolai taneszköznek tekinteni a szakmai elméleti és gyakorlati oktatásban (tanműhelyekben, laboratóriumokban, géptermekben, gyakorlóhelyeken) használt olyan gépeket, műszereket, szerszámokat, hangszereket, berendezéseket, amelyek nem iskolai célra készültek és a termelésben, a kereskedelemben, a közlekedésben, hírközlésben, az adminisztrációban, az egészségügyi ellátásban, a művészeti élet területén általánosan használtak.
2. §
Az oktatási intézmények csak olyan taneszközt szerezhetnek be és - a 7. § (1) bekezdésében foglalt kivétellel - csak olyan taneszközt használhatnak, amelyet az oktatási miniszter engedélyezett. Az engedély visszavonható.
3. §
A taneszközök beszerzését és használatát az oktatási miniszter az Oktatástechnológiai Tárcaközi Tudományos és Koordináló Tanács (OTT; a továbbiakban: Tanács) javaslatára engedélyezi. A Tanács a taneszközök engedélyezésével kapcsolatos feladatok ellátása céljából - állandó bizottságként - Taneszköz Bizottságot működtet.
4. §
(1) A taneszköz iskolai használatához az engedélyt a gyártó, a fejlesztő, illetőleg a belföldi forgalomba hozó kérheti. A kérelmet és az előterjesztéshez szükséges - a 2. számú mellékletben megjelölt - kellékeket a Tanácshoz kell eljuttatni.
(2) Új engedélyezési eljárás alá kell vonni azt a korábban már engedélyezett taneszközt, amelyen a gyártó vagy forgalmazó olyan jelentős változtatást kíván eszközölni, amely a taneszköz funkcióját megváltoztatja.
5. §
(1) A kérelem elbírálása előzetes vizsgálati eredmények és szakvélemények alapján történik. Ilyen vélemény adására a Tanács elnöke - a taneszköz jellegétől függően - elsősorban az Országos Pedagógiai Intézetet, az Országos Oktatástechnikai Központot kéri fel. A szakvélemény szükség szerint más szervtől is beszerezhető.
(2) A kérelem elbírálásakor figyelemmel kell lenni arra, hogy a taneszköz
- a szocialista pedagógia, az egészség- és munkavédelem követelményeinek megfeleljen;
- az anyagellátás, kezelés, kiszolgálás és karbantartás szempontjából egységesített (tipizált) legyen, továbbá biztosítva legyenek a javítás és az alkatrész utánpótlás feltételei;
- az anyagi lehetőségek határai között - az ésszerű takarékosság követelményeit figyelembe véve - a legkorszerűbb, műszaki és gazdasági szempontból egyaránt megfelelő legyen.
(3) Taneszköz használatára adott engedély visszavonását a Tanács elnöke az oktatási miniszternél kezdeményezheti.
6. §
Az oktatási miniszter által engedélyezett taneszközön az engedélyezés számát és keltét fel kell tüntetni. Ha ez nem lehetséges, akkor a taneszköz megnevezését tartalmazó egyéb tartozékon (tároló dobozon, tanszerismertetőn stb.) kell megjelölni.
7. §
(1) Az oktatási intézményekben az oktatási miniszter engedélye nélkül, igazgatói hozzájárulás alapján használhatók:
- az oktatási intézményben egyedileg készített, illetve a pedagógusok által készített taneszközök;
- a más oktatási intézményekben így készített és az intézménynek átadott taneszközök;
- az öntevékeny taneszközkészítés egyéb területeiről eredő, kereskedelmi forgalomba nem kerülő taneszközök;
- a hasznosításra elfogadott - kereskedelmi forgalomban nem levő - taneszközújítások az elfogadó szerv irányítása alá tartozó oktatási intézményekben;
- a pedagógiai kísérletek céljaira egyedileg beszerzett taneszközök a kísérletet irányító szerv hozzá járulásával;
- a más szervek, illetőleg személyek által az okatási intézménynek átadott vagy ajándékozott, illetőleg az iskola költségvetésen kívüli pénzeszközeiből beszerzett taneszközök.
(2) Az oktatási intézmény igazgatója a taneszközöket köteles a szocialista pedagógia, az egészségés munkavédelem szempontjából megvizsgálni. Ha szükséges, a döntéshez szakemberek (szakfelügyelő, munkavédelmi felügyelő) véleményét kell beszerezni.
8. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell. Egyidejűleg a 2/1977. (II. 17.) OM rendelet hatályát veszti, ez azonban a rendelet hatálya alapján engedélyezett vagy használhatónak minősített taneszközök használatát nem érinti.
Dr. Polinszky Károly s. k.,
oktatási miniszter
1. számú melléklet az 1/1980. (I. 30.) OM rendelethez
A taneszközök felsorolása
A rendelet alkalmazása szempontjából taneszközök:
- Eredeti tárgyak (természeti tárgyak, gyűjtemények, preparátumok, munkatermékek);
- Utánzatok (modellek, manipulációs eszközök, applikációs eszközök, mulázsok);
- Kísérleti eszközök (tanulói és tanári kísérleti eszközök, eszközkészletek és műszerek);
- Vizuális ismerethordozók (fényképek, grafikai ábrák, térképek, faliképek, fali táblázatok, diafilm és diaképek, írásvetítő transzparensek, filmek);
- Auditív ismerethordozók (hanglemez, hangszalag, hangszerek, IR-adások közül az iskolák számára ismerethordozón sokszorosított anyagok);
- Audiovizuális ismerethordozók (hangosított diasorozat, hangos film, videoszalag, képlemez, ITV-adások közül az iskolák számára ismerethordozón sokszorosított anyagok);
- Taktilis taneszközök (domborművi képek, szövegek és tárgyak);
- Oktatócsomagok (multi-média rendszerek).
A rendelet alkalmazása szempontjából a tanítás-tanulás folyamatához szükségesnek minősülő segédeszközök:
- Oktatástechnikai eszközök (filmvetítők, diavetítők, epivetítők, írásvetítők, magnetofonok, képmagnetofonok, lemezjátszók, képlemezjátszók, rádiók, tv-készülékek, iskolai ZTV, nyelvi laboratóriumok, oktatógépek és tartozékaik, sokszorosító berendezések, speciális gyógypedagógiai eszközök);
- Iskolai falitáblák (flanell, mágneses, lyukas stb.);
- Térképtartók, állványok;
- A tanterv teljesítésének céljára kifejlesztett és rendszeresített tanulói szerszámok, munkaeszközök és eszközkészletek:
- Sporteszközök és tornaszerek.
2. számú melléklet az 1/1980. (I. 30.) OM rendelethez
A taneszköz engedélyezési kérelem előterjesztéséhez szükséges kellékek
A taneszköz
- kitöltött adatlapja,
- a magyar nyelvű leírása, amely tartalmazza az eszköz alapvető pedagógiai funkcióit, fontosabb tartalmi és kiviteli jellemzőit,
- mintapéldánya,
- nyomtatott anyagainak tervezett szövege,
- szakanyagára vonatkozó lektori vélemények,
- előterjesztését megelőző szakértői bizottsági ülés jegyzőkönyve,
- bevezetéséhez szükséges hatósági engedélyek, illetve a munkavédelmi szemle jegyzökönyve.
Mintapéldányként előterjeszthető:
a) háromdimenziós eszköz esetén az eszköz valamennyi lényeges funkciójával (működésével) rendelkező mintája,
b) ábrázolás esetén - a film kivételével - legalább a grafikus által kivitelezett grafika,
c) filmek esetén a film munkakópiája,
d) auditív anyagok esetén az orsós, illetőleg kazettás hangszalagon vagy hanglemezen rögzített anyag.