Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

38/1980. (IX. 30.) MT rendelet

egyes kiskereskedelmi és vendéglátóipari üzletek szerződéses üzemeltetéséről

1. §

(1) A gazdálkodó szervezetek [Polgári Törvénykönyv 685. § c) pont] kiskereskedelmi vagy vendéglátóipari üzletüket - a belkereskedelmi miniszter által meghatározott körben - szerződéses rendszerben is üzemeltethetik (a továbbiakban szerződéses üzemeltetés).

(2) A gazdálkodó szervezet a szerződéses üzemeltetésre az üzlet vezetésére vállalkozó magán személlyel (a továbbiakban: vezető) a polgári jogszabályai szerint köt szerződést. A szerződést legfeljebb öt évre írásban kell megkötni.

2. §

(1) A gazdálkodó szervezet a szerződést azzal köteles megkötni, aki a nyilvánosan meghirdetet versenytárgyaláson a legkedvezőbb ajánlatot teszi

(2) Szerződéses üzemeltetésre, szerződés csak azzal köthető, aki

a) a gazdálkodó szervezettel munkaviszonyban illetve tagsági viszonyban (a továbbiakban: munkaviszony) áll,

b) megfelelő szakmai képzettséggel rendelkezik

c) nem esik a külön jogszabályban meghatározott foglalkoztatási tilalom alá.

(3) A szerződés legfeljebb öt - egymással polgári jogi társaságot létesítő - személlyel is meg. köthető. Ebben az esetben elegendő, ha csak az egyik személy rendelkezik szakmai képzettséggel A vezetői jogok gyakorlásának módjáról a társasági szerződésben kell megállapodni.

(4) Egy személlyel - ideértve a polgári jogi társaság tagját is -illetve a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozójával [Polgári Törvénykönyv 685. § b) pont] és élettársával kizárólag egy üzlet szerződéses üzemeltetésére köthető szerződés.

(5) A vezető az üzlet üzemeltetési jogát másra nem ruházhatja át.

3. §

A vezető a gazdálkodó szervezet nevében, de saját felelősségére és kockázatára önállóan szervezi és irányítja az árubeszerzést és értékesítést, a vendéglátóipari termelést és szolgáltatást, a készletgazdálkodást, dönt az eszközök felhasználásáról. A gazdálkodó szervezet költségeinek és nyereségének fedezetére a szerződésben meghatározott összegű díjat köteles fizetni.

4. §

(1) A gazdálkodó szervezet az üzlet működéséhez szükséges állóeszközöket a szerződés időtartamára a vezető használatába adja.

(2) A vezető köteles az állóeszközök megóvásáról, karbantartásáról, szükséges javításáról gondoskodni.

(3) A rendeltetésszerű használat eredményeként elhasználódott állóeszközök pótlása és felújítása a gazdálkodó szervezet kötelessége.

5. §

(1) A gazdálkodó szervezet a szerződésben meghatározott; forgóeszközöket a vezető rendelkezésére bocsátja. A vezető a forgóeszközöket a gazdálkodó szervezettől megvásárolhatja, a meg nem vásárolt forgóeszközök használatáért használati díjat fizet.

(2) A vezető a szerződés időtartama alatt a meg nem vásárolt forgóeszközökkel is szabadon rendelkezik. Az elhasználódott forgóeszközök pótlásáról, illetve a forgóeszközállomány bővítéséről saját költségére gondoskodik.

6. §

A vezető az üzlet üzemeltetését a szerződésben meghatározott határidőn belül köteles megkezdeni.

7. §

(1) A vezető munkaviszonya a szerződés időtartama alatt szünetel. A szünetelés időtartama a munkajogi szabályok szempontjából munkaviszonyban töltött időnek számít.

(2) A vezető társadalombiztosítási és nyugdíjjárulék alapját képező keresetének tekinthető összeget az azonos, vagy hasonló munkakörben dolgozók átlagkeresete alapján kell a szerződésben megállapítani.

8. §

(1) Az üzletben foglalkoztatott dolgozók a gazdálkodó szervezettel állnak munkaviszonyban.

(2) Az üzletben foglalkoztatható dolgozók létszámát, továbbá az üzletben felhasználható éves, illetve havi munkabér összegének felső határát a szerződésben kell meghatározni.

(3) A munkáltatói jogokat a gazdálkodó szervezet által meghatározott körben a vezető, gyakorolja. A gazdálkodó szervezet a munkaviszony létesítésének jogát - a kisegítő dolgozók kivételével -, továbbá a munkaviszony megszüntetésének, valamint a fegyelmi és anyagi felelősségrevonás-nak a jogát nem ruházhatja át. Ha a vezető az alkalmazottat nem kívánja az üzletben foglalkoztatni, indokolt kérelmére a gazdálkodó szervezet köteles az üzletben történő foglalkoztatást - a munkajogi szabályok keretei között - a munkaviszony felmondására irányadó határidőn belül megszüntetni.

9. §

A vezető az üzlet működéséből keletkező - a jogszabályok, valamint a szerződés alapján őt terhelő kötelezettségek teljesítése után fennmaradó - jövedelemmel szabadon rendelkezik, abból az üzlet dolgozóinak a munkaszerződésben meghatározott béren felül is juttathat. Ez nem tekinthető bérjellegű juttatásnak.

10. §

A gazdálkodó szervezet a szerződésben a vezetővel szemben fennálló követelésének biztosítására óvadékot vagy egyéb, a szerződést biztosító mellékkötelezettséget (Ptk. XXIII. fejezet) köthet ki.

11. §

A vezető a külön jogszabályban megállapított mértékű adót köteles fizetni.

12. §

A szerződés megszűnik:

a) a szerződésben meghatározott idő elteltével,

b) felmondással,

c) a vezető halálával.

13. §

(1) A vezető a szerződést azonnali hatállyal felmondhatja, ha egészségének megromlása folytán a szerződésben vállalt kötelezettségeinek teljesítésére nem képes.

(2) A vezető a szerződést háromhónapi felmondási idővel felmondhatja, ha a gazdálkodó szervezet a szerződésben vállalt kötelezettségének felhívás ellenére nem tesz eleget, vagy életkörülményei tartósan és oly mértékben megváltoztak, hogy vállalt kötelezettségeit nem tudja teljesíteni.

(3) A gazdálkodó szervezet köteles a szerződést azonnali hatállyal felmondani, ha olyan körülmény merül fel, ami a szerződés létrejöttét kizárná [2. § (2) bekezdés].

(4) A gazdálkodó szervezet a szerződést azonnali hatállyal felmondhatja, ha a vezető

a) az üzlet üzemeltetését a szerződésben meghatározott időben nem kezdte meg.

b) súlyosan megszegi az üzlet működésére vonatkozó jogszabályokat és hatósági előírásokat,

c) a gazdálkodó szervezettel szemben fennálló fizetési, illetve adófizetési kötelezettségének az előírt határidőben nem tesz eleget.

(5) A gazdálkodó szervezet a szerződést három hónapi felmondási idővel felmondhatja, ha a vezető a szerződésben vállalt - a (4) bekezdésben nem említett - kötelezettségét felhívás ellenére nem teljesíti.

14. §

(1) A szerződés megszűnésekor a felek kötelesek elszámolni.

(2) A gazdálkodó szervezet köteles a rendeltetésszerűen használható, illetve értékesíthető forgóeszközöket visszavásárolni.

15. §

Ez a rendelet 1981. január hó 1. napján lép hatályba, végrehajtásáról a belkereskedelmi miniszter gondoskodik.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke