3/1980. (I. 30.) NIM rendelet

a kötelező villamosbiztonságtechnikai vizsgálatról

A kötelező villamos-biztonságtechnikai vizsgálatot - a 7. § tekintetében az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével egyetértésben - az alábbiak szerint szabályozom.

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed a meglevő villamos fogyasztó- és villámvédelmi berendezések állapotának kötelező vizsgálatára, továbbá a villamos érintésvédelem kötelező ellenőrzésére, valamint az ezekért fizetendő díjakra.

(2) A rendelet hatálya nem terjed ki

- az újonnan létesített villamos fogyasztóberendezés átadás előtti biztonságtechnikai minősítésére, mérésére és ellenőrzésére;

- a villamos fogyasztó- és villámvédelmi berendezések állapotának esetenkénti vizsgálatára, valamint az érintésvédelem esetenkénti ellenőrzésére;

- daruk, a villamosvontatású járművek és a bányászati villamosberendezések érintésvédelmi rendszerének vizsgálatára és ezek díjára.

2. §

Az 1. §-ban meghatározott tevékenységet végezheti az erősáramú villamosberendezések tervezésére, létesítésére, javítására és karbantartására jogosult

a) gazdálkodó szervezet [Ptk. 685. § c) pont] és állami költségvetési szerv (a továbbiakban együtt: vállalat), ha olyan dolgozót alkalmaz, aki az Állami Energetikai és Energia-biztonságtechnikai Felügyelet (a továbbiakban: Energiafelügyelet) által az érintésvédelem és a villamos fogyasztó berendezések állapotának vizsgálatára kiadott érvényes vizsgabizonyítvánnyal rendelkezik;

b) az a) pontban említett vizsgabizonyítvánnyal rendelkező kisiparos és szakértői tevékenység végzésére jogosult szakértő személy (a továbbiakban együtt: szakértő).

3. §

(1) Az Energiafelügyelet a rendelet hatálya alá tartozó tevékenységet végző vállalatról és szakértőről nyilvántartást köteles vezetni.

(2) A nyilvántartásnak tartalmaznia kell

a) vállalat esetében

- a vállalat elnevezését, székhelyét (telephelyét), tevékenységi körét,

- a vizsgálatot végző dolgozója nevét, beosztását, vizsgabizonyítványa számát,

- a vizsgálatot végző irányításával és ellenőrzésével megbízott dolgozója nevét, beosztását és szakképzettségét;

b) szakértő esetében

- a kisiparos nevét, lakáscímét, iparigazolványa és vizsgabizonyítványa számát,

- a szakértő személy nevét, lakáscímét, szakképzettségét és vizsgabizonyítványa számát.

4. §

A vállalat és a szakértő köteles a 3. § (2) bekezdésében felsorolt adatokat a rendelet hatálya alá tartozó tevékenység megkezdése előtt, az ilyen tevékenységet folytatók pedig a rendelet hatálybalépésétől számított 30 nap alatt az Energiafelügyeletnek bejelenteni.

5. §

A vállalat és a szakértő munkáját a jogszabályok és szabványok szerint köteles végezni. A végzett munkáról köteles a megrendelő részére írásbeli beszámolót, továbbá a mérési eredményeket (jelentés, mérési jegyzőkönyv) tartalmazó összeállítást adni.

6. §

(1) A tevékenység megrendelője a vizsgálathoz szakképzett, kapcsolási műveletek elvégzésére jogosult, helyismerettel rendelkező személyt köteles díjmentesen rendelkezésre bocsátani.

(2) Robbanásveszélyes, vagy egyéb veszélyforrást rejtő helyiségek esetében a megrendelő a vizsgálat időtartamára a veszélyforrást köteles megszüntetni.

(3) A megrendelő díjmentesen köteles gondoskodni

a) 5 méternél magasabban végzendő munka esetén biztonságos állványzatról,

b) a villamos mérésekhez villamosenergiáról,

c) a munkahely fűtéséről, világításáról, takarításáról,

d) a műszerek és szerszámok tárolásához zárható helyiségről,

e) a szociális normáknak megfelelő fűtött és világított öltözőhelyiségről, valamint tisztálkodási lehetőségről.

7. §

(1) A rendelet hatálya alá tartozó munkákért a megrendelő óradíjat fizet. Vállalat esetében az óradíj magában foglalja a jogszabályokban és szabványokban kötelezően előírt feladatok elvégzésének összes költségét, ideértve a szükséges rajzkészítési és kiszállási (pl. utazás, szállás, napidíj) költségeket is. Kisiparos az óradíjon felül járulékos költség címén felszámíthatja a megrendelő által igényelt túlmunka bérpótlékát és a telephelyének közigazgatási határán kívül végzett munka (kiszállás) többletköltségeit (utazási költség, úton eltöltött idő bérköltsége, szállás költség, étkezési költség). A járulékos költségekben a kisiparos a megrendelővel előre köteles megállapodni. A szakértő személy az óradíjon felül a megrendelés teljesítéséhez esetleg szükséges utazási és szállásköltségeit a megrendelővel kötött előzetes megegyezés szerint számíthatja fel.

(2) A vizsgálat díja a legmagasabb (maximált) hatósági árformába tartozik, összege pedig

- vállalat esetében 80,- Ft/óra/fő

- szakértő esetében 50,- Ft/óra/fő

(3) A vizsgálatot végző vállalat, illetőleg szakértő a számlázásnál a megrendelő telephelyén és a saját telephelyén a vizsgálatot (felvételezés, kiértékelés) végző dolgozó által műszakilag indokoltan felhasznált időt (órát) veheti alapul. A megrendelő telephelyén a vizsgálatot végző által a szolgáltatás teljesítésére fordított időt (órát) a megrendelő igazolja.

8. §

(1) A vizsgálatot végző vállalat és szakértő munkája szakszerűségének hatósági ellenőrzése az Energiafelügyelet feladata. Ennek ellátásához a vállalat és a szakértő köteles az Energiafelügyelet részére, annak felhívására jelentést adni.

(2) Ha az Energiafelügyelet a hatósági ellenőrzés során szakszerűtlen munkavégzést, vagy szabálytalanságot állapít meg, a vállalat illetve a szakértő további tevékenységét megtilthatja.

(3) A tevékenységet megtiltó határozat ellen a Nehézipari Minisztériumhoz fellebbezésnek van helye.

9. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; a 7. § rendelkezéseit a hatályba lépését megelőzően kötött szerződés alapján a hatálybalépést követően végzett munkákra is alkalmazni kell.

Dr. Simon Pál s. k.,

nehézipari miniszter