Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4/1980. (IV. 15.) OM rendelet

a nevelő-oktató munkát végző dolgozók másodállás, mellékfoglalkozás és munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében történő foglalkoztatásáról

A másodállás, mellékfoglalkozás és munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében történő foglalkoztatásról szóló 1/1976. (I. 31.) MüM rendelet (a továbbiakban: R.) 18. §-ának (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a munkaügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel és a Pedagógusok Szakszervezetével egyetértésben -a következőket rendelem:

A rendelet hatálya

1. §

A rendelet hatálya kiterjed:

a) a 6/1977. (VII. 27.) OM-MüM számú együttes rendelet hatálya alá tartozó nevelési-oktatási intézményekre, mint munkáltatókra és a velük munkaviszonyban álló pedagógusokra, kivéve a művészetoktatási intézményeket és azok pedagógusait;

b) a 7/1977. (VII. 27.) OM-Mü M számú együttes rendelet hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményekre, mint munkáltatókra és a velük munkaviszonyban álló oktatókra, kivéve az orvostudományi egyetemek és az Orvostovábbképző Intézet oktatóit, valamint a művészetoktatási intézményeket és azok oktatóit.

2. §

(1) Az 1. §-ban megjelölt intézmények és dolgozók tekintetében az R. szabályait a jelen rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) Az 1. §-ban felsorolt intézményeknél

a) tudományos munkakörben foglalkoztatott dolgozók főálláson kívüli tudományos tevékenységére a Magyar Tudományos Akadémia főtitkárának utasítását,

b) egészségügyi munkakörökben foglalkoztatott dolgozókra az egészségügyi miniszter utasításában foglaltakat

kell alkalmazni.

Pedagógus másodállás, mellékfoglalkozás

3. §

(1) Pedagógus munkakörre másodállás és mellékfoglalkozás nem létesíthető, kivéve a (2) bekezdésben megjelölt eseteket.

(2) Az a mérnök, illetőleg orvos, aki főállásban nem pedagógus munkakört tölt be - a 6/1977. (VII. 27.) OM-MüM együttes rendeletben meghatározott besorolási feltételek szerint - pedagógus munkakörben másodállás, illetőleg mellékfoglalkozás keretében is foglalkoztatható. Ilyen esetben

a) a másodállás keretében ellátandó heti órák száma a munkakörre meghatározott heti kötelező óraszám huszonöt százalékát, a másodállásra időarányosan megállapított havi személyi alapbér a munkaköri bértétel és a pótlékok 25 százalékát,

b) a mellékfoglalkozás keretében ellátandó heti órák száma a heti kötelező óraszám, a megállapított havi személyi alapbér pedig a munkaköri bértétel és a pótlékok ötven százalékát

nem haladhatja meg.

A pedagógusok főálláson kívüli foglalkoztatása

4. §

(1) Pedagógusnak a főálláson kívüli, munkáltatói engedélyhez kötött

a) nevelő-oktató munkára, illetőleg az R. 18. §-ának (4) bekezdés b) pontjában felsorolt, külön szabályozott szaktevékenységre megállapítható munkaideje - beleértve a főállása szerinti intézményben rendszeresen megtartott túlóráit is -nem haladhatja meg a havi 72 órát, vezető beosztású pedagógus (igazgató, igazgatóhelyettes, vezető-szakfelügyelő, szakfelügyelő, függetlenített és nem függetlenített vezető óvónő) esetében pedig a havi 24 órát;

b) más melléktevékenységeinek munkaideje

- beosztott pedagógus esetében az a) pontban megjelölt havi 72 órán belül legfeljebb havi 48 óra,

- vezető beosztású pedagógus esetében pedig az a) pontban megjelölt havi 24 órán felül további havi 24 óra lehet.

(2) A munkáltatói jogkört gyakorló vezető - a fölöttes szervnek (tanácsi intézmény dolgozója esetében a járási hivatal, illetőleg a tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének) előzetes hozzájárulásával - kivételesen és átmenetileg az (1) bekezdésben meghatározott havi 72 órás keretet legfeljebb havi 100 órára növelheti, ha a pedagógus fokozott igénybevételét a nevelési-oktatási intézmény munkaerőhelyzete és a nevelő-oktató munka zavartalan ellátása teszi szükségessé.

(3) Az (1)-(2) bekezdésben foglalt korlátozások a pedagógus nyári tanítási szünet tartama alatt ellátható melléktevékenységének engedélyezésére nem vonatkoznak.

Oktatói másodállás, mellékfoglalkozás és megbízás

5. §

(1) Felsőoktatási intézménynél oktatói munkakörre második és további munkaviszony

a) másodállás keretében legfeljebb a törvényes munkaidő (havi 191 óra) egynegyedének megfelelő, havi 48 óra munkaidővel,

b) mellékfoglalkozás keretében pedig legfeljebb havi 75 óra munkaidővel létesíthető, az alábbi (2)-(5) bekezdésben meghatározott feltételek szerint.

(2) Az oktatói munkakör másodállás vagy mellékfoglalkozás keretében csak akkor tölthető be, ha ezt az alkalmazást a főállású oktatók oktatásikutatási stb. munkaköri terhelése, valamint a dolgozó szaktudása indokolttá teszi, és az oktatási feladatok ellátása más módon (a munkaerők átcsoportosításával, jobb munkaszervezéssel, meghívott előadó óradíjas megbízásával stb.) nem oldható meg, illetve nem volna gazdaságos.

(3) Az oktatói másodállásban vagy mellékfoglalkozásban történő alkalmazás feltétele meghatározott számú tanrendi óra megtartása és az oktató részvétele a munkaköréhez tartozó oktató-nevelő, illetve tudományos kutatómunkában. E rendszeres feladatok (részvétel a diplomadolgozatok előkészítésében és elbírálásában, meghatározott nevelési, illetőleg kutatási feladatok ellátása stb.) körét az oktató munkáját irányító vezető a munkaszerződésben, illetve az ahhoz tartozó munkaköri feladatjegyzékben köteles részletesen megjelölni.

(4) Felsőoktatási intézménynél másodállás vagy mellékfoglalkozás kizárólag óraadó oktatói és ahhoz kapcsolódó vizsgáztatói tevékenységre nem létesíthető. Erre a feladatra meghívott előadót munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony (a továbbiakban: megbízás) keretében - óradíj, illetőleg vizsgadíj (egyéb külön előírt díj) fizetése ellenében - lehet szerződtetni.

(5) Az oktatói másodállás, illetve mellékfoglalkozás keretében végzett munkát a munkaszerződésben meghatározott részmunkaidő arányában, az ellátandó munkakörre megállapítható személyi alapbérrel kell díjazni, ennek során az R. 10. §-ának (3) bekezdését nem kell alkalmazni.

6. §

(1) A főállású dolgozó oktatói munkakört - az R. 11. §-ának (2) bekezdésében foglaltaktól eltérően - másodállást és mellékfoglalkozást magában foglaló második munkaviszonyban, tovább különböző munkáltatóknál létesített másodállásban és mellékfoglalkozásban is elláthat. Ilyen esetben a másodállásban és a mellékfoglalkozásban megállapítható munkaidő külön-külön nem haladhatja meg az oktatói munkakörre előírt törvényes munkaidő egynegyedét, együttvéve pedig a felét.

(2) A munkáltató a vele munkaviszonyban álló oktatóval - az R. 2. §-ában foglaltaktól eltérően - az intézmény székhelyén működő oktatási szervezeti egységben ellátandó oktatási vagy kutatási feladatra másodállást, mellékfoglalkozást, illetőleg megbízást nem létesíthet. Ez a tilalom nem vonatkozik a gyakorlóiskolai, gyakorlóóvodai, valamint a nevelőtanári nevelő-oktató munkára létesítendő mellékfoglalkozásra, illetőleg megbízásra.

7. §

(1) Oktatónak oktatói munkára, illetve a külön szabályozott szaktevékenységre létesített másodállása tekintetében az R. 4. §-ának (1) bekezdése d) pontjában foglalt korlátozó rendelkezést nem kell alkalmazni.

(2) Az R. 14. §-ának (2) bekezdésében foglalt rendelkezést az oktatói munkára létesített megbízási jogviszonyra nem kell alkalmazni.

Az oktatók melléktevékenységeinek munkaidőkerete

8. §

(1) Az oktató munkáltatói engedélyhez kötött melléktevékenységeinek (másodállásának, illetve mellékfoglalkozásának vagy megbízásának) havi munkaideje együttvéve nem haladhatja meg főállása törvényes munkaidejének (havi 191 órának) ötven százalékát (havi 96 órát).

(2) A felsőoktatási intézménynél külső megbízás alapján ellátott szerződéses tevékenység nem tartozik az R. hatálya alá.

Egyéb és záró rendelkezések

9. §

Munkaviszonyban álló dolgozó oktatói munkát munkáltatói engedély nélkül - az R. 13. §-ának (2) bekezdés b) pontja alá tartozó esetben - olyan módon is elláthat, hogy a szerződési időszakra előírt óraszám havi átlagban a 16 órát nem haladja meg.

10. §

A R. 5. §-ában meghatározott engedélyezési jogkört a felügyeletet ellátó miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) - a felsőoktatási intézménynek általa vagy magasabb szerv által kinevezett dolgozói tekintetében - átruházhatja a felsőoktatási intézmény vezetőjére.

11. §

Ha az oktató másik miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) felügyelete alá tartozó munkáltató szerv számára engedélyezés alá eső melléktevékenység keretében végez munkát, az R-től eltérő foglalkoztatásra rendkívül indokolt esetben - az R. 18. §-ának (4) bekezdése a) pontja alapján - a felügyeletet ellátó miniszter az oktató főállása szerinti miniszterrel egyetértésben ad engedélyt

12. §

A tanácsok által fenntartott nevelési-oktatási intézmények tekintetében az R. 18. §-ának (4) bekezdése a) pontjában foglalt jogkört a fővárosi, megyei tanács elnöke gyakorolja.

13. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a 145/1976. (M. K. 18.) OM utasítással módosított 117/1976. (M. K. 7.) OM utasítás hatályát veszti.

Dr. Polinszky Károly s. k.,

oktatási miniszter

Tartalomjegyzék