5/1980. (IX. 23.) KipM rendelet
a minőségszabályozás és ellenőrzés oktatásáról, valamint a minőségellenőrzést végző dolgozók képesítéséről
A munkaügyi miniszterrel, a művelődési miniszterrel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével és az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendelem:
1. §
A rendelet hatálya a könnyűipari ágazatba tartozó gazdálkodó szervezetekre [Ptk. 685. § c) pont] és a könnyűipari minőségellenőrző intézetekre (a továbbiakban együtt: vállalat) terjed ki.
2. §
(1) Képzésben, illetve továbbképzésben kell részesíteni a minőség alakulásában közvetve, vagy közvetlenül résztvevőket:
a) a minőség tervezésével, szabályozásával, fejlesztésével foglalkozó, valamint a termelés irányításában részt vevő mérnök, vagy üzemmérnök végzettségű dolgozókat és a minőség ellenőrzésével közvetlenül foglalkozó vezető állásúakat a felsőfokú oktatási intézmények, illetve továbbképző intézeteik vizsgaköteles tanfolyamain, valamint a szákmérnökképzés keretében;
b) a vállalat minőségellenőrző szervezetében, va-lamint az a) pontban megjelölt munkaterületekén érdemi munkakörben foglalkoztatott más dolgozókat a Könnyűipari Minisztérium Módszertani és Továbbképző Intézete (továbbiakban: KMMTI) alap- és középfokú vizsgaköteles tanfolyamain.
(2) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti körben ipari szövetkezetek dolgozói részére az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsának Oktatási Központja (a továbbiakban: OK) is szervezhet minőségellenőrzési tanfolyamot.
3. §
Az alap- és középfokú tanfolyamokat a KMMTI szervezi. A tanfolyamok szakmai irányítását, ellenőrzését és felügyeletét a Könnyűipari Minisztérium látja el.
4. §
(1) A képzés szakmai tartalmát meghatározó tematikát a KMMTI készíti el és a Könnyűipari Mi-nisztérium hagyja jóvá
(2) A jóváhagyott tematika alapján a KMMTI gondoskodik a tankönyvek, jegyzetek (tananyagok) biztosításáról.
(3) Az alapfokú tanfolyamon az vehet részt, aki legalább szakmunkás-bizonyítvánnyal és kétéves szakmai gyakorlattal rendelkezik.
(4) A középfokú tanfolyamon az vehet részt, aki szakmai középiskolai végzettséggel és legalább kétéves szakmai gyakorlattal rendelkezik, illetve az alapfokú tanfolyamot elvégezte.
(5) Indokolt esetben a KMMTI engedélyezheti a tanfolyam anyagának egyéni tanulással történő elsajátítását is.
5. §
(1) A tanfolyam hallgatói és az egyéni tanulók a képzés befejezésekor szakvizsgát tesznek.
(2) A vizsgabizottság három tagból áll. A vizsgabizottság elnökét a Könnyűipari Minisztérium nevezi ki, tagjait a KMMTI bízza meg.
6. §
(1) A sikeres vizsga letételéről a KMMTI bizonyítványt állít ki, melynek adatait a vállalat köteles a dolgozó munkakönyvébe bevezetni.
(2) A tanfolyamok vizsgáiról kiállított bizonyítvány a könnyűipari ágazat megfelelő szakterületéhez tartozó valamennyi vállalatnál a minőség-ellenőri munkakör betöltésére képesít.
(3) A bizonyítvány iskolai végzettséget nem tanúsít.
7. §
(1) A tanfolyam, valamint a vizsga költségei a résztvevőket terhelik. A költségeket a vállalat részben vagy egészében átvállalhatja.
(2) Az oktatási dokumentációkat önköltségi áron kell a résztvevők számára biztosítani.
(3) A tanfolyami óradíjak és a vizsgadíjak megállapítására a 108/1969. (9) MüM utasítás az irányadó.
8. §
(1) Az OK szervezésű tanfolyamokra a 3-7. §-ok rendelkezéseit, a (2) és (3) bekezdésben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) Az OK tanfolyamok tantárgyait, időtartamát, óraszámát és egyéb módszertani feltételeit a KMMTI együttműködésével az ipari szövetkezetek sajátosságainak megfelelően kell megállapítani. A tankönyvek, jegyzetek (tananyagok) biztosításáról az. OK gondoskodik.
(3) Az OK tanfolyamok vizsgabizottságának tagjait a KMMTI és az OK együttesen bízza meg.
9. §
A 2. §-ban előírt képzés, illetve továbbképzés alól mentesülnek
- a műszaki tudományos fokozattal rendelkezők;
- az okleveles mérnökközgazdászok és gazdasági mérnökök;
- akik a 2. §-ban foglaltaknak megfelelő képzésben, illetve továbbképzésben már részesültek;
- a 45. életévüket betöltött női, és az 50. életévüket betöltött férfi dolgozók.
10. §
(1) A képzésben, illetve továbbképzésben részvételre kötelezett dolgozóknak tanulmányaikat a minőségellenőri munkakörbe történő alkalmazásukat követő két éven - a rendelet hatályba lépésekor ilyen munkakörben foglalkoztatott dolgozóknak három éven - belül meg kell kezdeniük és a képesítést meg kell szerezniük.
(2) Aki az (1) bekezdésben foglaltaknak nem tesz eleget, a képesítés hiányában minőségellenőri munkakört nem tölthet be.
11. §
Ez a rendelet 1980. október 1. napján lép hatályba.
Bakos Zsigmond s. k.,
könnyűipari minisztériumi államtitkár