6/1980. (VI. 4.) KM rendelet
az Állami Artistaképző Intézetről[1]
A Művészeti Szakszervezetek Szövetségével egyetértésben a következőket rendelem:
1. § (1) Az artistaművészek képzése a művelődési és közoktatási miniszter közvetlen irányítása alatt álló - művészetoktatási intézményként működő - Állami Artistaképző Intézet (a továbbiakban: Intézet) feladata.
(2) Az Intézet - a képzési feladatával rokon jellegű jellegű területeken (bohóc, cirkuszi rendező, akrobatikus táncos, maneken stb.) - önköltséges tanfolyami képzést folytat.
(3) Az Intézet - önköltséges tanfolyamok szervezésével - ellátja az artista művészek továbbképzését is.
2. § (1) Az Intézetbe felvételre - meghirdetett pályázat alapján - azok jelentkezhetnek, akik az általános iskola 5. osztályát sikeresen elvégezték, és a jelentkezés évében legfeljebb 13. életévüket töltik be.
(2) A felvételre jelentkezőknek - az Intézet igazgatója által megbízott felvételi bizottság előtt - alkalmassági vizsgát kell tenniük. Alkalmassági vizsgát a tanév végén kell tartani.
(3) Az alkalmassági vizsgán megfelelt jelentkezők felvételéről - a felvételi bizottság véleményének mérlegelésével - az Intézet igazgatója dönt.
3. § (1) Az Intézetben folyó szakmai képzés tanulmányi ideje nyolc év. A tanulók az 1-4. tanévben előkészítő- alapozó általános képzésben, az 5-7. tanévben speciális szakosító képzésben, a 8. tanévben pedig az előző tanulmányaikra épülő művészképzésben részesülnek.
(2)[2] Az Intézet tanulói tankötelezettségüknek az arra kijelölt általános iskolában tesznek eleget, középfokú iskolai tanulmányaikat pedig - az Intézetben folyó szakmai képzésükkel párhuzamosan - az Állami Balett Intézet gimnáziumában vagy valamely szakmunkásképző iskolában folytatják.
4. § (1)[3] Az Intézetben folyó szakmai képzés során a tanulók minden tanév végén valamennyi tárgyból - az Intézet igazgatója által kijelölt szaktanárokból álló vizsgabizottság előtt - szakmai vizsgát kötelesek tenni.
(2) Az Intézet igazgatója indokolt esetben engedélyt adhat a szakmai vizsga elhalasztására.
(3)[4]
5. § (1) A tanulók a szakmai képzés 7. tanévének végén - a tanév végi szakmai vizsgán felül - minősítő vizsgát tesznek. A minősítő vizsgára egyebekben a 4. § rendelkezései az irányadóak.
(2)[5]
6. § (1) A tanulók a szakmai képzés 8. tanévében - az Intézet által meghatározott témakörök egyikéből - szakdolgozatot kötelesek készíteni.
(2) A szakdolgozatot az Intézet igazgatója által kijelölt szaktanár bírálja el, és - az igazgatóval egyetértésben - a 4. § (3) bekezdése szerinti osztályzattal minősíti.
7. § (1) A művészképzés tanévében az Intézetnek biztosítania kell, hogy a tanulók cirkuszban, illetőleg varieté- műsorokban gyakorló fellépéseken vehessenek részt.
(2) A művészképzés befejeztével a tanulók - szakdolgozatuk elfogadása esetén - a képzésük szakirányának megfelelő gyakorlati képesítő vizsgát (vizsgaprodukciót) tesznek az Állami Vizsgabizottság előtt.
(3) A tanulók a gyakorlati képesítő vizsgára csak a 3. § (2) bekezdése szerinti tanulmányaik befejezését követően bocsáthatók.
(4) A gyakorlati képesítő vizsga követelményeinek eredményesen megfelelt tanulók részére az Intézet "Artistaművész" képesítést tanúsító oklevelet állít ki, amely egyben hivatásos előadóművészi működési engedélyre jogosít.
8-9. §[6]
10. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Mindazokban az esetekben, amikor valamely jogszabály az Állami Artistaképző Iskoláról rendelkezik, ezalatt a továbbiakban Állami Artistaképző Intézetet kell érteni.
Lábjegyzetek:
[1] A feladatkört a 1028/1980. (VII. 23.) MT határozat alapján a művelődési miniszter vette át. Jelenleg a művelődési és közoktatási miniszter feladatkörét a 47/1990. (IX. 15.) Korm. rendelet szabályozza.
[2] A tankötelezettség időtartamára és teljesítésére lásd az 1993. évi LXXIX. törvényt.
[3] A 4. § (1) bekezdésének második a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet hatályon kívül helyezte.
[4] A 4. § (3) bekezdését a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet hatályon kívül helyezte.
[5] Az 5. § (2) bekezdését a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet hatályon kívül helyezte.
[6] A 8-9. §-okat a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet hatályon kívül helyezte.