6/1980. (III. 8.) MüM-OM együttes rendelet
a szakmunkásképzésben részt vevő tanulók létszámának tervezéséről
A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján a szakmunkásképzésben részt vevő tanulók létszámának tervezéséről - a belkereskedelmi miniszterrel, a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel, az Országos Tervhivatal elnökével, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendeljük:
1. §
A rendelet hatálya kiterjed a szakmunkásképzésben érdekelt vállalatokra, intézményekre, szövetkezetekre, gazdasági társulásokra, magánmunkáltatókra (a továbbiakban: munkáltató), valamint a szakmunkásképző iskolákra és a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolákra.
2. §
A munkáltatók részére - a szakmunkásképző iskolák (ideértve a középiskolát végzettek nappali szakmunkásképző tanfolyamait is), valamint a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolák (a továbbiakban: nappali szakmunkásképzés) tanuló létszámának tanévenkénti tervezéséhez - a fővárosi, megyei tanácsok végrehajtó bizottsága munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve (a továbbiakban: munkaügyi szakigazgatási szerv) iránymutatást ad ki.
3. §
A munkáltatóknak a nappali szakmunkásképzés tanulólétszámára vonatkozó - szakmunkásutánpótlási szükséglettel megindokolt - igényüket a telephely szerint illetékes munkaügyi szakigazgatási szervnek a tanévet megelőző év április 1. napjáig az 1. számú melléklet szerint be kell jelenteniük. Az iránybejelentés egyúttal kötelezettség-vállalást jelent a képzésben való - külön jogszabályban meghatározott - együttműködésre.
4. §
A képzés helye szerint illetékes munkaügyi szakigazgatási szerv elkészíti a nappali szakmunkásképzés tanulólétszámterv javaslatát és a tanévet megelőző év július 1. napjáig a mellékelt nyomtatványminták felhasználásával felterjeszti a 2. számú melléklet A-C táblázatait a Munkaügyi Minisztériumnak, a D táblázatát pedig az Oktatási Minisztériumnak.
5. §
(1) A Munkaügyi Minisztérium a tanévet megelőző év október 1. napjáig hagyja jóvá a fővárosi, megyénkénti és szakmánkénti tanulólétszám, terveket. Az Oktatási Minisztérium - az ágazat szerint illetékes miniszterekkel egyetértésben - ugyancsak ezen időpontig adja meg az előzetes hozzájárulást a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolákban indítható első osztályok számához, illetve a képzés profiljának módosításához.
(2) A létszámtervezés módját és ütemezését a 3. számú melléklet tartalmazza.
6. §
A szakmunkásképző iskolákra vonatkozóan a munkaügyi szakigazgatási szerv indokolt esetben a 4. számú mellékletben fel nem sorolt szakmákban a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervével (a továbbiakban: művelődésügyi szakigazgatási szerv) egyetértésben engedélyezheti a jóváhagyott létszámon felüli felvételeket. A pótkeret engedélyezésére vonatkozó igényt az iskola nyújtja be a munkaügyi szakigazgatási szervnek. A nehezen beiskolázható szakmákban az iskola az egyes munkáltatók számára meghatározott létszámon felül is felveheti a név szerint javasolt tanulót, amennyiben a képzés egyéb feltételei adottak.
7. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit az 1981/82. tanévtől kezdődően kell alkalmazni. Egyidejűleg a szakközépiskolákban folyó szakmunkásképzésről szóló 14/1976. (XII. 1.) MüM-OM együttes rendelet 9. §-a, a szakmunkástanulók, valamint a szakmunkásképzésben részt vevő felnőttkorúak éves felvételi létszámának tervezéséről rendelkező 123/1974. (10) MüM utasítás, valamint a felnőttkorúak szakmunkásképzése egyes kérdéseinek szabályozásáról szóló 104/1973. (2) MüM utasítás 45. pontja hatályát veszti.
Dr. Trethon Ferenc s. k.,
munkaügyi miniszter
Dr. Polinszky Károly s. k.,
oktatási miniszter
1. számú melléklet a 6/1980. (III. 8.) MüM-OM együttes rendelethez
2. számú melléklet a 6/1980. (III. 8.) MüM-OM együttes rendelethez
3. számú melléklet a 6/1980. (III. 8.) MüM-OM együttes rendelethez
A létszámtervezés módja és ütemezése
A szakmunkásképző iskolák és a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolák tanulóinak felvételi létszámát a központilag meghatározott továbbtanulási arányok és képzési szakirányok (profilok), az oktatáspolitikai feladatok, a képzési lehetőségek és a felnőttképzésben részt vevők létszámának figyelembevételével tanévre - a tanévet megelőző naptári évben - kell tervezni, a következő ütemezéssel:
Február hó 1. napjáig*
1. A képzés szakiránya szerint illetékes minisztériumok, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsa, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsa, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsa a központi fejlesztési programok, beruházások, továbbá a termékszerkezetváltás szakmunkásképzést érintö kihatásairól tájékoztatják a munkaügyi szakigazgatási szervet, megjelölve az illetékességi körükben kiemelten kezelendő munkáltatókat.
Március hó 1. napjáig:*
2. A munkáltatók részére a munkaügyi szakigazgatási szerv a tanulólétszám tervezéséhez iránymutatást ad ki (2. §).
Április hó 1. napjáig:*
3. A munkáltatók bejelentik a nappali szakmunkásképzésre vonatkozó tanulólétszám igényeiket (3. §).
Május hó 1. napjáig:
4. A munkáltatók telephelye szerint illetékes munkaügyi szakigazgatási szerv a központi és a körzeti képzésre vonatkozó igényeket a művelődésügyi szakigazgatási szervvel együttműködve - véleményezve - a képzés helye szerint illetékes munkaügyi szakigazgatási szervhez továbbítja.
Július hó 1. napjáig:
5. A képzés helye szerint illetékes munkaügyi szakigazgatási szerv a művelődésügyi szakigazgatási szervvel, továbbá a mezőgazdasági és élelmezésügyi, valamint a kereskedelmi feladatot ellátó szakigazgatási szervvel együttműködve elkészíti a főváros, megye területén levő szakmunkásképző iskolák szakmánkénti létszámterv javaslatát, illetve kialakítja a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolákban indítható első osztályok számára vonatkozó javaslatát; külön megjelölve a saját, illetve a fővároson, megyén kívüli - a 4. pont szerint jelzett - igényeket. A javaslat készítése során törekedni kell a hatékony oktatásszervezésre (pl. homogén osztályok), a képzésben részt vevő leányok arányának növelésére, a hiányszakmák létszámigényének kielégítésére, továbbá az egyes képzési formák közötti összhang megteremtésére.
6. A javaslatot a munkaügyi és a művelődésügyi szakigazgatási szerv az érdekeltek (tervezési, ipari, építőipari, mezőgazdasági és élelmezésügyi, valamint a kereskedelmi feladatot ellátó szakigazgatási szerv, a szövetkezetek területi, illetőleg szakmai szövetsége, a KISZÖV, a MESZÖV, a TESZÖV és a KIOSZ, továbbá az iskolák igazgatói) bevonásával egyezteti, véglegesíti és felterjeszti a Munkaügyi Minisztériumnak, valamint az Oktatási Minisztériumnak.
Augusztus hó 1. napjáig:
7. A Munkaügyi Minisztérium, illetve az Oktatási Minisztérium a beérkezett javaslatokat összegezi és az ágazat szerint illetékes minisztériumoknak, országos hatáskörű szerveknek, az 1. pontban felsorolt szövetkezetek érdekképviseleti szerveinek, valamint az Országos Tervhivatalnak, továbbá a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának véleményezésre megküldi.
Szeptember hó 1. napjáig:
8. A 7. pontban meghatározott minisztériumok, illetőleg szervek a Munkaügyi Minisztériumnak, illetve az Oktatási Minisztériumnak véleményüket megküldik.
Október hó 1. napjáig:
9. A Munkaügyi Minisztérium a beérkezett vélemények, észrevételek figyelembevételével - a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium közvetlen irányítása alá tartozó mezőgazdasági szakmunkásképző és munkástovábbképző intézetek tanulólétszámterve tekintetében a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériummal egyetértésben - jóváhagyja a megyénkénti, szakmánkénti tervszámokat és azokat a munkaügyi, továbbá a művelődésügyi szakigazgatási szervnek megküldi.
10. Az Oktatási Minisztérium a szakmunkásképzést folytató, szakközépiskolákban indítható első osztályok számához, valamint a képzés profiljának módosításához az előzetes hozzájárulását megadja.
Október hó 15. napjáig:
11. A művelődésügyi szakigazgatási szerv a munkaügyi szakigazgatási szervvel együttműködve a Munkaügyi Minisztérium által jóváhagyott felvételi létszámterv alapján megállapítja az iskolánkénti, szakmánkénti felvételi létszámot. Ennek során figyelembe kell venni a központilag meghatározott képzési profilokat és a más megyék részéről jelentkező központi, körzeti képzési feladatokat is.
12. A jóváhagyott szakmunkástanuló felvételi létszámtervet, a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolákban indítható első osztályok számát és létszámát a művelődésügyi szakigazgatási szerv a fenntartó tanács művelődésügyi szakigazgatási szerve útján megküldi a megye területén működő iskoláknak. Az iskolák részére megküldött felvételi terveknek tartalmazniuk kell képzési formánként a felvételi létszámokat, ezen belül a leánytanulók arányát. A munkaügyi szakigazgatási szervvel egyetértésben jelezni kell azokat a munkáltatókat is, amelyeknek igényeit a felvételek során kiemelten kell kezelni. Figyelembe kell venni továbbá a korlátozott munkaképességű és súlyosan fogyatékos tanulók szakmunkásképzéséről szóló 102/1974. (1) MüM-EüM együttes utasításban foglaltakat is.
November hó 1. napjáig:
13. A felvehető tanulólétszámot az iskola igazgatója írásban közli a jóváhagyott iskolánkénti létszámelőirányzat alapján az érdekelt vállalatokkal és szövetkezetekkel, a magánmunkáltatók területileg illetékes érdekképviseleti szervével. A gyakorlati oktatás koncentrálására kell törekedni mind az iskolai, mind a vállalati tanműhelyek képzési kapacitásának megfelelő kihasználásával. A beiskolázás során különös figyelmet kell fordítani a tanulók területi, illetve szakmai átirányítására, egyrészt a központi és a körzeti képzésnek megfelelően, másrészt a túljelentkezések esetén, Ösztönözni és támogatni kell a cigánygyermekek iskolarendszerű szakmunkásképzésre történő felvételét.
14. A *-gal megjelölt határidők az 1981/82. tanévre vonatkozóan: 1980. február 1. helyett 1980. március 20., 1980. március 1. helyett, 1980. április 1. és 1980. április 1. helyett 1980. április 15.