17/1981. (XI. 19.) MM rendelet
a kulturális ágazatba tartozó egyes munkás szakmákra képesítő munkáltatói (ágazati) tanfolyamokon folyó szakmunkásképzésről
Az egyes munkás szakmákra képesítő vállalati (ágazati) tanfolyamokon folyó szakmunkásképzésről szóló 26/1977. (XII. 28.) MüM rendelet alapján - az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatallal, valamint az érdekelt szakszervezetekkel egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
(1) A kulturális ágazatba tartozó munkás szakmákra képesítő munkáltatói (ágazati) tanfolyamot (a továbbiakban: tanfolyam) a Kulturális Munkáltatói (ágazati) Szakmunkásképzési Jegyzékben felsorolt szakmákban lehet szervezni.
(2) A Kulturális Munkáltatói (ágazati) Szakmunkásképzési Jegyzéket (a továbbiakban: KMSZJ) a melléklet tartalmazza. A tanfolyamon az a dolgozó vehet részt, illetőleg vizsgára az bocsátható, aki a mellékletben meghatározott feltételeknek a tanfolyamra jelentkezéskor, de legkésőbb a tanfolyamot követő vizsga időpontjáig megfelel.
(3) A KMSZJ-ben meghatározott szakmákban tanfolyamot - tekintet nélkül arra, hogy milyen szerv felügyelete alá tartozik - a kulturális ágazatba tartozó tevékenységet folytató minden munkáltató szervezhet.
(4) A tanfolyam szervezésének engedélyezését írásban kell kérni a Művelődési Minisztériumtól (a továbbiakban: minisztérium). A kérelemnek tartalmaznia kell a tanfolyamra jelentkezők létszámát, a tanfolyam helyét, idejét, valamint azt, hogy a tanfolyam milyen szakterület (saját vállalat, intézmény, szövetkezet stb. vagy azon kívül más vállalat, intézmény, szövetkezet stb., illetőleg az egész ágazat) munkaerőigényének kielégítését célozza.
2. §
A KMSZJ-ben felsorolt egyes szakmák ismeretanyagának egy részét igénylő betanított munkás munkakör betöltésére jogosító bizonyítvánnyal rendelkező dolgozó a már korábban elsajátított elméleti és gyakorlati tantárgyak (ismeretek) tanítási óráinak látogatása alól mentesül. Ha az előbb említett bizonyítvánnyal a tanfolyam minden résztvevője rendelkezik, részükre - a minisztérium engedélye alapján - csökkentett időtartamú kiegészítő képzés is szervezhető, amelynek időtartama azonban az adott szakmában a tanfolyami óratervben meghatározott óraszám 50%-ánál kevesebb nem lehet.
3. §
A vizsgára jelentkező részére a tanfolyam elvégzése alól a minisztérium felmentést adhat, ha a dolgozó az adott szakismeretet igénylő munkakörben 10 évet meghaladó időtartamú szakmai gyakorlatot szerzett, vagy az iskolai végzettsége alapján megfelelő - a minisztérium által meghatározott - szakmai felkészültséggel rendelkezik.
4. §
Vizsgára - az előírt feltételek mellett - csak az a tanfolyamot végzett dolgozó bocsátható, aki a tanfolyam óraszámának 20%-ánál kevesebbet mulasztott.
5. §
(1) A tanfolyam szervezésére vonatkozó engedélyben a minisztérium meghatározza azt is, hogy a tanfolyami vizsga alapján kiállított bizonyítvány* az engedély szerinti munkáltatónál (munkáltatóknál), vagy az egész ágazatra kiterjedően jogosít-e a megjelölt munkás szakmában a szakmunkás munkakör betöltésére és a szakmunkás bérkategóriába sorolásra.
(2) A tanfolyam működési és vizsgarendjét a minisztérium állapítja meg.
6. §
A tanfolyam résztvevőjét a továbbtanuló dolgozók kedvezményeiről szóló, a 9/1978. (VIII. 15.) MüM rendelettel módosított 23/1974. (IX. 4.) MüM rendeletben meghatározott kedvezmények illetik meg.
7. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a moziüzemvezetői és mozigépkezelői munkakör betöltéséhez szükséges szakképesítésről szóló 2/1966. (IX. 3.) MM rendelet hatályát veszti.
(2) A mozigépkezelői munkás szakmában a tanfolyam a moziüzemvezetői és mozigépkezelői szakképesítésről szóló 145/1981. (M. K. 23.) MM utasítással módosított 139/1968. (M. K. 3.) MM utasításban foglaltak szerint folyik; az utasítás alapján - a rendelet hatálybalépését megelőzően - szerzett, mozigépkezelői munkakör betöltésére jogosító szakvizsga-bizonyítvány a mozigépkezelői munkás szakmában a munkáltatói (ágazati) szakmunkás-képesítésről kiállított bizonyítvánnyal egyenértékű.
Pozsgay Imre s. k.,
művelődési miniszter