24/1981. (IX. 14.) PM-MüM együttes rendelet
a vállalatok egyes részlegeinek szerződéses üzemeltetéséről szóló 30/1981. (IX. 14.) MT rendelet végrehajtásáról
A 30/1981. (IX. 14.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 18. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendeljük:
(R. 1. §-ához)
1. §
(1) A szerződéses rendszerben üzemeltethető részleget a vállalat igazgatója, a gazdasági társulás igazgatótanácsa, illetve a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezet igazgatósága jelöli ki.
(2) A részleg nevében és bélyegzőjén a szerződéses üzemeltetésre utalni kell.
(3) A R. 2. § (1) bekezdésében meghatározott létszám az egy időpontban foglalkoztatható dolgozók legmagasabb száma.
(R. 2-4. §-aihoz)
2. §
(1) A kijelölt részleg szerződéses üzemeltetésre történő átadását a vállalat a versenytárgyalást megelőzően legalább 30 nappal nyilvánosan - a központi vagy a megyei sajtóban és más módon - köteles meghirdetni. A vállalat az érdeklődőket köteles írásban tájékoztatni a részleg előző évi bevételéről, a részlegben levő eszközök értékéről, az ott dolgozók létszámáról, a befizetendő díj minimális összegéről és annak tartalmáról, a letétbe helyezendő előlegről, valamint az óvadék, illetve a szerződést biztosító egyéb mellékkötelezettség minimális mértékéről. A vállalat köteles az érdeklődőket - kérésükre - minden olyan tényről vagy körülményről is tájékoztatni, amely a szerződéses rendszerben üzemeltethető részleg megismeréséhez szükséges.
(2) A versenytárgyalást közjegyző jelenlétében kell lefolytatni. A versenytárgyalásra, annak időpontját megelőzően legalább nyolc nappal írásban kell jelentkezni. A jelentkezőnek egyidejűleg igazolnia kell, hogy a R. 5. § (1)-(3) bekezdéseiben meghatározott feltételeknek megfelel, és hogy az óvadékkal, illetve a szerződést biztosító egyéb mellékkötelezettség minimális mértékével rendelkezik, továbbá három hónapnál nem régebbi hatósági erkölcsi bizonyítványt kell csatolnia.
(3) A vállalat a versenytárgyaláson részt vevők közül azzal köteles szerződést kötni, aki a legmagasabh összegű díj fizetésére vállalkozik. Egyenlő ajánlat esetén azt kell előnyben részesíteni, aki a versenytárgyalás meghirdetésekor a részleg vezetője, illetve a vállalat dolgozója. Egy jelentkező esetén nem kell versenytárgyalást tartani.
(4) A közjegyzőt megillető díj a vállalatot terheli.
(R. 5. §-ához)
3. §
Aki a versenytárgyalás meghirdetésekor a vállalattal nem áll munkaviszonyban, a versenytárgyaláson akkor vehet részt, ha kötelezi magát, hogy a szerződés megkötésekor a vállalattal munkaviszonyt létesít.
4. §
A rendelet alkalmazása szempontjából megfelelő szakmai képzettségnek a kisiparosok iparjogosítványának kiadási feltételeként előírt képzettséget kell figyelembe venni.
(R. 6-7. §-aihoz)
5. §
(1) A vállalathoz befizetendő díj magában foglalja:
a) a vezető és a részlegben foglalkoztatott dolgozók után fizetendő társadalombiztosítási járulékot, valamint a vezető által fizetendő nyugdíjjárulék összegét;
b) a vállalat által - a vezetőnek - használatra átadott állóeszközök után az Amortizációs Normák Jegyzékében meghatározott leírási kulcsok alapján számított értékcsökkenési leírás összegét és az állóeszközök használati díját;
c) a helyiség bérleti díját;
d) a vállalat általános költségeihez és nyereségéhez való hozzájárulást.
(2) A díj - a vállalat és a vezető megegyezése alapján - egyéb költségekre is fedezetet nyújthat.
(3) A díjban figyelembe nem vett ráfordítások (költségek) - a R. 8. (3) bekezdésében meghatározottak kivételével - a vezetőt terhelik.
(4) A szerződésben a tervezett éves árbevétel és a díj évi összege előre úgy is meghatározható, hogy az évente meghatározott összegben változik.
(5) A díj tárgyhónapra eső részét a vállalat által meghatározott időpontig kell befizetni.
6. §
(1) Az anyag- és alkatrészbeszerzés (-ellátás) módjára, garanciális javítás végzésének engedélyezése esetén annak elszámolására a vállalat és a vezető megállapodása az irányadó.
(2) A vezető a szerződéses üzemeltetésű részleg tevékenységéhez szükséges anyagot, alkatrészt stb. a kisiparosokkal azonos feltételek mellett szerezheti be és használhatja fel.
(3) A vezető az anyag-, alkatrész- stb. beszerzést okmánnyal (számla, blokk stb.) köteles igazolni.
(4) A más gazdálkodó szervezettől nem készpénzért vásárolt anyag, alkatrész stb. ellenértékét - eltérő megállapodás hiányában - a vezető igazolása alapján a vállalat egyenlíti ki. Az igazolás módját a vállalat határozza meg. Az ilyen anyagok, alkatrészek stb. értékével a vállalat a kisiparosokra vonatkozó rendelkezéseknek megfelelően számol el a vezetővel, aki köteles azt a vállalat által meghatározott határidőig megtéríteni.
7. §
A szerződéses üzemeltetésű részlegben végzett tevékenység árképzésére, a hatósági árintézkedések esetén követendő eljárásra és a részleg nyitvatartási idejére a kisiparosokra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
8. §
(1) Ha a részleg több különböző tevékenységet végez, akkor a szerződésben az alapul vett árbevételt is ennek megfelelően részletezni kell.
(2) A vezető a részleg tevékenységéből elért bevételekről és kiadásokról pénztárkönyvet vezet, a polgári jogi társaságot pedig külön könyvvezetési kötelezettség is terheli. A vállalat egyéb nyilvántartás vezetését is előírhatja.
(3) Az 500,- Ft feletti bevételekről minden esetben számlát (jegyzéket) kell kiállítani, amelynek másolatát öt évig meg kell őrizni. A számla (jegyzék) kiállításánál a tevékenységgel kapcsolatos egyéb rendelkezéseket is figyelembe kell venni.
(4) A vezető (polgári jogi társaság) a bevételek után a magánszemélyek forgalmi adójáról szóló rendelkezések alapján fizeti a forgalmi adót.
(R. 11. §-ához)
9. §
(1) A vállalat a részlegben csak azt foglalkoztathatja, akinek a foglalkoztatásához a vezető hozzájárul.
(2) A részlegben a vezető hozzátartozója munkaviszony keretében foglalkoztatható.
(3) A vezető közeli hozzátartozóját - amennyiben foglalkoztatását jogszabály nem tiltja - a vállalatnál történt előzetes bejelentés mellett a részlegben munkaviszony létesítése nélkül - saját felelősségére - foglalkoztathatja.
(4) Szerződéses üzemeltetésű részlegben bedolgozót a bedolgozókra vonatkozó jogszabályok keretei között lehet foglalkoztatni. A bedolgozót a R. 2. § (1) bekezdésében meghatározott maximális létszámnál a részére kiadható munkamennyiség átszámításával kell figyelembe venni.
10. §
(1) A szerződéses üzemeltetésű részlegben dolgozók munkabérét a munkaszerződésben fix összegben kell meghatározni, amit évente a bérfejlesztéssel korrigálni lehet. A munkabér megállapításánál a vállalatnál azonos vagy hasonló munkakörben dolgozóknak a részesedési alap terhére kifizetett juttatások összegével csökkentett átlagkeresetét, ezen belül az alapbért az irányadó bértétel keretei között kell figyelembe venni. A munkabér magában foglalja a bérköltséget terhelő összes díjazást (alapbér, bérköltség terhére folyósított prémium, jutalom és jutalék, bérpótlék, kiegészítő fizetés, egyéb bér).
(2) A szerződéses üzemeltetésű részleg dolgozóinak munkabérét a vállalat nevében a vezető fizeti. Ha a vezető a kötelezettségének a bérfizetésre előírt határidőben nem tesz eleget, a munkabért a dolgozónak - 48 órán belül - a vállalat köteles megfizetni és az ebből eredő követelését a vezetővel szemben érvényesíteni.
(3) A kifizethető munkabér és a levonások összegét a vezetővel a vállalat közli. A munkabért terhelő levonás összegét a vezető a díj havonta befizetendő hányadával együtt a vállalathoz köteles befizetni.
11. §
(1) A részleg dolgozóinak munkabérét, valamint a szerződésben a vezető társadalombiztosítási és nyugdíjjárulékának alapjaként meghatározott összeget a vállalat bérköltségként köteles elszámolni, illetve nyilvántartani.
(2) A részleg dolgozóinak kifizetett munkabért a bérszabályozás szempontjából a vállalatnál a bérköltség terhére folyósított egyéb kifizetésként kell figyelembe venni.
(3) A részleg létesítésével kapcsolatban a bérszabályozási mutatók bázisának módosításánál a vállalati egység átadásával (átszervezéssel) kapcsolatos rendelkezéseket kell alkalmazni.
(R. 17. §-ához)
12. §
(1) A szerződés megszűnésekor az elszámolás keretében a vezető köteles a vállalattól átvett állóeszközöket leltár szerint visszaszolgáltatni és a meg nem vásárolt készletek értékével elszámolni.
(2) A vezető köteles megtéríteni a vállalatnak a hiányzó állóeszközök értékét, valamint azt az összeget, amellyel az állóeszközök értéke a rendeltetésellenes használat vagy a karbantartás elmulasztása miatt csökkent.
Záró rendelkezések
13. §
A vállalat köteles a részleg működését folyamatosan ellenőrizni. Az átadott állóeszközöket legalább kétévenként leltározni kell. Indokolt esetben az átadott állóeszközökkel történő elszámolásra a vállalat a vezetőt felhívhatja.
14. §
(1) A részleg árbevételének és költségeinek a vállalatnál történő elszámolását külön számviteli közlemény szabályozza.
(2) A fogyasztási szolgáltató tevékenységgel kapcsolatos bérkedvezmény, illetve vezetői prémium számításánál a szerződésben ilyen címen rögzített árbevételt lehet figyelembe venni.
15. §
Ez a rendelet 1982. január hó 1. napján lép hatályba.
Madarasi Attila s. k.,
pénzügyminisztériumi államtitkár
Dr. Trethon Ferenc s. k.,
munkaügyi miniszter