Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4/1981. (III. 11.) KPM-IpM együttes rendelet

a nyomvonal jellegű építmények keresztezéséről és megközelítéséről

A Kormánytól kapott felhatalmazás alapján - a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium,a Magyar Szabványügyi Hivatal és az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség elnökével egyetértésben - a következőket rendeljük:[1]

1. § E rendelet hatálya kiterjed:

a) a közutakra (a közúthoz tartozó járdát is ideértve),

b) a közforgalmú és a sajáthasználatú vasutakra,

c) a hajóutakra, a közforgalmú, a korlátozottan közforgalmú kikötőkre és - a kikötő medencék kivételével - az üzemi kikötőkre,

d) a c) pont hatálya alá nem tartozó vizekre (folyókra, állandó és időszakos vízfolyásokra, tavakra), vízi létesítményekre (csatorna távvezetékekre, tápbekötő és elosztó vezetékekre, öntöző- és belvízcsatornákra), vízbázisokra (meder galériákra, összefüggő védőterületet alkotó kutakra, kútcsoportokra), valamint mindezek védőövezetére,

e) a vezetékes és a vezeték nélküli távközlési hálózatra, azok műtárgyaira, tartozékaira, valamint az azokkal összefüggű helyhez kötött egyéb építményekre és védőterületére,

f) a gáz-, a kőolaj és kőolajtermék-szállító, a gázelosztó és a csatlakozó vezetékekre, továbbá ezek biztonsági övezetére,

g) a távhőellátási hálózatra és biztonsági övezetére,

h) az elektromos vezetékekre, a leágazó és az elosztóvezetékekre és ezek biztonsági övezetére,

i) a közműalagutakra

(a továbbiakban együtt: nyomvonal jellegű építmény).

2. § (1) Ha a nyomvonal jellegű építmény létesítése, üzembe helyezése, korszerűsítése (a továbbiakban együtt: építés) más nyomvonal jellegű építményt keresztez vagy megközelít (a továbbiakban együtt: keresztez) az építtető vagy üzemeltető (a továbbiakban együtt: fenntartó) a többi keresztezett nyomvonal jellegű építmény fenntartóját előzetes egyeztetés céljából megkeresi. Az egyeztetésnek olyan időben kell megtörténnie, hogy a keresztezéssel összefüggő munkálatok végzése összehangolt legyen.

(2)[2] A nyomvonal jellegű építmény építésének engedélyezési eljárásába a keresztezett ilyen építményre vonatkozó jogszabályban meghatározott szakhatóságot (illetve közlekedési nyomvonal jellegű építmény esetében a kezelőt),ennek hiányában a keresztezett építmény fenntartóját be kell vonni.

3. § (1) Nyomvonal jellegű építmény keresztezésének tervezésénél a jóváhagyott területrendezési terveket figyelembe kell venni.

(2) Ha a nyomvonal jellegű építmények keresztezésére több műszaki megoldás lehetséges, a népgazdasági szempontból legelőnyösebbet kell választani.

(3)[3] A nyomvonal jellegű építmények keresztezésének műszaki követelményeire vonatkozó általános érvényű hatósági előírásoktól csak az engedélyező hatóság hozzájárulásával szabad eltérni.

4. § (1) A nyomvonal jellegű építményt keresztező építmény fenntartója gondoskodik:

a) az építés előkészítéséről, az építési terület megközelítésének lehetővé tételéről,

b) a keresztezett nyomvonal jellegű építmények fenntartóinak értesítéséről, már a tervezéshez szükséges előmunkálatoknál is,

c) a kivitelezési tervdokumentáció elkészítéséről és az érdekeltekkel való egyeztetésről,

d) a hatósági engedélyek és hozzájárulások megszerzéséről.

(2) A nyomvonal jellegű építményt keresztező építmény fenntartója viseli a keresztezett építményeknek a keresztezéssel összefüggő átalakításával, áthelyezésével, bekötésével és más munkálataival kapcsolatos költségeket. Ha a keresztezett építményt - az előzőekben felsorolt munkálatokkal egyidejűleg - korszerűsítik, bővítik, módosítják, teljesítőképességét, illetőleg használhatóságának mértékét növelik, a költségek a keresztező építmény fenntartóját csak az eredeti műszaki színvonalig terhelik.

5. § (1) Ez a rendelet 1981. július hó 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit azokban a folyamatban levő ügyekben kell alkalmazni, amelyekben a nyomvonal jellegű építmények keresztezésének és megközelítésének műszaki megoldására első fokú döntés még nem született.

(2) A nyomvonal jellegű építmények keresztezésének műszaki követelményeire vonatkozó általános érvényű hatósági előírásokat a közlekedési,hírközlési és vízügyi miniszter és az ipari és kereskedelmi miniszter - az érdekeltekkel egyetértésben - teszi közzé.

Lábjegyzetek:

[1] A Magyar Szabványügyi Hivatal az 1995. évi XXVIII. törvény 36. §-ának (2) bekezdése értelmében jogutód nélkül megszűnt.

[2] A 2. § (2) bekezdése a 9/1983. (VI. 30.) KPM-IpM együttes rendelet 1. §-ával megállapított és a 15/1990. (IV. 30.) KöHÉM rendelet 7. §-ával módosított szöveg.

[3] A 3. § (3) bekezdését a 9/1983. (VI. 30.) KPM-IpM együttes rendelet 2. §-a iktatta a rendeletbe.