Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

4/1981. (I. 31.) PM rendelet

az export árkülönbözeti tartalékalapról

A vállalati jövedelemszabályozás rendszeréről szóló 45/1980. (X. 30.) MT rendelettel módosított 36/1979. (XI. 1.) MT rendelet (a továbbiakban: JR) 4. §-a alapján - a külkereskedelmi miniszterrel és az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A rendelet hatálya a JR 1. §-ának (1) bekezdésében meghatározott olyan vállalatra terjed ki, amely nem rubel elszámolású viszonylatba a világpiaci ármozgásokkal érintett termékeket exportál.

2. §

(1) Az export árkülönbözeti tartalékalap (továbbiakban: árkülönbözeti tartalékalap) létesítését a vállalat - tröszt esetében a tröszt - kérelme alapján a Pénzügyminisztérium a Külkereskedelmi Minisztériummal egyetértésben engedélyezi.

(2) Árkülönbözeti tartalékalap létesítése egyes termékekre vagy a vállalat teljes nem rubel elszámolású kivitelére engedélyezhető.

(3) A vállalat egy árkülönbözeti tartalékalapot létesíthet.

3. §

(1) Az árkülönbözeti tartalékalap forrása kizárólag az elszámolásba bevont termékek nem rubel elszámolású exportjából származó árnyereség.

(2) Az árnyereség a tárgyévi és az előző évi határparitásos deviza egységáraknak a különbsége az áru ellenértékének befolyásakor érvényes kereskedelmi árfolyammal forintra átszámítva és a tárgyévi értékesítés mennyiségére számolva.

(3) Az árnyereségből a vállalat döntése szerinti összeget kell az éves mérleg készítésekor (az eredmény elszámolás keretében) a mérleg szerinti eredményből az árkülönbözeti tartalékalapba helyezni.

4. §

(1) Az árkülönbözeti tartalékalapot az elszámolásba bevont termékek nem rubel elszámolású exportján keletkezett árveszteség fedezésére kell felhasználni.

(2) Az árveszteség az előző évi és a tárgyévi határparitásos deviza egységáraknak a különbsége az áru ellenértékének befolyásakor érvényes kereskedelmi árfolyammal forintra átszámítva és a tárgyévi értékesítés mennyiségére számolva.

(3) Az árveszteséget, illetőleg az árveszteségnek azt a részét, amelyre az árkülönbözeti tartalékalap fedezetet nyújt, a vállalat az árkülönbözeti tartalékalapjából az éves mérleg készítésekor (az eredmény elszámolás keretében) pótolja. Az árveszteség pótlására fordított összeggel a vállalat a mérleg szerinti eredményét növeli.

5. §

Az árkülönbözeti tartalékalap az éves mérlegben alaphiányos nem lehet, maradványa azonban a következő évre átvihető. Év közben az árkülönbözeti tartalékalap megfelelő pénzellátásának biztosítására - kivételesen - visszatérítendő költségvetési juttatás is kérhető.

6. §

(1) A vállalat az árkülönbözeti tartalékalapot december 31-ével megszüntetheti. Erről egyidejűleg a Pénzügyminisztériumot és a Külkereskedelmi Minisztériumot értesíteni köteles.

(2) Az árkülönbözeti tartalékalap megszüntetésekor (a tárgyévi eredmény elszámolás során) a mérleg szerinti eredményt az alap öszegével növelni kell.

7. §

(1) Az árkülönbözeti tartalékalapot létesítő és működtető vállalat a belföldi árképzés során az erre vonatkozó jogszabályok szerint köteles eljárni.

(2) Az árkülönbözeti tartalékalap képzése és felhasználása - a külkereskedelmi árakhoz igazodó árképzésről szóló 6/1979. (XI. 1.) ÁH rendelkezés 5. §-ában meghatározott körben - a nem rubel elszámolású export jövedelmezőség számításánál nem vehető figyelembe.

8. §

Az árkülönbözeti tartalékalap elszámolására, elszámolásának ellenőrzésére a pénzügyi-gazdasági ellenőrzésről, valamint a vállalati gazdálkodó szervezetek adóigazgatására vonatkozó eljárás szabályairól szóló jogszabály rendelkezései az irányadók.

9. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - az 1981. január 1. után teljesített exportra lehet alkalmazni.

(2) Az 1980. évi mérleg szerinti nyereségből árkülönbözeti tartalékalap képzésére 1981. február 10-ig a 2. § (1) bekezdése szerint lehet engedélyt kérni.

Dr. Hetényi István s. k.,

pénzügyminiszter